www.infoglobe.cz » Rakousko: vrch Großer Pyhrgas – lahůdka pro milovníky vysokohorské turistiky

Rakousko: vrch Großer Pyhrgas – lahůdka pro milovníky vysokohorské turistiky

Publikováno: 10.7.2016
Rakouské Alpy lákají jak domácí, tak i zahraniční turisty svou atraktivitou i spletí nesčetných značených turistických stezek. Velmi pěkné a turisticky zajímavé jsou také Ennstalské Alpy. Jedním z dominantních vrchů tohoto pohoří je Großer Pyhrgas – vápencový velikán, který se tyčí do výšky 2 244 metrů nad vesničkou Spital am Pyhrn.

Ennstalské Alpy – pohoří budované vápencem

Ennstalské Alpy z Großer Pyhrgasu 

Ennstalské Alpy jsou pohořím v Severních vápencových Alpách. Převážná část tohoto horského masivu leží v rakouské spolkové zemi Štýrsko, menší část zasahuje do oblasti Horního Rakouska. Geomorfologicky se Ennstalské Alpy člení na tři menší pohoří: Haller Mauern, Gesäuse a Eisenerzské Alpy. Jejich nejvyšším vrcholem je Hochtor (2 369 m n. m.). Jednou z malebných a turisty hojně navštěvovaných oblastí je i širší okolí vesničky Spital am Pyhrn, rozprostírající se 13 km severovýchodně od městečka Liezen ve spolkové zemi Horní Rakousko. Nad obcí se jako strážce údolí tyčí gigantická, respekt vzbuzující hora – Großer Pyhrgas (2 244 m n. m.). Tento skalnatý obr budovaný triasovým dachsteinským vápencem je zároveň nejvyšším vrcholem pohoří Haller Mauern.

Lugkogel (1 447 m n. m.)Cesta na vrchol

vrchy Ennstalských Alp

Na Großer Pyhrgas vedou tři značené turistické stezky. Atraktivní výstup na vrchol nabízí trasa vedoucí z vesničky Spital am Pyhrn. Na cestičku se můžeme napojit na jihovýchodním okraji obce, kde začíná značená turistická trasa č. 614, která nás zavede až k samotnému vrcholu. Stezka vede nejprve lesem, kde postupně stoupá vzhůru až k pastvinám a chatě Hofalmhütte, která leží v nadmořské výšce 1 305 m. Přes louku pokračujeme do sedla ke křižovatce turistických stezek. Zde si můžeme dopřát krátký odpočinek a načerpat síly na další stoupání západním hřebenem. Ze sedla se nám naskytne pohled na nedaleký vrch Lugkogel (1 447 m n. m.), na kterém nás zaujmou hlavně jeho strmé skalnaté stěny. Na vrchol pokračujeme po trase č. 614, která ze zmíněného sedla odbočuje vzhůru směrem na východ a táhne se přes členitý hřeben. Vstupujeme do jehličnatého lesa, který je postupně nahrazován kosodřevinou. Během výstupu se nám otevírají panoramatické výhledy na okolní pohoří i do údolí. Směrem nahoru začíná kosodřevina ubývat, až se nakonec zcela ztrácí. Naše cesta vede na vrchol po skalnatém hřebeni a trávou porostlými svahy. Výhledy jsou stále hezčí a hezčí, celou zemi máme jako na dlani. Nahoře v dálce je už vidět vrcholový kříž – cíl naší túry. Stoupání je namáhavé, avšak vrchol je už nablízku.

Holzerkar

Panoramatické výhledy

Großer Pyhrgas (2 244 m n. m.)

