www.infoglobe.cz » SR, Borinka – zřícenina hradu Pajštún

SR, Borinka – zřícenina hradu Pajštún

Publikováno: 18.5.2014
Příjemné jarní teploty lákají stále více lidí na výlet do přírody. Velmi častým cílem turistických vycházek Bratislavanů, ale nejen jich, je zřícenina hradu Pajštún v Malých Karpatech, kam se i my dnes společně vydáme.

Ať už chcete strávit příjemný den s rodinou na vycházce v přírodě, nebo si chcete opéct špekáčky, slaninu a klobásku s přáteli někde na ohništi v přírodě, nebo jste milovníkem historie, nebo snad holdujete horolezectví, výlet na zříceninu hradu Pajštún vás jistě nezklame.

Krásná příroda Malých Karpat  Krásná příroda Malých Karpat
Přístupové cesty na hrad

Je jen na vás, jak dlouhou a náročnou vycházku chcete absolvovat. Na zříceninu hradu Pajštún se totiž dostanete různými přístupovými cestami. Nejkratší značená trasa vede z obce Borinka, do které můžete dojet vlastním autem nebo příměstskou autobusovou dopravou. Nejlepší je auto odstavit nedaleko kostela, na parkovišti naproti místní hospodě, která se pro mnohé stává cílovým (pro někoho možná i výchozím) bodem celého výletu. Přímo zde najdete rozcestník, který vás navede na turistickou značku vedoucí přímo ke zřícenině hradu. Přesto, že je tato přístupová cesta nejkratší, já osobně ji nepovažuji za nejlepší řešení. Jednak na vás zanedlouho čeká poměrně prudké stoupání a navíc 20minutovou vycházku nepovažuji za žádnou túru. Takže tuto trasu doporučuji spíše pro ty, které zajímá pouze opékačka na některém z vyhrazených ohnisek a ne nějaká turistická vycházka.

Výlet na Pajštúnzřícenina hradu Pajštún
Další, již citelně delší trasa, vede z poslední zastávky městské hromadné dopravy linky č. 37 v Záhorské Bystrici. Nejprve je třeba se vydat po modré turistické značce do Marianky, a tam se napojit na červenou, která vás přes Borinku dovede až na Pajštún. Tato vycházka vám zabere přibližně hodinku a půl.

zřícenina hradu Pajštún
Mou srdeční záležitostí je však jednoznačně asi čtyři a půl hodinová túra z bratislavské městské části Rača, kterou však jistě hravě zvládnou i vaše děti. Vždyť i nás se sestrou sem rodiče brávali již od útlého dětství a musím podotknout, že nám na tyto výlety zůstaly jen ty nejkrásnější vzpomínky. Pamatuji si například na úžasné setkání se srnkami, tatínkovo vyprávění vymyšlených "lesních" příběhů, či na různé soutěže, kterými nás rodiče motivovali k tomu, abychom trasu hravě prošli po vlastních. Od zastávky tramvají v Rači je třeba se pěšky přesunout kolem letního koupaliště buď po modré nebo po zelené značce na Měděné Hamry. Odtud se dá pokračovat po žluté na Kozlisko (zde bych vám však doporučila odskočit si na Dračí hrádek, což vám nezabere ani 15 minut), a pak už jen po červené až k samotné zřícenině hradu.

PajštúnPajštún
Pokud si chcete i něco opéct, tak je vhodné přijít trošku dříve, neboť zejména během teplých jarních víkendů, nebo v průběhu letních prázdnin, se vám může snadno stát, že všechna ohniště budou již kolem oběda obsazena. No i tak nemusíte zoufat, v okolí hradu se nachází mnoho krásných přírodních zákoutí, kde jsou ohniště upravená na opékání.

