www.infoglobe.cz » SR: Bratislava – Impozantní výstava Dinosaurium

SR: Bratislava – Impozantní výstava Dinosaurium

Publikováno: 13.9.2014
V těchto dnech přivítala jedinečná výstava Dinosaurium své první návštěvníky a naše redakce byla samozřejmě při tom. Výstava představuje jednu z největších světových sbírek autentických koster dinosaurů.

Tento týden nám přišla do redakce pozvánka, že se v Bratislavě otevírá nová výstava originálních koster a fosílií dinosaurů poprvé na Slovensku! Unikátní putování pravěku jsme si nenechali ujít a v následujících řádcích vás provedeme miliony let starou historií Země a života na ní. Hned po příchodu na bratislavské výstaviště nás přivítal velký plakát kostry dinosaura, který avizoval, že jsme tu správně. Po vejití do tajemného, černou látkou zahaleného vstupu, jsme se ocitli ve velké místnosti, kde byl "infopultík" a vedle něj šatna. Jelikož jsme nic na odložení věcí neměli, vydali jsme se vstříc dobrodružství poznávání. U šatny stál pán, který nám vysvětlil a zároveň odevzdal tzv. audioprůvodce, se kterým jsme svět starý milionů let mohli vnímat ještě intenzivněji.
výstava Dinosaurium

výstava Dinosaurium   výstava Dinosaurium

Vstup do neznámého světa

V první pomyslné místnosti byly vystaveny dvě velké rekonstrukce dinosaurů, stěny lemovaly naučné tabule doplněné mapkami a kresbami. Na konci místnosti stál strážník, který nás pustil do prostoru s velkým plátnem. Po usazení na židle se spustil krátký přibližně 7minutový film o výstavě, který nás velmi poutavou formou lákal na výstavu a její exponáty. A tak celí nedočkaví jsme se po zhlédnutí této prezentace vydali do dalších místností, které představovaly výběr přes 50 exponátů, kterým dominovaly 300 milionů let staré kostry a fosílie zapůjčené z moskevského Borisiakova paleontologického ústavu ruské akademie věd. Vždy před vstupem do další místnosti jsme si spustili nahrávku z audioprůvodce, která nás informovala o tom, v jakém geologickém období se nacházíme. Postupně jsme prošli celé druhohory od triasu počínaje přes juru až po křídu konče. Z informačních tabulek u exponátů jsme se dozvěděli, o jaké pradávné tvory šlo, čím, resp. jak se živili a kde žili. V některých částech místností visely i velké tabule, které doplňovaly informace o životě, klimatu, prostředí, vymírání či jiných zajímavostech té doby.
výstava Dinosaurium

výstava Dinosaurium   výstava Dinosaurium

Náročné přípravy

Jak jsme se od přítomných pořadatelů dozvěděli, celou výstavu sestavil více než 200členný tým vědců v průběhu dlouholetého výzkumu pravěkých živočichů z jejich ostatků, a tak vytvořili jednu z nejucelenějších sbírek na světě. Bratislavská instalace výstavy si vyžádala několik týdnů - to svědčí o její jedinečnosti a náročnosti příprav. Tak například: poskládání všech koster včetně 6,5 metrů dlouhé kostry tarbosaura zabrala týmu ruských paleontologů deset dní.
výstava Dinosaurium   výstava Dinosaurium

výstava Dinosaurium
Výstavu vedle exponátů a informačních tabulí doplňovala i projekce dokumentárních filmů (např. Z produkce BBC), která nám přiblížila historický kontext života těchto pravěkých tvorů. Informace byly místy až moc odborné, ale celkový dojem byl na výbornou.
výstava Dinosaurium

Návštěvu této výstavy by si určitě neměli nechat ujít malí dobrodruzi, kteří se kromě nadšení z dinosaurů mohou zabavit v dětském koutku, kde se mimo jiné promítají i dětské animované filmy s pravěkou tématikou. Pro nákupuchtivých je tu zas obchod se suvenýry. Výstava potrvá do 6. ledna 2015. My jsme se na výstavě hodně dozvěděli a kochat se mohly i naše oči. Efektně nasvícené nebo podsvícené kostry byly pro nás zážitkem, který vám opravdu doporučujeme vidět.
výstava Dinosaurium

Text: redakce

Foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Bratislava: Prezidentská zahrada
Publikováno: 27.7.2016
Léto je obdobím procházek a relaxu. V horkých dnech jsou ideálním útočištěm koupaliště, hory nebo parky. My jsme se tentokrát zaměřili na zelené oázy Bratislavy, kde nejen místní, ale i turisté najdou odpočinek v náručí stromů a květeny.

SR: Bratislava – únik do přírody
Publikováno: 3.5.2012
Jaro je v plném proudu, všechno kolem se začíná pěkně zelenat. Lidé žijící v hlavním městě stále častěji opouštějí své příbytky, utíkají dříve z kanceláří nebo místo sáhodlouhých toulek po nákupních centrech, které častokrát navštívili bezdůvodně, hledají útočiště v probouzející se přírodě.

SR: Bratislava - Modrý kostelík
Publikováno: 12.12.2011
V České republice mají svůj orloj, ve Vídni světoznámou katedrálu sv. Štěpána, a na Slovensku mají svou pýchu, jedinečný Modrý kostelík, který patří mezi pozoruhodná lákadla Bratislavy.

