www.infoglobe.cz » Rusko: Rostov – město u jezera Nero

Rusko: Rostov – město u jezera Nero

Publikováno: 30.4.2014
Dnes se přesuneme na sever do Jaroslavské oblasti Ruské federace. Navštívíme jedno starobylé městečko, které patří k významným centrům turistického ruchu a je zařazeno do tzv. Zlatého kruhu Ruska.

Městečko Rostov se nachází přibližně 200 kilometrů severovýchodním směrem od Moskvy. Nachází se u jezera Nero, které dosahuje rozlohu úctyhodných 54,4 km2. Zajímavostí je, že jezero má až 18 přítoků a jeho hladina bývá zmrzlá přes půl roku, přesněji od října do dubna. Jezero se využívá především na lodní dopravu a samozřejmě na rybolov. Ale vraťme se zpět k městu. Samotný Rostov má něco přes 40 000 obyvatel, ale z pohledu ruských měst patří mezi menší města. Přesto má Rostov co nabídnout.

Rostov

Ještě předtím, než si povíme více o památkách a zajímavých zákoutích tohoto městečka, chceme jen upozornit na názvosloví, protože v Rusku se nachází i město Rostov nad Donem. To však na rozdíl od Rostova leží nedaleko pobřeží Azovského moře v jižní části Ruska. Aby nedocházelo k zaměňování těchto míst, Rostov na severu se také nazývá Velký Rostov (Rostov Velikij).

RostovRostov

Při naší návštěvě jsme hned po vstupu do města pociťovali klidnou atmosféru, kterou umocňovaly zasněžené ulice a budovy kolem. Z historie města jsme věděli, že prvními obyvateli byli Vikingové. Po mnoha letech samostatného vývoje se město stalo součástí Moskevského velkoknížectví. Sídlili zde arcibiskupové i metropolité, kteří přispěli k postavení hned několika dominant města. Tou nejkrásnější z nich je zcela určitě "rostovský kreml". Termínem kreml je označována středověká pevnost či městský hrad, který slouží(l) jako administrativní, vojenské nebo církevní centrum . Ale ten rostovký je trochu jiný. Situován je ve středu města a zároveň na břehu jezera. Skládá se z několika stavebních částí. Nejvýraznější z nich je chrám Zesnutí přesvaté Bohorodičky. Krásná bílá stavba s pěti stříbrnými dómy uvnitř vyzdobenými freskami. Ve velkolepém areálu kremlu naleznete i další kostely i několik muzeí. V teplejších měsících tyto luxusně i duchovně působící stavby dotváří i pěkná zeleň, jejíž součástí je i zahrada metropolity. My jsme však tuto krásu obdivovali jen v zimním hávu.

Rostov

Určitě byste neměli vynechat ani návštěvu Rostovské citadely s typickými cibulovými věžičkami a další zajímavé zákoutí tohoto "příjezerního" městečka. Rostov nabízí i mnohé gastronomické zážitky v místních restauracích, jejichž návštěvu vám vřele doporučujeme.

RostovRostov

Na začátku tohoto článku jsme zmínili, že městečko Rostov je zařazeno do tzv. Zlatého kruhu Ruska. Určitě se ptáte, co to znamená? Zlatý kruh Ruska označuje skupinu zajímavých výletních či turistických bodů po městech nacházejících se severovýchodně od Moskvy. Tato oblast je také považována za kolébku ruské státnosti.

RostovRostov

RostovRostov

Rusko je nesmírně bohatá země, která je hrdá na svou historii, tradici i kulturu. Každá část či region má svá specifika a městečko Rostov není výjimkou. Nám se zde líbilo a odnesli jsme si kromě množství suvenýrů i plno krásných zážitků.

Text: Oskár Mažgút

Foto : Peter Barna

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Moskva: nesmrtelná matka východu
Publikováno: 17.5.2008
Ten, kdo již metropoli na stejnojmenné řece Moskvě navštívil, mi jistě potvrdí, že nejlidnatější metropole Ruska na první pohled připomíná improvizovanou stavebnici v rukou megalomana, který bez většího smyslu pro pořádek, zato s nadmírou schopnosti improvizovat, vystavěl domov více jak deseti milionům lidí a nejen jim.

