www.infoglobe.cz » SR, Banskobystrický kraj – významný hornický region I

SR, Banskobystrický kraj – významný hornický region I

Publikováno: 28.3.2021
Tentokrát vás zavedeme na jih středního Slovenska, kde se rozprostírá rozlohou největší ze všech krajů. Řeč bude o Banskobystrickém kraji, jehož historie, ale i památky jsou úzce spjaty s hornickou minulostí.

Kromě samotné metropole kraje, Banské Bystrice, zde naleznete také nejznámější důlní město na Slovensku – Banskou Štiavnici, která je spolu s technickými památkami v okolí zapsána do seznamu UNESCO. Také můžete navštívit středověké hornické a mincovní město Kremnica, ve kterém se každoročně koná oblíbený evropský festival humoru a satiry – Kremnické gagy.

Kremnica

Díky své rozloze (9455 km2) je nabídka Bankobystrického kraje opravdu mimořádně pestrá. Na své si dozajista přijdou milovníci historie, na které zde zejména v jižnější části kraje čeká nesčetně významných hornických měst a mnoho zřícenin hradů (např. Modrý Kameň, Čabraď, Fiľakovský hrad a Divín).

Fiľakovo

Vyznavači aktivního odpočinku mají zas v oblibě především severnější část území. Ta je bohatá na horské hřbety ukrývající nejen množství cyklistických a turistických stezek, ale v mrazivém období nabízejí i špičkové podmínky pro zimní sporty. Například oblíbené rekreační středisko Donovaly či neméně známá jižní strana Chopku. Celoročně se těší velké oblibě i několik známých lázní, například ty v Dudincích, Kováčové, Sliači nebo Sklených Teplicích.

Donovaly

Město pod Uprínem

Banská Bystrica je významná středoslovenská metropole ve Zvolenské kotlině mezi Kremnickými i Starohorskými vrchy a Poľanou. Častokrát je označována za srdce středního Slovenska. Vděčí za to své poloze, bohaté historii, ale také tomu, že je administrativním a kulturním centrem středního Slovenska a jedním z center vysokoškolského vzdělávání.

Banská Bystrica

Historické jádro Banské Bystrice je od roku 1955 prohlášeno za městskou památkovou rezervaci. Srdcem města je obdélníkové náměstí Slovenského národního povstání s několika honosnými měšťanskými domy, dominuje mu mariánský sloup a šikmá hodinová věž. Za návštěvu rozhodně stojí i areál městského hradu či skanzen bojové techniky a Muzeum SNP. Povinným cílem pro turisty je vrch Urpín (510 m n. m.), který je dobře viditelný z více částí města a vede na něj středně náročná stezka s naučnými tabulemi.

Banská Bystrica   Mzeum SNP

Blízké okolí Banské Bystrice je na vzácné stavby také bohaté. Zmínit musíme dřevěný kostel v obci Hronsek, který je od roku 2008 na seznamu UNESCO, zámeček v Dolní Mičiné či hrad ve Slovenské Ľupči.

Výlet do přírody

Tentokrát vás nepozveme na túru ani na kolo, ale krásná přírodní zákoutí budeme obdivovat během splavování řeky. Příznivcům vodní turistiky netřeba druhou nejdelší slovenskou řeku Hron, jejíž pramen vyvěrá pod Kráľovou hoľou a která protéká i krajským městem Banská Bystrica, příliš představovat. Jde totiž o jednu z mála evropských řek, kterou lze bez větších problémů sjíždět od pramene až po ústí.

splav Hronu

Pokud byste chtěli splavit celou její délku, zabralo by vám to několik dní. Na seznámení se s krásami vodáctví a získání nezapomenutelných zážitků vám postačí i jeden jediný den. Pokud jste však začátečníci, rozhodně tak učiňte pod dohledem zkušeného instruktora. Ideálním výchozím či cílovým bodem jednodenního splavu může být například Šalková (městská část Banské Bystrice).