Výlet na Pajštún
Zřícenina hradu Pajštún

Určitě stojí za to říci si pár slov i o samotném hradě, jehož historie se začala psát někdy ve 13. století. Hrad Pajštún postaven na vápencovém ostrohu nad obcí Borinka v minulosti patřil do soustavy hraničních hradů v Malých Karpatech, kde plnil obrannou funkci. V roce 1810 ho zničila napoleonská vojska a od té doby už jen postupně chátral. Dodnes se však z tohoto středověkého hradu, který podstatně přestavěli v období renesance, zachovaly alespoň některé fragmenty hradních budov, podstatná část obvodového zdiva paláců a část opevnění vestavěného do masivu hradního bradla. Dá se zde vidět například několik otvorů, které v minulosti vyplňovaly okna, vstupy či arkýře. Ze zříceniny hradu Pajštún se za dobrého počasí naskýtá i krásný výhled do okolí. Obdivovat můžete Malé Karpaty, Záhorskou nížinu a někdy dokonce až Alpy.
Zřícenina hradu Pajštún    Zřícenina hradu Pajštún

Výhled do okolí

Vápencová hradní skála - útočiště horolezce

Vápencová skála hradu Pajštún má bohatou lezeckou historii a dodnes patří k nejoblíbenějším lezeckým oblastem na západním Slovensku. Vždyť ne nadarmo se toto místo nazývá i tzv. Mekka lezců. Porazili ho takoví velikáni slovenského horolezectví jakými jsou Psotka, Demján, Dieška a mnozí jiní. V současnosti je na této skále kolem 70 horolezeckých cest s délkou 25 až 30 metrů, které jsou různého stupně obtížnosti, přičemž většina z nich je poměrně dobře odjištěná, takže si tu lezení užije opravdu každý, ať už zkušený lezec nebo lezec začátečník.

 
GPS: 48°16'32.67"N, 17°4'59.59"E

Text: O. Maňáková

Foto: O. Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Výlety s dětmi na hrady a zámky
Publikováno: 12.5.2021
Strašidla na Bojnickém zámku, duch hradu Likava nebo poklad na Hrušovském hradě. Vezměte děti na slovenské hrady a zámky a přibližte jim historii zajímavým způsobem. Teprve nedávno spatřil světlo světa druhý díl slovenské trilogie o dětském poznávání hradů – atraktivní publikace „Hrady pre deti“.

SR, Bratislavský kraj – malokarpatský region zážitků II
Publikováno: 29.4.2020
Minulý týden jsme se vydali poznávat slovenské kraje. Prvním z nich byl Bratislavský, který navzdory své relativně malé rozloze nabízí řadu zajímavých tipů na výlety. Dnes budeme v jeho návštěvě pokračovat a vydáme se do jedné nevšední ulice i do přírody.

Stupava: Dni zelá 2019
Publikováno: 4.10.2019
V malebném městečku na Záhoří ve Stupavě se již od roku 1996 na podzim pravidelně konají zajímavé slavnosti zelí, známé jako Dni zelá.

SR, region Záhorie - Kostel sv. Margity Antiochijské
Publikováno: 29.6.2014
Čím dalším si nás získal Západoslovenský region Záhorie? Kde leží jediná dodnes zachovaná sakrální stavba z dob Velké Moravy a která to vlastně je? Odpovědi na tyto, ale i mnohé jiné otázky se dozvíte v dnešním článku.

SR, Malé Karpaty – vrch Vysoká
Publikováno: 6.4.2014
Jako každé pohoří, i Malé Karpaty mají své dominantní vrchy, které výrazně vyčnívají přes široké okolí. Vrcholky těchto málo četných velikánů dotvářejí charakteristické panorama Malých Karpat. Tvoří výrazné dominanty, jsou výbornými orientačními body a také nabízejí nádherné výhledy na okolní krajinu. Jedním z těchto impozantních Malokarpatských titánů je i vrch Vysoká.

SR, Bratislava: Bikepark Koliba – kousek bajkového ráje
Publikováno: 19.3.2014
Pokud i vy patříte k milovníkům horské cyklistiky, tak vám nevysoké, přibližně 100 kilometrů dlouhé horské pásmo Malých Karpat jistě není třeba příliš představovat. Zejména Bratislavané a lidé ze západního Slovenska zde hledají relax v lůně krásné přírody, ale také adrenalin, který jim úplně vyčistí hlavu a pomůže zapomenout na starosti všedních dnů.

