www.infoglobe.cz » SR, Bratislava: Prehistorie ožívá

SR, Bratislava: Prehistorie ožívá

Publikováno: 20.12.2012
Volné chvilky v zimním období tráví lidé většinou na kopcích lyžováním, popíjením teplých nápojů na vánočních trzích nebo sezením doma v teple před televizí. My bychom vás tentokrát chtěli pozvat do muzea. Právě nedávno v něm totiž otevřeli novou expozici. A že se máte na co těšit, to vám garantujeme.

V rámci rodinné procházky nebo návštěvy hlavního města byste si neměli nechat ujít prohlídku největšího přírodovědného muzea na Slovensku, které najdete velmi snadno! Nachází se na nábřeží Dunaje, hned u lodního přístavu. Prohlédnout si ho celé by byla asi řádná fuška, protože se v něm nachází přes 2,5 milionu exponátů. Proto vás zveme na prohlídku jen jedné malé části přírodovědného muzea v Bratislavě, která se určitě v krátkém čase zařadí mezi nejnavštěvovanější. Je jí expozice Příběh života na Zemi, která byla poslední chybějící expozicí k projektu Biodiverzita. V současnosti se návštěvník už plynule dozví nejen o fauně a flóře, o prostředí, ve kterém žije, ale i tom, jak to celé začalo.

Pohled na prvohorní krajinu

Místo, kde prehistorie ožívá
průvodcovský výkladNa 300 m² se nachází velmi zajímavá a poučná výstava o vývoji života a rozmanitosti dávno vyhynulých společenství organismů na Zemi. Dělí se na tři základní celky. Příběh začíná objevením se prvních živých organismů v praekambriu (před 3 500 miliony let), pokračuje přes prvohory, druhohory, třetihory a končí nástupem téměř současných forem organismů ve čtvrtohorách (před 10 000 lety). Expozice přibližuje návštěvníkům evoluční změny a prezentuje hlavní zástupce živočichů a rostlin v rámci jednotlivých geologických období.

Děti i dospělí mohou shlédnout originální zkamenělé zbytky živočichů a rostlin, které velmi poutavě vypovídají o pestrosti zaniklých dávných světů. V expozici se takových zkamenělin nachází přes 600 kusů. Některé nejsou vidět ani pouhým okem, zatímco jiné dosahují velikosti dvou metrů. Prehistorický život, jehož je návštěvník svědkem, dokreslují i ​​obrazové i trojrozměrné rekonstrukce paleoprostředí a unikátní modely v životních i nadživotních velikostech. Veřejnosti je zde poprvé představen model dinosaura, který je zrekonstruovaný na základě nalezených stop v horninách starých 200 milionů let ve Vysokých Tatrách. A to není všechno. Najdete zde i jeden metr dlouhého vodního štíra, který žil asi před 425 miliony let, jakož i mamuta srstnatého ve skutečné velikosti z poslední doby ledové.

  průvodcovský výkladFosilní exponáty  

Model dinosaura             
Při každém geologickém zastavení vás provází interaktivní obrazovka, kde se můžete klikáním na obrázky a animace dozvědět něco o geologickém čase, o pohybu kontinentů, nebo jaké prostředí na Zemi bylo před miliony let. Pokud vás začnou bolet nohy, tak je vám k dispozici malé kino, ve kterém se pohodlně posadíte (využili jsme ho i my) a během odpočinku si prohlédnete dokument o nálezu mamuta na Slovensku. I milovníci malby si zde nepřímo přijdou na své. Na stěně totiž visí originální obraz od Zdeňka Buriana, zachycující časy dávno minulé.

Originál obrazu Z. Buriana

Od průvodkyně jsme se dozvěděli, že až 99% vystavených nálezů pochází ze sbírek samotného Slovenského národního muzea. Při prvním vstupu do místnosti se nám sice jevila expozice malá, ale opak byl pravdou. Měli jsme co dělat, abychom všechno prostudovali a vyzkoušeli. Příjemným překvapením pro nás byl i samotný konec výstavy, která plynule navazovala na další expozici a tak to šlo i dál. Jednoduše to byl poučný zážitek, který byste si neměli nechat ujít ani vy, naši čtenáři. Zimní období je pro návštěvu muzea přímo ideální. Venku se mohou i čerti ženit, ale vy můžete pěkně v teple obdivovat tajemství dob minulých. Řádění počasí vám tento výlet určitě nezkazí.

