Hlavní město Slovenska vidí většina lidí jen z okna vlaku, autobusu nebo auta při cestě mezi Českou republikou a Maďarskem. Přitom je velká škoda se v téměř půlmilionové metropoli na březích Dunaje alespoň na chvíli nezastavit. Bratislava se změnila, její pověst zašlého nudného města už dávno neplatí. Pomalu, ale jistě se daří napravit to, co na památkách napáchali komunisté. S novou generací se do Bratislavy vrací život.
Symbolem Bratislavy je její majestátní hrad, ke kterému se dostaneme v samostatném článku. Za návštěvu ale určitě stojí i historické centrum, jehož ulice večer ožívají díky mnoha milým vinárnám, restauracím, kavárnám a barům. V centru se také soustřeďuje nejvíce památek, z nichž některé – jako například františkánský kostel ze 13. století – patří k opravdovým perlám. V městské části Děvín pak také najdete ruiny stejnojmenného legendárního hradu.
Bratislava se snaží značně podporovat i svou kulturní scénu a alespoň v některých oblastech se jí to velmi daří. Vyhlášený je například zdejší mezinárodní jazzový festival a Bratislavské jazzové dny nebo Bratislavské hudební slavnosti. Na nábřeží najdete Slovenskou národní galerii a navštívit můžete i Danubiana Meulensteen Art Museum – největší slovenskou galerii světového moderního umění, která sídlí v architektonicky zajímavé budově na poloostrově na toku Dunaje.
Za návštěvu určitě stojí i expozice a výstavy ve Slovenském národním muzeu, případně i Městském muzeu v Bratislavě. Nejen pro fanoušky techniky je nedaleko hlavní železniční stanice otevřené i Muzeum dopravy, v Židovské ulici zase sídlí zajímavé Muzeum židovské kultury. Čím dál větší oblibu si získává také bratislavský Měsíc fotografie, který se koná každý rok na podzim a představuje to nejlepší ze slovenské, české, maďarské i světové fotografické scény.
A které památky v centru byste kromě hradu určitě neměli vynechat? Jednou z nejzajímavějších budov je Stará radnice, kde dnes sídlí zmíněné Městské muzeum, a celé přilehlé Hlavní náměstí. Slavná je i Michalská brána – jedna z nejzachovalejších částí městského opevnění. Už i z hradu určitě uvidíte gotický dóm sv. Martina, jeden z největších kostelů na Slovensku, kam rozhodně doporučujeme nahlédnout.
Ve východní části Starého Města stojí lehce kuriózní modrý secesní kostelík – kostel sv. Alžběty (od maďarského architekta Ödöna Lechnera), který byl postaven na začátku 19. století. Navštivte i kostel sv. Štefana a kostel sv. Jána z Mathy na Župním náměstí.
V centru najdete i několik rozsáhlých barokních paláců, z nichž některé dnes využívá stát. V Grasalkovičově paláci sídlí prezident, v bývalém arcibiskupském paláci pak slovenská vláda.
K dalším symbolům Bratislavy patří i moderní Most SNP, který spojuje historickou část města se sídlištěm Petržalka na druhé straně Dunaje. Na vrcholu nosného pilíře mostu funguje vyhlídková plošina, která nabízí pěkný výhled na řeku i město.
Bratislava si podle nás pozornost určitě zaslouží. A nejen podle nás – každoročně do ní přijíždí víc a víc návštěvníků. Hlavní město Slovenska je díky dálničnímu, železničnímu i leteckému spojení velmi dobře dostupné. Návštěva se navíc dá velmi snadno spojit s nedalekou Vídní, případně třeba Budapeští. Vyrazte a udělejte si o dnešní Bratislavě vlastní obrázek!
Milovníci turistiky a běhu si přijdou na své hned úvodem nového roku. Městské lesy Bratislava totiž zpřístupnily 3kilometrový úsek turistické trasy od lokality Spariská nad Pěknou cestou ve směru na Bílý kříž.
Na jihu Slovenska, necelých 100 kilometrů na východ od Bratislavy, najdete na řece Nitra malebné město se stejným jménem. Hrálo důležitou roli pro slovenskou historii a mnoho památek se dodnes zachovalo. Pojďme si společně prohlédnout ty nejzajímavější.
Na okraji slovenské metropole leží národní kulturní památka, na kterou by se nemělo při návštěvě města zapomínat. Zejména v letních měsících se návštěvníkovi odmění mimořádnou vyhlídkou do širého okolí, i když nejvyšší část hradu je už několik let veřejnosti nepřístupná.
