www.infoglobe.cz » Region Liptov: cíl oddychu a zábavy

Region Liptov: cíl oddychu a zábavy

Publikováno: 23.9.2010
Díky přírodním podmínkám a kulturně historickým památkám je oblast mezi Vysokými a Nízkými Tatrami na severu Slovenska jednou z nejkrásnějších a turisticky nejvyhledávanějších oblastí cestovního ruchu.

Region Liptov svou rozlohou zabírá přes 2 000 km2, z čeho více než polovinu představují lesy. Na této ploše žije přibližně 140 tisíc obyvatel.

Poloha

okolie Penziónu AstóriaNachází se v severní části Slovenska v Liptovské kotlině, obklopené pohořími – ze severu to jsou Západní Tatry a Chočské vrchy, z jihu Nízké Tatry, ze západu Velká Fatra a z východu Vysoké Tatry. Kotlinou protéká nejdelší slovenská řeka Váh, na níž je postavena vodní nádrž Liptovská Mara. Administrativně patří do Žilinského samosprávného kraje a zahrnuje okresy Liptovský Mikuláš a Ružomberok.

Historie

První písemná zmínka o Liptově pochází z roku 1231, ale archeologické nálezy potvrzují osídlení už od pravěku. Od poloviny 13. století byl součástí Uherska, samostatná župa vznikla koncem 13. století. V tomto období začaly vznikat i první havířské osady, kde se dolovalo zlato, stříbro, měď a železo.

Region je znám i svými zedníky, kteří se za prací vydávali daleko do ciziny, jejichž práci si dnes návštěvníci mohou prohlédnout v zednických obcích jako je například Hybe. Lidová kultura této oblasti je výrazně ovlivněna pastýři ovcí, produkty z ovčího mléka doposud patří k nejkvalitnějším na Slovensku.

Narodili se a působili tu mnozí kulturní a političtí činitelé, například Andrej Hlinka nebo malíř Ludovít Fulla. K známým historickým postavám patří i zbojník Juraj Jánošík, kterého lapili v roce 1713 ve Valaské Dubové.

Kulturní památky

Díky bohaté historii se v regionu nachází množství kulturních a historických památek. Mezi nejznámější patří Vlkolínec s rezervací lidové architektury, zapsanou v Seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO, Východná, kde se každý rok koná folklorní festival, nebo Muzeum liptovské dědiny v Pribylině.

Za zmínku určitě stojí i obce Važec, Hybe, Liptovská Osada, Liptovské Sliače a další, charakteristické svéráznou architekturou a folklorem.

Pokud se rozhodnete navštívit Liptov, určitě nevynechejte ani největší hospodářská a kulturní centra Liptovský Mikuláš, Ružomberok a Liptovský Hrádok. Kromě historických staveb a památníků nabízí Slovenské muzeum přírody a jeskyňářství v Liptovském Mikuláši, Liptovské muzeum v Ružomberku nebo zříceninu hradu Liptovský Hrádok. V Chočských vrších se nacházejí i ruiny hradů Likava a Liptovský hrad.

Přírodní krásy

Turistika v Nízkych TatráchLiptovskou kotlinu obklopují ze všech stran nejvyšší slovenská pohoří s překrásnou přírodou. Na jihu se nachází Národní park Nízké Tatry (NAPANT) a v něm na Slovensku největší chráněné území Demänovská dolina. Z asi 30 jeskyní jsou veřejnosti přístupné tři – Demänovská jeskyně svobody, Demänovská ledová jeskyně a Demänovská jeskyně míru.

Turistika v Nízkych TatráchMezi nejkrásnější slovenské doliny určitě patří Kvačianská a Prosiecká dolina v Chočských vrších.

V regionu vyvěrá množství teplých minerálních pramenů a kyselek, zejména v obcích Liptovský Ján, Bešeňová, Žiar, Pribylina, Závažná Poruba, Likavka, a dalších.

