SR, Čierny Balog: Čiernohorská železnice I. – výlet do minulosti – VIDEO

Výlet na Čiernohorskou železnici jsme kvůli dětem plánovali už dlouho. Musíme přiznat, že na chvíli se zahalit párou dávných dob lesní železnice je zážitkem i pro dospělé. Proslulá železnice má svou hlavní stanici ve středu obce Čierny Balog a vůbec není těžké ji najít. Dovedou vás k ní nejen informační tabule, ale například i kouř z parní lokomotivy. S parkováním také nebude problém, protože nedaleko stanice se nachází velké bezplatné parkoviště.
Něco z historie
Oblast Čierného Balogu je známá svou dřevorubeckou kulturou a historií. Les dával obživu zdejšímu lidu a s tím souvisí i vznik železničky. Když splavování vytěženého dřeva nestačilo, nastoupil nový, modernější a efektivnější způsob jeho přepravy, který umožňoval transport dřeva po celý rok. A tak zde v roce 1909 byla vybudována lesní železnice.
S délkou trati 131,98 km byla nejdelší lesní železnicí na Slovensku a vedla do většiny dolin povodí Čierného Hronu až k Dobročskému pralesu. Některé z jejích větví vznikaly i za pomoci válečných zajatců z první světové války. Lesní železnice je jakousi zmenšeninou té dopravní, rozchod její tratě je užší (760 mm), aby se mohla lépe přizpůsobit terénu, zároveň se tím ušetřilo i na nákladech.
Nejvíce dřeva projelo po této trati v období kalamit (1927–1929 a 1953–1955). Ročně železnice přepravila přibližně 260 000 až 300 000 metrů krychlových dřeva, denně zde jezdilo sedm parních lokomotiv, ke kterým později přibyly i tři diesel-hydraulické lokomotivy. O provoz se staralo 115 zaměstnanců a denně se jí přepravilo 200–250 osob.
Lesní železnici se nevyhnuly ani události druhé světové války nebo Slovenského národního povstání. V roce 1944 zajišťovala pro partyzány dovoz proviantu a munice do hor. Pro svůj původní účel fungovala na 36 km dlouhé trati do roku 1982 jako poslední lesní železnice na Slovensku. Pověřením vlády měla být kompletně celá sešrotována do roku 1985.
Záchrana dobrovolníky
To, že i dnes můžeme pozorovat na kolejích funkční staré lokomotivy a vézt se ve vozech, je zásluha dobrovolníků, kteří se hned po jejím uzavření pustili do těžké práce na její záchranu. Tito milovníci techniky a přírody železnici svými aktivitami obnovili pro veřejnost. První zrekonstruované kilometry trati mezi Čierným Balogem a Vydrovskou dolinou zpřístupnili pro turisty 1. 5. 1992.
Dobrovolníci však ve svém úsilí nepolevili a stále trať rozšiřovali, vlaky opravovali a pokračují v tom nadále. Svou původní funkci už sice neplní, ale stala se velmi atraktivním cílem turistů. A těch je tu stále nepočítaně, přijíždějí z různých koutů Slovenska i světa.
Pokud se chcete dozvědět více o minulosti této technické památky, nevynechejte návštěvu muzea na stanici v Čierném Balogu, kde si můžete zakoupit i tematické suvenýry.
GPS: 48°44'46.9"N 19°39'26.4"E
Text, foto a video: Mgr. Anna Nociarová
Textová úprava: redakce
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

Slovensko: Bezpečně na hory V. – Západní a Nízke Tatry

SR, Banskobystrický kraj – významný hornický region III

SR, Čierny Balog – Čiernohorská železnice IV: Dobroč – VIDEO

SR, Čierny Balog – Čiernohorská železnice III: Vydrovo – VIDEO

Horehroní: Letní turistická sezona 2023

SR: Nízké Tatry – zimní túra z Čertovice na Ďumbier

SR, Banská Bystrica – středoslovenský klenot

SR, Banská Bystrica: atraktivní centrum středního Slovenska – VIDEO

SR, Banská Bystrica – Památník SNP

SR, Čierny Balog: Čiernohorská železnice II – za zážitky na kolejích

SR, Nízké Tatry – turistická rozhledna na Ostredku

SR, Nízké Tatry: Chata Magurka – neuchopitelná krása

SR: Nízké Tatry – podzimní výstup na Kráľovu hoľu

SR, Banská Bystrica – Slovenské muzeum map

SR, Víglaš: pohádkový zámek - VIDEO

SR, Špania Dolina – zimní procházka po okolí
Souvisejicí fotogalerie

SR, Čierny Balog: Za krásami Čiernohorské železnice

SR, Špania Dolina – turistika v okolí
Souvisejicí videa

SR, Čierny Balog – po železnici do Dobroče

SR, Čierny Balog – po železnici do Vydrova

SR, Čierny Balog – po železnici do minulosti
Lokace:
