www.infoglobe.cz » SR: Belianská jeskyně – jediná zpřístupněná jeskyně v Tatranském národním parku

SR: Belianská jeskyně – jediná zpřístupněná jeskyně v Tatranském národním parku

Publikováno: 31.10.2013
Tatranský národní park nabízí mnoho krás. Vysoké a strmé štíty, hluboká údolí, majestátné vodopády, průzračná plesa, nepopsatelně krásnou a bohatou faunu i flóru, ale také krásy ukryté v hlubinách země v podobě různých jeskyní, z nichž je pouze jedna jediná zpřístupněná pro veřejnost -Belianská jeskyně.

Léto je už nenávratně pryč a teplé slunečné dny vystřídal pestrobarevný podzim . Pokud máte i vy možnost alespoň na pár dní opustit koloběh pracovních povinností a vyrazit někam do přírody, určitě tak učiňte. Nádherná příroda hýřící v tomto ročním období překrásnými podzimními barvami a čerstvý horský vzduch dokáží opravdu zázraky. A i kdyby vám podzimní sluníčko zmizelo z oblohy a vystřídala ho hustá mlha či mrholení, nebo dokonce intenzivní déšť, i tak vám alespoň krátká procházka v horském prostředí dokáže úžasně pročistit mysl a tělo nabít novou energií.

Podzimní barvy

Podzimní relax ve Vysokých Tatrách
My jsme zavítali do Vysokých Tater, které jsou již v tomto ročním období viditelně klidnější, protože letní sezóna zde už skončila a zimní ještě nestihla nastoupit. Tatranská příroda však naopak, alespoň na mě, působí právě během podzimu a na jaře mnohem divočeji. Možná to je způsobeno tím, že i během výletu na jindy poměrně frekventovaných turistických trasách, v tomto ročním období potkáte spíše medvěda než davy turistů.

Ve večerních hodinách jsme se ubytovali v malebném srubu na jezírku v Tatranské Štrbě a po večeři jsme nad rozloženou mapou začali vymýšlet, kam se zítra vypravíme. Chtěli jsme si najít nějakou nenáročnou vycházku, protože druhý den hlásili celodenní déšť. Nakonec jsme se rozhodli, že navštívíme Belianskou jeskyni, jedinou veřejnosti zpřístupněnou vysokohorskou krápníkovou jeskyni v Tatranském národním parku.

Ubytováni jsme byli ve srubu na jezeře

Belianská jeskyně - unikátní národní přírodní památka
Po snídani jsme se z Tatranské Štrby autem přesunuli do Tatranské Kotliny. Jelikož právě v té době nepršelo a nám zbývala ještě asi hodinka, dokud bude další vstup do jeskyně, rozhodli jsme se auto zaparkovat před místními potravinami a ještě chvilku se projít po nejvýchodnější a zároveň nejníže položené osadě na úpatí Tater.
Naučná stezka s informačními tabulemi, směřující k Belianské jeskyni

Auto však můžete zaparkovat také na placeném parkovišti dole pod jeskyní. Odtud se ke vstupu do jeskyně dostanete už jen pěšky. Procházka po naučné stezce, kterou pro veřejnost zřídila Správa Slovenských jeskyní ve spolupráci se Správou Tatranského národního parku, trvá asi dvacet pět minut. Připravte se, že již během procházky k jeskyni budete muset na necelých 900 metrech překonat převýšení přes 120 metrů, což může dát některým méně zdatným výletníkům opravdu zabrat. Pokud se však na chviličku zastavíte na každé z pěti zastávek s naučnými panely, jistě si trošku odpočinete a navíc se dozvíte mnoho zajímavých informací nejen o jeskyni samotné, ale také o přírodních úkazech a vzácnostech tohoto území.

Informační tabule na naučné stezce Informační tabule o Belianské jeskyni
Národní přírodní památka Belianská jeskyně leží na severním svahu Kobylího vrchu, ve východní části Belianských Tater a její prohlídka s průvodcem trvá hodinu až hodinu a půl v závislosti na kondici návštěvníků. Na mě udělala jeskyně obrovský dojem nejen svou překrásnou krápníkovou výzdobou, ale především obrovskými podzemními prostorami, které se mi zdály mnohem prostornější než v ostatních jeskyních, které jsem doposud navštívila.

Obchůdek se suvenýry před Belianskou jeskyní Pokladna Belianské jeskyně
Celková délka jeskyně dosahuje 3640 m a převýšení 160 m, avšak pro veřejnost je zpřístupněna pouze prohlídková trasa dlouhá 1370 m. Zatímco jsme ji celou prošli, museli jsme zdolat převýšení 125 m a vyšlapat 860 schodů. Přesto, že teplota v jeskyni se pohybuje pouze v rozmezí 5,0 až 6,3 °C, není nutné se nějak extrémně oblékat. Já jsem si vzala i čepici a šálu, ale už asi po první stovce schodů jsem se začala rozepínat a čepici jsem uložila do batohu. Vždyť vyšlapat tolik schodů je docela slušný sportovní výkon.


