www.infoglobe.cz » Rakousko, Klosterneuburg – majestátní klášter v náručí květů

Rakousko, Klosterneuburg – majestátní klášter v náručí květů

Publikováno: 8.4.2015
Jaro je jako stvořené pro výlety, proto jsme nasedli do auta a vydali se tentokrát do útulného městečka Klosterneuburg, které se nachází přibližně 15 kilometrů severozápadně od Vídně. Už z dálky nás vítala pompézní stavba v podobě kláštera či reklamní poutače zvoucí na výstavu orchidejí v jeho zahradách.

Než se vydáme do areálu nejvýznamnější sakrální stavby Rakouska, která oslavuje již neuvěřitelných 900 let od založení, projdeme se historickým centrem městečka, které se nachází ve spolkové zemi Dolní Rakousko. Malá toulka ulicemi nám sice netrvala dlouho, ale zato byla malebná. Krásné domy, náměstí se sochami světců či významných osobností, morový sloup, lavičky, historické hradby a malé obchůdky - to všechno na nás působilo příjemnou atmosférou.
městečko Klosterneuburg

městečko Klosterneuburgměstečko Klosterneuburg

Prohlídka kláštera

Zakrátko jsme se dostali ke vchodu do areálu kláštera, který nám poskytl dechberoucí pohled na klášterní kostel Panny Marie, který tvoří románská trojlodní bazilika se dvěma vysokými a bohatě zdobenými věžemi. Dále pompézní císařský trakt s mohutnou kupolí spojený s klášterem Klosterneuburg. Celý areál jsme si nejdříve oběhli z vnějšku. Míjeli jsme při tom bylinné zahrádky, náměstíčka zdobená květenou, dokonce i fontánou nebo památníky. Nahlédli jsme do kostela, jehož výzdoba byla vskutku nádherná, akustika dokonalá a varhany z roku 1642 jedinečné a jedny z nejcennějších v Rakousku.
klášterní kostel Panny Marie

klášterní kostel Panny Marieklášterní kostel Panny Marie

Z kostela jsme se přesunuli do klášterní části, kde bylo zřízeno informační a prodejní centrum. V jedné části byla odpočinková zóna, jejíž součástí byla i kavárna. V nabídce klášterního komplexu byly na výběr tematické prohlídky - Sakrální, Imperiální, Vinná cesta a Klenotnice. Jelikož jsme nechtěli čekat na skupinovou prohlídku, vybrali jsme si jedinou individuální, a to prohlídku klenotnice. Přes velkolepé obloukovité chodby jsme se dostali ke třem místnostem klenotnice, v nichž byly ukryty nejcennější poklady Rakouska. Byla zde umístěna umělecká díla od největších mistrů klenotníků či krejčích, která zdobily polodrahokamy, zlato a drahokamy. Naši pozornost nejvíce poutala zemská koruna Arcivévodství rakouského nebo také svatá koruna Rakouska, která je zde umístěna již od roku 1616, ale veřejnosti zpřístupněna teprve nedávno, od roku 2012. Jednotlivými expozicemi nás doprovázel audioprůvodce. Dostali jsme ho ke vstupence a tlumočil vedle světových jazyků i do češtiny a slovenštiny.
klášterní komplex Klosterneuburg

klášterní komplex Klosterneuburgklášterní komplex Klosterneuburg

Jelikož jsme si zvolili individuální prohlídku, dveře k nejcennější památce, tj. k Verdunskému oltáři nám zůstaly zavřené. Neviděli jsme ani stropní fresky, barokní salu terrenu a knihovnu. Nicméně alespoň trošku jsme nakoukli do barokních vinných sklepů v podzemí. Dodnes se zde vyrábí, resp. uskladňuje proslulé místní víno vysoké kvality.
klášterní komplex Klosterneuburg

klášterní komplex Klosterneuburgklášterní komplex Klosterneuburg - klenotnice

Během našeho toulání se klášterem jsme potkávali mnichy, kteří zde stále působí a dodávají celému klášternímu komplexu život. Při rozhovoru s jedním z nich jsme se dozvěděli něco o historii. Klášter Klosterneuburg byl založen v roce 1114 hrabětem Leopoldem III. a od roku 1133 po současnost zde žijí augustiniáni, což je řeholní řád katolické církve. Klášter si prošel opravdu bohatou historií. Od vojenských vpádů přes stavební úpravy na základě příkazů císaře Karla VI. až po obsazení francouzskými či německými vojáky. Zajímavostí pro nás bylo, že se zde založila první vinařská škola v Rakousku, že v sanatoriu Kiesling u Klosterneuburgu zemřel spisovatel Franz Kafka nebo se zde narodil známý rakouský automobilový konstruktér Hans Ledwinka. Plni dojmů i poznání jsme se přesunuli do klášterních zahrad.

