www.infoglobe.cz » Rakousko: Zámek Schönbrunn – vídeňský Versailles

Rakousko: Zámek Schönbrunn – vídeňský Versailles

Publikováno: 13.11.2013
Vídeň, jedna z nejkrásnějších metropolí Evropy nabízí návštěvníkům bohatou historii, překrásnou architekturu i nevšední gastronomické požitky. My se opět vydáme na návštěvu tohoto císařského města a projdeme se po snad nejkrásnějším zámku v celém Rakousku, který je svým nádherným zjevem přirovnáván k francouzskému Versailles.

Cesta z hlavního města Slovenska - Bratislavy trvá do Vídně necelou hodinku. Nejpohodlnějším dopravním prostředkem je vlak. Vyhnete se zácpám i problémům s parkováním. Dokonce i finančně ušetříte, protože je možné zakoupit si výhodnou 24hodinovou jízdenku, která platí i jako zpáteční jízdenka a zahrnuto je v ní i celodenní využívání městské hromadné dopravy včetně metra. A právě metrem se do Schönbrunnu dostanete nejrychleji. Stejnojmenná zastávka je situována na zelené trase U4.

Zámecký komplex Schönbrunn

Zámek Schönbrunn

Když už víme, jak se dostat na jedno z nejimpozantnějších míst Vídně, vydejme se vstříc jeho poznání. Při vstupu do velkolepého zámeckého areálu vás přivítá kovářsky bravurně zhotovená brána a na štěrkem vysypaném nádvoří se ve vzdálenosti pár desítek metrů tyčí hlavní část zámku Schönbrunn v typické zlato - žluté barvě, která byla symbolem tehdejší říše. Tento původně lovecký zámek byl od poloviny 18. století rozšiřován a přestavován až nabyl současnou velikost. Původně barokní styl architektury je v současnosti uváděn jako rokokový. Toto umělecké dílo bylo využíváno jako letní sídlo a rezidenční zámek císařské rodiny Habsburků a dvořanů. Obývala ho Marie Terezie s rodinou a císař František Josef I. se svou manželkou Alžbětou Bavorskou, veřejnosti známou také jako Sissi. Jeho název je odveden od spojení "krásná studna - pramen" což výstižně vyjadřuje jeho nekonečnou krásu.

Zámek Schönbrunn

Návštěvníci mohou zámek obdivovat nejen z vnějšku, ale i zevnitř. V centrální části jsou zřízeny pokladny a informace o možnostech různých typů prohlídek zámku. Většinou jsou prohlídky rozděleny na základě okruhů a počtu navštívených místností. Navzdory poměrně drahému vstupnému je procházka po širokých chodbách, tajemných komnatách, reprezentativních salonech zařízených vzácným nábytkem až po apartmány samotného císaře a jeho manželky či Marie Terezie, nevšedním zážitkem. Dech vám určitě vyrazí i tzv. "Velká galerie" (Zrcadlový sál), který patří k nejvzácnějším rokokovým slavnostním síním na zámku. Konaly se v ní bály, audience a jiné dvorní akce. Dokonce zde hrál i šestiletý génius Wolfgang Amadeus Mozart. Každý návštěvník automaticky k prohlídce dostává mobilního elektronického průvodce, který je v různých světových jazycích, včetně češtiny, a tak si člověk může prohlídku skutečně naplno vychutnat.

Zámecký komplex Schönbrunn

Zámecký areál

No nejen zevnitř je zámek jedinečný, protože jakmile se dostanete na jeho druhou stranu, otevře se vám před očima doslova jiný svět. Svět upravené parkové zeleně, rozsáhlé květinové záhony a velké fontány ozdobené sochařskými výjevy. Na jedné straně labyrint, na druhé nejstarší dosud existující zoologická zahrada na světě, množství laviček, studní a cestiček, i to je Schönbrunn! Toto království odpočinku a klidu ročně navštíví statisíce lidí, ale díky obrovským prostranstvím si zde může procházku či posezení vychutnat každý. Není se proto čemu divit, že v roce 1996 byl zapsán do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Na jeho opačném konci se nachází Glorietta. Jedná se o "památník" vítězství Rakouska v bitvě u Kolína. Dnes se zde nachází kavárnička, v níž se pravidelně pořádají komorní koncerty.

Zámecký komplex Schönbrunn

Zámecký komplex Schönbrunn – jízdy v kočáru Zámecký komplex Schönbrunn – brána do zahrad

V zadních částech zámeckého parkového komplexu se nacházejí skleníky, z nichž je architektonicky snad nejzajímavější tzv. Palmenhaus, čili Palmový dům. Návštěvníci v něm mohou obdivovat rostliny z pralesů všech kontinentů. Jedná se o poslední a největší expozici svého druhu v Evropě. O kousek dál stojí znovuotevřený Pouštní dům (Wüstenhaus), ve kterém je zase k nahlédnutí jedinečná sbírka kaktusů.