Vstup do Belianské jeskyněJeskyní nás provázel velmi příjemný průvodce se zajímavým přízvukem, který nám kromě běžných informací o jeskyni dokázal vtipnými poznámkami nejednou vyčarovat úsměv na rtech. Belianská jeskyně nás uchvátila rozšířenými dómovitými a síňovitými prostorami (Zřícený dóm, Dóm trosek), oválnými tvary vzniklými vodní modelací (Rourovitý dóm, Propastní chodba) nebo více propastmi (Hladová propast, Peklo) a komíny. Velmi zajímavé byly i sintrové vodopády (Vysoký dóm, Dóm SNP, Vodopádový dóm), pagodovité stalagmity (Palmová síň), ale i jiné bohatě zastoupené formy sintrové výplně (Galerie, Klenotnice, Bílá síň). Zvláštní byl také 2 m vysoký a 1 m široký nakloněný stalagmit ve Zříceném dómu, který vzdáleně připomínal šikmou věž v Pise. Zejména pro děti byla zábavná zastávka v Hudební síni, která dostala své pojmenování podle zvuku kapek dopadajících na hladinu vody v jezírku a v níž byly děti vyzvány, aby si zde něco zazpívaly. Musím říct, že prohlídka Belianské jeskyně předčila mé očekávání. Její návštěvu všem vřele doporučuji.


Otevírací dobu Belianské jeskyně i ceny vstupného najdete ZDE.

 
Text : O. Maňáková
Foto : O. Maňáková a O. Mažgút

Překlad: Stanislava Waniová



Diskuze u článku (2)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

SR, Ždiar – goralský klenot pod Tatrami
Publikováno: 4.11.2018
Mezi Belianskými Tatrami a Spišskou Magurou se rozprostírá malebná goralská vesnička Ždiar. Vydejte se spolu s námi na malou procházku touto rázovitou obcí a poznejte její historii, památky, zvyky nebo atrakce v okolí.

SR: Spišská Magura – návštěva Bachledovy doliny
Publikováno: 11.1.2023
Oblast Spiše se může právem pochlubit nejen četnými historickými památkami, ale také pozoruhodnými přírodními krásami. Zajímavou a v poslední době stále více navštěvovanou lokalitou ve spišském regionu je i Bachledova dolina – sportovně-rekreační středisko, které leží v jižní části pohoří Spišská Magura.

SR: Belianské Tatry – přes Široké sedlo
Publikováno: 23.7.2017
Návštěvníkům podtatranského regionu jsou známá střediska cestovního ruchu a proslulé turistické lokality nacházející se zejména v překrásném prostředí Vysokých Tater. Své neobyčejné kouzlo má však i další pohoří, těsně sousedící s východním okrajem Vysokých Tater – Belianské Tatry. Známým a atraktivním cílem mnoha horalů v tomto pohoří je i oblast Širokého sedla.

SR, Tatranské chaty - od minulosti k současnosti I.
Publikováno: 24.1.2013
Snad každý z nás už navštívil Vysoké Tatry. Krásná a podmaňující příroda, vznešené ostré vrcholky štítů či průzračně čistá plesa dávají tomuto místu jedinečnou tvář, jakou nikde jinde nenajdete. V současnosti k tomuto koloritu již neodmyslitelně patří i vysokohorské chaty. O jejich vzniku a historii si povíme v následujících řádcích.

SR: Tatranská Lomnice: Horalfest 2012 – byli jsme u toho - VIDEO
Publikováno: 6.12.2012
Po dvou letech se opět uskutečnil oblíbený a na slovenské poměry nevídaný festival amatérské tvorby o horách - Horalfest. Množství návštěvníků, celoslovenské premiéry filmů, zajímavé workshopy a fantastická atmosféra jen umocňovaly motto tohoto festivalu - Najdi se v horách.

Slovinsko: město Postojna – unikátní jeskyně Postojnská jáma
Publikováno: 9.1.2013
Město Postrojna, ležící v jihozápadní části Slovinska, znají milovníci přírody a cestování z celého světa díky unikátnímu systému jeskyní, který se nazývá Postojnská jáma. Nám se tuto unikátní přírodní památku a jednu z hlavních turistických atrakcí celé země podařilo navštívit koncem léta a musím přiznat, že to byl opravdu úchvatný zážitek.

SR, Poprad - Tatry: Tatranská železnice I.
Publikováno: 18.10.2012
Tatranské elektrické železnice, jak je známe dnes, zachycují jen kousek z bohaté historie této unikátní památky. V následujících řádcích se podíváme na vývoj od prvního trolejbusu na světě až po současnou elektrifikovanou železnici.