Top událost roku

Salamandrové dny, které se již tradičně konají v Banské Štiavnici v první polovině září, každoročně připomínají zašlou slávu nejkrásnějšího hornického města na Slovensku. Vyvrcholením akce, která dnes už přerostla do městského festivalu s obrovským množstvím doprovodných akcí a koncertů, je jedinečný Salamandrový průvod. Těšit se však můžete i na jarmark, noční prohlídky zámku, divadelní představení, výstavy, animační programy a mnoho dalšího.

Banská Štiavnica, kalvárie

GPS: 48°44'07.0"N 19°08'42.4"E (Banská Bystrica)

Text: redakce

Foto: Oskár Mažgút, Matouš Vinš, Michaela Kondákorová, Pixabay.com, Jozef DovičinDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: Donovaly – ideální místo na trávení aktivní dovolené I.
Publikováno: 30.6.2011
Středoslovenskou horskou obec Donovaly zná asi každý. Mnohým se však Donovaly pojí jen se vzpomínkami na perfektní lyžování nebo každoroční závody psích spřežení. Tento krásný kout Slovenska se však rozhodně vyplatí navštívit v každém ročním období, nejen v hlavní zimní sezóně.

SR, Tisovec – malohontské hornické městečko
Publikováno: 5.9.2021
Tentokrát se vydáme k úpatí slovenského rudohoří a k řece Rimava, kde se rozprostírá městečko Tisovec. První písemná zmínka pochází z roku 1334 a jeho dějiny jsou úzce spjaty s hornictvím, přesněji s těžbou stříbra, železné rudy a později vápence.

SR, Banskobystrický kraj – významný hornický region II
Publikováno: 4.4.2021
Po týdnu se opět vrátíme do Banskobystrického kraje. V následujících řádcích potěšíme všechny nadšence do cyklistiky, ale i historie či památek. Postupně se vydáme k Pustému hradu, do obce Špania Dolina a na kole se dostaneme až k tajchům.

SR, Banská Bystrica: atraktivní centrum středního Slovenska – VIDEO
Publikováno: 16.10.2018
Každý Slovák vám při návštěvě středního Slovenska logicky doporučí výlet do Banské Štiavnice. Pozornost si ale určitě zaslouží i její větší „sestra” a přirozená metropole kraje – Banská Bystrica. Pojďme se do ní společně vypravit.

SR: Donovaly – ideální místo na trávení aktivní dovolené II.
Publikováno: 7.7.2011
V posledních letech se i na Slovensku konečně začíná myslit na nás lenivějších, kteří sice milujeme pohyb na čerstvém horském vzduchu, a také si rádi zajezdíme na kole, avšak po dvou-třech dnech aktivního pohybu přímo bažíme po relaxu. Nejlépe v podobě bláznivě dobré zábavy. Ideální je, najdeme-li vše přímo v místě našeho dovolenkového pobytu. A v takovém případě jsou Donovaly správnou volbou.

SR: Kremnické Bane - Geografický střed Evropy
Publikováno: 26.1.2012
Symbolický střed Evropy najdeme nejen na Slovensku, ale i v mnoha okolních státech Starého kontinentu. Záleží jen na úhlu pohledu a definici, podle níž ho hledáme.

SR, Banská Bystrica – středoslovenský klenot
Publikováno: 18.5.2016
Město proslulé hornickou minulostí, ale i Slovenským národním povstáním, tak bychom mohli v krátkosti charakterizovat Banskou Bystrici. Její historie je již od nepaměti spjata s těžbou nerostů – především stříbra a mědi.

SR, Banská Bystrica – Památník SNP
Publikováno: 31.3.2016
Město Banská Bystrica je považováno za srdce země pod Tatrami. Nachází se zde jeden z nejvýznamnějších památníků Slovenska, jehož úkolem je připomínat období druhé světové války a vzdoru Slováků proti fašismu.

SR, Banská Bystrica – Slovenské muzeum map
Publikováno: 6.9.2020
Vstupte do tajů tvorby a vzniku map ve Slovenském muzeu map, které můžete navštívit nejen osobně, ale i prostřednictvím virtuální prohlídky.