Když se před Slováky řekne slovo kamzík, hned si představí dvě věci. První je zvíře žijící vysoko v horách a tou druhou je televizní vysílač, který se léta hrdě tyčí nad hlavním městem Slovenska. A právě tento symbol Bratislavy jsme se rozhodli navštívit.
Poté, co jsme se vydali na kolech z Petržalky přes Přístavní most, podél Malého Dunaje a přes Vrakunský lesopark, jsme se ocitli u letiště, odkud budeme dnes pokračovat dál k našemu prvnímu cíli, a to k Památníku M. R. Štefánika.
Od začátku července 2011 se všem znovu otevřela brána bratislavské Staré radnice, která v posledních letech procházela kompletní rekonstrukcí. Radnice a její prostory jsou veřejnosti otevřeny každý den kromě pondělí.
V České republice mají svůj orloj, ve Vídni světoznámou katedrálu sv. Štěpána, a na Slovensku mají svou pýchu, jedinečný Modrý kostelík, který patří mezi pozoruhodná lákadla Bratislavy.
Jaro je v plném proudu, všechno kolem se začíná pěkně zelenat. Lidé žijící v hlavním městě stále častěji opouštějí své příbytky, utíkají dříve z kanceláří nebo místo sáhodlouhých toulek po nákupních centrech, které častokrát navštívili bezdůvodně, hledají útočiště v probouzející se přírodě.
I v hlavním městě Slovenska, nedaleko jedné z nejrušnějších křižovatek – Patronky, se rozprostírá obrovská plocha zeleně, která se stala domovem pro mnohé, častokrát exotické či ohrožené druhy zvířat – ZOO Bratislava.
Během pěkného sluncem zalitého dne jsme se vydali na malou procházku hlavním městem Slovenska - Bratislavou. Za cíl našeho výletu jsme si zvolili jednu z dominant města, kterou je památník na Slavíně.
V jednu březnovou sobotu jsme se vydali vstříc poznávání našeho hlavního města – Bratislavy. Dozvěděli jsme se totiž, že má novou atrakci nejen pro návštěvníky ze zahraničí, ale hlavně pro domácí. Tou atrakcí je tzv. Ulice světla.
Už vás nebaví poznávání historických a kulturních památek, nebo bezcílné toulání se po bratislavských zákoutích, které nejednou ukrývají okouzlující místa s neopakovatelnou atmosférou? Máte dost městského smogu a rádi byste alespoň na chvilku vyběhli někam do přírody? Máme pro vás skvělý tip! Pojďte se spolu projít po Horském parku, který se nachází téměř v geografickém středu Bratislavy!
Bratislava je hlavním a největším městem Slovenska. Touto metropolí protéká řeka Dunaj, přes kterou vede 5 mostů (v současnosti 4, Starý most je demontován a bude nahrazen novým). Tím nejzajímavějším je ve 20. století postavený most SNP. Kolem Dunaje se nachází několik slepých ramen s lužními lesy. Bratislava hraničí se dvěma státy, a to s Maďarskem a Rakouskem.
Malé Karpaty jsou velmi pěkným a zajímavým pohořím v západní části Slovenska. V jižní části pohoří se nachází několik pozoruhodných geologických a paleontologických lokalit. Výjimečnost a atraktivita této oblasti ji předurčily k vytvoření nového slovenského geoparku, který dostal název Sandbersko-pajštúnský geopark (SAPAG).
Léto je obdobím procházek a relaxu. V horkých dnech jsou ideálním útočištěm koupaliště, hory nebo parky. My jsme se tentokrát zaměřili na zelené oázy Bratislavy, kde nejen místní, ale i turisté najdou odpočinek v náručí stromů a květeny.
Přešli jsme nový Starý most (článek z minulého týdne) a ocitli se na pravé straně Dunaje v městské části Petržalka. Hned po nádherném mostě nás upoutaly další dvě věci. První byla vodárenská věž a druhou hluk jdoucí z nábřeží.
Čtyřvěžový hrad nad Bratislavou rozhodně nelze přehlédnout. A také by byla škoda se na něj nevypravit – už jen kvůli krásnému výhledu na město. Po rozsáhlé rekonstrukci v roce 2010 dnes dělá čest svému městu a nabízí v interiérech hodnotné historické expozice. Pojďme se nyní společně na pahorek s hradem podívat a přiblížit si jeho zajímavou historii.
