www.infoglobe.cz » SR, Banská Bystrica – Slovenské muzeum map

SR, Banská Bystrica – Slovenské muzeum map

Publikováno: 6.9.2020
Vstupte do tajů tvorby a vzniku map ve Slovenském muzeu map, které můžete navštívit nejen osobně, ale i prostřednictvím virtuální prohlídky.

Naším dnešním tipem na rodinný výlet bude Slovenské muzeum map v obci Kyncelová u Banské Bystrice. Seznámí vás nejen s bohatou minulostí a výjimečnou současností kartografie na slovenském území, ale i tradičními a moderními postupy a technologiemi, kterými se mapy vytvářejí.

budova Slovenského muzea map

Jedinečnost tohoto muzea nespočívá pouze v obsahu jeho expozice, ale také v její formě. Bylo totiž založeno na principech světového trendu obohacování zážitků pro návštěvníky přes interaktivitu, výdobytky špičkových technologií a moderní principy vzdělávání. Takže si při návštěvě muzea budete moci vyzkoušet například pískový model reliéfu s rozšířenou realitou.

pískový model reliéfu s rozšířenou realitou

Není písek jako písek...

Každý návštěvník muzea se může stát na chvíli tvůrcem krajiny, vyzkoušet si vytvořit horu či naopak moře. V podstatě jde o jednoduchou „bednu“ s velmi jemným pískem, která na základě snímání povrchu umožňuje počítačovému programu vykreslit nejen vrstevnice, ale i nadmořskou výšku pomocí hyposmetrie (zbarvení povrchu). Rukou můžete udělat nad krajinou i dešťový mrak a následně sledovat chování vody v zemi.

pískový model reliéfu s rozšířenou realitou

Nevšední atrakce

Mezi další pozoruhodnosti muzea patří tzv. zábavná kartografie, kde si sami zábavnou formou budete vytvářet mapu modelové země, a to tak, jak se to dělalo v minulosti (rukama), i v počítači, jak se to dělá dnes. Také se dozvíte, jak malíř postupuje a jaké jsou jednotlivé fáze výroby malované mapy, co je to geodézie, co dělá geodet, zda je zeměkoule skutečně koule a v neposlední řadě se dozvíte o vývoji map ve světě i na Slovensku.

Slovenské muzeum map

Nové sbírkové předměty, rodinný lístek i kulturní poukazy

Mezi relativně nové expoziční přírůstky patří: Škorpilova automapa z roku 1930, v níž se nacházejí cenné rady, jak se bezpečně dopravovat do cíle a ušetřit na oleji a benzínu, vojenské mapy, které využívali slovenští vojáci působící v mírové misi UNPROFOR během ozbrojeného konfliktu v Bosně a Hercegovině, mapa města Banská Bystrica z roku 1960 bez zakreslení letiště Sliač (tehdejší ochrana státu), a dokonce i mapa Evropy z roku 1942, která poukazuje na dobu, kdy Československá republika přestala existovat.

Slovenské muzeum map

Pro vícečetné rodiny či rodiny s větším věkovým rozdílem dětí je připraveno zvýhodněné vstupné. Můžete také platit prostřednictvím kulturních poukazů.

Slovenské muzeum map

Slovenské muzeum map   Slovenské muzeum map

Slovenské muzeum map je sice malé, ale i tak je považováno za instituci nadregionálního významu, popularizačně-vzdělávací i kulturně-technickou atrakci, ojedinělou nejen ve slovenském měřítku, ale také v celé oblasti střední Evropy.

Virtuální prohlídka muzea zde.

 

GPS: 48°45'07.8"N 19°11'13.6"E

Zdroj a foto: PR, archiv vydavatelství CBS

Textová úprava: redakce

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Banská Bystrica – Památník SNP
Publikováno: 31.3.2016
Město Banská Bystrica je považováno za srdce země pod Tatrami. Nachází se zde jeden z nejvýznamnějších památníků Slovenska, jehož úkolem je připomínat období druhé světové války a vzdoru Slováků proti fašismu.

SR, Banská Bystrica – středoslovenský klenot
Publikováno: 18.5.2016
Město proslulé hornickou minulostí, ale i Slovenským národním povstáním, tak bychom mohli v krátkosti charakterizovat Banskou Bystrici. Její historie je již od nepaměti spjata s těžbou nerostů – především stříbra a mědi.

