www.infoglobe.cz » Rumunsko: Nejen po stopách hraběte Drákuly II

Rumunsko: Nejen po stopách hraběte Drákuly II

Publikováno: 28.8.2016
Minulý týden jsme začali objevovat balkánskou zemi Rumunsko a navštívili jsme města Arad a Brašov. Dnes v putování budeme pokračovat a naším cílem bude legendární hrad Bran, který proslavil irský spisovatel Bram Stoker ve svém hororovém románu Drákula.

Z města Brašov se nám odjet příliš nechtělo, protože jsme v něm stále objevovali něco nového. Ale čas byl neúprosný, a tak jsme zamířili směrem k obci Bran, která leží přibližně 30 kilometrů od Brašova a nabízí k vidění snad nejznámější atrakci Rumunska – tzv. Drákulův hrad.

Bran – pod hradem

Hrad Bran neboli Drákulův hrad je považován za sídlo krvelačného hraběte, o kterém se napsaly desítky knih a natočilo mnoho filmů. Nachází se na hranici Transylvánie a Valašska, což jsou historická územní označení země.

hrad Bran

Zatímco jsme se přesouvali, zjišťovali jsme si informace ani ne tak o hradu, jakož o samotném Drákulovi. Dozvěděli jsme se, že postava má i reálné základy. Literatura uvádí, že zdejší valašský kníže Vlad III. Drakula, který vládl od roku 1448 do 1476, byl tak krutý k nepřátelům, že si vysloužil přezdívku „Napichovač“ (Tepes). Hrabě měl totiž zálibu v napichování zajatců na kůl. Nicméně o pití krve ani o dalších upírských praktikách nebyla zmínka. Dokonce se uvádí, že jmenovaný panovník na hradě Bran ani nikdy nebyl a že jeho skutečným sídlem byl dnes již neexistující hrad Poenari.

hrad Bran

hrad Bran   Bran – pod hradem

Ani jsme se nenadáli a už nás vítal přibližně osmisetletý hrad, který sloužil zpočátku jako vojenská pevnost. Dali ji postavit obchodníci z nedalekého Brašova z obavy před vpády rozpínající se Osmanské říše. První písemné zmínky pocházejí z roku 1212. Postupem času ho spravovala dunajská knížectví nebo místní samosprávy. V roce 1920 byla památka darována městem Brašov rumunské královně Marii, ale již v r. 1948 (po změně režimu a nástupu komunistů) se stala státním majetkem. Od roku 1956 byl hrad poprvé zpřístupněn veřejnosti, ovšem ne nadlouho, protože z nedbalosti tehdejších úředníků začal chátrat. To se změnilo v letech 1987 až 1993, kdy památka prošla rozsáhlou rekonstrukcí. Po pádu režimu začala restituční řízení, která přinesla navrácení majetku legitimním dědicům. Ti hrad nabídli státu k odkoupení, ale Rumunsko to odmítlo, a tak je dodnes v soukromých rukou. Přesto dědicové (rod Habsburg-Lothringen) zachovali hrad přístupný veřejnosti, dokonce se postarali o otevření muzea, kde máte možnost vidět rodinné sbírky Habsburků.

Bran – pod hradem

hrad Bran   hrad Bran

To, že se jedná o snad největší turistickou atrakci země, potvrzuje nejen přítomnost množství návštěvníků z různých koutů světa, ale i několik restaurací, obchůdky se suvenýry a všelijací prodejci nabízející možné i nemožné v souvislosti s Drákulou. Vstup na hrad je možný celoročně. K hradu vede klikatá cesta, která vás dovede k bradlu s vysokým kamenným křížem a dále ke strmému schodišti, které vypadá dost strašidelně. Za vstupní branou se vám otevře svět temného středověku se sedmnácti sály a zajímavými zákoutími.

hrad Bran

V hradní věži si můžete dokonce pronajmout apartmán a vychutnat si tak atmosféru hradu i v noci. V tomto případě si už však připlatíte. Na závěr prohlídky nás zaujal i fakt, že hrad se řadí mezi nejdražší nemovitosti v celém Rumunsku.

Bran – park u hradu

Ať už je legenda o Drákulovi pravdivá, nebo ne, určitě hrad Bran někdy navštivte. Je krásný, tajemný a nabízí i nádherné výhledy do okolí. Místní obyvatelé i průvodci vás doslova vtáhnou do kouzelných příběhů, kterým rádi uvěříte.

Ale ani zdaleka to není všechno, co vám Rumunsko může nabídnout, proto se už za týden vydáme dál.

 
GPS: 45°30'54.1"N 25°22'02.3"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Mária Ondrejková

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Rumunsko, Timisoara – město mnoha jmen
Publikováno: 29.5.2015
Výlet, který spolu dnes podnikneme, nás zavede na jihovýchod do rumunského města Timisoara.

Rumunsko, Transalpina: Nejkrásnější cesta přes vrchol Karpat – VIDEO
Publikováno: 7.7.2020
Rumunské hory patří k nejkrásnějším oblastem Evropy. Ať už díky přírodě, výhledům a hlubokým roklím, nebo romantickým vesničkám. Pojďme se společně vypravit na roadtrip po scénické silnici přezdívané Transalpina přes hřebeny hor.

