www.infoglobe.cz » SR, Bratislava: Ondrejský hřbitov – tichá vzpomínka

SR, Bratislava: Ondrejský hřbitov – tichá vzpomínka

Publikováno: 20.12.2021
Staré Město má jen málo zákoutí, kam se schovat před ruchem panujícím v ulicích. Vydat se můžete do jednoho z veřejných parků, na procházku středověkou Kapitulskou uličkou, případně na hrad. My vás však dnes zavedeme na historický hřbitov situovaný u nověbudovaného nákupního i administrativního centra města nebo oblíbené Medické zahradě.

Ondrejský hřbitov je jedinečným místem v Bratislavě. Hlavní vstup na hřbitov je z Ulice 29. augusta, který díky velkolepému řeckokatolickému Chrámu Povýšení vznešeného a životodarného kříže z poloviny 19. století najdete velmi lehce.

Chrám Povýšení vznešeného a životodárného kříže

Ještě než vstoupíme na toto pietní místo, zastavíme se u kostela. Jedná se o jednolodní stavbu s neogotickými a neorenesančními prvky, která slouží pro světské pořeby Bratislavské eparchie. Ale v minulosti sloužil chrám římskokatolické cirkvi jako hřbitovní kaplička a dokonce v 60. letech 20. století, kdy se zde přestalo pochovávat, se používal jako sklad květin. Naštěstí v současnosti je tomu už jinak. Interiér je kromě jiného přizpůsobený potřebám byzantského obřadu, vybavený ikonostasem i ikonami blahoslavených Pavla Petra Gojdiče a Vasila Hopka, pod kterými jsou jejich relikviáře s ostatky.

Ondrejský hřbitov  

Chrám Povýšení vznešeného a životodárného kříže Ondrejský hřbitov

Ondrejský hřbitov byl založený v roce 1784. Na ploše približne 6 hektarů nabízel do roku 1966 důstojné místo odpočinku s více než 15 000 náhrobky, ale v době necitlivé přeměny na městský park byly mnohé zničené. Pozůstatky rekonstrukce v podobě betonového plotu se zamřížovanými otvory je vidět dodnes.  

Ondrejský hřbitov

Odhlédnout od této skutečnosti, historický hřbitov si zachovává své kouzlo. Po vstupu na něj vás čeká procházka spletí cestiček, dekorovaná umělecky ztvárněnými náhrobky, a to vše ve stínu starých stromů. Na hřbitově je pochovaných i mnoho významných lidí od šlechtických rodů světských a duchovních představitelů až po osobnosti města, jako například zpěvačka Jana Kocianová, herec Július Satinský, stavitel první bratislavské výškové budovy Rudolf Manderla, legenda Bratislavy Ignác Lamár známý jako Schöner Náci, politik Vavro Šrobár, spisovatel Ferko Urbánek, první slovenský prezident Michal Kováč nebo Karol Jetting nazývaný i „bratislavský Robinson“.

Ondrejský hřbitov

Ondrejský hřbitov Ondrejský hřbitov

Náhrobek posledního jmenovaného Karola Jettinga je obzvlášť pozoruhodný, nakolik ho tvoří vytesaná plachetnice, erb města Bratislava a erb řádu Maltézských rytířů. Navíc v jednom z dekorativních otvorů je srolovaná zpráva o jeho dobrodružném životě.

Kromě náhrobků zde uvidíte i dominantní ústřední kříž, schátralou kapličku a několik zajímavých hrobek. Jelikož je zde pochovaných mnoho významných osobností, je snahou ho vyhlásit za Národní hřbitov fungující při nynějším Národním hřbitovu v Martině. Avšak tato změna je hlavně kvůli vlastnickým vypořádáním velmi náročná. Snad se to jednou podaří a Ondrejský hřbitov se dočká rozsáhlejší rekonstrukce, aby procházka nebo vzpomínání v tichosti na ty co už nejsou mezi námi, byli ješte více umocněné.

 Ondrejský hřbitov Ondrejský hřbitov

Ondrejský hřbitov

Ondrejský hřbitov je jedním z nejtajuplnějších míst v Bratislavě, proto by jste s jeho návštěvou neměli otálet.

 

GPS: 48°08'53.8"N 17°07'21.5"E

Text a foto: Oskár Mažgút

 

 

 

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Bratislava – městská pláž a Sad Janka Krále
Publikováno: 17.8.2016
Přešli jsme nový Starý most (článek z minulého týdne) a ocitli se na pravé straně Dunaje v městské části Petržalka. Hned po nádherném mostě nás upoutaly další dvě věci. První byla vodárenská věž a druhou hluk jdoucí z nábřeží.

SR: Celoslovenský sraz historických železničních vozidel - Rendez 2022
Publikováno: 23.6.2022
Ve dnech 25. a 26. června 2022 se v prostorách starého vlakového depa Bratislava východ uskuteční v pořadí již 22. ročník celoslovenského srazu historických železničních vozidel - Rendez 2022. Návštevníky čeká nejen více než třicet provozuschopných historických hnacích vozidel, ale i bohatý doprovodný program.

