SR: Bardějovské Kúpele – nejstarší skanzen na Slovensku
Publikováno: 28.4.2011
Světoznámé Bardějovské Kúpele leží na severovýchodě Slovenska v Ondavské vrchovině nedaleko historicky významného města Bardějov. Léčivé minerální prameny, mikroklima, ale i nádherné přírodní prostředí – to vše má blahodárný vliv na pacienty při léčbě trávicího a oběhového ústrojíí, onemocnění ledvin a močových cest, dýchacích cest, nemocí z povolání nebo gynekologických onemocnění.
Bardějovské Kúpele však nevyhledávají pouze lidé se zdravotními problémy, ale také milovníci nádherné slovenské přírody, pro něž jsou tyto lázně častým výchozím nebo cílovým bodem na pěších vycházkách nebo cyklotrasách po okolí. Na své si tam přijdou i ti, kdo rádi poznávají historii nebo každodenní život našich předků. V Bardějovských Kúpelích se totiž nachází nejstarší skanzen na Slovensku. Toto muzeum lidové architektury, které je součástí Šarišského muzea, bylo vybudováno v letech 1960 až 1965 na ploše 1,5 ha v nádherném přírodním prostředí na okraji lázeňského údolí.

V areálu skanzenu se zahradní a parkovou úpravou se návštěvníkovi naskýtá neopakovatelná možnost obdivovat lidovou architekturu, a také bydlení, kulturu a běžný život dvou etnik – slovenského a rusínského obyvatelstva v regionech horní Šariš a severní Zemplín. Oba regiony jsou ve skanzenu spojeny do jednoho celku, čím vytvářejí ucelenou vesnici. Toto muzeum, působící jako etnopark, už pravděpodobně nebude možné v budoucnosti rozšiřovat o další objekty, protože blízkost lázeňského areálu vyžaduje přísné dodržování určitých pravidel například na ochranu minerálních vod v sanitární zóně.
Ve skanzenu jsou umístěny dřevěné stavby karpatského typu, pocházející z 18., 19. a 20. století. Kromě srubových obytných domů a jejich přilehlých hospodářských staveb se tam nacházejí i významné sakrální stavby, nebo skutečně unikátní technická zařízení nevyčíslitelné historické hodnoty. Velice zajímavé jsou i interiéry těchto staveb, zařízené dobovým nábytkem nebo nářadím. Asi nejcharakterističtějším prvkem lidových staveb tohoto regionu je stejný poměr hmoty střechy ke hmotě stěn, který je trochu odlišný od všech okolních regionů.
Nejtypičtějším obydlím byl tříprostorový dům tvořený jizbou, pitvorem (předsíní) a komorou, k němuž se následně přičleňovaly hospodářské stavby a další prostory jako například humno, chlév nebo maštal. Mezi nejzajímavější obytné srubové stavby ve skanzenu patří například dům chudého rolníka z vesnice Frička (postavený v roce 1887) nebo dům středního rolníka z Petrové (postavený v roce 1896). Z hospodářských staveb tam návštěvník může obdivovat například sýpky, stodoly, sušárnu ovoce nebo kovářskou dílnu. Velice zajímavý je i včelín se starými úly. Mezi nejcennější technické exponáty patří unikátní vrtné zařízení na výrobu dřevěných vodovodních trubek na vodní pohon, pocházející z 18. století, a také zařízení na domácí výrobu sukna. Nachází se tam i několik dřevěných sakrálních staveb.

Muzeum v přírodě má své brány pro návštěvníky otevřeny celoročně, každý den kromě pondělí. Během letní turistické sezóny, která trvá od května do září, lze v případě ucelené skupiny navštívit skanzen i první den v týdnu, avšak vždy jen po předcházející telefonické objednávce. Pokud chce návštěvník ve skanzenu fotografovat nebo natáčet video, musí v pokladně kromě vstupného zaplatit také poplatek za amatérské foto nebo video.
