www.infoglobe.cz » Slovinsko: Město Postojna

Slovinsko: Město Postojna

Publikováno: 2.1.2013
Asi je to tím, že jsme vždy spěchali, když jsme jeli do Chorvatska nebo zpět domů na rodnou hroudu, že až dosud jsme přes Slovinsko vždy jen projížděli. I když je pravda, že o jeho krásách jsme již mnoho slyšeli, jaksi jsme si nikdy neuměli najít pár dní, nebo alespoň hodin, abychom se tu zastavili. Konečně jsme to však změnili a část pozdní letní dovolené jsme strávili ve Slovinsku.

Slovinsko nás opravdu dostalo. Má nejen překrásnou přírodu a mnohé nevídané kulturní památky, ale především nesmírně milé a velmi vstřícné obyvatele. Kamkoliv jsme přišli, na cokoliv se zeptali, vždy se na nás mile usmáli a bez váhání nám odpověděli. Mladší generace s námi komunikovala perfektní angličtinou, ta moje jim nesahala ani k patě, přesto, že jsem nějaký čas prožila v Anglii. Díky rozhovorům se starší generací Slovinců jsme zjistili, že naše jazyky jsou dost podobné. Pokud člověk opravdu chce, i bez ovládání řeči toho druhého, se s trochou námahy umí pěkně domluvit. Ale pojďme pěkně po pořádku.

Přátelské městečkoPřímořské chorvatské letovisko Baška na ostrově Krk
Po úžasných čtyřech dnech lenošení u moře v chorvatském letovisku Baška na ostrově Krk, jsme se přesunuli na jihozápad Slovinska do nevelkého města Postojna, ve kterém žije něco přes 15 000 obyvatel. Milovníci cestování z celého světa ho znají především díky unikátnímu systému jeskyní, které se nazývají Postojnská jáma. Nás však po příchodu zajímalo něco zcela jiného. Kde budeme nocovat? Jelikož jsme od známých slyšeli, že Slovinsko je pro našince příliš drahé, počítali jsme i s alternativou, že opět vybalíme stan a rozložíme se v nějakém kempu. Noci však už začaly být chladné, tak jsme zaši do turistické kanceláře na náměstí v centru města a poptali se na nějaký hostel, penzion, menší rodinný hotel nebo privát za rozumnou cenu. Slečna v infocentru nás mile překvapila, do 20 € za osobu na noc, což jsme si dali jako vrchní hranici, nám vyhledala hned několik alternativ. Vybrali jsme si útulný privat za 30 € za oba na jednu noc v okrajové části města, odkud to však bylo do centra jen na skok a zároveň to bylo kousek od nejvyhledávanější atrakce celé lokality, od proslulé jeskyně Postojnská jáma. Ubytovali jsme se, na hodinku se natáhli a odpočatí vyrazili do centra na večeři. V útulné restauraci, kousek od centrálního náměstí, jsme si objednali slovinské pivo, na značku si už bohužel nevzpomenu a začali jsme v jídelním lístku pátrat po nějaké místní specialitě.

Přesto, že Slovinsko zabírá jen plochu menší než polovina Slovenska, číšník nám plynulou angličtinou hrdě vyprávěl, že povrch jejich země je velmi členitý a také místní zvyklosti jsou v jednotlivých koutech země velmi rozmanité a to se podepsalo i na pestrosti slovinské kuchyně. Proto se dá říci, že jedno národní jídlo, které by za typicky slovinské považovali Slovinci ve všech částech země, prostě neexistuje. Mezi proslulé však patří např. kynutý koláč potica, který má v různých regionech různou náplň. Mezi nejpoužívanější patří ořechová, bylinková a maková. Jako další jídlo nám doporučil štruklji - což je něco jako náš tvarohový štrúdl, ale jelikož my jsme neměli chuť na sladké, nevybrali jsme si ani tu. Zato nám během rozhovoru opět pořádně vyschlo, a tak jsme si zatím objednali další pivko, opět slovinské, avšak jinou značku, ať můžeme porovnávat. Chutnaly nám obě. Nakonec jsme se rozhodli pro jídlo podobné našemu guláši a pečené maso se zelím a s bramborami. Obě byly znamenité.

