www.infoglobe.cz » SR: 5 úchvatných tipů na zimní turistiku – VIDEO

SR: 5 úchvatných tipů na zimní turistiku – VIDEO

Publikováno: 24.12.2021
Zima již brzy oděje Slovensko do zimního hávu a její pomocník mráz ho vyzdobí. Dnes vám tedy přinášíme 5 tipů na zimní turistické výlety, které vám nabídnou různé přírodní zajímavosti.

Šiklavá skála

Začneme v horské oblasti Galmus, která se rozprostírá na severu Volovských vrchů, přibližně 20 kilometrů od města Spišská Nová Ves a kousek od Krompach.

Nachází se zde vápencovo-slepencový unikát nesoucí jméno Šiklavá skála. Tento skalní útvar vznikl erozní činností řeky, která vytvořila dlouhý skalní převis s vodopádem doplněným o skalní bradla, úzké jeskyně a jiné krasové útvary. Zatímco v létě ze skály voda stéká, v zimě zamrzá a vytváří neskutečně obrovské rampouchy, které byste měli určitě vidět. Pomíjivá krása ledu vás okouzlí. V blízkosti tohoto skvostu se nachází také informační tabule, z níž se dozvíte nejen o tomto skalním útvaru, ale také o fauně a flóře v okolí.

Šiklavá skála, (c) Jozef Dovičin   Šiklavá skála, (c) Jozef Dovičin

Vysoké Tatry

Jakousi povinnou zastávkou v zimním období by měly být Vysoké Tatry, které již po staletí lákají svou krásou, mohutností a drsností turisty z celého světa. Ve srovnání se sousedními Alpami jsou sice menší, ale to jejich jedinečnosti neubírá. V zimním období je pokrývá sníh, který spolu se silným mrazem vytváří velkou bílou peřinu, z níž místy vyčnívají křišťálově třpytící se rampouchy a jiné bizarní útvary. A pokud se k této symbióze přidá ještě sluníčko, pohled na toto dílo se změní na umělecký zážitek. Je jen na vás, zda si půjdete zalyžovat, projít se k přístupným horským chatám nebo se jen toulat po tatranských úbočích.

Vysoké Tatry

Vysoké Tatry   Vysoké Tatry

Nízké Tatry

Navštívit byste měli také Nízké Tatry a absolvovat například výstup na Ďumbier v zimních podmínkách. Tato mohutná hora patří nepochybně k nejznámějším a nejnavštěvovanějším vrchům Nízkých Tater. Je nejvyšším vrcholem pohoří s nadmořskou výškou 2 046 metrů. Ďumbier nabízí úchvatné výhledy do okolí – na hlavní hřeben Nízkých Tater s přilehlými údolími, ale především na Západní a Vysoké Tatry.

Nízké Tatry, Ďumbier; (c) Radoslav Biskupič

Jánošíkovy díry a Velký Rozsutec

I Malá Fatra má co v zimě nabídnout. Vydejte se k nejznámější a nejoblíbenější turistické atrakci v národním parku – do zamrzlých Jánošíkových děr. Ideálním výchozím bodem je obec Terchová, nacházející se přibližně 20 kilometrů od krajského města Žilina. Zažijete zde nezaměnitelné kouzlo skalních stěn pokrytých ledem a rampouchy, koryto potoka překryté sněhem a všude kolem neskutečný klid. Pro zdatnější vysokohorské turisty doporučujeme turistický výstup na mohutný Velký Rozsutec (1 610 m n. m.), který vaši námahu z výstupu odmění kouzelným kruhovým výhledem na okolní zimní krajinu. I zde si budete moci vychutnat fascinující svět ticha a ledové krásy.

Velký rozsutec, (c) Karol Kobella

Jánošíkovy díry, (c) Jozef Dovičin   Jánošíkovy díry, (c) Jozef Dovičin

Malé Karpaty

Posledním tipem je sice nevysoké pohoří v západní části Slovenska – Malé Karpaty, zato však nabízející snadné i celodenní procházky bez omezení během celého roku. Obzvlášť v zimě má své nezaměnitelné kouzlo. Zasněžená malokarpatská krajina láká příznivce zimních outdoorových aktivit na běžkování i pěší turistiku s možností výstupů na významné vrcholky, z nichž se nabízejí překrásné výhledy na okolní vrchy, údolí a nekonečné roviny Záhorské a Podunajské nížiny. Podmanivé a okouzlující pohledy jsou hlavně z vrcholů Skalnatá (704 m n. m.), Vápenná (752 m n. m.), Vysoká (754 m n. m.), Čierna skala (662 m n. m.) či Devínská Kobyla (514 m n. m.).

