www.infoglobe.cz » Rakousko: Nádherné hrady v pohraničí

Rakousko: Nádherné hrady v pohraničí

Publikováno: 21.3.2019
Netrpěliví turisté už jistě vyhlížejí první sluníčko a nemohou se dočkat konce března, kdy konečně opět začne hradozámecká sezona. Už víte, kam letos vyrazíte? Přinášíme tři tipy na výlety do blízkého Rakouska, kde stojí u nás téměř neznámé a přitom úžasné hrady. Nechte se pozvat, bude to výlet snů!

Kreuzenstein, pohádkový hrad při cestě do Vídně

Hrad jako z pohádky, Kreuzenstein, leží nedaleko od našich hranic, a tak je to tedy přinejmenším pro obyvatele jižní Moravy tip na výlet, který se dá absolvovat za jeden den.

hrad Kreuzenstein

Kreuzenstein byl založen už ve dvanáctém století a od poloviny 13. století patřil Habsburkům. Nějakou dobu byl také v držení českého krále Jiříka z Poděbrad, jehož vojevůdce Václav Vlček je prý předkem nynějších majitelů, rodu Wilczek. S bohatou a zajímavou historií a také složitým stavebním vývojem se seznámíte během prohlídky.

Na centrálním nádvoří roste majestátní lípa a budete tu obdivovat gotické ochozy, hrázděné přístavky a různé gotické kamenné plastiky. Vnitřní expozice jsou pojaté jako muzeum středověku. Jsou tu k vidění některé opravdu jedinečné exponáty. Rytířský sál zaklenutý nádhernými klenbami ukrývá vzácnou skříň z roku 1500, gotické lavice a kachlová kamna. Další středověké poklady uvidíte ve zbrojnici, v kapli, knížecím pokoji nebo zámecké kuchyni.

Kreuzenstein

Otevřeno je od dubna do října a pod hradem je centrum sokolnictví, kde se v sezoně denně představují různé druhy dravých ptáků, včetně vzácných sov, orlů a supů.

48°22'40.9"N 16°18'32.3"E

 

Laxenburg, místo líbánek císařovny Sisi

20 km jižně od Vídně leží půvabná obec Laxenburg, v níž dal císař František II. kolem roku 1800 vybudovat napodobeninu rytířského hradu na umělém ostrůvku uprostřed rybníka. Hrad nyní nese jeho jméno – Franzensburg, muzeum uvnitř budovy je nazýváno „klenotnicí Rakouska“. Zažijete tu i velmi netradiční prohlídku kolem zámeckých střech na vyhlídku ve věži. Odměnou za zdolání 160 schodů vám bude výhled do krajiny až k Vídni.

vodní hrad Laxenburg   Habsburský sál, zdroj Schloss_laxenburg.at

Nádherný zámecký park slouží veřejnosti k rekreačním účelům: pro bruslení a minigolf vám tu zapůjčí vybavení, jezdí zde vyhlídkový vláček kolem mnoha altánů a oddechových míst, děti se mohou vyřádit na největším hřišti v přírodní krajině nebo je možné půjčit si loďku k projížďce po zámeckém rybníce. Přes léto je na západním konci parku v provozu romantické lesní koupaliště.

48°03'55.2"N 16°22'22.1"E

 

Hardegg, tajemný hrad ze seriálu Labyrint

Co by kamenem z Vranova nad Dyjí dohodil stojí na skále nad stejnojmenným městečkem hrad Hardegg, nedávno u nás proslavený 3. řadou seriálu Labyrint. V něm věznil tajemný mstitel své oběti. Vy si můžete projít hrad i bez průvodce, má zajímavou historii. Rytířský sál, zimní kuchyně, vyhlídková věž, kovárna, kaple, žalář a také muzeum císařova bratra Maxmiliána I., které zde vybudoval jeho věrný válečný druh a majitel hradu Johann-Carl Fürst Khevenhüller-Metsch. Dodnes je hrad vlastněn jeho potomky.

Hardegg

Na hrad je krásný výhled z několika různých okolních vyhlídek. V noci bývá hrad osvětlený a pohled na něj a osvětlené podhradí je úžasný.

na hradě Hardegg

Pojedete-li sem v teplém letním počasí, můžete si výlet zpestřit návštěvou lesního koupaliště. Leží u silnice asi 2 km od hradu směrem na Felling.

48°51'16.0"N 15°51'27.0"E

 

Text: Radka Snížková

Foto: Pixabay, Schloss_laxenburg.atDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Jižní Morava – Baroko na každém kroku
Publikováno: 25.5.2017
Jižní Morava je nejčastěji označována za kraj vína a slunce. V České republice ale patří také mezi oblasti s největším počtem kulturních památek ze všech historických období. Žádný z uměleckých slohů se však nezapsal do tváře jižní Moravy tak výrazně jako BAROKO.

