www.infoglobe.cz » SR, Gabčíkovo – obec proslavená přehradou

SR, Gabčíkovo – obec proslavená přehradou

Publikováno: 21.12.2016
V okrese Dunajská Streda (přibližně 40 kilometrů jihovýchodně od Bratislavy) se rozprostírá obec Gabčíkovo, jejíž dějiny sahají až do roku 1102. Při vstupu do obce můžete obdivovat zámeček s baštami nebo římskokatolický kostel sv. Margity z roku 1397.

Nicméně naším cílem tentokrát nejsou památky, ale voda v různých podobách. Než se k ní ale vydáme, nedá nám nezmínit alespoň pár zajímavostí z historie této obce. Od nepaměti patřila mezi důležitá městečka v tehdejším Uhersku. Dokumentují to výsady týdenních jarmarků od krále Matyáše, zmíněný zámeček, v němž se údajně narodil prvorozený syn Marie Terezie – pozdější císař Josef II., přítomnost několika mlýnů, lihovaru, pivovaru a cukrovaru, který patřil jisté období mezi největší v Uhersku. Původně se obec jmenovala Bes, ale v roce 1948 byla přejmenována na počest Jozefa Gabčíka, který v legendární operaci Anthropoid provedl atentát na zastupujícího protektora Reinharda Heydricha. Obec měla dlouhodobě statut města, o který přišla v poválečném období, avšak byl jí navrácen v lednu 2016. Do povědomí se dostala i díky vodnímu dílu.

zámek

Po letmé návštěvě obce jsme se vydali k vodnímu dílu Gabčíkovo, které leží na řece Dunaj. Záminka pro jeho výstavbu spočívala hlavně ve vytvoření spolehlivé plavební dráhy mezi Bratislavou a Budapeští, ale i kvůli zregulování povodní nebo zabránění vysychání okolních lužních lesů a poklesu podzemních vod.

vodní dílo Gabčíkovo

vodní dílo Gabčíkovo   vodní dílo Gabčíkovo

Výstavba díla byla zahájena v r. 1977 ve spolupráci s maďarskou stranou. Původní název díla byl Gabčíkovo-Nagymaros, avšak v roce 1989 Maďarsko jednostranně ukončilo stavební práce, čehož důsledkem musela být rozsáhlá stavební úprava úseku Gabčíkovo. V roce 1992 bylo dílo uvedeno do provozu, avšak jeho další stavby jako například elektrárna byly zprovozněny až v roce 1996. Nedokončení díla z maďarské strany si vyžádalo mezinárodní soudní spor, který Slovenská republika vyhrála, ale do dnešních dnů není vodní dílo hotové. Dosavadní náklady na výstavbu přesáhly 6 miliard bývalých slovenských korun.

vodní dílo Gabčíkovo

vodní dílo Gabčíkovo   Gabčíkovo okolí (lužní lesy)

Začátkem rozsáhlé stavby je jez Dunakiliti na území Maďarska, následně navazuje zdrž Hrušov u bratislavské městské části Čunovo, odkud vede 17 kilometrů dlouhý přívodní kanál ke stupni Gabčíkovo, který tvoří již zmíněná elektrárna a plavební komory. Energie produkovaná za pomoci 8 hydroagregátů by měla dosahovat 8 % celkové spotřeby na Slovensku, ale tento energetický potenciál nebyl ještě plně využit. Cesta vody pokračuje odpadním kanálem, který ji odvádí z elektrárny do původního koryta Dunaje. Nechybí zde několik regulačních opatření, která vedou až nakonec ke zdrži a vodnímu dílu Nagymaros (to není dokončeno, a tím pádem neumožňuje slovenské části díla plný provoz).

Gabčíkovo okolí (lužní lesy)

Gabčíkovo okolí (lužní lesy)   Gabčíkovo okolí (lužní lesy)

Při návštěvě samotného díla můžete vidět naplňování plavební komory, a to přímo z mostu nad přehradou. Naskýtá se zde několik pěkných výhledů na nádhernou krajinu lužních lesů z vyhlídkové terasy pod dozornou, která je umístěna na třicetimetrovém pilíři.

