www.infoglobe.cz » Rajecké Teplice

Rajecké Teplice

Publikováno: 17.6.2010
Město Rajecké Teplice leží v Žilinském kraji v malebném údolí řeky Rajčianka. Proslavily ho zejména přírodní léčebné termální lázně, jež patří mezi nejznámější a nejnavštěvovanější na Slovensku.

Počet obyvatel:
2 936 (2007)
Poloha:                         
49° 07´ 39´´ s. z. š.
18° 40´ 58´´ v. z. d.
Nadmořská výška:
420 m n. m.
 

Historie
 
    Archeologické nálezy svědčí o tom, že území Rajeckých Teplic bylo osídleno už v pravěku. První spolehlivou zmínku o městě však vydává až listina uherského krále Ludvíka Velkého z roku 1376 v souvislosti se záměnou majetku mezi šlechtici. Dá se tak předpokládat, že Rajecké Teplice vznikly přibližně v polovině 14. století.
Území Rajeckých Teplic a jejich okolí patřilo těm feudálům, kteří vlastnili hrad Lietava. V listině z roku 1496 z doby Zápolských se jako součást lietavského panství uvádí Rajecké Teplice. Po Zápolských se majiteli lietavského panství a s ním i Rajeckých Teplic stal Mikuláš Kostka a později Thurzovci. Ti dobře poznali léčivé účinky pramenů. Postavili první lázeňský dům a začali zvelebovat obec a okolí. Smrt Juraje Thurzy přinesla dlouhé spory o jeho majetek, čím trpělo město i lázně. Oživení nastalo až na konci 18. století, kdy lázně obnovili. V 19. století se však znovu objevily dědické spory. 
    Nové století přineslo Rajeckým Teplicím další starosti. Z důvodu zadlužení majitelů se lázně dostaly pod správu soudu a jejich úpadek dovršily světové války. Rozmach začal znovu v 50. letech 20. století. Rozvoji obce napomohli lázně, jež poskytovaly své služby širokým vrstvám obyvatel a staly se stále navštěvovanějšími. V roce 1959 Rajecké Teplice dostaly status lázeňského města. V dalším období byly k Rajeckým Teplicím připojeny obce Stránske, Kunerad, Konská, Kamenná, Poruba a Poluvsie. Poslední zmíněná obec patří k Teplicím dodnes. Dne 8. února 1989 získaly Rajecké Teplice status města.

Kúpele
 
Přírodní léčebné lázně Rajecké Teplice využívají jako hlavní balneoterapeutický prostředek termální prameny 38°C teplé hydrouhličitanovo-vápenato-hořečnaté vody. Léčí se tu choroby pohybové soustavy, stavy po úrazech nebo operacích kloubů a páteře, nervová onemocnění, cévní nemoci, Parkinsonova nemoc a některé nemoci z povolání. Kromě toho lázně poskytují vodoléčebné procedury, masáže, elektroléčebné procedury, parafínové zábaly, manipulační léčbu, plynové injekce a mnoho dalších léčebných a zkrášlujících procedur.

Okolie 
 
    Rajecké Teplice se nacházejí v obklopení krásné přírody Súlovských a Strážovských vrchů a Malé Fatry. Cenné je zejména čisté ovzduší bez exhalátů a téměř bez prašnosti. Rozkládá se tu Národní přírodní rezervace Kozol s rozlohou 91, 58 ha přístupná turistickým chodníkem.
Z lázeňského lesoparku vede naučná stezka do přírodní rezervace Slnečné skaly. Přes Skalky nad Rajeckými Teplicemi se zase snadno dostanete ke zřícenině hradu Lietava. Bohaté jsou též možnosti na zimní rekreaci.

Kultura Čičmany

Z kulturních a historických památek nacházejících se v Rajeckých Teplicích je nutné uvést kapli Nanebevzetí Panny Marie, pomník padlým v 1. světové válce, kostel Božského Srdce Ježíšova, či lázeňské domy.
Velký zájem poutají každoroční akce tradičních červnových Hodových slavností a srpnových Letních slavností.

 

 

Zajímavosti

Rajecké Teplice a jejich okolí mají rozhodně co nabídnout a čím zaujmout. Přesvědčit se o tom může i vítěz naší fotosoutěže (na infoglobe.sk), který prožije víkend v Campingu Slnečné skaly s množstvím atrakcí a bohatým programem. Pro něj, ale i pro vás ostatní zde máme několik tipů na výlet:


Kunerad

Kuneradský zámek
Secesní zámeček postavený v roce 1916, jenž sloužil jako léčebné zařízení, ale nedávno během přestavby vyhořel.
Východisko k pěším túrám na Martinské hole: Veterná hoľa (1440 m), Veľká lúka (1476 m), Krížava (1457 m), Minčol (1364 m). 
 
