www.infoglobe.cz » SR, Brezová pod Bradlom – město národní hrdosti – VIDEO

SR, Brezová pod Bradlom – město národní hrdosti – VIDEO

Publikováno: 28.2.2017
Trenčanský kraj nabízí mnoho pamětihodností v objetí přírody. Jedním z takových spojení je také přibližně 5tisícové město Brezová pod Bradlom, které se rozprostírá na úpatí Malých Karpat. Nad městem se tyčí vrch Bradlo, na kterém se nachází pietní místo významného rodáka z nedalekých Košarisk – Milana Rastislava Štefánika.

Návštěvu tohoto monumentu určitě v dnešním článku nevynecháme, ale než se k němu vydáme, nahlédneme i do samotného města. Brezová pod Bradlom nabízí bohatou historii i kulturní tradice. Důkazem jsou mnohé osobnosti, které zde žily a působily – Jozef Miloslav Hurban, Samuel Jurkovič, Štefan Osuský, Jan Papánek či legendární Sváko Ragan alias Martin Lacko, který měl veselou povahu i podnikatelského ducha. Poslední jmenovanou osobnost proslavila kniha a později i stejnojmenný seriál s Jozefem Kronerem v hlavní roli.

Mohyla Milana Rastislava Štefánika

Informace o osídlení pocházejí už sice z pravěku, ale reálné kontury začala obec nabírat až v roce 1262 (první zmínka v darovací listině uherského krále Bély IV.) Nicméně tehdejší vesnička časem zpustla a přestala existovat, a to až do roku 1564, kdy byla znovu obnovena. Kvůli chybějícím historickým pramenům je tato část dějin Brezové i nadále zahalena rouškou tajemství.

Brezová pod Bradlom

Brezová pod Bradlom a okolí   Brezová pod Bradlom a okolí

Postupem času se začala obec rychle zalidňovat. Díky omezeným přírodním poměrům (kopaničářská oblast) se zde rozvinul chov dobytka a později vznikají řemeslné cechy. Do popředí se dostává koželužství (zpracování kůže). Také se stává dějištěm bojů s Turky, což dokumentují pozůstatky bašt a opevnění kostela nejsvětější Trojice.

Obci se nevyhýbaly přírodní katastrofy ani lidské tragédie. Navzdory všem těmto strastem se od poloviny 30. let 19. století stává místem šíření myšlenek slovenského národního hnutí a v roce 1848 zde Jozef Miloslav Hurban (na nynějším náměstí gen. M. R. Štefánika) vyhlašuje Žádosti slovenského národa ve stolici Nitranské, kde požaduje mimo jiné slovenštinu v úředním jazyce. Také se obec stává ústředním centrem prvního slovenského povstání a dodnes je považována za místo, kde byl položen „základní kámen“ samostatnosti slovenského národa. Statut města získala Brezová pod Bradlom v roce 1966.

Brezová pod Bradlom

Kromě již zmíněného kostela Nejsvětější Trojice určitě navštivte Pamětní pokoj Dušana Samuela Jurkoviče. Umístěn je v Národním domě Štefánikově. Dále za návštěvu stojí jeden ze tří největších evangelických kostelů na Slovensku či Husův park s památníkem Jana Husa.

Mohyla Milana Rastislava Štefánika

Přes město vede několik cyklostezek a také značené turistické stezky. Severně od města se vypíná vrch Bradlo (543 m n. m.), kde se nachází snad nejvyhledávanější pamětihodnost města. Je jí Mohyla Milana Rastislava Štefánika – vede sem značená asfaltová cesta, která končí na záchytném parkovišti. Nebo se můžete vydat po červeně značené turistické stezce (Štefánikova magistrála).

Mohyla Milana Rastislava Štefánika

 Mohyla Milana Rastislava Štefánika (informační tabule)   Mohyla Milana Rastislava Štefánika

Je to terasovitá stavba se čtyřmi obelisky (symbolika čtyř obětí ze čtyř zemí), postavená z travertinových bloků. Jejím autorem je již zmíněný Dušan Jurkovič. Stavba je 96 metrů dlouhá a 70 metrů široká, v roce 1928 byla dokončena z celonárodní sbírky jako poslední místo odpočinku velikána slovenských dějin Milana Rastislava Štefánika, o kterém se více dočtete zde. Zároveň poskytuje nádherný pohled na krajinu kopanic, které se rozprostírají v náručí Malých Karpat.

