www.infoglobe.cz » SR, Brhlovce – jedinečná skalní obydlí

SR, Brhlovce – jedinečná skalní obydlí

Publikováno: 12.9.2013
Obec Brhlovce, která se nachází nedaleko okresního města Levice v Ipelské pahorkatině, je známá především unikátní kulturní památkou. V dnešním článku se vydáme do této obce a povíme si její příběh od minulosti až po současnost.

Katastr obce Brhlovce obklopují pórovité andezitové tufy, což v překladu pro nás laiky znamená "usazené vulkanické horniny", které jsou s historií obce úzce spjaty. Samotná obec Brhlovce vznikla sice teprve nedávno, a to v roce 1952 spojením obcí Horní Brhlovce a Dolní Brhlovce, ale její dějiny se začínaly psát již mnohem dříve. První písemné zmínky o obci Horní Brhlovce pocházejí z roku 1245 a o obci Dolní Brhlovce z roku 1542. Obyvatelé obcí se živili převážně zemědělstvím, tkalcovstvím a košíkářstvím. Tou nejzajímavější informací určitě je, že okolní tufové horniny nezůstaly nepovšimnuty a místní lid je začal těžit a zpracovávat. Zde někde se začíná odvíjet vznik skalních obydlí, i když se traduje, že jejich vznik zapříčinili Turci. Právě turecké vpády v 16. - 17. století měly mít za následek budování skalních obydlí. Ty měly zpočátku sloužit pouze k ochraně obyvatelstva, ale zakrátko se staly nejen místem, kam se dá utéci před nepřítelem, ale i místem pro uskladnění úrody.
Obec Brhlovce
Ať již je to jakkoliv, důležité je, že tuto nevšední stavební památku můžeme obdivovat dodnes. V roce 1983 byla tato pozoruhodnost prohlášena za památkovou rezervaci lidové architektury a správu nad ní převzalo Tekovské muzeum v Levicích, které ji veřejnosti zpřístupnilo v roce 1992 po rozsáhlé rekonstrukci. Samozřejmě, objektů vytesaných do tufy je v obci více. Nejvýmluvnější z nich se nacházejí v uličce "Šurda", v centru památkové rezervace, kde je umístěna expozice zachycující velký společenský význam této památky. Expozici tvoří usedlost číslo 142, která sestává ze zděného domu z konce 19. století, zděného domu z roku 1932 a z vytesaných prostor do skal ve dvou podlažích. Přízemí je rozděleno na letní kuchyň a komoru s ukázkami kamenických výrobků a nářadí, zatímco v patře je vyhlídková terasa a malá komůrka. Interiér expozice je vybaven dobovým nábytkem a inventářem, který dokumentuje zvláštní formu stavitelství a bydlení od konce 19. století po 50. léta 20. století.
Obec Brhlovce (skalní obydlí) Obec Brhlovce (skalní obydlí)
Krása této pamětihodnosti nezůstala nepovšimnuta ani Evropou. Svědčí o tom udělení mezinárodního ocenění Europa Nostra Tekovskému muzeu v roce 1994, jako vůbec první organizaci na Slovensku. Expozice je otevřena od dubna do října. Mimo těchto měsíců je expozice přístupná pouze na požádání. Návštěvníci mají možnost lektorského výkladu a zároveň si zde mohou zakoupit i zajímavé propagační materiály. Vstupné je pouze symbolické.
Obec Brhlovce (skalní obydlí)
V obci Brhlovce lze nalézt mimo skalních obydlí i neméně zajímavé sakrální stavby, jako evangelický kostel z druhé poloviny 19. století, římskokatolický kostel z roku 1771, nebo pozdněklasicistický kaplička z roku 1860. Nachází se zde i pozdněbarokní zámek z roku 1756 nebo pomník obětem 2. světové války.
Obec Brhlovce (skalní obydlí)
Obec Brhlovce určitě stojí za návštěvu, protože nabízí pohled na netradiční bydlení místních obyvatel či uskladňování úrody a všelijakých věcí v prostorách vytesaných do skal. Kromě obydlí však nadchne i dalšími architektonickými skvosty, které určitě osloví nejednoho z vás.

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Bzovík – ideální tip na výlet
Publikováno: 12.6.2014
V malebném okrese Krupina se nachází mnoho zajímavých míst, které stojí za návštěvu. My jsme si tentokrát za cíl našeho výletu stanovili obec Bzovík. Tato nevelká obec je známá především bývalým klášterem cisterciáckého opatství, ale tím naše putování zdaleka končit nebude.

SR, Hurbanovo I – namiřte svůj pohled k obloze
Publikováno: 26.5.2019
Tentokrát navštívíme městečko, jehož jméno je na Slovensku denně zmiňováno ve zprávách o počasí. Kromě předpovědí je známé i svou observatoří, která je nejstarší na Slovensku a umožňuje poodhalovat tajemství noční oblohy.

SR: Hurbanovo, část Bohatá – souzvuk piva a historie
Publikováno: 9.6.2019
Jen pár kilometrů od hranic s Maďarskem vzniklo město, které se díky svému zlatavého moku stalo známým i mimo Slovensko. Pokud navštívíte Hurbanovo, určitě vašemu oku i čichu neunikne místní pivovar. Nicméně věděli jste, že hned za jeho zdmi to dýchá historií? Tak pojďte spolu s námi nahlédnout do těchto dvou vzájemně propojených světů.

