www.infoglobe.cz » SR, Bratislava – unikátní rozhledna na Děvínské Kobyle

SR, Bratislava – unikátní rozhledna na Děvínské Kobyle

Publikováno: 1.11.2020
Podzim je ideálním časem na výlety, proto jsme se rozhodli navštívit relativně novou vyhlídkovou věž nacházející se na nejvyšším bodě Děvínské Kobyly v areálu bývalé raketové základny. Přístupná je z bratislavských městských částí Děvínská Nová Ves, Děvín a Dúbravka.

výhled na Děvínskou Novou Ves

Impozantní rozhledna na Děvínské Kobyle nabízí nádherné panoramatické pohledy na Bratislavu, rakouské Moravské pole (Marchfeld), předhůří Alp (i samotné Alpy, vrch  Schneeberg), na hranice s Českem i Maďarskem i na pohoří Tribeč či Neziderské jezero. Samotná konstrukce je architektonickým skvostem, který znázorňuje bojový postoj kudlanky. Estetický tvar rozhledny se třemi výškově oddělenými plošinami, které symbolizují blízkost trojmezí (Slovensko, Rakousko, Maďarsko), je pozoruhodný.

vyhlídková věž na Děvínské Kobyle

Z počáteční nadmořské výšky 514 metrů vystoupáte po 112 schodech cca 20 metrů nad okolní terén. Každá plošina je vybavena cedulemi s popisy pozorovatelných míst, pohoří a objektů. Na nejvyšší plošině je také umístěn dalekohled, který po vhození eura poskytne detailnější pohledy na úchvatnou krajinu polí, řek, lesů a urbanistické zástavby. Díky bílé barvě a vzdušné konstrukci doslova zaniká v přírodní scenerii, což je u tohoto typu staveb více než výjimečné. Po chvilce sami ucítíte, že vnímáte jen okolí a ne samotnou stavbu.

vyhlídková věž na Děvínské Kobyle

Jak se sem dostanete?

Přístupových možností je hned několik. Z Děvínské Nové Vsi vede k rozhledně zeleně značená trasa od kostela Ducha k rozcestí Lipové a vyhlídce Rovnice, následně k rozcestí Boční cesta, kde se napojíte na červeně značenou turistickou stezku, odkud je to už jen kousek k rozcestí Děvínská Kobyla. Z Dúbravky (vhodná trasa pro rodiny s dětmi) od kostela sv. Kosmy a Damiána vede žlutě značená stezka k rozcestí Dúbravská hlavice, odkud se po červené značce (vojenské cestě) dostanete na Děvínskou Kobylu. Výlet vám zabere necelou hodinku. Neposlední cestou vedoucí k vyhlídce je trasa od hradu Děvín. Od středověké památky vás povede červená značka ke kostelu sv. Kříže, následně k rozcestí Úzký les, odkud se dostanete až na rozcestí Děvínské Kobyly.

výhled na Děvín a Hainburg

Okolní atrakce

Návštěvu vyhlídkové věže lze spojit s výletem do jejího okolí. Doporučujeme procházku chráněnou krajinnou oblastí Malé Karpaty, která je jakýmsi muzeem pod širým nebem. Její perlou je určitě lokalita Sandberg. Nevšední je samozřejmě i hrad Děvín, ať už z archeologického, nebo historického hlediska, a nepochybně i lokalita Villa Rustica (Velká louka) u Dúbravky s nalezištěm pozůstatků soukromých římských lázní ze 3. století. Další atrakcí je i samotná raketová základna z dob studené války, resp. železné opony, sestávající ze zchátralých budov. Zajímavostí je, že předchůdcem současné rozhledny byla právě vojenská vyhlídková věž, jejíž pozůstatky jsou stále viditelné. Ne moc atraktivní areál se postupně mění na místo příjemné rekreace, a to i díky lavičkám a naučným tabulím.

informační tabule

bývalá raketová základna   provozní řád

Několik upozornění na závěr

Vstup na vyhlídkovou věž je na vlastní nebezpečí a odpovědnost. Děti do 15 let mají vstup povolen pouze v doprovodu dospělého. Maximální počet osob na rozhledně je 30, a to z důvodu komfortu i předejití úrazu. Rozhledna by měla být přístupná celoročně, ovšem výstup je podmíněn příznivými povětrnostními podmínkami.

výhled na Dúbravku a Staré Město

Vyhlídková věž na Děvínské Kobyle se hned po zpřístupnění (v červenci 2020) stala turistickým hitem a zařadila se k těm nejkrásnějším na Slovensku. Proto pokud si budete plánovat nenáročný výlet, tuto rozhlednu určitě navštivte, odnesete si mnoho zážitků.

výhled na Lamač

GPS:  48°11'21.4"N 16°59'43.8"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: HIK, o.z.

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Slovensko: Bratislava - hrad Děvín
Publikováno: 14.7.2011
Na okraji slovenské metropole leží národní kulturní památka, na kterou by se nemělo při návštěvě města zapomínat. Zejména v letních měsících se návštěvníkovi odmění mimořádnou vyhlídkou do širého okolí, i když nejvyšší část hradu je už několik let veřejnosti nepřístupná.