Městské muzeum v Rajci

Sídlí v budově pivovarského domu ze 17. století. Má dvě stálé expozice – národopisnou a přírodovědnou a malou galerii. 

Slovenský dřevěný betlém v Rajecké Lesné

Unikátní dílo mistra Jozefa Pekary, rodáka z Rajeckých Teplic. Dílo s délkou 8,5 metru a šířkou 3 metry je jedním z největších vyřezávaných betlémů v Evropě. Mistr nádherně vyřezal do lipového dřeva celé Slovensko, zobrazil symbolizující život, kulturu, řemesla a způsob života slovenského národa. Všechny postavy se pohybují, pracují a také se veselí.

Lietavský hrad v Lietavské Svinné


Lietavský hrad je druhá největší zřícenina na Slovensku, postavena byla pravděpodobně po roce 1241. Historie hradu se spojuje s postavou Matúša Čáka, později patřil králi Zikmundovi. Z důvodu majetkových sporů hrad postupně ztrácel význam a chátral.
Na hrad se dá vystoupat po zelené turistické značce z obce Lietavská Svinná za 30 minut nebo po modré turistické značce z obce Lietava za 45 minut.
Z Rajeckých Teplic vede turistický chodník po zelené značce – délka trasy je asi 2,5 hod.

Ekoskanzen – Gazdovský dvor  v Lietavské SvinnéPlte na Váhu

Menší neobvyklý Ekoskanzen jediný svého druhu na Slovensku. Najdete v něm ukázky lidové architektury, starých vozů, strojů na zpracování obilí, kovářských výhní, tkalcovské výroby, mlýnských vodních kol, živých hospodářských zvířat a jiné.
Ve dvoře Ekoskanzenu máte možnost uvidět 3 světové unikáty zapsané i v Guinessově knize rekordů: největší ručně dlabané koryto, největší kutý meč a největší kravský zvonec.

Vory (plte) na Váhu

Strečniansky prielom znamenal od nepaměti dobrodružství, ale také neobyčejné zážitky prvních cestovatelů – vorařů na nejdelší a nejznámější slovenské vorařské řece. Hluboký průsmyk s množstvím meandrů, vymyšlených i skutečných nástrah a panenské přírody Malé Fatry. Cesta okolo útesů Margita a Besná znamenala už bezproblémovou pouť vorů k Dunaji a až do Černého moře.
Strečno
Hrad Strečno

Tři sta let stará zřícenina hradu Strečno dominuje nad řekou jako symbol feudální moci na středním Považí. Na hradě se nacházejí expozice dějin: Odkrytá minulost – archeologie, Hradní kaple – věnovaná Žofii Bosniakové.

 

 

Text: Zuzana Megerssová

Foto: camping-raj.sk



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: Rajecké Teplice aneb jak chutnají slovenské lázně - VIDEO
Publikováno: 10.5.2011
Kdo si v Česku zvykl na velkolepost a pohostinnost lázeňských měst, ten by měl na Slovensku ze svých nároků trochu slevit. Jedním z příkladů rozdílnosti česko - slovenského lázeňství můžou být i Rajecké Teplice, ležící nedaleko od Žiliny.

SR, Rajecké Teplice: Přírodní zajímavosti okolí
Publikováno: 29.11.2012
Rajecká kotlina a její okolí oplývá množstvím turistických atrakcí, přírodních krás a zajímavostí. Městečko Rajecké Teplice je sice známé hlavně svou tradicí lázeňství, ale kromě termálních pramenů se může pochlubit i dalšími přírodními zajímavostmi.

SR, obec Čičmany: nejen krása lidové architektury – VIDEO
Publikováno: 10.3.2015
Jednou z nejkrásnějších vesnic Slovenska jsou zcela určitě malebné Čičmany. Široko daleko jsou známé díky krásným, dodnes velmi dobře zachovaným dřevěnicím, pro které jsou typické bílé ornamenty podobné výšivce. Ale Čičmany toho domácím i návštěvníkům dokáží nabídnout mnohem víc.

SR: Zřícenina hradu Lietava
Publikováno: 16.6.2011
Rozlehlou zříceninu Lietavského hradu najdeme na rozhraní Súľovských vrchů a údolí Rajčanky. Ruiny hradu mezi Žilinou a Rajeckými Teplicemi v katastru stejnojmenné obce Lietava dnes navštěvují turisté, kterým se odměnou za jejich výstup naskytne nádherný výhled do okolní krajiny.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 18. 4. 2024
svátek:Valerie
dnes:
čtvrtek 18.4.
2 °C
zítra:
pátek 19.4.
3 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X