www.infoglobe.cz » SR, Dražovce: nejmalebnější kostelík Slovenska – VIDEO

SR, Dražovce: nejmalebnější kostelík Slovenska – VIDEO

Publikováno: 3.10.2017
Dnes zavítáme do městské části Nitry, která se nachází pod západním výběžkem známého vrchu Zobor – Dražoviec.

Tato do roku 1975 samostatná obec začala své dějiny psát již v roce 1111 (1113), kdy se ve Zoborské listině objevuje její název. Zpočátku byla majetkem zoborského kláštera, ale postupem času připadla nitranskému biskupství, až nakonec nabyla podobu, kterou vidíme dnes. Obyvatelé obce se zabývali zemědělstvím, tkaním plátna i vinohradnictvím. V současnosti nabízí k vidění zajímavý klasicistní kostel sv. Františka Xaverského z roku 1803, sousoší barokně-klasicistní Golgoty z r. 1760 a samozřejmě hlavní cíl většiny turistů – vzácný románský kostel sv. Michaela archanděla z 12. století.

Dražovce

Právě poslední zmíněnou dominantu stojící na skalním kopci nad obcí jsme se rozhodli navštívit. Viděli jsme ji už při někdejší návštěvě Nitranského hradu. Tehdy jsme si řekli, že tuto pamětihodnost musíme vidět i z blízka.

Nitranský hrad

Dostupnost kostelíka je více než výborná. Můžete sem buď dojet autem, nebo využít linku MHD přímo z centra Nitry. Pro turisty se naskýtá možnost sestupu z vrchu Zobor po modře značené turistické stezce.

Dražovce (kostel sv. Františka Xaverského)

Samotné Dražovce a okolí jsou významnou archeologickou lokalitou. Našly se zde nálezy z období paleolitu, neolitu, pozdní doby bronzové, halštatské doby i z dob Velké Moravy. Ty jsou však rozptýleny po muzeích. Avšak historii dávných dob můžete také vidět, a to pokud zdoláte vcelku prudký kopec se strmými srázy.

románský kostel sv. Michaela archanděla

Dražovský kostelík patří mezi nejstarší a zároveň nejzajímavější kostely na Slovensku. Nevšední je svou zachovalostí, archeologickými nálezy a především neopakovatelnou atmosférou, která v jeho okolí vyzařuje. Jelikož je situován na výběžku Tribečského pohoří na cestě mezi Nitrou a Topolčany, už z dálky působí jako neohrožený strážce celého kraje. Pokud stojíte u něj, vychutnejte si nádherné pohledy nejen na Nitru, ale i na několik vesniček, pole a krajinu v jeho okolí.

románsky kostel sv. Michaela archanděla

Jeho základy pocházejí z 11. století, zdi jsou už z pozdějšího období. Jednolodní kostel s kulatou apsidou (zaklenutým prostorem) a věží je po většinu roku nepřístupný. Výjimkou jsou jen ohlášené návštěvy, mimořádné svaté mše (vždy na Michala – 29. 9.) nebo svatby. Pokud byste přece jen měli štěstí a dostali se dovnitř, mohli byste obdivovat jednoduchý interiér tvořený silnými chladnými zdmi, úzkými okny a oltářem. Místo původních dřevěných lavic byste tu našli židle.

románsky kostel sv. Michaela archanděla

Deset metrů dlouhá sakrální stavba byla docela nedávno vážně ohrožena. Za vlády komunistů byla totiž budována železniční trať a materiál na její výstavbu se těžil přímo z kopce, na kterém stál kostelík. Naštěstí protesty místních obyvatel přispěly k jeho záchraně, a tak tu stojí dodnes. V okolí kostelíka bylo nalezeno bezmála 400 hrobů, které představují období pohřbívání od 11. do 17. století.

Zajímavostí o kostelu je hned několik. Kostelík byl vyobrazen na bývalé 50korunové bankovce, zdobil i známku k 25. výročí slovenské církevní provincie, také první eurovou známku, dále se traduje legenda o sv. Štefanovi, který ho údajně na oslavu Boha dal postavit, a dokonce tu byla pozorována světská zjevení, která z něj udělala poutní místo. Kostelík se stal i filmovou kulisou v Adamovi Šangalovi, v pohádce Láska na vlásku, v klipech skupin Tublatanka a Gladiátor a jiných.

Kostel sv. Michaela archanděla patří snad mezi nejčastěji fotografované a vyobrazované památky na Slovensku. Také je oblíbeným místem cyklistů, pejskařů, zamilovaných, dětí pouštějících draky a v neposlední řadě vyznavače pikniků. Je výchozím bodem do přírodních rezervací Lupky či Zoborské lesostepi.

románsky kostel sv. Michaela archanděla

Skvostný je nejen přes den, ale i v noci, jelikož je efektně nasvícen. Návštěva této památky zasazené do čistého přírodního prostředí je vhodná i pro rodiny s dětmi.

GPS: 48°21'24.1"N 18°03'20.9"E

 

Text: Oskár Mažgút

Video a foto: Jozef Dovičin

Hudba: Makahiya by DeKobe

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

ČR: Vláda vyhlásila nouzový stav
Publikováno: 13.3.2020
Na celém území České republiky platí až do odvolání nouzový stav.