Text a foto: O. Kubáčková
Překlad: Jiří Výborný
Vložit nový příspěvekSouvisejicí články
Publikováno: 27.11.2020
Jedním z nejvýznamnějších hradů na severovýchodě Slovenska je zřícenina Zborov. V letošní turistické sezoně, poznamenané dvěma vlnami koronaviru, se stal oblíbeným náhradním výletním cílem.
Publikováno: 11.7.2021
V letních vedrech jsou snad nejlepšími místy pro odpočinek i zábavu koupaliště nebo hory. Proto se dnes vydáme za vodním osvěžením na severovýchod Slovenska a nevynecháme ani procházku zdejšími lesy či historickými místy.
Publikováno: 17.5.2021
Ubytovací a léčebné kapacity v BARDĚJOVSK7CH LÁZNÍCH, a.s. se pomalu zaplňují a začátkem června by mohly prolomit 50% z celkové kapacity 1100 lůžek. Počátkem května 2021 byly lázně obsazeny na 35%, zatímco v prvním čtvrtletí to bylo pouze na 17%. Běžnou obsazenost, podobnou jako loni, očekávají lázně po předpokládaném kontinuálním růstu až koncem léta.
Publikováno: 2.5.2021
Po Prešově i středověkém Šarišském hradu se dnes vydáme do přírody. Odhalíme vám místo těžby drahého (Slovenského) opálu, projedeme na kole Lopušnou dolinu a absolvujeme turistický přechod Tatranskou magistrálou.
Publikováno: 28.4.2021
Nejen notoricky známé Vysoké a Nízké Tatry či Velká a Malá Fatra, ale i menší pohoří na severovýchodě Slovenska se pyšní přírodou, chráněnými živočichy a rostlinami, ale i krásnými výhledy ze sítě obnovených rozhleden. Využijte proto příležitost mírného uvolňování opatření a poznejte tento méně navštěvovaný kout Slovenska.
Publikováno: 21.4.2021
Po týdnu vás opět pozveme na nenáročnou procházku méně navštěvovanými lokalitami, tentokrát v okolí historického města Bardejov. Postupně vás zavedeme na nejvyšší vrch pohoří Čergov – Minčol, na jedinou horskou chatu daného pohoří i na rozhlednu na vrchu Žobrák.
Publikováno: 14.4.2021
Během zákazů vycházení a omezení souvisejících s koronavirovou pandemií se přesunulo těžiště turistiky do jednodenních vycházek v okolí svého bydliště. Obyvatelé měst a obcí tak znovu objevují krásu hor, lesů a přírody. My vás dnes zavedeme na severovýchodní Slovensko, přesněji do okolí okresního města Svidník.
Publikováno: 28.7.2019
Letošní novinkou v Bardějovských lázních je již skoro dokončená naučná stezka „Sisi a její zastavení“, která je věnována císařovně Alžbětě. Ta ve zdejších lázních strávila tři týdny.
Publikováno: 28.7.2019
Vedle historických památek města Bardějov a Bardějovských lázní se stále častějším cílem návštěvníků severovýchodního Slovenska stává hrad Zborov (Makovica). Je národní kulturní památkou a stejně jako vesnice na úpatí si nese zajímavou historii.
Publikováno: 19.1.2020
Vydejte se spolu s námi do severovýchodního Slovensko, které je atraktivní během celého roku. Zimní období však nabízí kouzelnější pohledy na krajinu, naskýtají se možnosti sjezdového lyžování i běžkování, ale můžete i relaxovat.
Publikováno: 31.5.2023
V Bardějovských lázních se v pátek 2. června 2023 slavnostně začne 26. ročník lázeňské sezóny. Na programu bude otevření Parku Bély Kellera u Střediska obchodu a služeb, jeho hudební lavičky a pamětní tabule. Chybět nebude ani požehnání minerálních pramenů za účasti zástupců cirkví v prostorách lázeňské kolonády a mnoho jiného.
Publikováno: 11.3.2023
Severovýchod Slovenska plánuje tento rok obnovit v plném lesku hlavní kulturní akce, které jsou pro něj charakteristické. Dominantní lákadla regionu by už měly být bez omezení.