SR, Banská Bystrica: skanzen bojové techniky a Muzeum SNP – VIDEO
Publikováno: 9.6.2020
Letos si připomínáme 75. výročí od konce 2. světové války. Na památku této temné události našich dějin vznikly za uplynulé desetiletí mnohé památníky, muzea i skanzeny bojové techniky. Chtějí nám připomenout nejen ničení a oběti, které válka způsobila, ale i vítězství.

SR, Banská Štiavnica na starých pohlednicích
Publikováno: 3.1.2018
Jedno z nejkrásnějších slovenských hornických měst – Banská Štiavnica – je unikátní nejen svou architekturou, historií, ale i neopakovatelnou atmosférou. Její romantické uličky a malebná zákoutí přímo lákají k objevování světa z dob dávno minulých.

SR, Banská Štiavnica: nejimpozantnější kalvárie ve střední Evropě
Publikováno: 30.4.2015
V samotném srdci Slovenska se nachází jedno krásné historické a v UNESCO zapsané městečko, do kterého dnes namíříme naše kroky. Je jím jedinečná Banská Štiavnica, která se proslavila nejen bohatou hornickou minulostí, ale i významnými památkami.

SR, Banská Štiavnica: starobylá kráska v lůně přírody – VIDEO
Publikováno: 27.6.2017
Vydejte se prostřednictvím našeho dnešního videočlánku do štiavnického regionu, jehož pomyslným kulturním, historickým a společenským centrem je Banská Štiavnica.

SR, Kremnica – turistika jak se patří
Publikováno: 5.10.2016
Poté co jsme si minulý týden představili město Kremnica, se vydáme i na poznávání jeho okolí. Možností je hned několik. Můžete se vydat na Kremnický štít, do obce Ihráč, Žiar nebo do nedalekých Kremnických dolů. Ale my jsme si za svůj cíl vybrali Tři kříže, Skalku, obec Krahule a v neposlední řadě i návštěvu poměrně nové rozhledny.

SR, Kremnica – město humoru a mincí
Publikováno: 28.9.2016
Vydejte se spolu s námi na střední Slovensko, přesněji do okresu Žiar nad Hronom, kde navštívíme královské důlní město – Kremnici. Město, kde se kdysi těžilo zlato i stříbro a kde dodnes existuje mincovna, která se řadí mezi nejstarší neustále fungující podniky na světě.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Špania Dolina – turistika v okolí
Vydejte se spolu s námi za zimními krásami Starohorských vrchů. Naším výchozím bodem bude malebná...

SR, Banská Štiavnica – městečko uprostřed vulkánu
Starobylá Banská Štiavnica se rozprostírá uvnitř propadlého jádra Štiavnického stratovulkánu, k...

SR: Banská Štiavnica – Město světového dědictví
Nádherné historické banské město Banská Štiavnica je situované v kalderu vyhaslého štiavnick...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Hravý podzim

1. 10. – 30. 11. 2023
1. cena:
Podzimní balíček od eshopu ViaTrek.sk
2. cena:
Podzimní balíček od vydavatelství Dajama
3. cena:
Podzimní balíček od vydavatelství CBS

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.9.2023
Největší festival současného umění na Slovensku – Bílá noc se tento rok uskuteční od 29. září do 1. října v Bratislavě a od 6. do 8. října 2023 v Košicích.
26.9.2023
Oblíbený festival vědy – Evropská noc výzkumníků se tento rok uskuteční 29. září 2023 v pěti slovenských městech, a to v Bratislavě, Banské Bystrici, Košicích, Žilině a Popradu.
23.9.2023
Ve středu 27. září 2023 si opět připomeneme Světový den cestovního ruchu, který se bude nést v duchu většího množství a lépe zacílených investicí pro lidi, planetu a prosperitu. Letošní hostitelskou zemí je druhé největší město v Uzbekistanu - Samarkand.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 28. 9. 2023
svátek:Václav - Státní svátek - Den české státnosti
dnes:
čtvrtek 28.9.
17 °C
zítra:
pátek 29.9.
14 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X