www.infoglobe.cz » SR, Čičmany – malovaná krása

SR, Čičmany – malovaná krása

Publikováno: 8.6.2016
Po delší době opět navštívíme obec Čičmany, která je známá svými jedinečnými malovanými srubovými dřevěnicemi, díky nimž byla v roce 1977 prohlášena za památkovou rezervaci lidové architektury. Samozřejmě to není ani zdaleka vše, co tato obec obklopená Strážovskými vrchy nabízí.

V těchto dnech je ideální počasí na výlety. A tak jsme se rozhodli vyrazit z Bratislavy směrem na sever. Za cíl jsme si vybrali osobitě krásnou obec Čičmany. Abychom si její unikátní atmosféru skutečně mohli užít, rozhodli jsme se zde i ubytovat. Při výběru z místních ubytovacích zařízení jsme si jednoznačně vybrali penzion Javorina, který je situován ve zrekonstruovaném lidovém srubovém domě a už na první pohled v nás vyvolával dojem domácí atmosféry. Penzion sice z vnějšku působí tradičně, ale uvnitř nabízí i stravovací a wellness služby, které při návratu z výletů do okolí určitě oceníme.

penzion Javorina   penzion Javorina

Cesta do Čičman nás trošku unavila, ale hlavně vyhladověla. Ubytovali jsme se ve velkém rodinném pokoji, kde jsme měli i minibar či připojení na wifi. Poté jsme se přesunuli do stylové restaurace s domácí slovenskou kuchyní, na kterou vzpomínáme ještě teď. Jelikož už bylo odpoledne, na delší výlet nezůstával čas, a tak jsme vyrazili na obhlídku obce.

čičmanský ornament   čičmanská výšivka

První zmínky o Čičmanech pocházejí z roku 1272. Jejich původ je dodnes zahalen rouškou tajemství, proto vás tím nebudeme zatěžovat. Od pradávna byla obec známá chovem ovcí, výrobou domácí obuvi, pěstováním plodin nebo zpracováním mléčných výrobků, především brynzy. Mnohé tradice zde přetrvávají dodnes. Celkově se zde nachází 110 chráněných objektů, z nichž je 36 prohlášeno za kulturní památku. Jejich nádherné zdobení připomíná perníkové domečky v pohádkovém světě. Tato svérázná ornamentace domů zde začala před zhruba 200 lety a vypovídá o dovednosti tehdejších obyvatel. Zajímavostí je, že místní domy zaujaly i známého slovenského architekta Dušana Jurkoviče, který vypracoval projekt čičmanského hospodářství pro národopisnou výstavu v Praze a také se podílel na obnově kulturního dědictví po ničivém požáru v roce 1921. V minulosti se při zdobení používalo vápno, ale později ho nahradily trvanlivější barvy. Původních ornamentů je v obci už málo. Postupně byly nahrazeny novými – inspirovanými místními kroji. Ornamenty se vyznačují technickou dokonalostí, barevnou kompozicí a bohatostí, která je typická pro balkánské země. To vše jsme se dozvěděli při návštěvě expozice Považského muzea, situovaného přímo v obci ve dvou dobových objektech. Jako v každé správné vesnici, ani zde nechybí kostel. Ten čičmanský se chlubí barokním slohem a zasvěcený je Nalezení sv. Kříže. V horní části obce jsme natrefili i na zachovalý zeměpanský barokně-klasicistní zámek z konce 18. století, kde se v současnosti nachází hotel s restaurací.

hospodářský dvůr, penzion Javorina

Příjemnou procházku obcí jsme ukončili ve stylové kolibě na hospodářském dvoře penzionu Javorina, kde jsme ochutnali speciality na grilu i si zazpívali při živé hudbě. Pro děti zde bylo zpestření v podobě domácích zvířat. Na samotném sklonku dne jsme ještě zavítali do kamenné vinárny s krbem, kde jsme ochutnali víno s čerstvým sýrem a pomalu se plni zážitků vydali spát.

