www.infoglobe.cz » SR, Bánovce nad Bebravou – hledání kousků z nebe

SR, Bánovce nad Bebravou – hledání kousků z nebe

Publikováno: 23.8.2020
V době, kdy epidemie koronaviru uzavřela hranice a znemožnila nám volně cestovat, přiletěly přímo z vesmíru na území Slovenska kousky meteoritu. Tato nevšední událost nás natolik zaujala, že jsme se vydali na cestu za hledáním meteoritů do Bánovců nad Bebravou.

Slovenští astronomové kamerovým systémem na pozorování oblohy zaznamenali nad slovenským územím velmi jasnou záři připomínající Měsíc v úplňku, která souvisela s přeletem meteoritu. Stalo se tak v noci ze 17. na 18. dubna. Astronomové nečekali a hned se vydali prozkoumat místo údajného pádu kousků vesmírného tělesa. Podle jejich výpočtů se jednalo o malé meteority, které dopadly do zastavěné oblasti táhnoucí se městem Bánovce nad Bebravou a do jeho těsného okolí. Při svém prvním i následném hledání nic nenašli. Vždyť to je jako hledat jehlu v kupce sena. Proto se obrátili s prosbou i na veřejnost.

Bánovce nad Bebravou

A přesně toho jsme využili, když nám sem přímo z vesmíru dopadlo takové malé rozptýlení. Rozhodli jsme se strávit den pročesáváním stébel trávy a přehrabáváním se kamínky v oblasti Bánovců nad Bebravou, a tak i trochu poznat okolí tohoto města v Trenčínském kraji, které je známé spíše svou hospodářskou výrobou.

meteorit

Nejprve jsme si ale museli zjistit, co to vlastně jdeme hledat. Meteority, které sem dopadly, jsou malé a je jich několik. Jejich hmotnost se pohybuje do 30 gramů a měřit mohou zhruba 1 až 3 cm. Meteorit obsahuje více železa, jeho struktura je hustší, proto je těžší než jiné kameny. Dalším charakteristickým rysem, kterého si musíme všímat, je jeho tvar a barva. Přeletem atmosférou se meteorit roztaví, takže by měl být spíše oblý a tmavý. Pokud bude jeho část kůry odloupnuta, vnitřek by měl být světlejší. Dopadnout mohl na okolní pole, ale i přímo mezi domy, na ulici nebo na něčí zahradu.

meteorit

My jsme zamířili na blízké pole a prohledávali kousek po kousku. Pokud by se zde našel i jen kousek meteoritu, město by se zapsalo do historie astronomie. Meteoritů, které dopadly do osídlené oblasti, je opravdu málo, to samo je už raritou! Tyto by navíc měly i svůj rodokmen. Vědělo by se, odkud ze sluneční soustavy k nám přiletěly. Takových kousků je na světě jen kolem třiceti. Navíc i jméno nálezce by bylo již navždy spojeno s daným nálezem.

hledání meteoritu   hledání meteoritu

Naše hledání však skončilo nezdarem. Objevili jsme jen kus přírody. Např. vodní nádrž Prusy nedaleko města může být zajímavým cílem. Od železniční stanice ve městě k ní vede značená turistická stezka. Do nádrže o rozloze 38 ha, vybudované v letech 1987 –1988, se vlévá potok Dubnička a obklopují ji Strážovské vrchy a Považský Inovec. V letních dnech je oblíbeným místem relaxu a využívají ji i sportovní rybáři, ale pokud do ní meteorit spadl, už se jistě nenajde. Dost meteoritů se často ztratí právě ve vodách řek, moří a oceánů.

Bánovce nad Bebravou – vodní nádrž Prusy

Šanci jsme tedy dali někomu dalšímu. Odborníci však mají jasno, čím více času od pádu uplyne, tím menší šance je na jeho nalezení.

Bánovce nad Bebravou – vodní nádrž Prusy

Pokud se vypravíte do Bánovců nad Bebravou, mějte oči otevřené, co když se ještě najde. Pokud se přece vydáte hledat meteorit, vezměte si s sebou také pytel na odpadky. Ty určitě najdete i bez popisu. Takže pokud nenajdete kus nebe, můžete mít alespoň dobrý pocit, že jste udělali něco pro přírodu.

A co když tajemné kousky z vesmíru najdete? Kontaktovat můžete místní úřad nebo přímo astronomy, ti už budou vědět, jak postupovat.

GPS: vodní nádrž Prusy 48°44'48.5"N 18°16'17.0"E

 

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakce

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

SR: Nová mapa Malé Fatry a knížka o Horehroní
Publikováno: 6.1.2021
Už brzy se turisté dočkají podrobné mapy jednoho z nejnavštěvovanějších národních parků Slovenska – Malé Fatry a fotopublikace představující krajinu lemující břehy Hronu od Královy hole až po Banskou Bystrici.

