www.infoglobe.cz » SR, Bratislavský kraj – malokarpatský region zážitků II

SR, Bratislavský kraj – malokarpatský region zážitků II

Publikováno: 29.4.2020
Minulý týden jsme se vydali poznávat slovenské kraje. Prvním z nich byl Bratislavský, který navzdory své relativně malé rozloze nabízí řadu zajímavých tipů na výlety. Dnes budeme v jeho návštěvě pokračovat a vydáme se do jedné nevšední ulice i do přírody.

Cestou necestou

Slyšeli jste už někdy o bratislavské „Ulici světla“? Že ne? Máte pravdu, ulice s takovým názvem v Bratislavě opravdu neexistuje. Je to však název jedné velmi zajímavé bratislavské atrakce, která má charakter novodobé interaktivní hry spojené se zajímavou naučnou procházkou po uličkách staré Bratislavy. Začíná na nábřeží Dunaje naproti Slovenské národní galerii, kde je umístěn informační panel s podrobnějšími informacemi o atrakci. O interaktivnost se postarají QR kódy. Po jejich naskenování získáte naučnou mobilní aplikaci. Ulici světla tvoří 14 zastávek, tedy spíše lamp, na kterých si můžete přečíst zajímavá fakta o osvětlení.

Ulice světla

Výlety do přírody

Partizánska louka a Železná studánka v Bratislavě jsou vyhledávaným a oblíbeným místem odpočinku nejen pro rodiny s dětmi, ale pro všechny milovníky aktivního relaxu v přírodě. V lesoparku najdete dětské, fotbalové, basketbalové, volejbalové a jiná hřiště, ale i upravené lesní stezky vhodné na procházku, běh nebo kolo.

Bratislava

Najdete zde také zajímavé naučné stezky. Příjemnou procházkou se dá dostat až k sedačkové lanovce, která vás vyveze na jeden z vrchů Malých Karpat, na Kamzík. Kromě sportovního vyžití si můžete připravit i vlastní občerstvení na veřejném grilu nebo mnoha ohništích. Pro línější je k dispozici bufet. V letním období se zde konají různé kulturní akce v přírodním amfiteátru. Celý areál je přístupný široké veřejnosti.

Železná studánka

Rekreační lokalita Železná studánka, jejíž součástí je i Partizánská louka, se rozprostírá v dostupné vzdálenosti od zastávky městské hromadné dopravy. Hned pod Červeným mostem se nachází také bezplatné záchytné parkoviště.

Tři jezdci

Pokud se vydáte mimo hlavní město, vřele doporučujeme turisty oblíbenou lokalitu zvanou Tři jezdci. Nachází se severozápadně od městečka Modra, na západním svahu vrchu Velká Homole (709 m n. m.), na kterém stojí i hojně navštěvovaná dřevěná rozhledna. Ke Třem jezdcům se dá dostat z Pezinku nebo z Modry, případně od Zochovy chaty z lokality Piesok. Lokalitu Tři jezdci (687 m n. m.) tvoří masivní skalní soutěska strmě vystupující na západním hřebeni Velké Homole. Skalní útvary s oblibou vyhledávají i horolezci, kteří je využívají jako cvičné skály.

zřícenina Pajštún

zřícenina Pajštún  zřícenina Pajštún (výhled)

Neméně zajímavá je krásná zřícenina Pajštúnského hradu, která stojí na vápencovém bradlu u obce Borinka. Středověká památka pochází z 13. století, v minulosti hrad patřil do soustavy hraničních hradů v Malých Karpatech, kde plnil obrannou funkci. V roce 1809 hrad zničila napoleonská vojska a od té doby už jen chátral. V současnosti je z něj vyhledávaný cíl, z hradu se naskýtá krásný výhled na Karpaty, Záhorskou nížinu a za velmi dobrého počasí i na Alpy. Pajštúnské hradní bradlo je tzv. Mekka lezců. Zdolali ho i velikáni slovenského horolezectví, např. Psotka, Demján a Dieška.

Bratislava

Top akce

I když momentální situace nedovoluje organizovat akce, určitě si po jejím skončení budete moci užít Bratislavu pro všechny! Tato úžasná akce nabízí bez rozdílu věku, pohlaví, či dokonce finančních možností velké množství vstupů nebo akcí bezplatně.

Bratislava

V rámci těchto dnů otevřených dveří samosprávy máte jedinečnou příležitost poznat Bratislavu s okolím trochu jinak než v běžné dny. Například můžete navštívit primátora, účastnit se na odpečetění městských bran, zažít Svatojurajskou veselici, zavítat na Bratislavskou burzu knih, poslechnout si různé koncerty, obdivovat umělecké výstavy, navštívit městská muzea a galerie, absolvovat tematické prohlídky s průvodcem či jízdu historickou tramvají. Také se nabízí možnost navštívit zoologickou zahradu nebo si užít bruslení pro veřejnost, a to zdaleka není všechno...

Malé Karpaty

Už za týden vás pozveme na procházku po známém poutním místě a doporučíme vám jeden výjimečný cyklovýlet.