V náručí květin

Klosterneuburg - výstava orchideí      Klosterneuburg - výstava orchideí

Klosterneuburg - výstava orchideí

Klosterneuburg - výstava orchideí      Klosterneuburg - výstava orchideí

Každý rok se v klášterních zahradách, resp. v oranžérii koná v první polovině března výstava květin. Jeden rok jsou to růže, druhý zas orchideje. My jsme měli štěstí a byli jsme ve správný čas na správném místě. Právě probíhající výstavu orchidejí jsme si nenechali ujít. Byl to jeden z nejestetičtějších zážitků, jaký jsme kdy zažili. Jen si představte plochu 1 800 m2, kde vás svými barvami, tvary a vůněmi ohromují tisíce květů ze všech kontinentů světa. Vidíte vzácné i exotické druhy květin a procházíte se kreativními expozicemi květinových umělců. Navíc je výstava rozdělena na část, kde je možné jen obdivovat krásu výtvorů přírody a na část nákupní, kde neodoláte a musíte si alespoň jednu malou kytičku koupit. Ani se nenadějete a budete mít plné ruce orchidejí nebo všelijakých jiných sazenic. Fantastickou výhodou takové výstavy pro nás bylo, že jsme se mohli podělit o své zkušenosti nebo se zeptat na pěstitelské a šlechtitelské pokusy odborníků, kteří s radostí odpověděli a dávali nám cenné rady. S nadšením jsme jen velmi pomalu opouštěli tuto rajskou zahradu, která byla tečkou za naším výletem.
Klosterneuburg - výstava orchideí      Klosterneuburg - výstava orchideí

Nezbývalo nám už nic, jen vydat se směrem domů. Cestou jsme si slíbili, že se za rok půjdeme podívat na výstavu růží a nahlédneme i do jiných částí tohoto nevšedního města a stejnojmenného klášterního komplexu.

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Dolní Rakousko: Annaberg - zahájení lyžařské sezóny
Publikováno: 11.12.2013
Opět je tu zima, pro někoho možná příliš chladná a nevlídná, pro mě však snad nejoblíbenější roční období. Vše je ukryto pod nadýchanou bílou sněhovou peřinou a působí jaksi klidněji, ba dokonce i čistěji než po zbytek roku. Je to také čas zimních dovolených na horách, setkání s přáteli u sklenky svařeného vína, nebo skvělé zelňačky, která v tomto ročním období jistě zahřeje.

Dolní Rakousko: malebná obec Mitterbach
Publikováno: 7.2.2011
Mitterbach je nevelká vesnička, ležící v čarokrásné přírodě spolkové země Dolní Rakousko. V posledních letech ji stále více objevují i návštěvníci ze Slovenska a z Čech, a to nejen pro její polohu v lůně přírody, nenáročnou časovou dostupnost a dobré silniční spojení, ale také pro množství památek a zajímavostí v jejím okolí.

Rakousko: Vídeň V. - Bahnorama
Publikováno: 10.2.2011
Po návštěvě historické věže Dómu svatého Štěpána dnes pohlédneme na rakouskou metropoli z podobné výšky, avšak z vyhlídky, která se zřejmě nedožije stáří katedrály.

Rakousko: Hrad Röthelstein – malý strážce Dunaje
Publikováno: 11.9.2013
Při našich cyklotoulkách Rakouskem jsme se zastavili v městečku Hainburg. Tato středověká obec, nad kterou se tyčí Hainburský hrad, ukrývá mnohá přírodní ale i historická tajemství. Jedním z nich je i zřícenina hradu Röthelstein, který se skrývá v náručí národního parku.

Rakousko, Graz: Historické centrum Štýrského Hradce
Publikováno: 12.10.2012
Jak vypadá historické centrum univerzitního města, ve kterém pobýval mimo jiné i Johannes Kepler?

Rakousko: Alpentrip I. – Plánování a odjezd
Publikováno: 12.8.2012
První díl nového cestopisného povídání bude věnován hlavním bodům plánované trasy, během níž za týden navštívíme tři alpské země, horská jezera i množství zajímavých památek a míst, které určitě stojí za to vidět.