SR, Banská Bystrica: atraktivní centrum středního Slovenska – VIDEO
Publikováno: 16.10.2018
Každý Slovák vám při návštěvě středního Slovenska logicky doporučí výlet do Banské Štiavnice. Pozornost si ale určitě zaslouží i její větší „sestra” a přirozená metropole kraje – Banská Bystrica. Pojďme se do ní společně vypravit.

SR, Banská Bystrica: skanzen bojové techniky a Muzeum SNP – VIDEO
Publikováno: 9.6.2020
Letos si připomínáme 75. výročí od konce 2. světové války. Na památku této temné události našich dějin vznikly za uplynulé desetiletí mnohé památníky, muzea i skanzeny bojové techniky. Chtějí nám připomenout nejen ničení a oběti, které válka způsobila, ale i vítězství.

SR, Špania Dolina – zimní procházka po okolí
Publikováno: 15.3.2020
Už delší dobu jsme vás nezavedli do slovenských hor, proto to dnes napravíme. Navštívíme jeden z důlních klenotů Slovenska, kterým je Špania Dolina. Leží necelých 11 kilometrů od Banské Bystrice v náručí Starohorských vrchů.

SR, Pohroní: Zvolen – město na soutoku Hronu a Slatiny
Publikováno: 27.6.2013
Dnes budou naše kroky směřovat na střední Slovensko. Navštívíme zajímavé město Zvolen, které je důležitým administrativním a společenským centrem celého regionu. Toto město, ležící na jihu Zvolenské kotliny, ukrývá řadu významných kulturních a historických památek, které rozhodně stojí za to vidět.

SR, Kováčová: ideální místo na oddych i aktivity v přírodě – VIDEO
Publikováno: 11.8.2020
Chvíle oddechu můžeme trávit lenošením i aktivně. Někdo má v oblibě relax a péči, kterou nabízejí slovenské lázně, jiní chtějí být pohybově aktivní – ať už u vody, na kole, nebo při turistice. Zavítali jsme do středoslovenské obce Kováčová, kde to bude bavit všechny.

SR: Donovaly – ideální místo na trávení aktivní dovolené II.
Publikováno: 7.7.2011
V posledních letech se i na Slovensku konečně začíná myslit na nás lenivějších, kteří sice milujeme pohyb na čerstvém horském vzduchu, a také si rádi zajezdíme na kole, avšak po dvou-třech dnech aktivního pohybu přímo bažíme po relaxu. Nejlépe v podobě bláznivě dobré zábavy. Ideální je, najdeme-li vše přímo v místě našeho dovolenkového pobytu. A v takovém případě jsou Donovaly správnou volbou.

SR: Donovaly – ideální místo na trávení aktivní dovolené I.
Publikováno: 30.6.2011
Středoslovenskou horskou obec Donovaly zná asi každý. Mnohým se však Donovaly pojí jen se vzpomínkami na perfektní lyžování nebo každoroční závody psích spřežení. Tento krásný kout Slovenska se však rozhodně vyplatí navštívit v každém ročním období, nejen v hlavní zimní sezóně.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Malý Zvolen – turisty zapomenutý ráj
Malý Zvolen, mohutný vrch mezi malebnou vesničkou Liptovské Revúce a lyžařským rájem Donovaly, po...


Souvisejicí videa

SR, Banská Bystrica – návštěva skanzenu bojové techniky
Letos si připomínáme 75. výročí od ukončení 2. světové války. Na památku této temné události naši...

Slovensko, Banská Bystrica: atraktivní centrum středního Slovenska
Při návštěvě středního Slovenska nemůžete Banskou Bystrici vynechat. Její historie se táhne až do...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.9.2020
U příležitosti Světového dne cestovního ruchu (27. září), nabízí Gemersko-malohontské muzeum bezplatný vstup do výstavních a expozičních prostor od 13 do 18 hodin.
24.9.2020
Nová kniha cestovatele Jana Hocka!
• 2 500 kilometrů českou a slovenskou přírodou.
• Pěšky, na kole, lodí, na lyžích i na koni.
• Jednodenní výlety různé náročnosti.
• Příroda národních parků a chráněných oblastí.
• Profesionální a panoramatické fotografie.
23.9.2020
Světový den cestovního ruchu se každoročně slaví 27. září a jeho cílem je zvyšovat povědomí o významu cestovního ruchu, jeho sociálních, kulturních, ekologických i ekonomických hodnotách a přínosu k dosažení cílů udržitelného rozvoje.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NEPÁL:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 27. 9. 2020
svátek:Jonáš
dnes:
neděle 27.9.
12 °C
zítra:
pondělí 28.9.
11 °C