Publikováno: 21.6.2022
Po letech chátrání se Stará synagoga v Bardějově dočkala komplexní obnovy a zrestaurování. Vylepšená stavba je přeměněná na víceúčelový reprezentativní prostor a místo pro kulturu.
Publikováno: 23.11.2021
Oblastná organizace cestovního ruchu ,,ŠARIŠ“- Bardějov, ve spolupráci s místními sdruženími a aktivisty, dokončila obnovu turistické infrastruktury v lokalitě Kláštorisko – Mníchovský potok. Na tomto zrevitalizovaném archeologickém nalezišti přibyl altánek a informační tabule.
Publikováno: 17.10.2021
Dnes navštívíme nejzachovalejší historické centrum na Slovensku, kterým sa právem chlubí město Bardějov. Dohromady 46 kamenných domů situovaných na úzkých středověkých parcelách s prevážně gotickým vzhledem dodává tomuto městu nejen historickou autenticitu, ale bylo zároveň impulzem na jeho zápis do Seznamu světového dědictví UNESCO.
Publikováno: 12.3.2022
V rekreačně-turistické oblasti zvané “Komínek” Mihaľov v Bardějově obnovili dřevěný altánoe s ohništěm. Při tom se rekonstrukce dočkali i poškozené dřevěné prvky na některých stanovištích Kyslíkové cesty Mihaľov nacházející se v blízkosti.
Publikováno: 31.3.2011
Budete-li někdy cestovat severní magistrálou ze západu na východ Slovenska nebo opačně a nebudete spěchat, a naopak budete uvažovat o tom, co byste cestou mohli navštívit nebo kde byste si v příjemném prostředí mohli udělat přestávku na oddech, potom mám pro vás jeden tip. Stačí odbočit z dálnice u Liptovského Hrádku směrem na Pribylinu.
Publikováno: 13.7.2014
Bardějovské lázně, které se řadí mezi nejstarší a nejkrásnější lázně na Slovensku, najdete uprostřed malebné přírody horního Šariše. Léčivá voda a nedotčená příroda jsou hlavním bohatstvím, pro které je ročně vyhledávají tisíce domácích i zahraničních klientů.
Publikováno: 27.2.2014
Obec Litmanová není známa jen díky údajným zjevením Panny Marie, které se měly odehrát na hoře Zvir v letech 1990 až 1995, ale také díky lyžařskému středisku, které kromě domácích lyžařů navštěvuje stále více zahraničních vyznavačů zimních sportů, především Poláků.
Publikováno: 20.3.2013
Byla nebyla, jednou jedna kouzelná krajina. Země, kde vítr a vánek měly svá trvalá bydliště. A v této zemi se nacházel jedinečný skanzen větrných mlýnů - Zaanse Schans.
Publikováno: 29.7.2010
Muzeum Oravské dědiny v Zuberci je situováno v nádherném horském prostředí pohoří Západních Tater, v části Roháče. Rozprostírá se na ploše 8 ha, kterou kdysi pokrývaly pastviny. Leží na konci stejnojmenné vesničky Zuberec, po obou stranách horského potůčku Studená. Pro širokou veřejnost je otevřeno po celý rok.
Publikováno: 4.3.2018
V turisticky oblíbeném regionu Šariš přibyla nová atrakce – obnovená rozhledna na Kamenné hoře, kterou dnes navštívíme. Vychutnáme si nádherný výhled především na město Bardějov, řekneme si něco o jejím vzniku a inspirujeme vás dalšími tipy na výlety v jejím okolí.
Publikováno: 1.3.2018
Rakouská císařovna a uherská královna Alžběta (zvaná Sisi) byla známá množstvím manýrů a rozmarů – od neškodných až po ty zdraví ohrožující a etiketě se příčící. Snad nejneškodnější z jejích zálib byla vášeň pro fialkové bonbony. Tuto zvláštní dobrotu si mohou návštěvníci rakouské metropole dopřát i dnes.
