www.infoglobe.cz » Rumunsko: Nejen po stopách hraběte Drákuly III

Rumunsko: Nejen po stopách hraběte Drákuly III

Publikováno: 4.9.2016
Po návštěvě hradu Bran, který byl údajně sídlem hraběte Drákuly, jsme se vydali zpět do Brašova. Po cestě jsme v dálce zahlédli neméně atraktivní hrad Râşnov, který leží nad stejnojmennou obcí.

Ani na chvíli jsme nezaváhali a zamířili jsme na malou návštěvu. Toto rumunské město na rozhraní historických regionů Valašska a Transylvánie se nachází skoro v přesné polovině cesty z Branu do Brašova (15 km). Snad nejzajímavější památkou je středověký hrad, který založili rytíři německého řádu ve 13. století.

Râșnov – hrad

I hrad Râşnov si – stejně jako většina hradů – prošel zajímavou historií. Kromě střídání pánů musel odolávat nájezdům Tatarů i Turků. Ale dobyt byl pouze jednou, a to za vlády Gábora Bethlena, kdy nepřítel znemožnil bránícím se hradním obyvatelům přístup k vodě. To byl i důvod k hloubení 146metrové studny, kterou je možné obdivovat dodnes. Na jejím dně se podle legendy skrývá poklad, což však jen nedávno jistá expedice zkoumající dno studny vyvrátila.

Râșnov – hrad

Râșnov – pohled z hradu   Râșnov – pohled z hradu

V roce 1718 hrad zachvátil požár a částečně ho poškodil. O necelých 90 let později ho zase postihlo zemětřesení. V průběhu času se stal vícekrát útočištěm pro uprchlíky z Valašska, jakož i pro místní, které sužovali maďarští revolucionáři spolu s rakouskými císařskými vojsky. Od roku 1850 byl hrad opuštěn a začal chátrat. Ale po přežití dvou světových válek byla v letech 1955 až 1956 zahájena jeho obnova.

Râșnov – hrad

 Râșnov – dinopark   Râșnov – atrakce pro turisty (hrad)

Kromě mohutných hradních zdí zde můžete vidět kostel, věznici ze 17. století, zmíněnou studnu a hlavně nádherné pohledy na okolní hory. Pokud sejdete hradní cestou o něco níže, můžete navštívit DinoPark. Rázem se tak ocitnete v prehistorickém světě velkolepých zvířat, která Zemi kralovala miliony let.

Râșnov – u hradu

Samozřejmě nevynechejte ani návštěvu samotného města Râșnov, kterému se přezdívá také hlavní město metalu, protože se tu roky koná jeden z největších festivalů „tvrdé“ hudby – Rockstadt Extreme fest. Pokud jste viděli film Návrat do Cold Mountain a během procházky městem nacházíte jisté paralely, nemýlíte se! Některé scény pocházejí právě odsud.

Râșnov – okolí

V těsné blízkosti města si přijdou na své i nadšenci historie, protože se zde našly pozůstatky římské pevnosti. Pro ty, co se více zajímají o sport, zmíníme râşnovský sportovní komplex, nacházející se v údolí Cărbunării, který hostil Evropský zimní olympijský festival mládeže, jakož i skoky na lyžích v rámci Světového poháru.

Brašov

My jsme absolvovali výlet na hrad a do DinoParku, odkud jsme vyrazili do Brašova, kde jsme si zajistili ubytování. Znovu jsme si prošli nádherné středověké centrum, dobře se najedli a naplánovali cestu do poměrně vzdáleného města Tulcea, které leží u hranic s Ukrajinou a je jen kousek od Černého moře. Ale více si řekneme za týden.

Brašov   Brašov

GPS:45°35'27.1"N 25°28'02.6"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Mária Ondrejková

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Rumunsko, Timisoara – město mnoha jmen
Publikováno: 29.5.2015
Výlet, který spolu dnes podnikneme, nás zavede na jihovýchod do rumunského města Timisoara.

Rumunsko: Nejen po stopách hraběte Drákuly IV
Publikováno: 11.9.2016
Brzy ráno jsme se vydali z Brašova směrem do města Tulcea. Cestou jsme míjeli těžební pole, rozsáhlé pastviny a pomalu se nám před očima měnila hornatá krajina na nížinu.

Rumunsko: Nejen po stopách hraběte Drákuly V
Publikováno: 18.9.2016
V minulé části našeho seriálu o putování Rumunskem jsme navštívili město Tulcea, které je jakousi branou do delty Dunaje. Tu každoročně navštíví statisíce turistů z celého světa. My nebudeme výjimkou a pomalu se vydáme na přibližně 120kilometrovou vodní cestu ústící do Černého moře.

Rumunsko: Nejen po stopách hraběte Drákuly VI
Publikováno: 25.9.2016
Po sjíždění delty Dunaje a návštěvě přímořského letoviska Mamaia jsme zamířili do hlavního města Rumunska – Bukurešti. Toto dvoumilionové město nabízí zajímavé památky, historii a samozřejmě zábavu v podobě nevšedních atrakcí.

Rumunsko: Nejen po stopách hraběte Drákuly VII
Publikováno: 2.10.2016
Návštěva hlavního města Rumunska – Bukurešti – byla vskutku úžasná. Naše dovolená se pomalu, ale jistě blížila ke konci, a tak jsme se vydali vstříc poslednímu dobrodružství. Za cíl jsme si zvolili město Sibiu.

Rumunsko, Arad: Unikátní noční pohled na metropoli západního Rumunska – VIDEO
Publikováno: 15.10.2019
Při cestě z Čech do Transylvánie pravděpodobně neminete rumunské město Arad. Původně jsem v něm zastavil jen kvůli noclehu, nakonec mě ale velmi mile překvapilo. V jeho ulicích jsem strávil několik nočních hodin procházením s foťákem a stálo to za to.

Rumunsko: Nejen po stopách hraběte Drákuly II
Publikováno: 28.8.2016
Minulý týden jsme začali objevovat balkánskou zemi Rumunsko a navštívili jsme města Arad a Brašov. Dnes v putování budeme pokračovat a naším cílem bude legendární hrad Bran, který proslavil irský spisovatel Bram Stoker ve svém hororovém románu Drákula.

Rumunsko: Nejen po stopách hraběte Drákuly I
Publikováno: 21.8.2016
V severní části Balkánského poloostrova se rozprostírá dosud nepříliš vyhledávaný stát Rumunsko. My vás prostřednictvím našeho miniseriálu pozveme na místa, která se vyplatí vidět. Rumunsko je země s krásnou přírodou, osobitou kulturou a unikátními památkami, za kterými se v následujících řádcích vydáme.


Souvisejicí fotogalerie

Rumunsko – perla Balkánu
V jihovýchodní Evropě, přesněji v severní části Balkánského poloostrova, se rozprostírá Rumunsko....


Souvisejicí videa

Rumunsko, Transalpina: Nejkrásnější cesta přes vrchol Karpat
Jedna z nejstarších cest přes rumunské Jižní Karpaty vede průsmykem Urdele a v nejvyšších bodech ...

Rumunsko, Sibiu: Romantické město pod Karpaty
Jedno z nejhezčích měst celé země najdete v podhůří rumunských Karpat. V Sibiu se můžete procháze...

Rumunsko: Arad – unikátní noční pohled na metropoli západního Rumunska
Cestou do Transylvánie rumunské město Arad určitě neminete, doporučuji se tu i na chvíli zdržet, ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 23. 10. 2020
svátek:Teodor
dnes:
pátek 23.10.
15 °C
zítra:
sobota 24.10.
13 °C