Hospodářský dvůr, penzion Javorina

domácí speciality v penzionu Javorina   relax centrum v penzionu Javorina

Druhý den ráno jsme se rozhodli poznávat okolní přírodu chráněné krajinné oblasti Strážovské vrchy. Cestou jsme nacházeli množství hub i léčivých rostlin a vychutnávali si pěkné pohledy na krajinu. Vystoupali jsme i na místní kopec zvaný Javorinka, který mají v oblibě nejen turisté, ale i paraglidisté. V blízkosti se nachází i stejnojmenné lyžařské středisko, jehož tratě je možné v létě sjíždět i na kole. Naše celodenní toulání jsme mohli obohatit i o návštěvu Rajeckých Teplic, kde se nacházejí proslulé lázně, prohlídku dřevěného Slovenského betléma v Rajecké Lesné nebo o trošku náročnější turistiku v přibližně 15 km vzdálených Súlovských vrších. Ale protože jsme náš výlet pojali relaxačně, mnoho kilometrů jsme „nenaběhali“. V podvečer jsme využili služeb relax centra penzionu Javorina a opět se oddávali gastronomickým zážitkům.

Čičmany

Následující ráno nás příjemný personál penzionu seznámil se svou nabídkou zajímavých akcí v duchu tradic, které určitě budeme chtít ještě letos zažít. S místním heslem „čekáme na vás, jak je zvykem – v kroji a se skleničkou“ jsme se rozloučili nejen s obcí Čičmany, ale také s penzionem Javorina, který předčil naše očekávání.

GPS: 48°57'12.2"N 18°30'50.5"E

 

Text: Oskár Mažgút

Zdroj a foto: PR, Penzion Javorina

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: 5 úchvatných tipů na zimní turistiku III – VIDEO
Publikováno: 22.12.2020
Ve třetím a závěrečném díle o zimních tipech na výlety vás zavedeme do hor, malebné obce, běžkařského ráje, k velkolepému monumentu a také s námi absolvujete zážitkovou procházku Spišskou Magurou.

SR: Plánujete návštěvu Žiliny? Máme pro vás dobrý tip na skvělý hotel
Publikováno: 1.4.2020
Překazila vám současná situace vaše plány na exotickou dovolenou? Máme pro vás dobré řešení. Můžete si prohlédnout skvělé a levné ubytování v Žilině a naplánovat dovolenou, na kterou nikdy nezapomenete.

SR, Čičmany – nádherný zámek s atraktivním okolím
Publikováno: 19.8.2018
Zažijte atraktivní dovolenou i na konci léta. Prožít ji můžete v barokně-klasicistním zámku Čičmany z konce 18. století, který nedávno prošel kompletní rekonstrukcí a nabízí návštěvníkům fantastické služby i úchvatné výlety do okolí.

SR, obec Čičmany: nejen krása lidové architektury – VIDEO
Publikováno: 10.3.2015
Jednou z nejkrásnějších vesnic Slovenska jsou zcela určitě malebné Čičmany. Široko daleko jsou známé díky krásným, dodnes velmi dobře zachovaným dřevěnicím, pro které jsou typické bílé ornamenty podobné výšivce. Ale Čičmany toho domácím i návštěvníkům dokáží nabídnout mnohem víc.

SR: Rajecké Teplice aneb jak chutnají slovenské lázně - VIDEO
Publikováno: 10.5.2011
Kdo si v Česku zvykl na velkolepost a pohostinnost lázeňských měst, ten by měl na Slovensku ze svých nároků trochu slevit. Jedním z příkladů rozdílnosti česko - slovenského lázeňství můžou být i Rajecké Teplice, ležící nedaleko od Žiliny.

SR, Rajecké Teplice: Přírodní zajímavosti okolí
Publikováno: 29.11.2012
Rajecká kotlina a její okolí oplývá množstvím turistických atrakcí, přírodních krás a zajímavostí. Městečko Rajecké Teplice je sice známé hlavně svou tradicí lázeňství, ale kromě termálních pramenů se může pochlubit i dalšími přírodními zajímavostmi.

SR: Súlovské vrchy – zimní turistika
Publikováno: 19.1.2012
Hned první prodloužený víkend v tomto roce jsme se rozhodli strávit na horách. Tentokrát jsme ale snowboardy nechali doma, a navzdory dostatečnému množství sněhu na sjezdovkách, jsme si pro změnu vyzkoušeli zimní turistiku. A musím říct, že nelitujeme.