Zámecký komplex Schönbrunn - fontánaZámecký komplex Schönbrunn - zoo

Zámecký komplex Schönbrunn - Palmenhaus Zámecký komplex Schönbrunn - v pozadí Glorietta

Zámek Schönbrunn to není jen 1440 místností, 200 kuchyní, muzeum stovky kočárů Wagenburg, zlatem ozdobené ornamenty, překrásné barevné zahrady, sochařská díla mistrů ale i mnoho dalšího. Je to také místo setkávání místních lidí, zahraničních návštěvníků, nebo místo domova vzácných rostlin a zvířat. Podzimní nebo jarní Schönbrunn je asi nejideálnější na procházky, ale ani v zimě či v létě nezahálí a nabízí příležitost zážitků, které se ve vás uchovají po velmi dlouhou dobu, proto vám jeho návštěvu vřele doporučujeme.

Text/foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Rakousko, Baden u Vídně – lázeňské město II
Publikováno: 30.4.2022
Minulý týden jsme navštívili dolnorakouské město Baden, už víme o jeho historii a snad i největším turistickém lákadle – lázních. Dnes budeme v objevování pokračovat. Podíváme se na zajímavé památky a instituce, doporučíme pár společenských akcí a na závěr dáme pár tipů na výlety do okolí města.

Rakousko, Klosterneuburg – majestátní klášter v náručí květů
Publikováno: 8.4.2015
Jaro je jako stvořené pro výlety, proto jsme nasedli do auta a vydali se tentokrát do útulného městečka Klosterneuburg, které se nachází přibližně 15 kilometrů severozápadně od Vídně. Už z dálky nás vítala pompézní stavba v podobě kláštera či reklamní poutače zvoucí na výstavu orchidejí v jeho zahradách.

Rakousko, Baden u Vídně – lázeňské město I
Publikováno: 23.4.2022
Přibližně 30 kilometrů jižně od Vídně se ve spolkové zemi Dolní Rakousko rozprostírá lázeňské město Baden (neoficiálně Baden bei Wien), které bylo v době monarchie vyhledávaným místem rakouské smetánky a do současnosti nabízí neopakovatelnou atmosféru plnou elegance a vznešenosti.

Rakousko: Do Vídně v době adventu II – největší a nejromantičtější vánoční trh
Publikováno: 12.12.2018
Minulý týden jsme se prošli centrem hlavního města Rakouska, navštívili jsme několik vánočních trhů i různé kulturní a historické zajímavosti v jejich blízkosti, ale procházka po Vídni by určitě nebyla kompletní, kdybychom nenavštívili ten největší a zároveň nejromantičtější vánoční trh. Ptáte se, který? Odpověď najdete v následujících řádcích.

Rakousko: Do Vídně v průběhu adventu I – vánoční trhy v centru města
Publikováno: 5.12.2018
Vánoční čas v sobě nese nezaměnitelné kouzlo. Je to období roku, kdy nás to láká navštívit vánoční trhy a zažít jejich jedinečnou atmosféru. My vás dnes zavedeme za hranice a pokusíme se vám zprostředkovat zážitek z nejkouzelnějších vánočních trhů na světě, které probíhají v rakouské Vídni.

Rakousko, Vídeň – za Marií Terezií
Publikováno: 11.1.2018
Rakouská arcivévodkyně, královna uherská a česká – Marie Terezie. Byla bohatá, nadaná a zřejmě i krásná, měla vše, po čem ostatní toužili a zřejmě i vše, co sama chtěla. Ač jí postavení, ambice a okolnosti stavěly do cesty dnes těžko představitelné překážky a potkaly ji mnohé osudové rány, byl její život naplněný a dlouhý. Jak ale doopravdy žila? Dá se ještě někde zahlédnout něco opravdového z jejího života?

Rakousko: 300. jubileum Marie Terezie
Publikováno: 7.5.2017
Je to již 300. let od narození Marie Terezie, panovnice, která výrazným způsobem ovlivnila život v našem středoevropském prostoru. Naši sousedé při této příležitosti uspořádali na čtyřech výstavních místech ve Vídni a v Dolním Rakousku unikátní výstavu představující tuto vladařku jako stratéga, matku a v neposlední řadě i reformátorku.

Rakousko, Vídeň – okouzlující prohlídka muzea
Publikováno: 13.4.2016
Hlavní město Rakouska nabízí mnoho turistických zajímavostí. Jednou z nich je zcela určitě i návštěva Přírodovědného muzea, které sídlí v někdejší rezidenci Habsburků – v zámeckém komplexu Hofburg.

Rakousko: Kouzelné Korutany
Publikováno: 19.2.2014
Na slunném jihu Rakouska, v jeho nejjižnější spolkové zemi Korutany, se nachází jedinečný zimní ráj s výborně upravenými sjezdovkami, výbornými sněhovými podmínkami a jedinečnou atmosférou, která si dokáže získat srdce všech milovníků lyžování a panenské přírody.

