www.infoglobe.cz » Rakousko, Gmünd – příhraniční město obklopené krásnou přírodou

Rakousko, Gmünd – příhraniční město obklopené krásnou přírodou

Publikováno: 1.8.2019
Gmünd leží na soutoku Lužnice s řekou Branau a díky bezprostřední blízkosti naší republiky a snadné dostupnosti je město ideálním místem na výlet. Kromě historických zajímavostí láká návštěvníky také na termální lázně a krásnou okolní přírodu.

Něco málo z historie

Gmünd leží v oblasti Dolního Rakouska v turisticky vděčné oblasti Waldviertelu. Město přímo sousedí s Českými Velenicemi, se kterými kdysi tvořilo jeden celek. V minulosti býval Gmünd významným výchozím bodem úzkokolejné železniční dopravy, vedly odtud dráhy do Litschau a dalších blízkým měst. Zapsal se také do dějin rakouské trolejbusové dopravy. Trolejbusy zde byly nasazeny na trasu spojující centrum města s vlakovým nádražím už v roce 1907 vůbec poprvé v Rakousku.

domy na náměstí

Procházka po městě

Městu dominuje původně gotický kostel sv. Štěpána. Z nábřeží řeky Branau (česky se jí říká Skřemelice) dokonce ke kostelu vede výtah. Náměstí zdobí řada renesančních domů, veprostřed se nachází budova staré radnice. Na náměstí kromě toho sídlí Městské muzeum, ale také Muzeum skla a Muzeum kamene. Poslední jmenované je zaměřeno hlavně na historii těžby a zpracování zdejší žuly.

radnice   stará radnice na náměstí

Na druhém konci náměstí stojí gmündský zámek, vzniklý v 16. století přestavbou původně románského hradu. Zámek je dnes ve vlastnictví místního bytového družstva a veřejnosti je tudíž nepřístupný, projít se ale můžete v parku, který ho obklopuje. Nachází se zde majestátní stromy a také malé jezírko s ostrůvkem. U zdi zámeckého parku stojí také Palmenhaus neboli Palmový dům z 19. století. Dnes se v něm pořádají výstavy a různé kulturní akce.

zámek   zámecký park

Pokud do Gmündu přijdete z Českých Velenic, určitě si všimnete mohutného dvojvěží patřící ke kostelu Nejsvětějšího srdce Páně. Kostel přezdívaný katedrála Waldviertelu se nachází v blízkosti místního vlakového nádraží.

kostel Nejsvětějšího srdce Páně

Další zajímavosti

Zmíněná úzkokolejná dráha je zde v letních měsících stále v provozu, ač zdejší nákladní doprava, která zde fungovala až ro roku 2001, už zanikla. Gmünd je známý také termálními solnými lázněmi, které jsou oblíbeným místem odpočinku. Městem vede několik cyklostezek, například stezka Iron Curtain Trail, která prochází i místem, kde stávala stará celnice. Nedalekou osadou Grillenstein, která přímo sousedí s Gmündem, přímo prochází 15. rovnoběžka, což je zde označeno ne na chodníku nebo na silnici, jak to bývá zvykem, ale na fasádě jedné z budov.

15. rovnoběžka procházející sousedním Grillensteinem

Gmünd, respektive právě Grillenstein je také spjat s osobností sochaře Carla Hermanna, který zde tvořil a zemřel. Některá jeho díla zdobí prostor města a jsou také instalována v parku Blockheide.

Užitečné tipy

Do Gmündu sice z Českých Velenic jezdí vlaky, do města se ale pohodlně a rychle dostanete také pěšky. Obě města jsou propojena několika mosty přes Lužnici. Jak pro pěší, tak pro automobily jsou zde k dispozici hraniční přechody. Mapky města i nedalekého přírodního parku Blockheide lze získat v infocentru v budově nové radnice nedaleko od náměstí.

GPS: 48°46'17.0"N 14°59'04.1"E

 

Text a foto: Eliška GregorováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Rakousko, přírodní park Blockheide – krajinou žulových balvanů
Publikováno: 25.7.2019
Přírodní park Blockheide se nachází blízko českých hranic, takže pokud trávíte dovolenou na jihu Čech a hledáte nějaký zajímavý tip na výlet, nenechte si tuto zajímavou přírodní rezervaci ujít.

ČR: Novohradské hory - přechod úchvatného pohoří I.
Publikováno: 9.12.2013
Mnozí z nás si Novohradské hory dokáží spojit snad akorát s komerčně využívaným zdrojem pitné vody nebo alespoň se známým českým pralesem. Koho by ale napadlo uskutečnit přechod tak nepatrného, přesto úchvatného pohoří!? Pojďte se přesvědčit, že „Novohradky“ za takovou návštěvu rozhodně stojí!

ČR: Novohradské hory - přechod úchvatného pohoří II.
Publikováno: 23.12.2013
Dnes ukončíme naše putování přes Novohradské hory...

ČR: Novohradské hory – hrad Nové Hrady, Terčino údolí a panenská příroda
Publikováno: 28.4.2016
Příroda Novohradských hor měla štěstí, lidé ji v minulém století neměli moc šancí ovlivnit. Odlehlé pohoří s nadmořskou výškou kolem 1 000 m bylo osídleno německým obyvatelstvem, po válce vystěhovaným, a celé území v pohraničním pásmu se stalo nepřístupným. Odmyslíme-li si křivdu na původním obyvatelstvu, efekt je pozitivní – hluboké lesy, čistý vzduch, nedotčená příroda a kupodivu ani 25 let po zpřístupnění tu neproudí davy turistů jako nedalekou Šumavou.

ČR, Třeboň: Historické město obklopené rybníky
Publikováno: 10.8.2017
Malebné město se zachovalým historickým jádrem leží v jihočeské krajině plné rybníků, nejen ty však stojí za jeho slávou.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

5.7.2020
Rekonstrukce státního zámku Slatiňany přináší téměř po třech letech svým návštěvníkům bezbariérové návštěvnické centrum, unikátní dětské hospodářství a revitalizovaný zámecký park. Obnovou prošly i interiéry, některé budou sloužit novým účelům.
3.7.2020
Nenechte si ujít úžasné výstavy a akce během tohoto léta ve Slovenském národním muzeu. Snad největším lákadlem bude světová výstava Poklad Inků, která se koná v prostorách Bratislavského hradu.
1.7.2020
Teprve nedávno byla spuštěna online platforma Běhej s rozumem, kde si může kdokoliv stáhnout zajímavou trať na Slovensku a jít si ji zaběhnout, případně ji využít jako příjemnou procházku v přírodě.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – MAURICIUS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 6. 7. 2020
svátek:Státní svátek - Mistr Jan Hus
dnes:
pondělí 6.7.
23 °C
zítra:
úterý 7.7.
20 °C