www.infoglobe.cz » Rumunsko: Nejen po stopách hraběte Drákuly VII

Rumunsko: Nejen po stopách hraběte Drákuly VII

Publikováno: 13.9.2022
Návštěva hlavního města Rumunska – Bukurešti – byla vskutku úžasná. Naše dovolená se pomalu, ale jistě blížila ke konci, a tak jsme se vydali vstříc poslednímu dobrodružství. Za cíl jsme si zvolili město Sibiu.

Letní čtení vám přináší:

spoločnosť V-spoj s.r.o.

Transfagarasan 

Jen co jsme opustili Bukurešť, věděli jsme, že musíme projet tzv. Transfagarasan, což je označení státní silnice 7C (nebo také DN7C), vedoucí od města Bascov přes Curtea de Argeş a končící ve městě Cârţişoara, odkud je to už jen pár kilometrů. Je to jedna z nejvýše položených silnic v Rumunsku, kde natrefíte na nejdelší tunel v zemi a zároveň můžete obdivovat nejvyšší a nejrozsáhlejší zdejší pohoří Fagaraš.

Transfagarasan – přehrada Vidraru

Transfagarasan – přehrada Vidraru   Transfagarasan – přehrada Vidraru

Celý hřeben pohoří dosahuje délky 70 kilometrů a nadmořské výšky převážně nad 2 000 m. Jeho nejvyšší vrchol Moldoveanu (2 544 m n. m.) je zároveň nejvyšším bodem v zemi. V těchto horách můžete zpozorovat mnoho vysokohorských ples, ale i přehrady, z nichž nejimpozantnější je přehrada Vidraru. Zeď nádrže dosahuje výšky úctyhodných 166 m a délky 307 metrů. Skrz pohoří protéká několik řek, ale největší z nich je Olt. Díky geografickému rozložení je pohoří bohaté na srážky, proto se nedivte, že místní velehory nazývají „Deštivé hory“. Zima zde trvá až sedm měsíců, takže cesta 7C se otevírá až začátkem července a uzavírá zhruba koncem října.

Transfagarasan

 Transfagarasan   Transfagarasan

Při průjezdu tímto horským rájem vás čekají úchvatné mosty, serpentiny, viadukty, turistické resorty, nádherné vodopády či stáda oveček toulajících se na horských pastvinách. Dokonce za již výše zmíněným tunelem, u jezera Balea, jezdí lanovka, která vás bez námahy vyveze na hřeben pohoří. Transfagarasan patří mezi nejkrásnější horské silniční přechody světa, což potvrdil i známý anglický žurnalista Jeremy Clarkson při natáčení jedné z epizod legendárního pořadu Top Gear. Zároveň je i motorkářským rájem. K velkoleposti cesty výraznou měrou přispěl i tehdejší diktátor Ceausescu. Právě na základě jeho vizí a plánů byl tento úsek přebudován do podoby, jak ji známe dnes. S několika úseky jsou bohužel spojovány i tragédie, ke kterým docházelo hlavně během výstavby.

Transfagarasan   Transfagarasan

Transfagarasan   Transfagarasan

Po zdolání 169 kilometrů jsme se dostali do cíle. „Zakotvili“ jsme ve městě Sibiu, které se rozprostírá v historické oblasti Sedmihradska (Transylvánie). Bylo založeno v roce 1190 a zakrátko se stalo hlavním městem transylvánských Sasů. Později se stalo centrem obchodu, což přispělo k jeho rozvoji.

město Sibiu

 město Sibiu   město Sibiu

V současnosti lze obdivovat nádherné historické centrum, jehož dominantou je pravoslavná katedrála Nejsvětější Trojice. Dokončena byla sice až v roce 1904, ale její interiér vám dozajista vyrazí dech. Zajímavostí je, že na výstavbu přispěl i císař František Josef I. Mezi další atraktivity města patří evangelické sakrální stavby, Národní muzeum Brukenthal, středověké hradby a věže, měšťanské domy nebo vůbec první zoologická zahrada v Rumunsku.


město Sibiu

město Sibiu   město Sibiu

Byla zde zřízena první nemocnice, knihovna, lékárna, tiskárna, divadlo, muzeum, pivovar či vybudován první litinový most v Rumunsku. Kromě hmatatelné krásy město nabízí i celou řadu kulturních akcí, za které si vysloužilo titul Evropského hlavního města kultury za rok 2007 či přední umístění v žebříčcích nejidyličtějších a nejpůvabnějších měst světa.

město Sibiu   město Sibiu

Jsme velmi rádi, že právě Sibiu se stalo naším závěrečným cílem putování po Rumunsku. Hraběte Drákulu jsme sice nenašli, ale zato jsme jeho zemi z části poznali a odnesli si tak zážitky, na které dozajista nikdy nezapomeneme.

město Sibiu
GPS: (Sibiu) 45°47'48.4"N 24°09'07.2"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Mária Ondrejková

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Rumunsko, Timisoara – město mnoha jmen
Publikováno: 11.12.2021
Výlet, který spolu dnes podnikneme, nás zavede na jihovýchod do rumunského města Timisoara.

Rumunsko: Nejen po stopách hraběte Drákuly VI
Publikováno: 6.9.2022
Po sjíždění delty Dunaje a návštěvě přímořského letoviska Mamaia jsme zamířili do hlavního města Rumunska – Bukurešti. Toto dvoumilionové město nabízí zajímavé památky, historii a samozřejmě zábavu v podobě nevšedních atrakcí.