Jedinečný Most SNP s nepřehlédnutelnou stavbou, připomínající ufo na vrcholu pylonu jednoznačně patří k nejznámějším a nejfotografovanějším dominantám Bratislavy. Dnes už jaksi přirozeně patří k tváři hlavního města, ale vždy tomu tak nebylo.
Teprve nedávno jsme zavítali do klidné části Bratislavy, která sice leží jen na skok od historického jádra města, ale rozhodně nepatří k turisticky hojně navštěvovaným. Bratislavané však na tuto lokalitu nedají dopustit. Dnes se po Hluboké cestě vydáme dál. Navštívíme kostel Panny Marie Sněžné, který je situován hned nad Lurdskou jeskyní.
Také letos jsme během letních dnů vyhledali příjemné osvěžení v sedle našeho dvoukolového oře. Jelikož bydlíme v Petržalce, tak i naším výchozím bodem pro cyklovýlety je toto největší slovenské sídliště.
Bratislava se nám mění před očima. Je rozkošné nechat se unášet středověkou historií Starého města. Co se však děje za jeho hradbami? A co se dálo za posledních 70 let? Dnešní Bratislavu vyformovalo především období socialismu. V podmínkách trhu se metropole mění znovu. Kdo chce poznat autentickou tvář města, musí po procházce uličkami historického centra vyjít i za jeho hradby.
Pokud i vy patříte k milovníkům horské cyklistiky, tak vám nevysoké, přibližně 100 kilometrů dlouhé horské pásmo Malých Karpat jistě není třeba příliš představovat. Zejména Bratislavané a lidé ze západního Slovenska zde hledají relax v lůně krásné přírody, ale také adrenalin, který jim úplně vyčistí hlavu a pomůže zapomenout na starosti všedních dnů.
Cyklisté hlavního města Slovenska, a ne jen ti, se těší z nedávno otevřeného cyklomostu mezi městskou částí Děvínska Nová Ves a rakouskou obcí Schlosshof. Most je postaven na místě, kde za dob Marie Terezie stával jeho předchůdce. Jeho slavnostního otevření se zúčastnil i náš portál Infoglobe.
Bratislava - hlavní město Slovenska, jehož nejznámější turistické atrakce, jako Bratislavský hrad, Slavín, Dóm sv. Martina, Most SNP s pověstným ufem, nebo mnohé další kulturní a historické památky jsou notoricky známé snad všem Slovákům, aniž Bratislavu vůbec museli někdy navštívit.
Mezi nejznámější dominanty slovenské metropole patří Nový most s vyhlídkovou restaurací na vrcholku mostního pilíře. O něco kratší tradici má vyhlídková plošina nad restaurací, na kterou tentokrát zavítáme.
Bratislava a její okolí nabízí několik nevšedních turistických lokalit. Na severozápadním okraji Bratislavy se nachází oblast Děvínských Karpat, která je vyhledávaným cílem turistů. Mezi městskými částmi Dúbravka a Děvínská Nová Ves, na úpatí vrchu Děvínská Kobyla se nacházejí pozoruhodné lokality, které jsou oblíbenými místy pro nenáročnou turistiku, nebo aktivní sportovní vyžití.
Petržalka je největší a nejhustěji obydlenou městskou částí Bratislavy, zároveň je největším sídlištěm ve střední Evropě. Mnozí ji často v minulosti označovali přívlastkem "betonová džungle". V současnosti se však tato městská část může pochlubit nejen bohatou zelení, ale i několika zajímavými přírodními zákoutími nacházejícími se přímo mezi zástavbou, ale iv jejím blízkém okolí.
Během akce Noc v muzeu navštívila naše redakce Slovenské technické muzeum - Muzeum dopravy Bratislava, které se nachází v prostorách kolejiště první bratislavské stanice parostrojní železnice z 19. století.
V sobotu 10. června 2023 se v prostorách Akademie Policejního sboru na Sklabinské ulici v Bratislavě uskuteční Den Ministerstva vnitra Slovenské republiky i pro nejmenší odkud si odnesete skvělé zážitky i hodně nových informací.
Nenechte si ujít akci, která dává lidem možnost poznat oblíbená místa zahradního umění naší republiky novým způsobem nebo nahlédnout do běžně nepřístupných parků a zahrad.
V Bardějovských lázních se v pátek 2. června 2023 slavnostně začne 26. ročník lázeňské sezóny. Na programu bude otevření Parku Bély Kellera u Střediska obchodu a služeb, jeho hudební lavičky a pamětní tabule. Chybět nebude ani požehnání minerálních pramenů za účasti zástupců cirkví v prostorách lázeňské kolonády a mnoho jiného.