Rakousko: Zámek Schönbrunn – vídeňský Versailles
Publikováno: 13.11.2013
Vídeň, jedna z nejkrásnějších metropolí Evropy nabízí návštěvníkům bohatou historii, překrásnou architekturu i nevšední gastronomické požitky. My se opět vydáme na návštěvu tohoto císařského města a projdeme se po snad nejkrásnějším zámku v celém Rakousku, který je svým nádherným zjevem přirovnáván k francouzskému Versailles.

Rakousko, Štýrsko: Hora zážitků - Erzberg
Publikováno: 13.3.2013
Poslední zastávkou na našem putování přes tři státy byla hora Erzberg, ležící ve Štýrsku. Ta je známa jako jedno z nejbohatších evropských nalezišť železné rudy a patří k největším turistickým atrakcím celého regionu.

Rakousko: Vídeň I.
Publikováno: 16.10.2010
Hlavní město Rakouska patří mezi turisticky nejatraktivnější evropská města. Bohatost historických památek, množství architektonicky zajímavých pamětihodností i současných pozoruhodností – to vše spojené se slavnými jmény a jejich příběhy či legendami dělá z Vídně příjemný a stále jiný cíl pro návštěvníka.

Rakousko: městečko Vent v náruči Ötztalských Alp
Publikováno: 16.4.2014
Dnes se vydáme do malého rakouského městečka Vent, které je od roku 1854 součástí obce Sölden ve spolkové zemi Tyrolsko. Navštívíme známé lyžařské středisko a vydáme se i po stopách legendárního ledového muže Ötziho.


Souvisejicí fotogalerie

Rakousko, Burgenland: Neziderské jezero – plavba
Vychutnejte si spolu s námi alespoň takto, prostřednictvím fotogalerie, vyhlídkovou plavbu po pře...

Rakousko, Burgenland: Rust – město čápů a vín
Malebné městečko Rust, ležící na břehu stepního Neziderského jezera (německy Neusiedler See, maďa...

Rakousko: Dunajské luhy a hrad Röthelstein
Nedaleko hranic Slovenska se nachází národní park Dunajské luhy (Donau-Auen). Při procházce tímto...

Cyklovýlet: Z Bratislavy po Dolním Rakousku II.
V předešlé fotogalerii jsme ze sedla kola obdivovali krásy přírody, zajímavá zákoutí a místa v ob...

Cyklovýlet: Z Bratislavy po Dolním Rakousku I.
Bratislava a její okolí nabízí přímo ideální možnosti pro cykloturistiku. A tak jsme se rozhodli ...

Rakousko: zámecký komplex Schloss Hof
Přeneste se spolu s námi do období baroka, které můžete obdivovat během návštěvy největšího barok...

Rakousko: Mariazell a Mariazeller – Bürgeralpe
Maličké městečko Mariazell patří k nejvýznamnějším poutním místům ve střední Evropě. Zároveň to j...

Dolní Rakousko: Annaberg
Annaberg je malá obec v Dolním Rakousku, kde se nachází i stejnojmenné lyžařské středisko, jež si...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Mezi květy

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Kniha Krkonoše zámé i neznámé z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Putování českou přírodou z Knižního klubu
Cena redakce:
Víkendový pobyt pro 2 osoby se snídaní a neomezeným vstupem do wellness v hotelu Zlatý Lev**** v Žatci!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

30.3.2020
Na základě nové studie magazínu Ceoworld byl i letos sestaven žebříček nejdražších zemí pro život. Výsledné pořadí bylo sestaveno na základě údajů o životních nákladech, nájemném, cenách potravin, stravování a o celkové kupní síle obyvatelstva.
29.3.2020
Navzdory šířícímu se koronaviru vás chceme informovat o nové turisticko-kulturní silnici vedoucí napříč Španělskem, která vás zavede po stopách Rodriga Díaze de Vivara – středověkého rytíře, známého také jako Cid Campeador.
28.3.2020
Přinášíme vám pár tipů, kam se vydat do přírody, když památky, muzea a galerie zůstávají zavřeny. Každý ve svém okolí najde nějakou volně přístupnou rozhlednu, vyhlídku nebo naučnou stezku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - GUATEMALA, BELIZE a DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 30. 3. 2020
svátek:Arnošt
dnes:
pondělí 30.3.
4 °C
zítra:
úterý 31.3.
4 °C