Po posledních desítkách metrů nakonec dosahujeme vrcholu a jsme v cíli – na vrcholu Großer Pyhrgas v nadmořské výšce 2 244 metrů. Z vrchu se nám naskytne neopakovatelný výhled na okolí. Dole v hloubce vidíme široké údolí s vesničkami a usedlostmi obklopenými hradbou vysokých pohoří – Hornorakouským předhůřím (Oberösterreichische Voralpen) a Mrtvými horami (Totes Gebirge) s masivním širokým vrchem Warscheneck (2 388 m n. m.). Překrásný výhled se nám však nabídne směrem na východ – na zvrásněné vápencové vrchy Ennstalských Alp. V popředí dominují masivy Scheiblingstein (2 197 m n. m.) a Kleiner Pyhrgas (2 023 m n. m.), v dálce můžeme rozpoznat charakteristické strmé stěny špičatého vrchu Großer Buchstein (2 224 m n. m.), jakož i krále celého pohoří – hrdě se vypínající horu Hochtor (2 369 m n. m.).

pohled do údolí na Spital am Pyhrn a Mrtvé hory

Zpět do vesnice Spital am Pyhrn můžeme sestoupit toutéž trasou (č. 614), případně značenou stezkou č. 615. Také je možnost pokračovat v túře dál – po severním exponovaném skalnatém hřebeni, následně sejít dolů do karu Holzerkar a pokračovat údolím až k chatě Gowilalmhütte. Zde se napojíme na trasu č. 617 a u rozcestníku Holzeralm pokračujeme některou z vybraných značených turistických stezek až do obce.

GPS: (Spital am Pyhrn) 47°39'55.8"N 14°20'27.3"E

 

Text a foto: Radoslav Biskupič

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Rakousko, Štýrsko - Medvědí soutěska a hora Hochlantsch
Publikováno: 11.2.2015
Rakousko je alpská země oplývající nespočtem přírodních krás. Nemusí to být vždy jen proslulá lyžařská střediska nebo do výšek sahající zasněžené vrcholky monumentálních alpských štítů, které se vyplatí navštívit. Neméně zajímavé jsou i dvě obdivuhodné lokality nacházející se nedaleko města Graz v pohoří Grazer Bergland – Medvědí soutěska a hora Hochlantsch.

Rakousko, Štýrsko – Mariazell: Atmosféra adventního období
Publikováno: 5.2.2014
Maličké městečko Mariazell, které je nejznámějším poutním místem v Rakousku a jedním z nejvýznamnějších ve střední Evropě, jsme nenavštívili poprvé. Tak jako jiné roky, opět jsme se do Rakouska vydali na několik dní, abychom si vychutnali skvělé lyžování a trošku si odpočinuli od každodenních starostí.

Rakousko, Štýrsko: Hora zážitků - Erzberg
Publikováno: 13.3.2013
Poslední zastávkou na našem putování přes tři státy byla hora Erzberg, ležící ve Štýrsku. Ta je známa jako jedno z nejbohatších evropských nalezišť železné rudy a patří k největším turistickým atrakcím celého regionu.

Rakousko, Vysoké Štýrsko – tajný tip pro milovníky sněhu
Publikováno: 3.12.2015
Více než 50 lyžařských vleků a přes 120 kilometrů sjezdovek v 18 dokonale udržovaných lyžařských střediscích mezi Semmeringem, pohořím Hochschwab a Eisenerzskými Alpami nabízí region Vysoké Štýrsko.

Rakousko: Štýrsko – krajina zeleného srdce
Publikováno: 24.4.2013
Na návštěvě ve spolkové zemi Štýrsko zůstaneme i dnes. V předchozích článcích jsme představili rekreační region Murtal a Vysoké Štýrsko. Tentokrát se podíváme do největšího a zároveň hlavního města Štýrska - Grazu, a k tomu vám přibalíme pár dobrých cestovatelských tipů v okolí.

Rakousko: Štýrsko – příliš půvabu na krátký výlet
Publikováno: 14.5.2014
Po návštěvě z minulého týdne v dovolenkové oblasti Murtal vás dnes provedeme i dalšími regiony Štýrska, ve kterých najdete odpočinek i zážitky v jednom. Dáme vám tipy na akce, památky či atrakce, na které budete dlouho vzpomínat.

Rakousko: Štýrsko – Murtal, dovolená plná zážitků
Publikováno: 7.5.2014
Po roce opět zavítáme do dovolenkové oblasti Murtal, která se nachází západně od města Graz ve spolkové zemi Štýrsko. Tento region přivítá své návštěvníky množstvím zajímavých atrakcí a akcí, o kterých si řekneme více v následujících řádcích.