ČR, Mikulov – zámek: baroko s vůní vína - VIDEO
Publikováno: 13.5.2014
Nejen Mikulov, ale také jeho zámek, jež tvoří nejvýznamnější dominantu města, je pevně svázán s tradicí vinařství na Pálavě. Mikulovský zámek stojící na poměrně vysoké skále zvané Zámecký vrch se tyčí nad městem a je vidět snad ze všech jeho koutů, ale také ještě daleko za ním.

Rakousko: Vídeň II. - vše za jediný den
Publikováno: 23.10.2010
V první části našeho putování po Vídni jsme se prošli pěšky centrem města. Dnes nabízíme několik tipů, jak z rakouské metropole uvidět v krátkém čase co nejvíce.

ČR: Jižní Morava – kraj slunce, vína a pohostinnosti
Publikováno: 9.6.2016
Když stvořitel rozdával, byl k Jihomoravanům opravdu štědrý. Aby mohli své zemi říkat „kraj vína“, nadělil jim největší dávku slunečního záření v celém Česku. A také teplé klima, svědčící nejen révě, ale i rekreaci – třeba u Vranovské či Brněnské přehrady nebo u jezer pod Pálavou. A co tu návštěvníky čeká? Památky Velkomoravské říše, hrady, zámky, církevní a technické památky nebo vojenská pohraniční opevnění a v neposlední řadě nevšední krásy krajiny. Ne náhodou je jižní Morava hned po Praze turisticky nejvyhledávanějším regionem naší vlasti.

ČR: Znojmo – víno, okurky a úctyhodná historie – VIDEO
Publikováno: 19.7.2016
Nedaleko hranic s Rakouskem se na jihu Moravy rozkládá krásné historické město Znojmo. Proslavilo se hlavně svým vínem a okurkami, málokdo ale ví, že v něm najdete například relikvii svatého Bonifáce a mnoho středověkých památek nebo že se v něm koná jedna z velmi oblíbených konferencí TEDx. Pojďme se nyní prostřednictvím videa a fotoreportáže do Znojma společně podívat.

Rakousko, Vídeň – okouzlující prohlídka muzea
Publikováno: 13.4.2016
Hlavní město Rakouska nabízí mnoho turistických zajímavostí. Jednou z nich je zcela určitě i návštěva Přírodovědného muzea, které sídlí v někdejší rezidenci Habsburků – v zámeckém komplexu Hofburg.

Rakousko: Vídeň I.
Publikováno: 16.10.2010
Hlavní město Rakouska patří mezi turisticky nejatraktivnější evropská města. Bohatost historických památek, množství architektonicky zajímavých pamětihodností i současných pozoruhodností – to vše spojené se slavnými jmény a jejich příběhy či legendami dělá z Vídně příjemný a stále jiný cíl pro návštěvníka.

Rakousko: Vídeň III. - startujeme od nádraží
Publikováno: 30.10.2010
V předcházejících dvou částech jsme připomenuli nejvýznamnější pamětihodnosti v centru rakouské metropole a v jeho okolí. Dnešní část věnujeme hlavně těm, kdo do Vídně zavítají po železnici.

Rakousko: Vídeň IV. - Dóm svatého Štěpána
Publikováno: 24.1.2011
K nejnavštěvovanějším památkám Vídně patří jeho dominanta – Dóm svatého Štěpána. V dalším pokračování našeho volného cyklu, věnovanému rakouské metropoli, se dnes zastavíme u této pamětihodnosti, jež kromě jiného nabízí i jedinečný výhled na město.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.1.2021
Momentální situace stále neumožňuje volně cestovat, zažívat dobrodružství či poznávat různé kouty naší planety. A proto je ideálním řešením posadit se v pohodlí domova k počítači a prohlédnout si on-line cestovatelské besedy v podání úžasných přednášejících.
22.1.2021
Fotopublikace Slovenské hrady a zámky z nebe z autorského pera Milana Paprčky byla zpracována jako audiokniha pro seniory. Na konci minulého roku byla darovaná domovům důchodců ve formě DVD a v současnosti je již dostupná i široké veřejnosti.
20.1.2021
Časopis Krásy Slovenska, který je věnován přírodním unikátům a kulturním zajímavostem Slovenska, turistice, cestovnímu ruchu, horolezectví, jeskyňářství, ochraně přírody a tradicím, se v tomto roce „dožívá“ jubilejních 100 let.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 25. 1. 2021
svátek:Miloš
dnes:
pondělí 25.1.
-3 °C
zítra:
úterý 26.1.
0 °C