SR, Vysoké Tatry: Historie a současnost Smokovců
Publikováno: 20.9.2012
Město Vysoké Tatry je z hlediska katastrálního území největším městem na Slovensku. Je tvořeno čtrnácti osadami, z nichž snad nejznámější a turisticky nejvyhledávanější jsou Smokovce. Ty tvoří čtyři samostatné osady, a to Starý Smokovec - jedna ze vstupních bran do Tater, Nový Smokovec - známý lázněmi, Horní a Dolní Smokovec - osady penzionů a rekreace.

SR: Vysoké Tatry – prodloužený víkend plný dobrodružství I.
Publikováno: 19.5.2011
Ještě koncem minulého roku jsem se s kamarádem dohodla, že na letošního Valentýna přichystáme našim polovičkám neopakovatelný zážitek v podobě prodlouženého víkendu ve Vysokých Tatrách. Neměl to však být obyčejný pobyt v horách, plný namáhavé turistiky a propoceného prádla, ale naopak romantický víkend bohatý na zážitky, krásné výhledy a se závanem dobrodružství.

Slovensko: Bezpečně na hory II. – Vysoké Tatry
Publikováno: 16.1.2012
Ve druhé části naší série článků o bezpečnosti na horách se budeme věnovat malým velehorám Vysoké Tatry, které jsou svou alpinskou charakteristikou jedinečným pohořím Slovenska. Jejich členitost a strmost patří mezi nejnebezpečnější nástrahy, které musí běžní návštěvníci překonávat nejen v zimním období.

Slovensko: Bezpečně na hory III. – Vysoké Tatry
Publikováno: 23.1.2012
Třetí část naší série článků o bezpečnosti na horách bude opět věnována malým velehorám Vysoké Tatry, ale tentokrát zimní období vystřídá letní. Zdánlivě se můžeme domnívat, že úrazovost v letním období je nižší, protože na nás nečíhá tolik přírodních rizik jako v zimě, ale opak je pravdou.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Vysoké Tatry - výlet na Chatu na Zeleném plese
Jednoho pěkného zimního dne jsme se vydali na výlet do Vysokých Tater. Za cíl jsme si stanovili C...

SR: Vysoké Tatry - zimní imprese II.
Když se Slováka zeptáte, na co je hrdý, jeho odpověď určitě bude znít, že na místní pří...

SR: Vysoké Tatry - zimní imprese I.
Pohoří Vysoké Tatry je jakousi vstupní branou pro slovenský cestovní ruch. Již po staletí sem lák...

SR, Vysoké Tatry: Nový a Starý Smokovec
Zveme vás na procházku Novým a Starým Smokovcem, které katastrálně spadají pod největší město Slo...

SR: Vysoké Tatry - zimní šat
Slovenské malé velehory nabízejí nevšední vizuální zážitek po celý rok, ale snad nejzajímavější p...

SR: Vysoké Tatry - Chudá zima
I letos naše malé velehory čekají na "pravou" zimní nadílku sněhu. Přesto, že bílá pokrývka stále...

SR: Vysoké Tatry – Lomnický štít
Lomnický štít (2634 m n. m.) byl dlouho považován za nejvyšší ze všech tatranských štítů. Dnes vš...

SR: Vysoké Tatry – Ze Štrbského na Popradské pleso
Tatry jsou krásné v každém ročním období. Přestože během naší procházky ze Štrbského na Popr...

SK: Vysoké Tatry z balónu
Nebezpečnou výzvou bylo pro česko-slovenské vzduchoplavce zdolání Vysokých Tater. Po tříleté příp...

Vysoké Tatry: hory, které vás uchvátí
Fotografie byly pořízeny na podzim v roce 2009. Tehdy bylo těsně po konci letní sezony a počasí z...

Pohoří Vysoké Tatry
Vysoké Tatry jsou jednou z nejhezčí a turisty vyhledávanou oblastí cestovního ruchu ve Slovenské ...


Souvisejicí videa

SR, Poprad: brána do Tater
Pojďte se s námi podívat do Popradu, výchozího bodu pro výlety po Vysokých Tatrách. Nejnavštěvova...

SR, Štrbské pleso: ledovcová chlouba Slováků
Typické morénové ledovcové jezero najdete v jižním cípu Vysokých Tater, ve Furkotské dolině. Štrb...

SR: Vysoké Tatry - ničivý rok 2004
Podívejte se s námi jak vypadaly Vysoké Tatry po ničivé vichřici, která se v roce 2004 touto obla...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.3.2024
Ať vám Velikonoce přinesou hodně radosti, zdraví, klidu i splněných cestovatelských tužeb. Běžte se ve dnech volna projít do přírody a načerpejte novou energii.
1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 28. 3. 2024
svátek:Soňa
dnes:
čtvrtek 28.3.
6 °C
zítra:
pátek 29.3.
5 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X