SR, Marianka – slovenské Lurdy
Publikováno: 23.5.2013
Obec Marianka se nachází pár kilometrů od Bratislavy v jižní části Záhoria. Známá je především jako poutní místo, ale my si ji představíme také jako hornickou obec, nebo místo nenáročné turistiky a cykloturistiky.

SR: Bratislava – únik do přírody
Publikováno: 3.5.2012
Jaro je v plném proudu, všechno kolem se začíná pěkně zelenat. Lidé žijící v hlavním městě stále častěji opouštějí své příbytky, utíkají dříve z kanceláří nebo místo sáhodlouhých toulek po nákupních centrech, které častokrát navštívili bezdůvodně, hledají útočiště v probouzející se přírodě.

SR: Stupava - Biofarma Příroda je oázou klidu
Publikováno: 28.7.2011
Každodenní pracovní povinnosti, péče o domácnost a rodinu - to je jen část toho, s čím se musíme denně vypořádat. Když k tomu přidáme „vyřizování“ na úřadech nebo každodenní jízdu přeplněnou dopravou, stává se, že o víkendu se nám už nechce ani z domu vytáhnout paty. To je však chyba. Právě tehdy bychom měli načerpat nové síly, a to nejlépe na čerstvém vzduchu v čarokrásné přírodě.

SR, Malé Karpaty - rozhledna Veľká homoľa
Publikováno: 11.7.2013
Už od nepaměti lákala lidi vyvýšená místa, aby se mohli porozhlédnout po širém okolí. Jako houby po dešti vyrůstaly rozhledny ve střední Evropě, zejména v druhé polovině 19. a začátkem 20. století. Na slovenském území jich je také nepočítaně a dá se říci, že každým rokem přibude nějaká další.

SR, Malé Karpaty – skalní útvary Tři jezdci a Kamenná brána
Publikováno: 30.3.2014
Malé Karpaty sice nepatří mezi nejvyšší pohoří Slovenska, přesto mají svým návštěvníkům a turistům co nabídnout. Toto pohoří je neobyčejně bohaté na mnohá zajímavá a malebná přírodní zákoutí. Z některých vrchů se naskýtají nádherné výhledy na široké okolí, ale návštěvníka okouzlí také hluboké lesy, jeskyně, nebo četná skalní města táhnoucí se hřebeny vrchů.

SR: Hrady Malých Karpat
Publikováno: 27.1.2011
Malá, ale malebná slovenská krajina se vyznačuje mimo jiné výjimečně vysokým počtem hradů. Podle některých statistik je jejich hustota právě zde nejvyšší v Evropě! Pokud všechny spočítáme, včetně těch zaniklých, po nichž je už těžké alespoň kámen objevit, vyjde nám číslo vyšší než dvě stě.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Procházka Korzem Zálesie a parkem Malinovo
Dnes vás zveme na malebnou procházku po relativně nové atrakci, dřevěné promenádě na Malém Dunaji...

Metamorfóza ledu – neznámý pohled
V dnešní fotogalerii vás zavedeme do fascinujícího světa ledu. Nahlédnete na různorodosti, svéráz...

Západní Slovensko - Vyhlídkový let
Od našich skvělých kamarádů jsme jako svatební dar dostali nádherný dárek - hodinový vyhlídkový l...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.8.2022
V Bardějovských lázních můžete v průběhu neděle 21.srpna 2022 vzdát hold císařovně Alžbětě – zvané Sisi, která se zde léčila prostřednictvím akce Alžbětinský den.  
16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
13.8.2022
Evropská letiště jsou tuto dovolenkovou sezónu nevídaně vyťížená! Nápor, který zažívají je způsobený rekordní poptávkou cestujících, nedostatkem personálu a rušením letů ze strany aerolínií.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 18. 8. 2022
svátek:Helena
dnes:
čtvrtek 18.8.
20 °C
zítra:
pátek 19.8.
20 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X