 

Dovolenka

JasnáLiptov nabízí ideální podmínky na letní a zimní rekreaci. Okolní pohoří jsou přímo stvořeny na turistiku, horolezectví, cyklistiku nebo speleologii. Během zimního období jsou velice oblíbena lyžařská střediska se sjezdovkami, například Demänovská dolina, Jasná, Chopok, Malinô, Jánska a Bocká dolina.

Letní sezóna je spojena zejména s koupáním a vodními sporty na přehradě Liptovská Mara. Letní idylku i během chladnějších měsíců si můžete zachovat prostřednictvím Aquaparku Tatralandia u Liptovského Mikuláše nebo Thermal Parku Bešeňová s léčivými prameny. Ty se využívají i v lázních Lúčky, Ľubochňa a Korytnica.

Aquapark TatralandiaThermal Park Bešeňová

Populární jsou i méně tradiční sporty jako paragliding, rafting, jízda na koni, vyhlídkové lety, myslivost nebo rybolov.

V regionu se nachází množství možností ubytování, pokud však toužíte po nerušeném oddychu v přírodě, a přitom na skok od městského ruchu, určitě vás zaujme Penzión vila Astória nedaleko Ľubochně. Jako na dlani budete mít všechny krásy a možnosti, jež nabízí region Liptov.

Penzión Astória

Zajímavosti

Pokud i díky tomuto článku zavítáte na Liptov, nechejte se zlákat na tradiční brynzové halušky. Přímo na salaši nebo v některé z množství stylových restaurací budou zaručeně chutnat nejlépe. Vždyť liptovská brynza je nejchutnější.

Text: Kristína Csongárová

Foto: Aquapark Tatralandia, Thermal Park Bešeňová, Penzión Astória, Tatry Mountain Resorts, Branislav Grebečí

Překlad: Jiří VýbornýDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: Svatý Kříž – vzácný artikulární kostel
Publikováno: 23.8.2012
Nedaleko okresního města Liptovský Mikuláš se nachází vesnička Svatý Kříž, která se může pochlubit vzácnou a jedinečnou dřevěnou stavbou, dokonce jednou z největších ve střední Evropě, dřevěným artikulárním evangelickým kostelem.

SR, Pribylina: Považská lesní železnice
Publikováno: 3.1.2013
Nedaleko města Liptovský Hrádok se nachází nejmladší a zároveň nejnavštěvovanější muzeum v přírodě na Slovensku - Muzeum liptovské dědiny v Pribylině. V minulosti jsme o tomto muzeu už něco napsali. Tentokrát vám však chceme podrobněji představit jeho statickou expozici technické památky bývalé Povážské lesní železničky.

SR: Nízke Tatry – kvalitní ubytování a skvělý relax v Demänovské dolině
Publikováno: 20.6.2013
Slovensko má mnoho krásných zákoutí. K těm nejmalebnějším rozhodně patří nejrozsáhlejší a zároveň druhé nejvyšší pohoří Nízké Tatry. Pokud však kromě překrásné přírody hledáte i kvalitní služby a ubytování na úrovni, máme pro vás hned několik tipů.

SR: Liptov - Když v „ráji“ pršelo I.
Publikováno: 13.10.2013
Dovolená se nám ten rok trochu pošramotila chladným a deštivým počasím. Proto z úmyslu prožít ji aktivně (přiměřeně zdraví a věku) turistickou cyklistikou a procházkami v nádherné svěží a čisté přírodě mnoho možností nezbylo.

SR, region Liptov – léto plné zážitků
Publikováno: 3.7.2014
Stredoslovenský region Liptov je velmi různorodý a každoročně přiláká obrovské množství návštěvníků. Vděčí za to překrásné přírodě, která je v tomto regionu opravdu velmi rozmanitá. Kromě turistických a cyklistických stezek v sobě ukrývá i mnohé krásy v podzemí, termální a minerální prameny, nebo obrovský kus historie. Na své si zde přijdou i milovníci neobvyklých adrenalinových zážitků.