SR: Děvínská Kobyla – muzeum pod širým nebem
Publikováno: 19.7.2012
Mezi Děvínem, Děvínskou Novou Vsí a Dúbravkou se nachází unikátní národní přírodní rezervace Děvínská Kobyla. Čím se odlišuje tato rezervace od jiných, proč je světoznámá a jak ji nejlépe turisticky poznat? Toto všechno si povíme v následujících řádcích.

SR, Bratislava: Bikepark Koliba – kousek bajkového ráje
Publikováno: 19.3.2014
Pokud i vy patříte k milovníkům horské cyklistiky, tak vám nevysoké, přibližně 100 kilometrů dlouhé horské pásmo Malých Karpat jistě není třeba příliš představovat. Zejména Bratislavané a lidé ze západního Slovenska zde hledají relax v lůně krásné přírody, ale také adrenalin, který jim úplně vyčistí hlavu a pomůže zapomenout na starosti všedních dnů.

SR, Bratislava: Cyklomost svobody
Publikováno: 27.9.2012
Cyklisté hlavního města Slovenska, a ne jen ti, se těší z nedávno otevřeného cyklomostu mezi městskou částí Děvínska Nová Ves a rakouskou obcí Schlosshof. Most je postaven na místě, kde za dob Marie Terezie stával jeho předchůdce. Jeho slavnostního otevření se zúčastnil i náš portál Infoglobe.

SR, Bratislava: Slavín - památník a vyhlídka v jednom
Publikováno: 22.1.2015
Během pěkného sluncem zalitého dne jsme se vydali na malou procházku hlavním městem Slovenska - Bratislavou. Za cíl našeho výletu jsme si zvolili jednu z dominant města, kterou je památník na Slavíně.

SR, Bratislava: Vodárenská zahrada a muzeum
Publikováno: 24.8.2016
V procházkách po zelených místech Bratislavy budeme pokračovat i dnes. Navštívíme Vodárenskou zahradu, která byla pro veřejnost otevřena teprve nedávno. Nachází se nedaleko Dunaje v městské části Karlova Ves.

SR, Bratislavský kraj – malokarpatský region zážitků I
Publikováno: 22.4.2020
Bratislavský kraj je se svou rozlohou 2052,6 km² nejmenším ze všech krajů Slovenska. Co se týče přírodních nebo historicky hodnotných míst, určitě za ostatními nezaostává.

SR, Bratislavský kraj – malokarpatský region zážitků II
Publikováno: 29.4.2020
Minulý týden jsme se vydali poznávat slovenské kraje. Prvním z nich byl Bratislavský, který navzdory své relativně malé rozloze nabízí řadu zajímavých tipů na výlety. Dnes budeme v jeho návštěvě pokračovat a vydáme se do jedné nevšední ulice i do přírody.

SR, Bratislavský kraj – malokarpatský region zážitků III
Publikováno: 6.5.2020
Naší poslední zastávkou v Bratislavském kraji bude poutní místo Marianka a malokarpatský středověký klenot – hrad Červený Kameň. Dále navštívíme úchvatnou rozhlednu a doporučíme vám rodinný cyklovýlet.


Souvisejicí fotogalerie

Bratislava: Rytíři na Děvíně
Pokud se vám často stává, že nevíte, co s načatým víkendem a nechcete jen tak zůstat sedět doma n...

SR, Bratislava: Nevšední terenní vycházka
Druhou říjnovou neděli se příznivci portálu Infoglobe, jakož i Slovenského paleontologického klub...

Cyklovýlet: Z Bratislavy po Dolním Rakousku I.
Bratislava a její okolí nabízí přímo ideální možnosti pro cykloturistiku. A tak jsme se rozhodli ...

SR, Bratislava – zřícenina hradu Devín
Hrad Devín je velmi dobře zachovaná zřícenina. Nachází se na skále u soutoku Moravy s Dunajem. Pr...


Souvisejicí videa

SR, Bratislavský hrad –  majestátní legenda nad Dunajem
Bratislavský hrad prošel v r. 2010 rozsáhlou rekonstrukcí a od té doby dělá čest svému městu. Sto...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolek zveřejnil předběžný kalendář akcí na nadcházející rok 2021. Jeho aktuálnost však bude podmíněna epidemiologickou situací.
20.11.2020
Oslava divadel se letos uskutečni on-line! Nenechte si ujít skvělé umělce i úžasná představení v rámci akce Noc divadel, která se uskuteční v sobotu 21. listopadu.

18.11.2020
Žijeme v době, kdy je cestování hodně omezené, proto jsme se vám rozhodli sestavit redakční výběr cestovatelských podcastů. Alespoň na chvilku vás přenesou na blízká i vzdálená, záhadná i exotická místa.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ÍRÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 24. 11. 2020
svátek:Emílie
dnes:
úterý 24.11.
-1 °C
zítra:
středa 25.11.
-1 °C