Gabčíkovo okolí (lužní lesy)   Gabčíkovo okolí (lužní lesy)

Návštěva vodního díla je atraktivní v každém ročním období a určitě vás ohromí svou velkolepostí. My jsme byli z tohoto výletu více než nadšeni, a proto vám ho vřele doporučujeme.

GPS: 47°52'49.8"N 17°32'18.4"E

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: Roman Tvarožka, Szeder László (Wikipedia.org)Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Bratislava – naučná stezka Rusovce
Publikováno: 20.4.2016
Dnes vás pozveme na procházku v příjemných slunečných jarních dnech. Vydáme se do bratislavské městské části Rusovce, kde kromě zámečku či archeologického naleziště (Gerulata) najdete i překrásnou přírodu.

SR, Piešťany – uzdravující město
Publikováno: 18.1.2017
Navštivte spolu s námi jedno z nejvýznamnějších lázeňských měst na Slovensku, kde si můžete užít nejen přírodní bohatství, ale i kulturu či úchvatné památky. Tím místem jsou Piešťany.

SR, Velký Meder – termální srdce Žitného ostrova
Publikováno: 3.11.2019
Dnes vás zavedeme do okresu Dunajská Streda, přesněji do obce Velký Meder v jižní části Žitného ostrova. Provedeme vás dějinami, navštívíme pár památek a samozřejmě nevynecháme snad největší atrakci městečka – termální aquapark.

SR, Dunajská Streda: klenot Žitného ostrova  - VIDEO
Publikováno: 29.5.2022
V středu největšího říčního ostrova v Evropě - Žitného ostrova se nachází přes 23 tisícové okresní město Dunajská Streda. Toto nádherné město ležící v Podunajské nížině se může pochválit okolní přírodou bohatou na vzácné druhy rostlin i živočichů a zároveň v podzemí ukrývá největší zásobárnu kvalitní pitné vody ve Střední Evropě.

SR, Rusovce – historický klenot Bratislavy
Publikováno: 11.2.2016
Hlavní město Slovenska ukrývá mnohé historické, přírodní a kulturní poklady. A za jedním takovým pokladem se dnes vydáme. Tentokrát to nebude jen památka či přírodní rezervace, ale celá městská část.

Jižní Slovensko: Komárno – hraniční město na levém břehu Dunaje I.
Publikováno: 8.3.2012
V nejjižnější a zároveň nejteplejší oblasti Slovenska leží malebné město Komárno, ve kterém žije okolo 36 000 obyvatel.

Jižní Slovensko: Komárno – hraniční město na levém břehu Dunaje II.
Publikováno: 15.3.2012
Komárno a jeho okolí je ideálním místem na strávení příjemného víkendu. První jarní dny jsou jako stvořené pro poznávání míst. Když sluníčko už krásně svítí, ale stále "zubatě", nastává to nejvhodnější období na procházku za historií a kulturou tohoto hraničního města.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Procházka Korzem Zálesie a parkem Malinovo
Dnes vás zveme na malebnou procházku po relativně nové atrakci, dřevěné promenádě na Malém Dunaji...

SR: Malkia Park – královské útočiště zvířat
Před pár lety (2016) otevřel své brány Malkia Park v Orechové Potôni (část Lúky), který vytvořil ...

Dunakiliti – malebný ostrov obklopený vodou
Na severním cípu Malého Žitného ostrova se nachází maďarská obec Dunakiliti, ohraničená vodami Du...


Souvisejicí videa

SR, Dunajská Streda: perla Žitného ostrova
Uprostřed  největšího říčního ostrova v Evropě - Žitného ostrova se nachází okresní město Dunajsk...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 12. 8. 2022
svátek:Klára
dnes:
pátek 12.8.
14 °C
zítra:
sobota 13.8.
17 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X