SR, Bratislava: Medická zahrada – park v srdci města
Publikováno: 19.12.2021
Zveme vás na procházku jedním z nejoblíbenějších i nejhezčích veřejných parků v Bratislavě. Nachází se v poměrně hustě zastavěné oblasti městské části Staré Město a nese pojmenování Medická zahrada, která trefně vystihuje okolní přítomnost polikliniky, školy nebo děkanátu Lékářské fakulty Univerzity Komenského.

SR, Bratislava – Botanická zahrada
Publikováno: 31.8.2016
Poté co jsme navštívili Vodárenskou zahradu s jejími mnoha atrakcemi, jsme se podél Karloveského ramene přesunuli k dalšímu atraktivnímu místu – k Botanické zahradě Univerzity Komenského v Bratislavě, která byla vůbec první na Slovensku.

SR, Bratislava – Františkánská zahrada a letní čítárna
Publikováno: 7.9.2016
V okolí historického centra Bratislavy se nachází množství zajímavých parků, zahrad či jiných zelených ploch, které poskytují obyvatelům i návštěvníkům města odpočinek v přírodě. Ale ani samotné centrum není až tak kamenné.

SR, Bratislava – petržalský ostrov Starý háj
Publikováno: 8.4.2020
Největší sídliště Slovenska – bratislavská Petržalka – skrývá mnoho přírodních zákoutí. Jedním z nich je i přírodní rezervace Starý háj, která se nachází ve východní části Petržalky, nedaleko Dunajské cyklostezky (Eurovelo 6).

SR, Bratislava: Městské hradby
Publikováno: 3.8.2016
Po návštěvě Prezidentské zahrady minulý týden se i dnes vydáme na jedno velmi pěkné místo Bratislavy. Budou jím městské hradby, které vás bezplatně zavedou do dob středověku a zároveň ochladí v horkých dnech.

SR, Bratislava: Petržalské hájovny
Publikováno: 22.11.2020
Teprve nedávno se staly Petržalské hájovny významnými lesnickými místy, díky čemuž částečně prošly obnovou, znovu se dostaly do povědomí nejen místních a poskytují nám zapomenutý pohled do minulosti.

SR, Bratislava: Vodárenská zahrada a muzeum
Publikováno: 24.8.2016
V procházkách po zelených místech Bratislavy budeme pokračovat i dnes. Navštívíme Vodárenskou zahradu, která byla pro veřejnost otevřena teprve nedávno. Nachází se nedaleko Dunaje v městské části Karlova Ves.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Bratislava: Medická zahrada – oáza pokoje uprostřed města
Vydejte se na poslední podzimní toulku. Tentokrát vás zavedeme do veřejného parku, který se nachá...

SR, Bratislava – Ondrejský hřbitov v podzimním hávu
Přijměte pozvání na podzimní procházku historickým Ondrejským hřbitovem, který byl založený v roc...

SR, Bratislava – město pod sněhem
V posledních letech nebývá zvykem, aby naše hlavní město pokryla sněhová nadílka. Ale tentokrát s...

SR: Bratislava - fauna a flóra Chorvatského ramene
Chorvatské rameno je kanál, který vede bratislavskou městskou částí Petržalka. Je vybudován v jed...

SR, Bratislava: Bratislavský hrad
Dnešní kolosální stavbě předcházelo mnoho podob – od původního keltského oppida přes hradiště,&nb...


Souvisejicí videa

SR, Bratislavský hrad –  majestátní legenda nad Dunajem
Bratislavský hrad prošel v r. 2010 rozsáhlou rekonstrukcí a od té doby dělá čest svému městu. Sto...

SR, Bratislava – malé velké město
Hlavní město Slovenska mělo dlouhou dobu pověst nudného místa. To už ale neplatí. Do Bratislavy s...

Bratislava: soulad historie s modernou
Bratislava krásné město s historií, ležící na Dunaji, obklopené panoramaty Malých Karpat. Pojďme ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
28.6.2022
Aktuální ročník festivalu Hudební léto nabídne 10 nezapomenutelných koncertů a uměleckých vystoupení z různých hudebních žánrů. Příznivci kvalitní hudby se opět můžou těšit na bohaté kulturní léto v lázeňském městě Trenčianské Teplice.
25.6.2022
V pořadí 67. ročník folklorního festivalu Východná se uskuteční od 29. června do 3. července 2022 v obci Východná. Lákadlem letošního festivalu budou nejen vítězové celostátních soutěží, ale i originální celovečerní programy, profesionální soubor z Budapešti, prezentace dudácké tradice a bohaté interaktívní a vzdělávací programy pro děti a dospělé.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 1. 7. 2022
svátek:Jaroslava
dnes:
pátek 1.7.
19 °C
zítra:
sobota 2.7.
16 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X