Výlet do Brezové pod Bradlom byl pro nás procházkou historií, kterou formovaly výrazné osobnosti, všude kolem jsme cítili nádech národní hrdosti a v neposlední řadě jsme se pokochali pohledem na krásy architektury či okolní přírody. 

GPS: 48°39'57.4"N 17°32'25.5"E

 

Text: Oskár Mažgút

Video a foto: Jozef Dovičin

Hudba: Grand Vista – Audionautix

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Trenčínský kraj – Matoušovo království III
Publikováno: 8.7.2020
Po minulé návštěvě hradů a přírodních zákoutí Trenčínského kraje se dnes vydáme za památkami a zajímavými místy.

SR: Trenčín – majestátní hrad nad Váhem – VIDEO
Publikováno: 5.9.2017
Hradu, který kdysi z vysoké skály střežil údolí řeky Váh, si všimnete už z dálky a rozhodně by byla škoda se na něm po cestě nezastavit. Za návštěvu ale stojí i celé město Trenčín, které kolem něj postupně vzniklo – mimo jiné patří mezi 3 nejstarší města Slovenska. Pojďme se do něj nyní podívat.

SR, Čachtické Karpaty: výstup na Malý a Velký Plešivec – VIDEO
Publikováno: 15.5.2018
Dnes se vydáme objevovat krásu Čachtických Karpat, které jsou jedním ze čtyř podcelků Malých Karpat. Naším cílem bude výstup na Velký Plešivec, který obklopuje stejnojmenná přírodní rezervace, významná nejen z estetického, ale i přírodního hlediska.

ČR, SR – po stopách Dušana Samuela Jurkoviče
Publikováno: 25.7.2018
Letos si připomínáme 150. výročí narození nejvýznamnějšího slovenského architekta Dušana Samuela Jurkoviče. V dnešním článku ho připomeneme prostřednictvím návštěv unikátních staveb a prozradíme vám i něco o jeho životě.

SR, Piešťany – domov zdraví a krásy I
Publikováno: 28.5.2017
Začátkem tohoto roku jsme navštívili Piešťany, které nás okouzlily natolik, že jsme se sem museli vrátit. Avšak tentokrát na několik dní. Postupně jsme objevovali přírodní zákoutí, památky a historii tohoto lázeňského městečka...

SR, Ostrý Kameň: strážce v Malých Karpatech – VIDEO
Publikováno: 10.11.2015
U obce Buková v okrese Trnava se nachází zřícenina hradu Ostrý Kameň, který kdysi hlídal tzv. Českou cestu. Jeho historie sice v porovnání s ostatními hrady není až tak bohatá, přesto je dnes oblíbeným turistickým místem, které jsme se rozhodli navštívit.

SR, Vršatská bradla: bradloví mohykáni – VIDEO
Publikováno: 25.10.2016
Po delší době jsme opět navštívili ne sice nejvyšší, ale dozajista jedny z nejkrásnějších hor na Slovensku – Vršatská bradla.

SR, Piešťany – uzdravující město
Publikováno: 18.1.2017
Navštivte spolu s námi jedno z nejvýznamnějších lázeňských měst na Slovensku, kde si můžete užít nejen přírodní bohatství, ale i kulturu či úchvatné památky. Tím místem jsou Piešťany.

SR, Brezová pod Bradlom: Mohyla generála M. R. Štefánika na Bradle I.
Publikováno: 4.10.2012
Mohyla generála Milana Rastislava Štefánika na skalách patří k nejvýznamnějším národním kulturním památkám Slovenska.

SR, Brezová pod Bradlom: Mohyla generála M. R. Štefánika na Bradle II.
Publikováno: 11.10.2012
Dnes společně navštívíme jednu z nejvýznamnějších národních kulturních památek Slovenska - majestátní Mohylu generála Milana Rastislava Štefánika na Bradle. Kdo to byl Milan Rastislav Štefánik a proč se mu dostalo tolik uznání i po smrti, jste si mohli přečíst v předchozí části. Dnes se společně vydáme na malý výlet k jeho mohyle.

