www.infoglobe.cz » SR, Gabčíkovo – obec proslavená přehradou

SR, Gabčíkovo – obec proslavená přehradou

Publikováno: 21.12.2016
V okrese Dunajská Streda (přibližně 40 kilometrů jihovýchodně od Bratislavy) se rozprostírá obec Gabčíkovo, jejíž dějiny sahají až do roku 1102. Při vstupu do obce můžete obdivovat zámeček s baštami nebo římskokatolický kostel sv. Margity z roku 1397.

Nicméně naším cílem tentokrát nejsou památky, ale voda v různých podobách. Než se k ní ale vydáme, nedá nám nezmínit alespoň pár zajímavostí z historie této obce. Od nepaměti patřila mezi důležitá městečka v tehdejším Uhersku. Dokumentují to výsady týdenních jarmarků od krále Matyáše, zmíněný zámeček, v němž se údajně narodil prvorozený syn Marie Terezie – pozdější císař Josef II., přítomnost několika mlýnů, lihovaru, pivovaru a cukrovaru, který patřil jisté období mezi největší v Uhersku. Původně se obec jmenovala Bes, ale v roce 1948 byla přejmenována na počest Jozefa Gabčíka, který v legendární operaci Anthropoid provedl atentát na zastupujícího protektora Reinharda Heydricha. Obec měla dlouhodobě statut města, o který přišla v poválečném období, avšak byl jí navrácen v lednu 2016. Do povědomí se dostala i díky vodnímu dílu.

zámek

Po letmé návštěvě obce jsme se vydali k vodnímu dílu Gabčíkovo, které leží na řece Dunaj. Záminka pro jeho výstavbu spočívala hlavně ve vytvoření spolehlivé plavební dráhy mezi Bratislavou a Budapeští, ale i kvůli zregulování povodní nebo zabránění vysychání okolních lužních lesů a poklesu podzemních vod.

vodní dílo Gabčíkovo

vodní dílo Gabčíkovo   vodní dílo Gabčíkovo

Výstavba díla byla zahájena v r. 1977 ve spolupráci s maďarskou stranou. Původní název díla byl Gabčíkovo-Nagymaros, avšak v roce 1989 Maďarsko jednostranně ukončilo stavební práce, čehož důsledkem musela být rozsáhlá stavební úprava úseku Gabčíkovo. V roce 1992 bylo dílo uvedeno do provozu, avšak jeho další stavby jako například elektrárna byly zprovozněny až v roce 1996. Nedokončení díla z maďarské strany si vyžádalo mezinárodní soudní spor, který Slovenská republika vyhrála, ale do dnešních dnů není vodní dílo hotové. Dosavadní náklady na výstavbu přesáhly 6 miliard bývalých slovenských korun.

vodní dílo Gabčíkovo

vodní dílo Gabčíkovo   Gabčíkovo okolí (lužní lesy)

Začátkem rozsáhlé stavby je jez Dunakiliti na území Maďarska, následně navazuje zdrž Hrušov u bratislavské městské části Čunovo, odkud vede 17 kilometrů dlouhý přívodní kanál ke stupni Gabčíkovo, který tvoří již zmíněná elektrárna a plavební komory. Energie produkovaná za pomoci 8 hydroagregátů by měla dosahovat 8 % celkové spotřeby na Slovensku, ale tento energetický potenciál nebyl ještě plně využit. Cesta vody pokračuje odpadním kanálem, který ji odvádí z elektrárny do původního koryta Dunaje. Nechybí zde několik regulačních opatření, která vedou až nakonec ke zdrži a vodnímu dílu Nagymaros (to není dokončeno, a tím pádem neumožňuje slovenské části díla plný provoz).

Gabčíkovo okolí (lužní lesy)

Gabčíkovo okolí (lužní lesy)   Gabčíkovo okolí (lužní lesy)

Při návštěvě samotného díla můžete vidět naplňování plavební komory, a to přímo z mostu nad přehradou. Naskýtá se zde několik pěkných výhledů na nádhernou krajinu lužních lesů z vyhlídkové terasy pod dozornou, která je umístěna na třicetimetrovém pilíři.

Gabčíkovo okolí (lužní lesy)   Gabčíkovo okolí (lužní lesy)

Návštěva vodního díla je atraktivní v každém ročním období a určitě vás ohromí svou velkolepostí. My jsme byli z tohoto výletu více než nadšeni, a proto vám ho vřele doporučujeme.

GPS: 47°52'49.8"N 17°32'18.4"E

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: Roman Tvarožka, Szeder László (Wikipedia.org)Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Bratislava – naučná stezka Rusovce
Publikováno: 20.4.2016
Dnes vás pozveme na procházku v příjemných slunečných jarních dnech. Vydáme se do bratislavské městské části Rusovce, kde kromě zámečku či archeologického naleziště (Gerulata) najdete i překrásnou přírodu.

SR, Piešťany – uzdravující město
Publikováno: 18.1.2017
Navštivte spolu s námi jedno z nejvýznamnějších lázeňských měst na Slovensku, kde si můžete užít nejen přírodní bohatství, ale i kulturu či úchvatné památky. Tím místem jsou Piešťany.

SR, Velký Meder – termální srdce Žitného ostrova
Publikováno: 3.11.2019
Dnes vás zavedeme do okresu Dunajská Streda, přesněji do obce Velký Meder v jižní části Žitného ostrova. Provedeme vás dějinami, navštívíme pár památek a samozřejmě nevynecháme snad největší atrakci městečka – termální aquapark.

SR, Rusovce – historický klenot Bratislavy
Publikováno: 11.2.2016
Hlavní město Slovenska ukrývá mnohé historické, přírodní a kulturní poklady. A za jedním takovým pokladem se dnes vydáme. Tentokrát to nebude jen památka či přírodní rezervace, ale celá městská část.

Jižní Slovensko: Komárno – hraniční město na levém břehu Dunaje I.
Publikováno: 8.3.2012
V nejjižnější a zároveň nejteplejší oblasti Slovenska leží malebné město Komárno, ve kterém žije okolo 36 000 obyvatel.

Jižní Slovensko: Komárno – hraniční město na levém břehu Dunaje II.
Publikováno: 15.3.2012
Komárno a jeho okolí je ideálním místem na strávení příjemného víkendu. První jarní dny jsou jako stvořené pro poznávání míst. Když sluníčko už krásně svítí, ale stále "zubatě", nastává to nejvhodnější období na procházku za historií a kulturou tohoto hraničního města.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Procházka Korzem Zálesie a parkem Malinovo
Dnes vás zveme na malebnou procházku po relativně nové atrakci, dřevěné promenádě na Malém Dunaji...

SR: Malkia Park – královské útočiště zvířat
Před pár lety (2016) otevřel své brány Malkia Park v Orechové Potôni (část Lúky), který vytvořil ...

SR, Bratislava – jarní probouzení v Rusovcích
Pokud máte rádi probouzející se přírodu, tak se vydejte prostřednictvím naší fotogalerie do brati...

Dunakiliti – malebný ostrov obklopený vodou
Na severním cípu Malého Žitného ostrova se nachází maďarská obec Dunakiliti, ohraničená vodami Du...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

26.10.2020
Pandemie koronaviru, která zasáhla celou Evropu, se nevyhnula ani organizaci Evropské noci vědců. V důsledku toho se poprvé od svého vzniku místo posledního zářijového pátku festival vědy v celé Evropě uskuteční 27. listopadu a ve změněném formátu.
23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 27. 10. 2020
svátek:Šarlota, Zoe
dnes:
úterý 27.10.
7 °C
zítra:
středa 28.10.
9 °C