Cyklovýlet: Schloss Hof - Bratislava
Publikováno: 14.8.2013
V závěrečné části našeho cyklovýletu se vydáme z největšího barokního zámeckého komplexu v Rakousku - Schloss Hof, přes nově postavený Cyklomost svobody, až do městských částí hlavního města Slovenska - Bratislavy.

Rakousko: Vídeň IV. - Dóm svatého Štěpána
Publikováno: 24.1.2011
K nejnavštěvovanějším památkám Vídně patří jeho dominanta – Dóm svatého Štěpána. V dalším pokračování našeho volného cyklu, věnovanému rakouské metropoli, se dnes zastavíme u této pamětihodnosti, jež kromě jiného nabízí i jedinečný výhled na město.

Rakousko: Vídeň II. - vše za jediný den
Publikováno: 23.10.2010
V první části našeho putování po Vídni jsme se prošli pěšky centrem města. Dnes nabízíme několik tipů, jak z rakouské metropole uvidět v krátkém čase co nejvíce.

Rakousko: Vídeň – Albertina
Publikováno: 26.3.2009
Vídeň je bezesporu klenotnicí umění – od vznešeného baroka až po secesní budovy či typické vídeňské kavárny z konce 19. století, kdy Vídni vtiskl její součastnou podobu architekt Hoffmann. Centrum města, tedy cíl většiny turistů, má jednu zásadní výhodu.

Rakousko: Vídeň I.
Publikováno: 16.10.2010
Hlavní město Rakouska patří mezi turisticky nejatraktivnější evropská města. Bohatost historických památek, množství architektonicky zajímavých pamětihodností i současných pozoruhodností – to vše spojené se slavnými jmény a jejich příběhy či legendami dělá z Vídně příjemný a stále jiný cíl pro návštěvníka.

Rakousko: Vídeň III. - startujeme od nádraží
Publikováno: 30.10.2010
V předcházejících dvou částech jsme připomenuli nejvýznamnější pamětihodnosti v centru rakouské metropole a v jeho okolí. Dnešní část věnujeme hlavně těm, kdo do Vídně zavítají po železnici.

Rakousko: Vídeň V. - Bahnorama
Publikováno: 10.2.2011
Po návštěvě historické věže Dómu svatého Štěpána dnes pohlédneme na rakouskou metropoli z podobné výšky, avšak z vyhlídky, která se zřejmě nedožije stáří katedrály.

Rakousko: Vídeň – zámek Belvedere
Publikováno: 24.10.2011
Vídeň je jedním z míst, které turisté rádi vyhledávají. Pro jeho atraktivitu i půvab. Nabízí mnoho, nudit se tam určitě nebudete. Kdo však touží cítit se jako v pohádce a oddechnout si v nádherně upraveném parku plném fontán, neměl by obejít barokní zámek Belvedere.

Rakousko: zámek Schloss Hof
Publikováno: 9.5.2011
Jen na dohled od předměstí Bratislavy leží rozsáhlý areál zámku Schloss Hof, jehož historie je spojena s císařskou habsburskou rodinou. Rozsáhlý park, přilehlý velkostatek s chovem zvířat, ale i bohatý kulturní program od jara do podzimu z něho udělaly atraktivní cíl na výlet.


Souvisejicí fotogalerie

Rakousko, Schönbrunn  – císařské sídlo  
Vídeň jako jedna z nejkrásnějších metropolí Evropy nabízí mnoho zajímavých míst, která byste si n...

Rakousko: Vysoké Taury – krásné a monumentální
Vysoké Taury (Hohe Tauern) jsou rozsáhlým a mohutným horstvem Východních Alp, které se mohou poch...

Rakousko, Klosterneuburg – klenoty městečka
Přibližně 15 kilometrů severozápadně od hlavního města Rakouska - Vídně se nachází útulné městečk...

Rakousko, Klosterneuburg – výstava orchidejí
Přeneste se spolu s námi do světa barev, vůní a krásy. V rakouském městečku Klosterneuburg se kaž...

Rakousko: Neziderské jezero
V blízkosti hranic Slovenska, Maďarska a hlavně Rakouska se nachází unikátní Neziderské jezero, k...

Rakousko: Štýrsko – putování přírodou II.
Nejzelenější země Rakouska vás zve na návštěvu půvabných hor, lesů, vinic, ovocných sadů a mnoha ...

Rakousko: Štýrsko – cestování přírodou I.
Spolková země Štýrsko v sobě ukrývá jedinečný kontrast vysokých hor a pod nimi se rozprostírající...

Rakousko: zámecký komplex Schloss Hof
Přeneste se spolu s námi do období baroka, které můžete obdivovat během návštěvy největšího barok...

Rakousko: Vídeň – procházka po městě
Hlavní město Rakouska patří mezi turisticky nejatraktivnější evropská města. Bohatost historickýc...


Souvisejicí videa

Rakousko: Hornatá země plná zeleně
Do Rakouska se v létě vydává většina turistů kvůli vysokohorské turistice. Celá země působí čistě...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 11. 8. 2022
svátek:Zuzana
dnes:
čtvrtek 11.8.
18 °C
zítra:
pátek 12.8.
16 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X