SR: Mošovce – turčianská královská vesnička I.
Publikováno: 21.8.2014
Turčianská zahrádka, jak se familiárně nazývá oblast regionu Turca, skrývá v sobě krásy přírody, lidových tradic i zachovalých pamětihodností. Dnes se vydáme do jedné z největších turčianských obcí - do Mošovců, které nabízejí spojení všech tří krás dohromady.

SR: Turčianská zahrádka – vzácný ráj na severu Slovenska
Publikováno: 26.7.2012
Jeden z nejkrásnějších koutů Slovenska se nachází mezi pohořím Malé a Velké Fatry. Ze severu ho ohraničuje národní kulturní město Slováků Martin a z jihu lázeňské město Turčianské Teplice. Tento kout - nebo kraj, se nazývá Turčianská kotlina, ve starších pramenech označována i jako Turčianská zahrádka.

SR: Turčianské Teplice – lázeňské město v lůně přírody I.
Publikováno: 7.8.2014
V dnešním putování po Slovensku zavítáme do městečka ležícím v oblasti Horního Turce, které je kromě funkce okresního města i významným lázeňským, kulturním a historickým centrem regionu. Vydejte se spolu s námi do Turčianských Teplic.

SR: Vrútky – dopravní uzel i vstupní brána Turčianské zahrádky
Publikováno: 15.1.2015
Na soutoku řek Váh a Turiec se rozprostírá městečko Vrútky, které sice není velké rozlohou, ale zato nabízí nevšední turistické možnosti i bohatou historii. Pojďte spolu s námi poznat toto malebné městečko na okraji Turčianské kotliny.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Martin: Výlet naučnou stezkou a feratou
Známé lokalitě Martinské hole v pohoří Malá Fatra přibyla před pár lety další turisticky vyhledáv...

SR: Martin a Vrútky
Dvě města v jednom, i tak nějak by se dalo pojmenovat spojení dvou historicky významných míst na ...

SR: Martin – večerní procházka městem
Město Martin se nachází v severní části Turčianské kotliny. Ze všech stran ho obklopují nádherné ...

SR: Naučný chodník Súlovské skály
Středně náročnou turistickou trasu naučného chodníku, která vede centrální částí Súlovských skal,...

SR: Turiec a jeho zimní krása
Turčianska zahrádka je krásná nejen v létě, ale i v zimě. Z vrcholů Malé Fatry se nabízí unikátní...

Turistika v Súľovských vrších
Súľovské vrchy i jejich okolní pohoří jsou vyhledávány milovníky turistiky i houbaři. Nachází se ...


Souvisejicí videa

SR, Čičmany – ornamentální krása
V dnešním videu vás zavedeme do jedné z nejkrásnějších vesnic Slovenska, kterou jsou malebné Čičm...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Podzimní atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakce:
Vstupenka na ONLINE cestovatelskou besedu od Cestovatelská kina (jen pro SR)

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

16.10.2021
Nejlepší světové zimní filmy v rámci filmového festivalu Snow Film Fest uvidíte už od října do prosince ve většině českých a slovenských regionů. Tento rok vás čeká dohromady 6 skvělých filmových zážitků, které se dostaly na výsluní a ocení je nejen vyznavači extrémních zážitků.
13.10.2021
Tento rok si připomínáme celých 150 let od narození nejslavnějšího moderního českého malíře 20. století Františka Kupku, kterého díla vystavují přední světové galerie, a když se náhodou některý z Kupkových obrazů dostane do prodeje, jeho ceny atakují rekordy. Vydejte se po stopách grafika, ilustrátora a jednoho ze zakladatelů abstraktního malířství.
12.10.2021
První a jediný mapomat na Slovensku sloužil turistům ve Vysokých Tatrách už pár let, ale jen nedávno se přestěhoval na střední Slovensko, přesněji do obce Kynceľová, ve ktoré vydavatelé legendárních turistických map VKÚ sídlí.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST na Ukrajině :

Ukrajina

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Pripjať – město ruin a duchů

Lvov – chutě, vůně a tóny západní Ukrajiny

Kyjev – Starobylá metropole

Zakarpatská oblast – místní turistika

Užhorod – ráj prvorepublikové architektury

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 17. 10. 2021
svátek:Hedvika
dnes:
neděle 17.10.
10 °C
zítra:
pondělí 18.10.
12 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X