SR, Střední Považí: Národní kulturní památka Hrad Beckov  
Publikováno: 9.8.2012
Jedna z nejkrásnějších a nejzachovalejších hradních zřícenin, která byla začátkem letní sezóny v tomto roce po rozsáhlé několikaleté rekonstrukci opět otevřena pro širokou veřejnost, rozhodně stojí za návštěvu.

SR, Beckov: středověká obec na Pováží – VIDEO
Publikováno: 17.11.2015
Slovenský region Pováží ukrývá mnoho přírodních, ale i lidskou rukou vytvořených krás. Za jednou z nich se dnes vydáme. V blízkosti Nového Mesta nad Váhom se nachází obec Beckov, kterou většina z nás zná podle její největší dominanty – hradu Beckov.

SR, Nimnica – lázně, voda a turistika v jednom – VIDEO
Publikováno: 31.5.2016
V rámci toulek po Slovensku dnes zavítáme do malé obce v okrese Púchov, kde se nacházejí nejmladší slovenské lázně, vodní nádrž, lesopark a samozřejmě nechybí ani malebná příroda. Pokud tipujete, že se jedná o obec Nimnica, tipujete správně.

SR: Vršatská bradla – strážcové Středního Považí
Publikováno: 2.8.2012
Vršatská bradla, která jsou součástí pohoří Bílé Karpaty, patří k turisticky velmi přitažlivým lokalitám. V převážné míře jsou tvořeny masivními zrnitými vápenci, které jsou bohaté nejen na fosilní faunu, ale nabízejí i překrásný pohled na krajinu Středního Považí.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Brezová pod Bradlom – velkolepá mohyla
Na úpatí Malých Karpat se rozprostírá městečko Brezová pod Bradlom, které je historicky spjato s ...

SR, Malé Karpaty – Kršlenica a Černá skála
Pohoří Malých Karpat ukrývá mnoho krásných míst. My tentokrát navštívíme národní přírodní rezerva...

SR, Trenčianské Teplice – lázně s orientálním nádechem
Nedaleko královského města Trenčín se rozprostírá lázeňské městečko Trenčianské Teplice, které je...

SR, Malé Karpaty – na toulkách po Karpatech
Malé Karpaty jsou pohořím protkaným četnými turistickými a lesními stezkami. Směřují k nim ze vše...

SR, Malé Karpaty – krásy zimní Děvínské Kobyly
Vrch Děvínská Kobyla, který svou výškou 514 m n. m. patří k nejvyšším vrchům Děvínských Karpat, s...

SR, Malé Karpaty – zimní příroda hory Vápenná
Třetí nejvyšší horou pohoří Malých Karpat je hora Vápenná (752 m n. m.), která se nachází v Pezin...

SR, Trenčínský hrad – monument středního Považí
Nepřehlédnutelná dominanta města Trenčín, která odedávna hlídala obchodní trasy spojující středom...


Souvisejicí videa

SR, Ostrý Kameň – půvabná zřícenina
Nedaleko obce Buková v okrese Trnava se nachází půvabná zřícenina hradu Ostrý Kameň, kt...

SR, Čachtice – tajemný hrad
Nad obcí Čachtice se nachází zřícenina tajemného čachtického hradu. Jeho úkolem v minulosti bylo ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

28.10.2020
15. ročník festivalu dobrodružných filmů Horyzonty se uskuteční 5. až 7. listopadu on-line. Kromě skvělých outdoorových filmů uvidíte i tzv. dotáčky, ve kterých promluví tvůrci a protagonisté některých promítnutých filmů.

26.10.2020
Pandemie koronaviru, která zasáhla celou Evropu, se nevyhnula ani organizaci Evropské noci vědců. V důsledku toho se poprvé od svého vzniku místo posledního zářijového pátku festival vědy v celé Evropě uskuteční 27. listopadu a ve změněném formátu.
23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 28. 10. 2020
svátek:Státní svátek - Den vzniku samostatného československého státu (1918)
dnes:
středa 28.10.
10 °C
zítra:
čtvrtek 29.10.
8 °C