Náměstí ve městě PostojnaNáměstí ve městě Postojna

Po večeři jsme se šli trošku projít. Městečko bylo klidné, turistů na konci sezóny už pomálu a také počasí nám celkem vyšlo. Když jsme seděli v restauraci, trošku sprchlo. Ale teď už nebylo po dešti ani památky, a tak jsme se jen tak motali po večerních uličkách města, až jsme se ocitli v malé hospůdce u petangového hřiště, někde v místním sídlišti. Objednali jsme si láhev vínka a pozorovali místní důchodce, jak se při hře baví. I oni nás po očku sledovali. Když dohráli, jeden z nich přišel přímo k nám a hned se s námi pustil do debaty. Ze začátku jsme mu nerozuměli ani slovo. On neuměl anglicky ani německy, a tak na nás dále mluvil slovinsky. Ale po chvilce, když alespoň trochu v řeči zpomalil, jsme se v tom zvláštním shluku slov začali pomalu orientovat a on nám také něco rozumět. Postupně si k nám přisedli i další jeho spoluhráči a před půlnocí s námi seděla už i místní hospodská. Byl to velmi příjemný večer, hodně jsme se spolu nasmáli, ale také mnoho dozvěděli o životě místních lidí. Jednomu z pánů manželka po přátelském petangovém zápase přinesla právě dopečené koláče, byly úžasné. V přátelské debatě jsme pokračovali dlouho do noci. Ani bych nevěřila, že najdeme tolik společných témat.

PostojnaPostojnaPostojnaPostojna

Tím ústředním byly samozřejmě krásy Slovinska a především zajímavosti v okolí města. Každý nám doporučoval něco jiného, ​​avšak v tom, že musíme navštívit Postojnskou jámu se shodli všichni do jednoho. Výlet do jeskyně jsme si naplánovali hned na ráno a pokud to počasí dovolí, chtěli jsme se trošku podívat i po okolí.

Směrové tabule a reklamní poutače k jeskyni byly na každém kroku

Čím je Postojnská jáma tak zajímavá a proč jsou na ni Slovinci hrdí se dočtete už za týden.

Text a foto: O. Maňáková

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Chorvatsko: Letovisko Baška na ostrově Krk
Publikováno: 26.12.2012
Každý z nás si pod ideální dovolenou představuje něco jiného. Někdo rád leží na pláži, jiný překonává sám sebe během náročných horských výstupů, nebo alespoň přes dovolenou popustí uzdu odpovědnosti a vrhne se do víru bujaré zábavy. Pro mě je to kombinace všeho, od vylehávání na pláži, přes bláznivé sporty, poznávání krás okolí až po ochutnávání místní kuchyně.

Slovinsko, soutěska Vintgar – slovinský ráj
Publikováno: 28.8.2019
Naše slovinské dobrodružství plné poznávání pokračuje. Po návštěvě Kranjské Gory, která je obklopena úchvatnými horskými sceneriemi, se přesouváme k dalšímu přírodnímu skvostu – k soutěsce Vintgar (Blejski Vintgar, soteska Vintgar).

Slovinsko, Kranjska Gora – městečko v náruči Julských Alp
Publikováno: 21.8.2019
V severozápadní části Slovinska se nedaleko rakouských a italských hranic rozprostírá Kranjska Gora. Toto městečko je známé hlavně díky středisku zimních sportů, kde se každoročně koná FIS – Světový pohár v alpském lyžování.

