www.infoglobe.cz » Slovinsko: Lanovkou na Vogel

Slovinsko: Lanovkou na Vogel

Publikováno: 27.2.2013
A je to tady, náš poslední den ve Slovinsku. Opět jsme se probudili do zamračeného rána, ale tentokrát alespoň nepršelo. V plánu jsme měli jednoduchý výlet lanovkou na Vogel a odtud pěšky na vyhlídkový bod Točka.

Lanovka VogelVzbudili jsme se brzy ráno. Ve společenské místnosti nás už čekala usměvavá pani domácí, která nám připravila dobrou snídani a do termosky nám na cestu udělala silný černý čaj. Věci jsme si pořádně ani nevybalili, takže jsme jen všechno naházeli do auta, poděkovali za příjemný, i když bohužel jen krátký pobyt a autem se přesunuli k dolní stanici lanovky na Vogel. Ta byla od osady Ukanc vzdálena jen pár minut jízdy autem.

Lyžařské středisko Vogel se v létě mění na ovčí ráj

Poměrně velké lyžařské středisko, které se rozkládá v Julských Alpách, přímo nad Bohinjským jezerem, každoročně přiláká nejen množství lyžařů, ale také milovníky turistiky a pěkných výhledů. I mimo lyžařskou sezónu jezdí na Vogel kabinková lanovka, která turisty vyváží vysoko nad jezero Bohinj, až do výšky 1535 m n. m. Už během cesty lanovkou se nám otevíraly krásné výhledy na krajinu a jezero pod námi. Po vystoupení z lanovky jsme se ocitli v jiném světě. Venku bylo minimálně o 5 °C méňe než dole, pofukoval chladný vítr, a dokonce začalo i slabě mrholit, ale ani to nám nezkazilo krásný pocit z tohoto úžasného místa. Kromě pár turistů, kteří se spolu s námi vyvezli první lanovkou, tu nebylo živé duše. Všude kolem panoval přímo božský klid. Z batohu jsme si vytáhli nepromokavé bundy a potom chvíli jen tak stáli a kochali se tou krásou. Naši spolucestující z lanovky se pomalu začali rozcházet do všech stran, protože vrchní stanice je výchozím bodem mnoha pěších výletů. My jsme si dnes zvolili jen krátkou procházku na vyhlídkový bod Točka, který je od lanovky vzdálen jen necelou hodinku chůze. Ani ne po 10 minutách jsme narazili na stádo ovcí, které se zde páslo. Ovečky se procházely po sjezdovkách a bylo vidět, že jsou zde doma. Neměly s sebou žádného baču, ani psa, který by je hlídal. A tak jsme se na chvíli zamotali mezi ně. Pro mě, holku z města, která ovečky až tak často nevidí, bylo velmi zajímavé chvíli je pozorovat. Měla jsem pocit, že se mezi sebou normálně domlouvají. A tak jsme sešli z cesty a nechali ovce, aby nám dělaly průvodce. Jak se nakonec ukázalo, jen kousek od sjezdovek stojí salaš.

ovečkyVogel
Turistický chodník, který směřuje na vyhlídkový bod Točka, vede poměrně strmou strání, na níž je mnoho uvolněných kamenů. Proto je třeba dávat si při našlapování velký pozor, aby se vám noha nepodvrkla nebo kámen pod nohou neuklouzl.

vyhlídkový bod Točkavyhlídkový bod Točkakříž
Vyhlídkový bod Točka, který za dobrého počasí nabízí nádherný výhled do okolí, leží v nadmořské výšce 1665 m n. m. a kromě mohutného památného kříže se zvonkem zde najdete i lavičku. My jsme si tu na chvíli odpočinuli, z termosky si dali šálek horkého čaje a pak se pomalu vydali na cestu dolů.

bikeparkbikeparkbikepark
Kromě lyžařů a turistů si toto místo oblíbili i milovníci cyklistiky, kteří zde mají postavený zajímavý bikepark. Na své si zde přijdou také vyznavači paraglidingu. Startovačky (místo na rozběh a vzlet) jsou dokonce označeny turistickou tabulí.

restaurace na vrcholu
My jsme se cestou zpět ještě zastavili v horské chatě, kde jsme si dali dobrý oběd. Pak nás už jen lanovka svezla dolů, naposled jsme si vychutnali pohled na překrásné Bohinjské jezero a v koutku duše jsme se rozloučili se Slovinskem.

Nasedli jsme do auta a pomalu se začali přesouvat do Rakouska. Zde jsme strávili poslední noc naší dovolené.

Kde jsme se cestou zastavili a co jsme zažili, se dočtete již brzy.

Text a foto: O. Maňáková

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Chorvatsko: Letovisko Baška na ostrově Krk
Publikováno: 26.12.2012
Každý z nás si pod ideální dovolenou představuje něco jiného. Někdo rád leží na pláži, jiný překonává sám sebe během náročných horských výstupů, nebo alespoň přes dovolenou popustí uzdu odpovědnosti a vrhne se do víru bujaré zábavy. Pro mě je to kombinace všeho, od vylehávání na pláži, přes bláznivé sporty, poznávání krás okolí až po ochutnávání místní kuchyně.

Rakousko, Klagenfurt: Minimundus - Zmenšený svět architektonických skvostů
Publikováno: 6.3.2013
V poznávací dovolené přes 3 státy pokračujeme i dnes. Naše kroky vedou do Rakouska, poslední země, kterou jsme kromě Slovinska a Chorvatska během 10 denní poznávací cesty navštívili. V dnešním článku nahlédneme do zmenšeného světa nejvýznamnějších architektonických skvostů, který se nachází ve známém tematickém parku Minimundus, v rakouském Klagenfurtu.