Rumunsko, Sibiu: Romantické město pod Karpaty – VIDEO
Publikováno: 22.10.2019
V podhůří rumunských Karpat najdete jedno z nejhezčích měst celé země. Čeká vás tu zachovalé středověké opevnění, krásné kostely i romantické uličky. Nechybí ani skvělá gastronomie a kulturní vyžití. Pojďme se do Sibiu společně vypravit.

Rumunsko, Arad: Unikátní noční pohled na metropoli západního Rumunska – VIDEO
Publikováno: 15.10.2019
Při cestě z Čech do Transylvánie pravděpodobně neminete rumunské město Arad. Původně jsem v něm zastavil jen kvůli noclehu, nakonec mě ale velmi mile překvapilo. V jeho ulicích jsem strávil několik nočních hodin procházením s foťákem a stálo to za to.

Rumunsko: Nejen po stopách hraběte Drákuly VII
Publikováno: 2.10.2016
Návštěva hlavního města Rumunska – Bukurešti – byla vskutku úžasná. Naše dovolená se pomalu, ale jistě blížila ke konci, a tak jsme se vydali vstříc poslednímu dobrodružství. Za cíl jsme si zvolili město Sibiu.

Rumunsko: Nejen po stopách hraběte Drákuly VI
Publikováno: 25.9.2016
Po sjíždění delty Dunaje a návštěvě přímořského letoviska Mamaia jsme zamířili do hlavního města Rumunska – Bukurešti. Toto dvoumilionové město nabízí zajímavé památky, historii a samozřejmě zábavu v podobě nevšedních atrakcí.

Rumunsko: Nejen po stopách hraběte Drákuly V
Publikováno: 18.9.2016
V minulé části našeho seriálu o putování Rumunskem jsme navštívili město Tulcea, které je jakousi branou do delty Dunaje. Tu každoročně navštíví statisíce turistů z celého světa. My nebudeme výjimkou a pomalu se vydáme na přibližně 120kilometrovou vodní cestu ústící do Černého moře.

Rumunsko: Nejen po stopách hraběte Drákuly IV
Publikováno: 11.9.2016
Brzy ráno jsme se vydali z Brašova směrem do města Tulcea. Cestou jsme míjeli těžební pole, rozsáhlé pastviny a pomalu se nám před očima měnila hornatá krajina na nížinu.

Rumunsko: Nejen po stopách hraběte Drákuly III
Publikováno: 4.9.2016
Po návštěvě hradu Bran, který byl údajně sídlem hraběte Drákuly, jsme se vydali zpět do Brašova. Po cestě jsme v dálce zahlédli neméně atraktivní hrad Râşnov, který leží nad stejnojmennou obcí.

Rumunsko, Bukurešť – město plné památek
Publikováno: 25.11.2020
Bukurešť je hlavním a zároveň největším městem Rumunska. V minulém století, v mezidobí válek, byla právě Bukurešť označována za Paříž Východu a bylo to město velmi lákavé pro zahraniční turisty. Za vlády Nicholae Ceausesca se ale vše změnilo a Bukurešť je jedno z méně atraktivních měst Rumunska. V posledních letech se však oblíbenost lehce zvyšuje.

Rumunsko: Nejen po stopách hraběte Drákuly I
Publikováno: 21.8.2016
V severní části Balkánského poloostrova se rozprostírá dosud nepříliš vyhledávaný stát Rumunsko. My vás prostřednictvím našeho miniseriálu pozveme na místa, která se vyplatí vidět. Rumunsko je země s krásnou přírodou, osobitou kulturou a unikátními památkami, za kterými se v následujících řádcích vydáme.


Souvisejicí fotogalerie

Rumunsko – perla Balkánu
V jihovýchodní Evropě, přesněji v severní části Balkánského poloostrova, se rozprostírá Rumunsko....


Souvisejicí videa

Rumunsko, Sibiu: Romantické město pod Karpaty
Jedno z nejhezčích měst celé země najdete v podhůří rumunských Karpat. V Sibiu se můžete procháze...

Rumunsko: Arad – unikátní noční pohled na metropoli západního Rumunska
Cestou do Transylvánie rumunské město Arad určitě neminete, doporučuji se tu i na chvíli zdržet, ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2021
Na území Slovenska je v současnosti vybudovaných více než 600 naučných tras a stezek, přičemž jejich počet stále roste. Jelikož naučné stezky nebudují pouze státní a samosprávné instituce, ale i různá občanská sdružení, není v centrální databázi naučných stezek jejich přesný počet.
13.1.2021
Agentura Henley & Partners i letos sestavila žebříček nejsilnějších pasů světa na základě počtu zemí, které může navštívit držitel pasu bez nutnosti vyřizování povolení a placení víz. V roce 2021 bude nejspíš nutné prokázaní vakcinace.
11.1.2021
Světoznámé vydavatelství turistických průvodců – Lonely Planet – představilo druhé vydání těch nejzajímavějších míst na naší planetě, která bychom měli určitě navštívit.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 16. 1. 2021
svátek:Ctirad
dnes:
sobota 16.1.
-6 °C
zítra:
neděle 17.1.
-6 °C