Slovinsko, Logarská dolina – malebný výchozí bod pro treking
Publikováno: 18.5.2017
Logarská dolina je malebné údolí na severu Slovinska, kudy vede 6 km dlouhá cesta, která končí stěnou mohutného vápencového masivu. Do Logarské doliny se platí vstup 7 eur za auto a vstupní brána se nachází 4 km západně od městečka Solčava.

Rakousko, Štýrsko: Hora zážitků - Erzberg
Publikováno: 13.3.2013
Poslední zastávkou na našem putování přes tři státy byla hora Erzberg, ležící ve Štýrsku. Ta je známa jako jedno z nejbohatších evropských nalezišť železné rudy a patří k největším turistickým atrakcím celého regionu.

Rakousko, Klagenfurt: Minimundus - Zmenšený svět architektonických skvostů
Publikováno: 6.3.2013
V poznávací dovolené přes 3 státy pokračujeme i dnes. Naše kroky vedou do Rakouska, poslední země, kterou jsme kromě Slovinska a Chorvatska během 10 denní poznávací cesty navštívili. V dnešním článku nahlédneme do zmenšeného světa nejvýznamnějších architektonických skvostů, který se nachází ve známém tematickém parku Minimundus, v rakouském Klagenfurtu.

Slovinsko: Lanovkou na Vogel
Publikováno: 27.2.2013
A je to tady, náš poslední den ve Slovinsku. Opět jsme se probudili do zamračeného rána, ale tentokrát alespoň nepršelo. V plánu jsme měli jednoduchý výlet lanovkou na Vogel a odtud pěšky na vyhlídkový bod Točka.

Slovinsko: jezero Bohinj a nedaleký vodopád Savica
Publikováno: 20.2.2013
Dnes se opět vydáme obdivovat krásy slovinské přírody. Od jezera Bled se přesuneme k neméně zajímavému jezeru Bohinj, kde navštívíme i nedaleký vodopád Savica.

Slovinsko: Vyjímečně krásná soutěska Vintgar
Publikováno: 13.2.2013
Pokud navštívíte Slovinsko, rozhodně nevynechejte návštěvu překrásné soutěsky Vintgar, která leží jen pár kilometrů od známého městečka Bled.

Slovinsko: Nádherné jezero a stejnojmenné městečko Bled – III. část
Publikováno: 6.2.2013
Probudili jsme se do pěkného, avšak opět o něco chladnějšího rána. Dali jsme si něco na zub, zkontrolovali batoh, jestli v něm máme vše potřebné, protože opět chceme strávit celý den venku a pomalu jsme se vydali k jezeru. Dnes jsme se rozhodli navštívit kostel na ostrově uprostřed jezera a odpoledne trošku pobíhat po městě.

Slovinsko: Nádherné jezero a stejnojmenné městečko Bled – II. část
Publikováno: 30.1.2013
Dnes se nebudeme nikam přesouvat. Celý den strávíme v městečku Bled, které patří k nejznámějším turistickým centrům celého Slovinska. Vydáme se na návštěvu jedné z jeho nejkrásnějších a nejvzácnějších památek. Zavítáme na majestátný hrad, tyčící se na skalním ostrohu nad stejnojmenným jezerem Bled a navštívíme místní trh.

Slovinsko: Nádherné jezero a stejnojmenné městečko Bled – I.
Publikováno: 23.1.2013
Jelikož jsme se rozhodli, že ve Slovinsku strávíme několik dní, bylo by hříchem nenavštívit snad nejznámější slovinské jezero Bled, které je považováno za jeden z jeho symbolů. Toto nádherné jezero se nachází na východním okraji Julských Alp, hned vedle rušného městečka se stejným názvem.

Slovinsko: Hrad Predjama (Predjamski grad)
Publikováno: 16.1.2013
Slovinský hrad Predjama (nebo také Predjamský hrad) jednoznačně patří k najfascinujícím hradům na světě. Ukrývá se ve stejnojmenné obci, vzdálené jen 10 kilometrů od turisticky vyhledávaného města Postojna, které je celosvětově proslulé díky unikátnímu jeskynnímu systému.