Malé Karpaty, (c) Radoslav Biskupič

Tak co, inspirovali jsme vás?

GPS: 48°55'11.4"N 20°41'06.7"E (Šiklavá skála)

          49°11'10.4"N 20°14'00.9"E (Skalnatá chata)

          48°56'09.6"N 19°38'29.9"E (Ďumbier)

          49°13'54.8"N 19°05'55.2"E (Velký Rozsutec)

          48°27'37.8"N 17°16'28.8"E (Vápenná)

 

AKTUALIZOVANÉ

Text: Oskár Mažgút, Radoslav Biskupič

Foto: Oskár Mažgút, Jozef Dovičin, Radoslav Biskupič, Karol Kobella

Video: Jozef Dovičin

Hudba: In Albany New York – The 126ers

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: 5 úchvatných tipů na zimní turistiku III – VIDEO
Publikováno: 7.1.2022
Ve třetím a závěrečném díle o zimních tipech na výlety vás zavedeme do hor, malebné obce, běžkařského ráje, k velkolepému monumentu a také s námi absolvujete zážitkovou procházku Spišskou Magurou.

SR, Malá Fatra: krasavec jménem Velký Rozsutec – VIDEO
Publikováno: 18.2.2022
Také zimní období je na turistiku jako stvořené. Tímto heslem jsme se řídili při našem posledním výletě. Vydali jsme se totiž na náročnější túru do Malé Fatry. Naším cílem byl majestátní vrch, který dominuje širokému okolí – Velký Rozsutec.

SR, Malá Fatra: zamrzlé Jánošíkovy díry – VIDEO
Publikováno: 25.2.2022
Minulý týden jsme vystoupali na Velký Rozsutec, ale záměrně jsme obešli Jánošíkovy diery (Jánošíkovy díry), které si pro svou nádheru a jedinečnost zaslouží samostatný článek. Dnes tedy navštívíme nejznámější a nejoblíbenější turistickou atrakci v národním parku Malá Fatra.

SR, Malé Karpaty: Roštún - neobyčejně krásná příroda
Publikováno: 11.2.2022
Na sklonku zimy jsme se vydali na výlet do národní přírodní rezervace Roštún, která se nachází v pohoří Malé Karpaty. Za vstupní bránu jsme si vybrali obec Plavecké Podhradí. Co všechno jsme viděli a zažili, se dočtete v následujících řádcích.

SR, Malé Karpaty – vrch Vápenná
Publikováno: 12.2.2015
V Malých Karpatech se nachází množství zajímavých lokalit, které patří mezi často navštěvované a turisty oblíbené cílové oblasti. Jsou to především vrchy nabízející úžasné výhledy na okolí, které lákají mnohé turisty k výstupu. Mezi tři nejvyšší vrcholy Malých Karpat, ze kterých se naskýtají fantastické panoramatické výhledy na okolí, patří i vrch Vápenná.

SR, Malé Karpaty – vrch Vysoká
Publikováno: 6.4.2014
Jako každé pohoří, i Malé Karpaty mají své dominantní vrchy, které výrazně vyčnívají přes široké okolí. Vrcholky těchto málo četných velikánů dotvářejí charakteristické panorama Malých Karpat. Tvoří výrazné dominanty, jsou výbornými orientačními body a také nabízejí nádherné výhledy na okolní krajinu. Jedním z těchto impozantních Malokarpatských titánů je i vrch Vysoká.

SR, Galmus: unikátní Šiklavá skála – VIDEO
Publikováno: 12.4.2016
Pokud máte rádi méně známá přírodní místa, tak právě v dnešním článku vás zavedeme do horské oblasti Galmus, která se nachází na severu Volovských vrchů, přibližně 20 kilometrů od města Spišská Nová Ves nebo kousek od Krompach.