Rusko, Moskva – na skok za Leninem
Publikováno: 13.8.2018
Navštívit mauzoleum V. I. Lenina v Moskvě je zvláštní zážitek. Jaké je vidět člověka, který se tak významně zapsal do světových dějin? Jaké je vidět nabalzamovaného člověka? A je Leninovo tělo v mauzoleu vůbec pravé?

Rusko: Vladivostok - na konci dlouhé cesty I.
Publikováno: 12.5.2013
Když se řekne Vladivostok, vybaví se mi cosi natolik vzdáleného a zároveň monumentálního, sovětsky oprýskaného a současně úctyhodného, co vždy navodí ten pocit přirozené zvídavosti. Jaký vlastně je Vladivostok, konečná stanice Transsibiřské magistrály, na to si zkusíme nyní odpovědět.

Víte, že? Rusko - přístav Murmansk
Publikováno: 12.2.2012
Během putování po nejzazších končinách Evropy jsme navštívili nejsevernější bod Norska, stejně jako některé významné přístavy a města. V této tradici budeme sice pokračovat nadále, ale cíl dnešní cesty se bude nacházet přeci o něco východněji. Ruský přístav Murmansk sice neokouzlí krásou promenád, ale bezesporu je i na něm cosi pozoruhodného, co stojí za průzkum.

Rusko: Omsk - Brána Sibiře
Publikováno: 16.5.2011
Jihosibiřský Omsk bude naší další zastávkou v trans-sibiřském putování. Město je nazýváno branou Sibiře. Jaký je asi život v jedné z největších ruských metropolí?

Rusko: Novgorod - zvony a chrámy
Publikováno: 18.4.2014
Vznik, rozkvět a zánik bojarské republiky

Rusko: Vladivostok - Na konci dlouhé cesty II.
Publikováno: 19.5.2013
Jeden z nejvýznamnějších světových přístavů, brána asijského obchodu do Neapole Dálného východu, či snad město na konci světa? Jaký je a jaký byl Vladivostok, město jehož jméno vyvolá bázeň i obdiv.


Souvisejicí fotogalerie

Rusko: Moskva – kolébka národa
Hlavním administrativním, politickým, ekonomickým, kulturním i vzdělávacím centrem Ruské federace...

Smolensk,  Rusko
"Štít Ruska" - tak se říká tomuto městu.Nejvíce praví věta, která popisuje význam města a která z...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Mezi květy

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Kniha Krkonoše zámé i neznámé z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Putování českou přírodou z Knižního klubu
Cena redakce:
Víkendový pobyt pro 2 osoby se snídaní a neomezeným vstupem do wellness v hotelu Zlatý Lev**** v Žatci!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

5.4.2020
Před pár dny jsme vám přinesli informace o virtuálních procházkách po muzeích nebo galeriích a dnes budeme v tomto trendu pokračovat. Tentokrát vám představíme vizuálně i poslechově úžasnou virtuální turistiku po amerických národních parcích.

4.4.2020
Přinášíme vám pár tipů, kam se vydat v Jihočeském kraji do přírody, když památky, muzea a galerie zůstávají zavřené. Rozlohou druhý největší kraj České republiky pokrývají šumavské lesy, vodní plochy, vyhlídky a naučné stezky.
3.4.2020
Pohyb na čerstvém vzduchu posiluje imunitu a je jednou z mála smysluplných činností, které lze v současné době provozovat. Proč nespojit pobyt v přírodě s jejím úklidem?
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - BRAZÍLIE a SALVADOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVADORU:

 

BRAZÍLIE:

Paraty – bez aut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásné pláže (I., II.)

Amazonie – cesta do pralesa

Manaus: Paříž Jižní Ameriky

Z Uruguaye do Porto Alegre

SALVADOR:

Alegría – cesta k laguně

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všechno důležité, co byste o Brazílii měli vědět, najdete ZDE a o Salvadoru ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 5. 4. 2020
svátek:Miroslava
dnes:
neděle 5.4.
15 °C
zítra:
pondělí 6.4.
13 °C