Text a foto: Oskar Mažgút

Překlad: Stanislava Waniová

 Diskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

SR, Rusovce – historický klenot Bratislavy
Publikováno: 11.2.2016
Hlavní město Slovenska ukrývá mnohé historické, přírodní a kulturní poklady. A za jedním takovým pokladem se dnes vydáme. Tentokrát to nebude jen památka či přírodní rezervace, ale celá městská část.

SR, Bratislava – naučná stezka Rusovce
Publikováno: 20.4.2016
Dnes vás pozveme na procházku v příjemných slunečných jarních dnech. Vydáme se do bratislavské městské části Rusovce, kde kromě zámečku či archeologického naleziště (Gerulata) najdete i překrásnou přírodu.

SR, Bratislava: Městské hradby
Publikováno: 3.8.2016
Po návštěvě Prezidentské zahrady minulý týden se i dnes vydáme na jedno velmi pěkné místo Bratislavy. Budou jím městské hradby, které vás bezplatně zavedou do dob středověku a zároveň ochladí v horkých dnech.

SR, Bratislava: Slavín - památník a vyhlídka v jednom
Publikováno: 22.1.2015
Během pěkného sluncem zalitého dne jsme se vydali na malou procházku hlavním městem Slovenska - Bratislavou. Za cíl našeho výletu jsme si zvolili jednu z dominant města, kterou je památník na Slavíně.

SR, sídliště Petržalka – dostihová dráha a její okolí
Publikováno: 24.4.2014
Jedna z nejhustěji obydlených oblastí na Slovensku a dokonce i v celé střední Evropě nabízí hned několik nevšedních přírodních zákoutí. Jedním z nich je lužní les Starý háj, který je prohlášen za chráněnou krajinnou oblast. A právě do tohoto lesa se dnes vydáme.

SR: Bratislava – únik do přírody
Publikováno: 3.5.2012
Jaro je v plném proudu, všechno kolem se začíná pěkně zelenat. Lidé žijící v hlavním městě stále častěji opouštějí své příbytky, utíkají dříve z kanceláří nebo místo sáhodlouhých toulek po nákupních centrech, které častokrát navštívili bezdůvodně, hledají útočiště v probouzející se přírodě.

SR: Bratislava – Muzeum dopravy
Publikováno: 22.5.2014
Během akce Noc v muzeu navštívila naše redakce Slovenské technické muzeum - Muzeum dopravy Bratislava, které se nachází v prostorách kolejiště první bratislavské stanice parostrojní železnice z 19. století.

SR: Bratislava – Impozantní výstava Dinosaurium
Publikováno: 13.9.2014
V těchto dnech přivítala jedinečná výstava Dinosaurium své první návštěvníky a naše redakce byla samozřejmě při tom. Výstava představuje jednu z největších světových sbírek autentických koster dinosaurů.

Slovensko: Bratislava z nadhledu
Publikováno: 1.9.2011
Mezi nejznámější dominanty slovenské metropole patří Nový most s vyhlídkovou restaurací na vrcholku mostního pilíře. O něco kratší tradici má vyhlídková plošina nad restaurací, na kterou tentokrát zavítáme.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Bratislava: Sraz historických železničních vozidel
V jeden krásný slunečný víkend jsme navštívili každoročně se konající celoslovenský sraz historic...

SR, Bratislava – město pod sněhem
V posledních letech nebývá zvykem, aby naše hlavní město pokryla sněhová nadílka. Ale tentokrát s...

SR, Bratislava – zelený Starý háj
Starý háj v Petržalce je oázou zeleně uprostřed největšího slovenského sídliště. Les, kde na větv...

SR, Bratislava: Bratislavský hrad
Dnešní kolosální stavbě předcházelo mnoho podob – od původního keltského oppida přes hradiště,&nb...

SR: Bratislava-Stará radnice a výhled z její věže
Bratislavská Stará radnice se nachází v historickém jádru města. Z její věže se naskytuje krásný ...

Slovensko: Bratislava stará a nová
Prakticky v každém městě se dají najít zajímavá zákoutí a pohledy pro objektiv fotoaparátu, slove...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.8.2022
Soutěže s hodnotnými cenami, bohatý kulturní program pro děti i dospělé, výborné občerstvení a kupa zábavy čeká na návštěvníky akce Mistrovství Slovenska v hodě telefonem, které se uskuteční 20. srpna 2022 v době Lučenského hodování.
17.8.2022
V Bardějovských lázních můžete v průběhu neděle 21.srpna 2022 vzdát hold císařovně Alžbětě – zvané Sisi, která se zde léčila prostřednictvím akce Alžbětinský den.  
16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 20. 8. 2022
svátek:Bernard
dnes:
sobota 20.8.
19 °C
zítra:
neděle 21.8.
18 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X