SR, Nitranský kraj – region geotermálních pramenů II
Publikováno: 14.2.2021
Po týdnu pokračujeme v poznávání Nitranského kraje, jehož nejvyšším bodem je Panská Javorina (942,6 m n. m., pohoří Považský Inovec), kde se od roku 2010 tyčí 16 metrů vysoká dřevěná rozhledna.

SR, Nitra IV. – Nitranský hradní komplex I.
Publikováno: 4.6.2015
Naši procházku po Nitře jsme minulý týden ukončili u "historických" graffiti, které nás zaujaly a trochu i naznačily, kterým směrem se budeme ubírat. Ani ne za minutu jsme se ocitli na velmi pěkně upraveném Župním náměstí, kterému dominovala žlutá budova.

SR, Nitra III. – cesta na hrad II.
Publikováno: 28.5.2015
Minulý týden jsme se vydali na procházku pěší zónou vedoucí k Nitranskému hradu. Zastavovali jsme se u různých uměleckých děl, které připomínaly slavnou velkomoravskou minulost města. Z architektonických skvostů jsme navštívili synagogu a dnes budeme v cestování pokračovat.

SR, Levický hrad – ideální místo na rodinnou procházku
Publikováno: 11.5.2014
Měsíc máj se často označuje jako "čas lásky". A k lásce neodmyslitelně patří romantické vycházky, ať už ve dvojici nebo spolu s vašimi hravými ratolestmi či milovanými rodiči. Co pro tentokrát vyrazit na nenáročnou procházku všichni spolu, celá rodina? Dnes si společně připomínáme Den matek, a tak by bylo hezké strávit den všichni pohromadě.

SR: Zajímavosti města Krupina – Vartovka
Publikováno: 6.10.2011
Městečko Krupina, ležící přibližně uprostřed trojúhelníku tvořeného městy Zvolen, Levice a Velký Krtíš, společně navštívíme už podruhé. V minulém článku jsme si přiblížili polohu tohoto města a představili v současnosti asi nejvyhledávanější památku v okolí – Turecké studny. Dnes si povíme něco o historii Krupiny a společně se vydáme na nedalekou strážní věž Vartovka.

Slovensko: knižní publikace z edice Po Slovensku – Nejkrásnější autotrasy
Publikováno: 25.9.2013
V květnu 2013 vyšla zajímavá kniha, či spíše jakýsi průvodce pro autoturisty pod názvem Nejkrásnější autotrasy, která obsahuje 25 nejkrásnějších autoturistických tras po Slovensku. Chtěli byste ji mít i vy ve své knihovně? Tak čtěte dál, máte šanci vyhrát ji!

SR, Mochovce – atomová elektrárna
Publikováno: 23.4.2015
Jih Slovenska oplývá nejen krásnou přírodou, ale i mnoha zajímavými pamětihodnostmi. My jsme se tentokrát vydali k trochu jiné památce, a to k atomové elektrárně Mochovce, která se nachází mezi městy Nitra a Levice.

SR, Nitra I. – matka Slovenska
Publikováno: 13.5.2015
Dnes zavítáme do města, které je právem nazýváno matkou všech slovenských měst - do Nitry. Rozhodli jsme se pár dnů poznávat nejstarší město na Slovensku, nacházející se na sedmi pahorcích s malebnou přírodou, fascinujícími památkami a pozoruhodnou historií.

SR, Nitra II. – cesta na hrad I.
Publikováno: 21.5.2015
Před týdnem jsme se seznámili s historickou i současnou Nitrou a dnes se vydáme na celodenní procházku, jejímž konečným cílem bude Nitranský hrad.

SR: Newcastles of the World
Publikováno: 5.3.2021
Na světě vznikají různé komunity a organizace a jednou z nich je i seskupení měst, které spojuje stejný název – Newcastles. V současnosti je v alianci 19 měst ze 17 zemí světa. Mezi jinými i slovenské Nové Zámky nebo české Nové Hrady.

SR, Nitra: Agrokomplex – nevšední výstaviště
Publikováno: 27.12.2012
Milí naši čtenáři, dnes bychom vám rádi představili největší výstaviště na Slovensku - Agrokomplex, které má své brány otevřeny celoročně. V každém ročním období má svým návštěvníkům co nabídnout. Jistě vás o tom přesvědčíme i v následujících řádcích.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Hurbanovo – město počasí, hvězd a piva
Když se řekne Hurbanovo, možná si vzpomenete na tři věci typické pro toto jihoslovenské městečko....


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

5.7.2022
Kyjevská oblast byla jednou z prvních zasažených území, kde pocítili místní obyvatelé ruskou vojenskou agresi. Její ničivé důsledky si nyní můžete prohlédnout virtuálně, a to prostřednictvím online muzea.
2.7.2022
Vydejte se na výlet a poznejte tajemství slovenské přírody s novou aplikací Lesmír, která simuluje skutečného průvodce. Naviguje vás po trase vybrané „lesmírné“ stezky.  
29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 6. 7. 2022
svátek:Státní svátek - Mistr Jan Hus
dnes:
středa 6.7.
15 °C
zítra:
čtvrtek 7.7.
15 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X