Slovinsko: město Postojna – unikátní jeskyně Postojnská jáma
Publikováno: 9.1.2013
Město Postrojna, ležící v jihozápadní části Slovinska, znají milovníci přírody a cestování z celého světa díky unikátnímu systému jeskyní, který se nazývá Postojnská jáma. Nám se tuto unikátní přírodní památku a jednu z hlavních turistických atrakcí celé země podařilo navštívit koncem léta a musím přiznat, že to byl opravdu úchvatný zážitek.

Slovinsko, městečko Kobarid a průsmyk Mangart
Publikováno: 25.9.2019
Pomalu, ale jistě Slovinsko opouštíme. Naše poslední výprava povede až pod úchvatnou horu Mangart v Julských Alpách, která se hrdě tyčí v těsné blízkosti hranic s Itálií.


Souvisejicí fotogalerie

Slovinsko – rozmanitá kráska Evropy
Vydejte se prostřednictvím naší fotogalerie do země nádherných lesů, jezer, hor a historických mí...

Slovinsko: Piran – starobylé městečko s úžasnou atmosférou
Při jarních toulkách zabloudily naše kroky do malebného slovinského přímořského městečka Piran (m...

Slovinsko: Pohádkově krásný Bledský hrad
Na 130 metrů vysoké skále se nad jezerem Bled vypíná mohutná pevnost Bledského hradu, ze kterého ...

Slovinsko: Jezero Bled a stejnojmenné městečko
Nádherné křišťálově čisté jezero Bled, na jehož břehu leží stejnojmenné městečko, se nachází na v...

Slovinsko: městečko Postojna a krásy okolí
Nevelké slovinské městečko Postojna, ve kterém žije něco přes 15 000 obyvatel, znají milovníci ce...

Slovinsko: Predjamski grad (Hrad Predjama)
Slovinský hrad Predjama (nebo také Predjamský hrad) jednoznačně patří k nejvíce fascinujícím...

Chorvatsko: Letovisko Baška na ostrově Krk
Známé chorvatské rekreační letovisko Baška, které je díky nádherné architektuře považováno za jed...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Naučné procházky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Sada vitamínů pro vaše zdraví + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy – Linda a klíč od Andary
1. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakce:
Exkluzivní kolekce mini dámských vůní VERSACE
3. cena redakce:
Knižní publikace Bratislava známa–neznáma z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

16.6.2021
Král Zikmund krátce po nástupu na uherský trůn musí zachránit svou manželku královnu Marii z chorvatského zajetí.  Vybíráním výkupného pověří svého věrného vévodu Stibora ze Stiboríc. Pomozte Stiborovi i vy. Vyrazte na čtyři jeho hrady Uhrovec, Beckov, Čachtice a Plavecký hrad. Razte Zikmundovy dukáty a osvoboďte královnu Marii ze zajetí.
15.6.2021
Sedačková lanová dráha Solisko Expres na Štrbském plese ve Vysokých Tatrách se stala první osobní lanovkou na Slovensku vybavenou speciálními ochrannými prvky, které by měly zabránit kolizím s prolétající ptactvem.
12.6.2021
V Českých Budějovicích je výstava soch pod širým nebem už tradicí. Ty se nacházejí v ulicích i v parcích, což znamená, že umění přichází za lidmi do jejich přirozeného prostředí, nemusíte za ním do galerií.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST na Slovensku:

TOP 5 MÍST na Slovensku

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Martin - hlavní město kultury Slováků

Bratislava – malé velké město

Košice – unikátní metropole východního Slovenska

Banská Štiavnica: starobylá kráska v lůně přírody

Trenčín – majestátní hrad nad Váhem

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 17. 6. 2021
svátek:Adolf
dnes:
čtvrtek 17.6.
31 °C
zítra:
pátek 18.6.
32 °C