SR: Cestování prostřednictvím televize a rozhlasu
Publikováno: 22.3.2020
V současnosti, kdy musíme oželet cestování do zahraničí, ale i po domácích turistických atrakcích, si můžeme najít čas na zhlédnutí cestovatelského průvodce v televizi nebo poslech v rozhlase.

SR, Horní Nitra – naučné stezky a nejen přírodní zajímavosti
Publikováno: 24.9.2015
Svérázný region Horní Nitra nabízí nespočet atrakcí, míst a výletů do přírody. My vás dnes provedeme turisticky atraktivními lokalitami, jejichž návštěvou určitě neprohloupíte.

SR, Nitra I. – matka Slovenska
Publikováno: 13.5.2015
Dnes zavítáme do města, které je právem nazýváno matkou všech slovenských měst - do Nitry. Rozhodli jsme se pár dnů poznávat nejstarší město na Slovensku, nacházející se na sedmi pahorcích s malebnou přírodou, fascinujícími památkami a pozoruhodnou historií.

SR, Nitra II. – cesta na hrad I.
Publikováno: 21.5.2015
Před týdnem jsme se seznámili s historickou i současnou Nitrou a dnes se vydáme na celodenní procházku, jejímž konečným cílem bude Nitranský hrad.

SR, Nitra III. – cesta na hrad II.
Publikováno: 28.5.2015
Minulý týden jsme se vydali na procházku pěší zónou vedoucí k Nitranskému hradu. Zastavovali jsme se u různých uměleckých děl, které připomínaly slavnou velkomoravskou minulost města. Z architektonických skvostů jsme navštívili synagogu a dnes budeme v cestování pokračovat.

SR, Nitra IV. – Nitranský hradní komplex I.
Publikováno: 4.6.2015
Naši procházku po Nitře jsme minulý týden ukončili u "historických" graffiti, které nás zaujaly a trochu i naznačily, kterým směrem se budeme ubírat. Ani ne za minutu jsme se ocitli na velmi pěkně upraveném Župním náměstí, kterému dominovala žlutá budova.

SR, Nitra IX. – rozloučení s městem
Publikováno: 9.7.2015
Náš výlet v jednom z nejstarších měst Slovenska se pomalu, ale jistě blížil ke konci. V předchozím článku jsme navštívili kalvárii a Lurdskou jeskyni a skončili jsme u nábřeží řeky Nitry, které nese pojmenování Wilsonovo nábřeží.

SR, Nitra V. – Nitranský hradní komplex II.
Publikováno: 11.6.2015
Minulý týden jsme společně vstoupili do hradního komplexu a naše kroky se zastavily na Pribinově náměstí u sochy Corgoně, kterého mnozí považují za symbol města. Kdo to vlastně byl a jak pokračoval náš výlet po Nitře - to se dozvíte v následujících řádcích.

SR, Nitra VI. – Nitranský hradní komplex III.
Publikováno: 18.6.2015
Přes kamenný most a bránu jsme vstoupili na první nádvoří Nitranského hradu. Ukazatel nás vedl k cestě k jednotlivým jeho částem. My jsme naše poznávání začali pěšinkou vedoucí na vyhlídku, kde se nacházelo Diecézní muzeum a biskupský palác.

SR, Nitra VII. – Obdivování sakrálních krás města
Publikováno: 25.6.2015
Poté, co jsme ukončili prohlídku Nitranského hradu, jsme si sedli na kávu a ještě si tak na chvíli prodloužili příjemné pocity z krásného výletu. Po jejím dopití jsme se vydali Královskou cestou zpět do centra Nitry, resp. do jejího Dolního města.

SR, Nitra VIII. – pivo, kalvárie a jeskyně
Publikováno: 2.7.2015
Po vyspání se do růžova jsme sešli na snídani do společenského sálu hotelu. Zavzpomínali jsme si na včerejší výlet po sakrálních památkách a naplánovali si ten dnešní, směřující k nitranské kalvárii.

SR, Nitra: Agrokomplex – nevšední výstaviště
Publikováno: 27.12.2012
Milí naši čtenáři, dnes bychom vám rádi představili největší výstaviště na Slovensku - Agrokomplex, které má své brány otevřeny celoročně. V každém ročním období má svým návštěvníkům co nabídnout. Jistě vás o tom přesvědčíme i v následujících řádcích.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Dražovce – romantický kostelík
Jedna z městských částí Nitry se může pochlubit vzácným románským kostelem sv. Micheala archanděl...

SR, Nitra – město pod Zoborem
Město Nitra patří mezi nejstarší slovenská města s významnými památkami, které dokumentují pozoru...


Souvisejicí videa

SR, Dražovce – mystická památka
Kdysi samostatná obec, dnes městská část Nitry – Dražovce nabízí k vidění tradiční domovní zástav...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

2.7.2022
Vydejte se na výlet a poznejte tajemství slovenské přírody s novou aplikací Lesmír, která simuluje skutečného průvodce. Naviguje vás po trase vybrané „lesmírné“ stezky.  
29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
28.6.2022
Aktuální ročník festivalu Hudební léto nabídne 10 nezapomenutelných koncertů a uměleckých vystoupení z různých hudebních žánrů. Příznivci kvalitní hudby se opět můžou těšit na bohaté kulturní léto v lázeňském městě Trenčianské Teplice.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 4. 7. 2022
svátek:Prokop
dnes:
pondělí 4.7.
19 °C
zítra:
úterý 5.7.
18 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X