Slovinsko: Vyjímečně krásná soutěska Vintgar
Publikováno: 13.2.2013
Pokud navštívíte Slovinsko, rozhodně nevynechejte návštěvu překrásné soutěsky Vintgar, která leží jen pár kilometrů od známého městečka Bled.

Slovinsko: Nádherné jezero a stejnojmenné městečko Bled – II. část
Publikováno: 30.1.2013
Dnes se nebudeme nikam přesouvat. Celý den strávíme v městečku Bled, které patří k nejznámějším turistickým centrům celého Slovinska. Vydáme se na návštěvu jedné z jeho nejkrásnějších a nejvzácnějších památek. Zavítáme na majestátný hrad, tyčící se na skalním ostrohu nad stejnojmenným jezerem Bled a navštívíme místní trh.

Rakousko, Štýrsko: Hora zážitků - Erzberg
Publikováno: 13.3.2013
Poslední zastávkou na našem putování přes tři státy byla hora Erzberg, ležící ve Štýrsku. Ta je známa jako jedno z nejbohatších evropských nalezišť železné rudy a patří k největším turistickým atrakcím celého regionu.

Slovinsko: Město Postojna
Publikováno: 2.1.2013
Asi je to tím, že jsme vždy spěchali, když jsme jeli do Chorvatska nebo zpět domů na rodnou hroudu, že až dosud jsme přes Slovinsko vždy jen projížděli. I když je pravda, že o jeho krásách jsme již mnoho slyšeli, jaksi jsme si nikdy neuměli najít pár dní, nebo alespoň hodin, abychom se tu zastavili. Konečně jsme to však změnili a část pozdní letní dovolené jsme strávili ve Slovinsku.

Slovinsko: město Postojna – unikátní jeskyně Postojnská jáma
Publikováno: 9.1.2013
Město Postrojna, ležící v jihozápadní části Slovinska, znají milovníci přírody a cestování z celého světa díky unikátnímu systému jeskyní, který se nazývá Postojnská jáma. Nám se tuto unikátní přírodní památku a jednu z hlavních turistických atrakcí celé země podařilo navštívit koncem léta a musím přiznat, že to byl opravdu úchvatný zážitek.

Slovinsko: Hrad Predjama (Predjamski grad)
Publikováno: 16.1.2013
Slovinský hrad Predjama (nebo také Predjamský hrad) jednoznačně patří k najfascinujícím hradům na světě. Ukrývá se ve stejnojmenné obci, vzdálené jen 10 kilometrů od turisticky vyhledávaného města Postojna, které je celosvětově proslulé díky unikátnímu jeskynnímu systému.

Slovinsko: Nádherné jezero a stejnojmenné městečko Bled – I.
Publikováno: 23.1.2013
Jelikož jsme se rozhodli, že ve Slovinsku strávíme několik dní, bylo by hříchem nenavštívit snad nejznámější slovinské jezero Bled, které je považováno za jeden z jeho symbolů. Toto nádherné jezero se nachází na východním okraji Julských Alp, hned vedle rušného městečka se stejným názvem.

Slovinsko: Nádherné jezero a stejnojmenné městečko Bled – III. část
Publikováno: 6.2.2013
Probudili jsme se do pěkného, avšak opět o něco chladnějšího rána. Dali jsme si něco na zub, zkontrolovali batoh, jestli v něm máme vše potřebné, protože opět chceme strávit celý den venku a pomalu jsme se vydali k jezeru. Dnes jsme se rozhodli navštívit kostel na ostrově uprostřed jezera a odpoledne trošku pobíhat po městě.

Slovinsko: jezero Bohinj a nedaleký vodopád Savica
Publikováno: 20.2.2013
Dnes se opět vydáme obdivovat krásy slovinské přírody. Od jezera Bled se přesuneme k neméně zajímavému jezeru Bohinj, kde navštívíme i nedaleký vodopád Savica.


Souvisejicí fotogalerie

Slovinsko – rozmanitá kráska Evropy
Vydejte se prostřednictvím naší fotogalerie do země nádherných lesů, jezer, hor a historických mí...

Slovinsko: Piran – starobylé městečko s úžasnou atmosférou
Při jarních toulkách zabloudily naše kroky do malebného slovinského přímořského městečka Piran (m...

Slovinsko: Pohádkově krásný Bledský hrad
Na 130 metrů vysoké skále se nad jezerem Bled vypíná mohutná pevnost Bledského hradu, ze kterého ...

Slovinsko: Jezero Bled a stejnojmenné městečko
Nádherné křišťálově čisté jezero Bled, na jehož břehu leží stejnojmenné městečko, se nachází na v...

Slovinsko: městečko Postojna a krásy okolí
Nevelké slovinské městečko Postojna, ve kterém žije něco přes 15 000 obyvatel, znají milovníci ce...

Slovinsko: Predjamski grad (Hrad Predjama)
Slovinský hrad Predjama (nebo také Predjamský hrad) jednoznačně patří k nejvíce fascinujícím...

Chorvatsko: Letovisko Baška na ostrově Krk
Známé chorvatské rekreační letovisko Baška, které je díky nádherné architektuře považováno za jed...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.8.2019
Zažijte netradiční noční prohlídku hradu Strečno nebo jedné z největších vojenských pevností ve střední Evropě.

18.8.2019
Košice vás zvou 24. srpna na workshop Svět modře, jehož prostřednictvím odhalíte tajemství modrotisku.
17.8.2019
Do konce září bude v pražských ulicích kampaň zaměřená na pravidla, která musí turisté v hlavním městě dodržovat. Soustředí se na chování turistů noční Prahy v problematických lokalitách.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ESTONSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 19. 8. 2019
svátek:Ludvík
dnes:
pondělí 19.8.
22 °C
zítra:
úterý 20.8.
20 °C