SR: Bratislava - Stará radnice opět krásná jako zamlada
Publikováno: 4.8.2011
Od začátku července 2011 se všem znovu otevřela brána bratislavské Staré radnice, která v posledních letech procházela kompletní rekonstrukcí. Radnice a její prostory jsou veřejnosti otevřeny každý den kromě pondělí.

SR, Bratislava: Slavín - památník a vyhlídka v jednom
Publikováno: 22.1.2015
Během pěkného sluncem zalitého dne jsme se vydali na malou procházku hlavním městem Slovenska - Bratislavou. Za cíl našeho výletu jsme si zvolili jednu z dominant města, kterou je památník na Slavíně.

SR, Bratislava: Prehistorie ožívá
Publikováno: 20.12.2012
Volné chvilky v zimním období tráví lidé většinou na kopcích lyžováním, popíjením teplých nápojů na vánočních trzích nebo sezením doma v teple před televizí. My bychom vás tentokrát chtěli pozvat do muzea. Právě nedávno v něm totiž otevřeli novou expozici. A že se máte na co těšit, to vám garantujeme.

SR: Bratislava – Muzeum dopravy
Publikováno: 22.5.2014
Během akce Noc v muzeu navštívila naše redakce Slovenské technické muzeum - Muzeum dopravy Bratislava, které se nachází v prostorách kolejiště první bratislavské stanice parostrojní železnice z 19. století.

SR: Bratislava - lezení u Technického skla
Publikováno: 26.4.2012
Ne každý víkend je možné odejít z hlavního města a přesunout se do skalnatejších a zelenějších částí Slovenska. Přesně z tohoto důvodu se ráda toulám po Bratislavě. Je příjemné navštívit místa, o kterých člověk roky netušil, že existují.

SR: Bratislava - Přírodní a historické zajímavosti Štokeravské vápenky a okolí
Publikováno: 29.8.2013
Bratislava a její okolí nabízí několik nevšedních turistických lokalit. Na severozápadním okraji Bratislavy se nachází oblast Děvínských Karpat, která je vyhledávaným cílem turistů. Mezi městskými částmi Dúbravka a Děvínská Nová Ves, na úpatí vrchu Děvínská Kobyla se nacházejí pozoruhodné lokality, které jsou oblíbenými místy pro nenáročnou turistiku, nebo aktivní sportovní vyžití.

SR: Bratislava - Přírodní zákoutí a zajímavosti Petržalky
Publikováno: 8.8.2013
Petržalka je největší a nejhustěji obydlenou městskou částí Bratislavy, zároveň je největším sídlištěm ve střední Evropě. Mnozí ji často v minulosti označovali přívlastkem "betonová džungle". V současnosti se však tato městská část může pochlubit nejen bohatou zelení, ale i několika zajímavými přírodními zákoutími nacházejícími se přímo mezi zástavbou, ale iv jejím blízkém okolí.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Bratislava: Nevšední terenní vycházka
Druhou říjnovou neděli se příznivci portálu Infoglobe, jakož i Slovenského paleontologického klub...

SR, Bratislava – zelený Starý háj
Starý háj v Petržalce je oázou zeleně uprostřed největšího slovenského sídliště. Les, kde na větv...

SR: Bratislava - fauna a flóra Chorvatského ramene
Chorvatské rameno je kanál, který vede bratislavskou městskou částí Petržalka. Je vybudován v jed...

SR: Bratislava – Povodně 2013
Českou republiku, Rakousko, Německo, Maďarsko a také Slovensko minulý týden zasáhly povodně, kter...

SR, Bratislava: Bratislavský hrad
Dnešní kolosální stavbě předcházelo mnoho podob – od původního keltského oppida přes hradiště,&nb...

SR, Bratislava – zřícenina hradu Devín
Hrad Devín je velmi dobře zachovaná zřícenina. Nachází se na skále u soutoku Moravy s Dunajem. Pr...

ZOO Bratislava – expozice plné života
V bratislavské zoologické zahradě, která své brány pro návštěvníky otevřela již v roce 1960, dnes...

SR: Bratislava-Stará radnice a výhled z její věže
Bratislavská Stará radnice se nachází v historickém jádru města. Z její věže se naskytuje krásný ...

Slovensko: Bratislava stará a nová
Prakticky v každém městě se dají najít zajímavá zákoutí a pohledy pro objektiv fotoaparátu, slove...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
28.6.2022
Aktuální ročník festivalu Hudební léto nabídne 10 nezapomenutelných koncertů a uměleckých vystoupení z různých hudebních žánrů. Příznivci kvalitní hudby se opět můžou těšit na bohaté kulturní léto v lázeňském městě Trenčianské Teplice.
25.6.2022
V pořadí 67. ročník folklorního festivalu Východná se uskuteční od 29. června do 3. července 2022 v obci Východná. Lákadlem letošního festivalu budou nejen vítězové celostátních soutěží, ale i originální celovečerní programy, profesionální soubor z Budapešti, prezentace dudácké tradice a bohaté interaktívní a vzdělávací programy pro děti a dospělé.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 29. 6. 2022
svátek:Petr a Pavel
dnes:
středa 29.6.
20 °C
zítra:
čtvrtek 30.6.
19 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X