GPS: 48°10'35.7"N 17°04'26.6"E (Bratislava, Partizánska louka)

 

Text: redakce

Foto: redakce, Pixabay.com

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: Bratislava – únik do přírody
Publikováno: 3.5.2012
Jaro je v plném proudu, všechno kolem se začíná pěkně zelenat. Lidé žijící v hlavním městě stále častěji opouštějí své příbytky, utíkají dříve z kanceláří nebo místo sáhodlouhých toulek po nákupních centrech, které častokrát navštívili bezdůvodně, hledají útočiště v probouzející se přírodě.

SR, Bratislava – unikátní rozhledna na Děvínské Kobyle
Publikováno: 1.11.2020
Podzim je ideálním časem na výlety, proto jsme se rozhodli navštívit relativně novou vyhlídkovou věž nacházející se na nejvyšším bodě Děvínské Kobyly v areálu bývalé raketové základny. Přístupná je z bratislavských městských částí Děvínská Nová Ves, Děvín a Dúbravka.

SR, Malé Karpaty – skalní útvary Tři jezdci a Kamenná brána
Publikováno: 30.3.2014
Malé Karpaty sice nepatří mezi nejvyšší pohoří Slovenska, přesto mají svým návštěvníkům a turistům co nabídnout. Toto pohoří je neobyčejně bohaté na mnohá zajímavá a malebná přírodní zákoutí. Z některých vrchů se naskýtají nádherné výhledy na široké okolí, ale návštěvníka okouzlí také hluboké lesy, jeskyně, nebo četná skalní města táhnoucí se hřebeny vrchů.

SR, Bratislava – Kamzík, symbol města
Publikováno: 3.3.2016
Když se před Slováky řekne slovo kamzík, hned si představí dvě věci. První je zvíře žijící vysoko v horách a tou druhou je televizní vysílač, který se léta hrdě tyčí nad hlavním městem Slovenska. A právě tento symbol Bratislavy jsme se rozhodli navštívit.

SR, Borinka – zřícenina hradu Pajštún
Publikováno: 18.5.2014
Příjemné jarní teploty lákají stále více lidí na výlet do přírody. Velmi častým cílem turistických vycházek Bratislavanů, ale nejen jich, je zřícenina hradu Pajštún v Malých Karpatech, kam se i my dnes společně vydáme.

SR: Malé Karpaty – Sandbersko-pajštúnský geopark
Publikováno: 20.7.2016
Malé Karpaty jsou velmi pěkným a zajímavým pohořím v západní části Slovenska. V jižní části pohoří se nachází několik pozoruhodných geologických a paleontologických lokalit. Výjimečnost a atraktivita této oblasti ji předurčily k vytvoření nového slovenského geoparku, který dostal název Sandbersko-pajštúnský geopark (SAPAG).

SR, Marianka – slovenské Lurdy
Publikováno: 23.5.2013
Obec Marianka se nachází pár kilometrů od Bratislavy v jižní části Záhoria. Známá je především jako poutní místo, ale my si ji představíme také jako hornickou obec, nebo místo nenáročné turistiky a cykloturistiky.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Malé Karpaty – toulky zimní přírodou
Malé Karpaty jsou nevysoké pohoří ležící v západní části Slovenska, které netřeba nějak zvlášť př...

SR: Malé Karpaty – v pestrých barvách podzimu
Malé Karpaty mají své zvláštní kouzlo v každém ročním období. Obzvláště okouzlující jsou zejména ...

SR: Malé Karpaty – napříč jarní přírodou
Jaro teprve začíná, ze svahů a údolí Malých Karpat zmizely poslední zbytky sněhu. Sluneční paprsk...

SR: Malé Karpaty – procházka jarní Děvínskou Kobylou
Národní přírodní rezervace Děvínská Kobyla se rozprostírá na jihozápadních svazích vrchu Děvínska...

SR, Malé Karpaty – Kršlenica a Černá skála
Pohoří Malých Karpat ukrývá mnoho krásných míst. My tentokrát navštívíme národní přírodní rezerva...

SR, Malé Karpaty – na toulkách po Karpatech
Malé Karpaty jsou pohořím protkaným četnými turistickými a lesními stezkami. Směřují k nim ze vše...


Souvisejicí videa

SR, Bratislavský hrad –  majestátní legenda nad Dunajem
Bratislavský hrad prošel v r. 2010 rozsáhlou rekonstrukcí a od té doby dělá čest svému městu. Sto...

SR, Bratislava – malé velké město
Hlavní město Slovenska mělo dlouhou dobu pověst nudného místa. To už ale neplatí. Do Bratislavy s...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
13.8.2022
Evropská letiště jsou tuto dovolenkovou sezónu nevídaně vyťížená! Nápor, který zažívají je způsobený rekordní poptávkou cestujících, nedostatkem personálu a rušením letů ze strany aerolínií.
10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 16. 8. 2022
svátek:Jáchym
dnes:
úterý 16.8.
18 °C
zítra:
středa 17.8.
19 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X