SR: Nízké Tatry – zimní túra z Čertovice na Ďumbier
Publikováno: 10.2.2019
V zimní období nabízejí Nízké Tatry několik možností aktivního outdoorového vyžití. Ať už je to lyžování v lyžařských střediscích, skialpinistické túry, nebo pěší turistika. V tomto článku si představíme zimní túru krásnou přírodou Ďumbierské části Nízkých Tater se začátkem na Čertovici a přechodem hlavním hřebenem pohoří až na Ďumbier – nejvyšší vrch Nízkých Tater.

SR: Nízké Tatry – podzimní výstup na Kráľovu hoľu
Publikováno: 2.12.2018
Nízké Tatry jsou krásným a majestátním pohořím Slovenska, které si už získalo srdce nejednoho outdoorového milovníka. Turisticky atraktivní jsou především celodenní hřebenové túry či výstupy na významné vrchy tohoto pohoří. Oblíbeným cílem turistů je výrazná hora, která dominuje na východním okraji Nízkých Tater. Tím vrchem je nízkotatranská královna, legendami opředená a v lidových písních opěvovaná – Kráľova hoľa.

SR, Vysoké Tatry – Zamkovského chata
Publikováno: 28.2.2013
V našem putování po tatranských chatách budeme pokračovat i dnes. Tentokrát se vydáme do ústí Malé Studené doliny, na Zamkovského chatu (1475 m n. m.), kterou postavil Štefan Zamkovský v roce 1943.

SR, Vysoké Tatry – Zbojnická chata
Publikováno: 4.4.2013
V horní části Velké Studené doliny, za Zbojnickým hřbetem, se nachází osudem mnohokrát zkoušená Zbojnická chata. Návštěva chaty se neodmyslitelně pojí s turistikou, horolezectvím, skialpinismem, nebo přechodem blízkých sedel.

SR: Vysoké Tatry – Téryho chata
Publikováno: 28.3.2013
Dnes se vydáme na návštěvu Malé Studené doliny, kterou z výšky 2015 m n. m. hlídá Téryho chata. Obklopená majestátními štíty Tater a Pěti Spišskými plesy na vás čeká už více než století, aby vám nabídla dotek historie, občerstvení současnosti a nevšední krásu.


Souvisejicí fotogalerie

Československá zima vašima očima II.
Po týdnu se opět podíváme na zasněžené krásy přírody, jedinečnou mrazivou atmosféru míst nebo zim...

Československá zima vašema očima I.
Před rokem jsme vyhlásili fotosoutěž kde naši čitatelé měli zachytit zasněžené krásy přírody, jed...

SR: Nízke Tatry – výstup na Ďumbier v zimních podmínkách
Ďumbier – vrch v Nízkých Tatrách, který navštívil snad každý vysokohorský turista. Tato mohutná h...

SR: Malé Karpaty – toulky zimní přírodou
Malé Karpaty jsou nevysoké pohoří ležící v západní části Slovenska, které netřeba nějak zvlášť př...

SR, Malá Fatra – Jánošíkovo přírodní divadlo
Pokud máte rádi zimní přírodu, měli byste si v těchto dnech naplánovat výlet do národní přírodní ...

SR, Malá Fatra – zimní výstup na Velký Rozsutec
Absolvujte prostřednictvím naší fotogalerie zimní výstup na jeden z nejkrásnějších vrcholů Malé F...

SR, Malé Karpaty – zimní příroda hory Vápenná
Třetí nejvyšší horou pohoří Malých Karpat je hora Vápenná (752 m n. m.), která se nachází v Pezin...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

5.7.2022
Kyjevská oblast byla jednou z prvních zasažených území, kde pocítili místní obyvatelé ruskou vojenskou agresi. Její ničivé důsledky si nyní můžete prohlédnout virtuálně, a to prostřednictvím online muzea.
2.7.2022
Vydejte se na výlet a poznejte tajemství slovenské přírody s novou aplikací Lesmír, která simuluje skutečného průvodce. Naviguje vás po trase vybrané „lesmírné“ stezky.  
29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 6. 7. 2022
svátek:Státní svátek - Mistr Jan Hus
dnes:
středa 6.7.
15 °C
zítra:
čtvrtek 7.7.
15 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X