Rumunsko: Nejen po stopách hraběte Drákuly I
Publikováno: 2.8.2022
V severní části Balkánského poloostrova se rozprostírá dosud nepříliš vyhledávaný stát Rumunsko. My vás prostřednictvím našeho miniseriálu pozveme na místa, která se vyplatí vidět. Rumunsko je země s krásnou přírodou, osobitou kulturou a unikátními památkami, za kterými se v následujících řádcích vydáme.

Rumunsko: Nejen po stopách hraběte Drákuly II
Publikováno: 9.8.2022
Minulý týden jsme začali objevovat balkánskou zemi Rumunsko a navštívili jsme města Arad a Brašov. Dnes v putování budeme pokračovat a naším cílem bude legendární hrad Bran, který proslavil irský spisovatel Bram Stoker ve svém hororovém románu Drákula.

Rumunsko: Nejen po stopách hraběte Drákuly III
Publikováno: 16.8.2022
Po návštěvě hradu Bran, který byl údajně sídlem hraběte Drákuly, jsme se vydali zpět do Brašova. Po cestě jsme v dálce zahlédli neméně atraktivní hrad Râşnov, který leží nad stejnojmennou obcí.

Rumunsko: Nejen po stopách hraběte Drákuly IV
Publikováno: 23.8.2022
Brzy ráno jsme se vydali z Brašova směrem do města Tulcea. Cestou jsme míjeli těžební pole, rozsáhlé pastviny a pomalu se nám před očima měnila hornatá krajina na nížinu.

Rumunsko: Nejen po stopách hraběte Drákuly V
Publikováno: 30.8.2022
V minulé části našeho seriálu o putování Rumunskem jsme navštívili město Tulcea, které je jakousi branou do delty Dunaje. Tu každoročně navštíví statisíce turistů z celého světa. My nebudeme výjimkou a pomalu se vydáme na přibližně 120kilometrovou vodní cestu ústící do Černého moře.

Rumunsko, Arad: Unikátní noční pohled na metropoli západního Rumunska – VIDEO
Publikováno: 4.12.2021
Při cestě z Čech do Transylvánie pravděpodobně neminete rumunské město Arad. Původně jsem v něm zastavil jen kvůli noclehu, nakonec mě ale velmi mile překvapilo. V jeho ulicích jsem strávil několik nočních hodin procházením s foťákem a stálo to za to.

Rumunsko, Bukurešť – město plné památek
Publikováno: 27.11.2021
Bukurešť je hlavním a zároveň největším městem Rumunska. V minulém století, v mezidobí válek, byla právě Bukurešť označována za Paříž Východu a bylo to město velmi lákavé pro zahraniční turisty. Za vlády Nicholae Ceausesca se ale vše změnilo a Bukurešť je jedno z méně atraktivních měst Rumunska. V posledních letech se však oblíbenost lehce zvyšuje.

Rumunsko, Sibiu: Romantické město pod Karpaty – VIDEO
Publikováno: 20.11.2021
V podhůří rumunských Karpat najdete jedno z nejhezčích měst celé země. Čeká vás tu zachovalé středověké opevnění, krásné kostely i romantické uličky. Nechybí ani skvělá gastronomie a kulturní vyžití. Pojďme se do Sibiu společně vypravit.

Rumunsko, Transalpina: Nejkrásnější cesta přes vrchol Karpat – VIDEO
Publikováno: 18.12.2021
Rumunské hory patří k nejkrásnějším oblastem Evropy. Ať už díky přírodě, výhledům a hlubokým roklím, nebo romantickým vesničkám. Pojďme se společně vypravit na roadtrip po scénické silnici přezdívané Transalpina přes hřebeny hor.


Souvisejicí fotogalerie

Rumunsko – perla Balkánu
V jihovýchodní Evropě, přesněji v severní části Balkánského poloostrova, se rozprostírá Rumunsko....


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Hra barev

1. 9. – 31. 10. 2022
1. cena:
Podzimní balíček plný barev
2. cena:
Podzimní balíček plný barev
3. cena:
Podzimní balíček plný barev
1. cena redakce:
Podzimní balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Podzimní balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Podzimní balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

5.10.2022
Už tuto sobotu 8. října 2022 se uskuteční Hornošarišský vinný festival. V Lázeňské kolonádě se na něm od 14-té hodiny představí vícero slovenských vinařství a součástí akce budou i všelijaké doprovodné akce i kulturní program.
1.10.2022
Italský region (ostrov) Sardínie neláká návštěvníky jen na čisté moře a nádherné pláže, ale i k trvalému bydlení. Místní samospráva nabízí až 15 tisíc eur všem, kteří se sem nastěhují!
28.9.2022
K příležitosti Mezinárodního roku jeskyní se 1. října 2022 můžete mimořádně zúčastnit Dne otevřených dveří (dále jen DOD) Císařské jeskyně v Moravském krasu. Jeskyně je situovaná v Ostrovním žlabu na severovýchodním okraji Ostrova u Macochy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 7. 10. 2022
svátek:Justýna
dnes:
pátek 7.10.
9 °C
zítra:
sobota 8.10.
10 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X