Rakousko: Vysoké Štýrsko – hornatá krajina plná dobrodružství
Publikováno: 8.1.2014
Dnes se vydáme do sousedního Rakouska, kde navštívíme hornatou krajinu Vysokého Štýrska. Představíme vám ji, jako oblast idylické přírody, sportovně-rekreačního vyžití a chybět nebude ani tip na zajímavé akce.

Rakousko: Vysoké Štýrsko – region zamilovaných
Publikováno: 10.4.2013
Vysoké Štýrsko se rozkládá od Štýrského Semmeringu k pohoří Hochschwab a dále až za Eisenerzské Alpy. Tato hornatá krajina již od nepaměti láká domácí Rakušany, ale i návštěvníky z okolních zemí k výletům po krásné, místy až nespoutané přírodě.

Rakousko, Ötztalské Alpy – po stopách ledového muže
Publikováno: 23.4.2014
Minulý týden jsme na toulkách Ötztalskými Alpami navštívili městečko Vent a jeho rodinné lyžařské středisko. Dnes budeme ve výletě po tyrolském pohoří pokračovat a naším cílem bude legendární ledový muž Ötzi.


Souvisejicí fotogalerie

Rakousko: Schneeberg – alpská dvoutisícovka
Hora Schneeberg se nachází v rakouské spolkové zemi Dolní Rakousko, leží přibližně 70 km na jihoz...

Rakousko: Štýrsko – putování přírodou III.
Po zimě přichází jaro. Příroda opět ožije a není lepšího nápadu, než si vyjít na procházku do hor...

Rakousko: Vysoké Štýrsko – ráj dovolenkářů
Pojďte se společně s námi vydat do hornaté krajiny Vysokého Štýrska, která je rájem turistů. Idyl...

Rakousko: Štýrsko – putování přírodou II.
Nejzelenější země Rakouska vás zve na návštěvu půvabných hor, lesů, vinic, ovocných sadů a mnoha ...

Rakousko: Štýrsko – cestování přírodou I.
Spolková země Štýrsko v sobě ukrývá jedinečný kontrast vysokých hor a pod nimi se rozprostírající...

Rakousko: Erlaufsee a Gemaindealpe - Mitterbach
Nad malebnou horskou vesnicí Mitterbach se do nadmořské výšky 1626 metrů vypíná nádherný vrch Gem...

Rakousko: Mariazell a Mariazeller – Bürgeralpe
Maličké městečko Mariazell patří k nejvýznamnějším poutním místům ve střední Evropě. Zároveň to j...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Slunečná dovolená

1. 7. – 31. 8. 2021
1. cena:
Letní čtení s vydavatelstvím CBS v podobě obrazové publikace
2. cena:
Letní čtení s Dajamou v podobě turistického průvodce
1. cena redakce:
Letní balíček překvapení od portálu Infoglobe
2. cena redakce:
Unikátní čokoláda s Vincentkou
3. cena redakce:
Výběr legendárních turistických map VKÚ

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.7.2021
Šarišské muzeum v Bardejově otevřelo v prostorách Vily Rákoczi v Bardejovských lázních svou novou národopisnou expozici Řemesla našich předků. Severovýchod Slovenska tak opět zvýšil svou atraktivitu a rozšířil možnosti kulturního vyžití.
24.7.2021
Až do září pořádá strážní a informační služba národního parku několik prázdninových exkurzí pro veřejnost. Nahlédnete tak do každodenního života strážců přírody.
21.7.2021
Všichni milovníci slovenské přírody a kvalitního prázdninového čtení by měli sáhnout po novém čísle Krásy Slovenska, které přináší mnoho zajímavých článků, jakož i rozhovorů nebo informací.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST v Polsku :

TOP 5 MÍST v Polsku

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Poznaň – procházky i kultura

Osvětim – vzpomínka na holokaust

Krakov – město králů a jednoho draka

Varšava – zapomenuté město

Wrocław – bývalé sídlo knížete Vratislava I.

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 27. 7. 2021
svátek:Věroslav
dnes:
úterý 27.7.
23 °C
zítra:
středa 28.7.
26 °C