Publikováno: 3.1.2018
Novou atrakci pro turisty dokončují v těchto dnech mezi Bardějovskými lázněmi a městem Bardějov. Na kopci vyrůstá dřevěná rozhledna vysoká 9,6 m, ze které je vynikající výhled na město a okolní lesy.
Publikováno: 21.5.2017
Při rozhodování se, kde si má člověk dát do pořádku zdraví nebo kvalitně strávit volný čas, má dnes neomezený výběr. Jak si tedy vybrat to nejlepší z nejlepšího? Přinášíme vám 10 důvodů, proč byste měli zvolit právě Bardějovské lázně.
Publikováno: 31.5.2017
Okolí Bardějova a Bardějovských lázní se stalo atraktivní lokalitou pro cykloturisty, běžce i pěší turisty, o čemž svědčí relativně nově vybudované trasy.
Publikováno: 30.1.2019
V areálu rekreačního jezírka v Bardějovských lázních byla ukončena obnova drobné turistické infrastruktury – dřevěného můstku, laviček, stolů, směrových tabulí, ohniště a dřevěných altánků.
Publikováno: 22.10.2018
Plynulé propojení Bardějovských lázní s městem Bardějov přinese nový turistický singletrack HERKULES pro cyklisty i pěší. V těchto dnech ho dokončují místní oblastní organizace cestovního ruchu.
Publikováno: 8.2.2017
V závěru ledna vyhlásil Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) první stupeň smogové situace pro město Martin, Žilinu, Ružomberok, Banskou Bystrici, Košice atd. Naměřené hodnoty znečištění ovzduší v některých lokalitách překonaly 20leté rekordy. V České republice je tuto zimu podobná situace.
Publikováno: 15.6.2016
Kdo chce zažít neotřelou krásu a objevit mistrovská umělecká díla, ale i relax ve výjimečném přírodním prostředí, měl by navštívit město Bardějov nebo blízké Bardějovské lázně. Severovýchod Slovenska ukrývá překvapení a skvosty, jaké nemají obdoby ani v těch nejvyhlášenějších turistických a rekreačních destinacích. V následujících řádcích si je představíme.
Publikováno: 28.9.2012
„Každý si jednou užije svých patnáct minut slávy.“
Publikováno: 21.4.2011
Malebnou osadu, ukrytou v náručí pohoří Velká Fatra, přicházejí obdivovat návštěvníci z celého světa. Není se čemu divit. Dřevěné stavby lidové architektury se zde dodnes zachovaly ve své původní kráse. A protože Vlkolínec je živá osada, v níž dodnes žijí její stálí obyvatelé v symbióze s přírodou, nedá se jeho prohlídka porovnávat se žádnou návštěvou jiného skanzenu.
Publikováno: 14.4.2011
I Slovensko se může pochlubit několika lokalitami zařazenými do programu Světového dědictví UNESCO (Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu). Jednou z nich je i typicky horská vesnička Vlkolínec.
Publikováno: 6.2.2014
Koncem minulého roku se na pulty našich knihkupectví dostala velmi zajímavá knižní publikace, která mapuje slovenské lázně na starých pohlednicích. Prostřednictvím těchto jedinečných pohlednic přibližuje specifickou oblast přírodního a kulturního bohatství Slovenska široké veřejnosti.
Souvisejicí fotogalerie
Bardějovské lázně jsou známé hlavně díky léčivým přírodním minerálním pramenům, kterých je dohrom...
Expozice lidové architektury v lázních Bardějovské kúpele, která je součástí Šarišského muzea, by...
Vlkolínec je trvale obydlená obec v pohoří Velká Fatra v nadmořské výšce 718 m n.m. pod vrch...
Muzeum liptovské dědiny v Pribylině je nejnavštěvovanější expozicí Liptovského muzea v Ružomberku...
Muzeum Oravské vesnice v Zuberci je situované v nádherném horském prostředí pohoří Západních Tate...