SR, Trenčínský kraj – Matoušovo království I
Publikováno: 10.6.2020
Trenčínský kraj sice nepatří mezi největší kraje na Slovensku, ale nabízí množství výletních cílů.

SR, Trenčianské Teplice – jedinečné lázeňské městečko I
Publikováno: 19.10.2016
Unavení z každodenních povinností jsme se rozhodli vydat se někam za odpočinkem. Při prohlížení mapy naše pohledy padly na lázeňské městečko Trenčianské Teplice, nacházející se jen pár kilometrů od Trenčianské Teplé.

Slovensko: Trenčín a jeho hradní skála
Publikováno: 6.1.2011
Dvě zřejmě největší pamětihodnosti západoslovenského krajského města Trenčín jsou spojeny s mohutným skalním útesem. Jde o majestátní Trenčínský hrad a o unikátní nápis z římských dob na úpatí skály.

SR, Trenčínský kraj – Matoušovo království II
Publikováno: 1.7.2020
Jakmile vstoupíte do Trenčínského kraje, ocitnete se v Matoušově království, které nese název po nejmocnějším vládci a uherském šlechtici jménem Matúš Čák Trenčianský. V tomto království nejenže můžete obdivovat krásy přírody a historických památek, ale také navštěvovat obce, města, restaurace a hotely, které se společně snaží nabízet služby a tradice tak, aby měl každý pocit, že je doma.

SR, Trenčínský kraj – Matoušovo království III
Publikováno: 8.7.2020
Po minulé návštěvě hradů a přírodních zákoutí Trenčínského kraje se dnes vydáme za památkami a zajímavými místy.

SR, Trenčínský kraj – Matoušovo království IV
Publikováno: 15.7.2020
Dnes se do Trenčínského kraje podíváme naposled. Začneme procházkou po obci Mojtín, která se rozprostírá v severní části Strážovských vrchů a je známá především lyžařským střediskem.

SR: Lázeňské město Trenčianské Teplice
Publikováno: 2.5.2013
Trenčianské Teplice jsou malé lázeňské město, schoulené pod Strážovskými vrchy, takže z každé strany je obklopují kopce plné zeleně. Za léčivými účinky sirných pramenů sem přicházejí lidé z různých částí světa.

SR: Trenčianské Teplice – hotel PANORAMA
Publikováno: 13.11.2017
Zveme vás k návštěvě našeho nově postaveného hotelu PANORAMA **** v Trenčianských Teplicích. Nechte se rozmazlovat širokou nabídkou našich služeb včetně wellness centra, kde najdete bazén, sauny, whirlpool, ledové vědro, vodní lázně a mnoho dalšího. Vybrat si také můžete ze široké nabídky masáží. V hotelu se dále nachází restaurace Tilia, lobby bar Salvia a zahradní terasa. Samozřejmostí je kamerou sledované parkoviště a internetové Wi-Fi připojení.

SR: Trenčín – majestátní hrad nad Váhem – VIDEO
Publikováno: 5.9.2017
Hradu, který kdysi z vysoké skály střežil údolí řeky Váh, si všimnete už z dálky a rozhodně by byla škoda se na něm po cestě nezastavit. Za návštěvu ale stojí i celé město Trenčín, které kolem něj postupně vzniklo – mimo jiné patří mezi 3 nejstarší města Slovenska. Pojďme se do něj nyní podívat.

SR: Trenčín – Matoušovo království
Publikováno: 17.4.2014
Na západním Slovensku u řeky Váh leží jedno z nejstarších Slovenských míst, které bylo od pradávna centrem obchodu, hospodářství i kultury. Město králů, módy a také nejznámějšího festivalu na Slovensku. Přijměte naše pozvání na malou procházku městem Trenčín, klenotem středního Pováží.

SR, Topolčany – nevšední městečko
Publikováno: 25.10.2017
Tentokrát zavítáme do Nitranského kraje, kde se nachází více než 26tisícové město Topolčany.

SR, Radošina: přírodní památka Čertova pec – VIDEO
Publikováno: 12.12.2017
Podzimní období nám pomalu vrcholí. Než ho nahradí zima, vydáme se do okresu Topolčany, přesněji do obce Radošina, kterou proslavilo vyhlášené Radošinské naivní divadlo. Nicméně naším cílem nebude samotná obec, ale přírodní památka Čertova pec.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Přírodní památka Čertova pec
Nedaleko obce Radošina se nachází unikátní přírodní památka Čertova pec. Krasová jeskyně, která j...

SR, Trenčianské Teplice – lázně s orientálním nádechem
Nedaleko královského města Trenčín se rozprostírá lázeňské městečko Trenčianské Teplice, které je...

SR, Trenčínský hrad – monument středního Považí
Nepřehlédnutelná dominanta města Trenčín, která odedávna hlídala obchodní trasy spojující středom...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 12. 8. 2022
svátek:Klára
dnes:
pátek 12.8.
14 °C
zítra:
sobota 13.8.
17 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X