SR, region Liptov: Liptovský Ján – Podzemí pod věžemi
Publikováno: 10.7.2014
Po týdnu se opět vracíme na Liptov. Tentokrát vás nebudu lákat na žádné bláznivé adrenalinové hrátky, spíše naopak, zvu vás do muzea. Nikoliv však do ledajakého! Podzemí pod věžemi, jak se toto maličké muzeum v Liptovském Jánu jmenuje, v sobě ukrývá poutavou expozici, která vám přiblíží život mince od jejího úplného zrodu v pozemských hlubinách až po její narození v mincovně.

SR, region Liptov: Stanišovská jeskyně – jedinečný zážitek pro celou rodinu  
Publikováno: 17.7.2014
Po návštěvě maličkého, ale velmi zajímavého muzea s názvem Podzemí pod věžemi v Liptovském Jánu, které dokumentuje život mince od jejího úplného početí v pozemských hlubinách až po její narození v mincovně, jsme se rychle auty přesunuli do Jánské doliny, kde na nás měl čekat průvodce ze Stanišovské jeskyně.

SR, vodní nádrž Liptovská Mara - ráj pro milovníky vodních sportů a koupání
Publikováno: 24.7.2014
Pokud i vy patříte k těm, kteří si léto bez koupání a dovádění u vody nedovedou představit, a místo přeplněných koupališť nebo aquaparků upřednostňujete raději koupání v jezerech, rybnících či vodních nádržích, tak vám Liptovskou Maru určitě není potřeba vůbec představovat.

SR: Region Kysuce – Slovenský orloj ve Staré Bystrici
Publikováno: 7.9.2011
K nejhezčím a turisticky nejzajímavějším koutům Slovenska rozhodně patří region Kysuce. Kromě krásné horské přírody, protkané turistickými a cykloturistickými stezkami, nebo bohaté historie, která na vás dýchne skutečně v každé vesnici, tam stále více turistů přiláká i největší dřevěné sousoší na Slovensku – Slovenský orloj ve Staré Bystrici.

Slovensko: Ružomberok – město mnoha tváří
Publikováno: 8.9.2011
Jedním ze dvou nejvýznamnějších center regionu Liptov je Ružomberok. Skrz město projíždí téměř každý, kdo směřuje do Tater ze západu od Žiliny nebo od jihu od Banské Bystrice, ne každý se tam však zastaví.

Liptovský Hrádok: nejmenší město Liptova
Publikováno: 10.3.2011
Město Liptovský Hrádok se nachází ve východní části Liptovské kotliny v Žilinském kraji. Toto turistické a hospodářské centrum horního Liptova, obklopené čarokrásnou přírodou, leží pod severními výběžky Nízkých Tater, na soutoku řek Belá a Váh.

SR: Pribylina – Muzeum liptovské dědiny v přírodě
Publikováno: 31.3.2011
Budete-li někdy cestovat severní magistrálou ze západu na východ Slovenska nebo opačně a nebudete spěchat, a naopak budete uvažovat o tom, co byste cestou mohli navštívit nebo kde byste si v příjemném prostředí mohli udělat přestávku na oddech, potom mám pro vás jeden tip. Stačí odbočit z dálnice u Liptovského Hrádku směrem na Pribylinu.


Souvisejicí fotogalerie

Turistika v Západných Tatrách
Svou jedinečnou krásou a rozmanitostí lákají Západní Tatry turisty ze Slovenska, ale i z okolních...

Vysoké Tatry: hory, které vás uchvátí
Fotografie byly pořízeny na podzim v roce 2009. Tehdy bylo těsně po konci letní sezony a počasí z...

Demänovská dolina v Nízkých Tatrách
Jádrové pohoří Nízké Tatry jsou nejrozsáhlejší pohoří Slovenské republiky a zároveň druhé nejvyšš...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
13.8.2022
Evropská letiště jsou tuto dovolenkovou sezónu nevídaně vyťížená! Nápor, který zažívají je způsobený rekordní poptávkou cestujících, nedostatkem personálu a rušením letů ze strany aerolínií.
10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 16. 8. 2022
svátek:Jáchym
dnes:
úterý 16.8.
19 °C
zítra:
středa 17.8.
21 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X