www.infoglobe.cz » SR, Gaderské údolí – klenotnice přírody

SR, Gaderské údolí – klenotnice přírody

Publikováno: 1.4.2015
Na našich toulkách po Slovensku jsme opět zavítali do Turčianské zahrádky. Tentokrát jsme si za cíl zvolili krásné a jedno z nejznámějších údolí Slovenska - Gaderské údolí.

Vstupní branou do Gaderského údolí je obec Blatnice, známá hlavně archeologickým nálezem tzv. blatnického meče, ale také osobnostmi jako spisovatelka Maša Halamová, první slovenská botanička Izabela Textorisová nebo významný fotograf Karel Plicka. V obci se nachází barokně-klasicistní zámeček, lidové domy či o kousek dál vzdálená zřícenina hradu. Obec proslavili i filmaři, z nichž nám nedá nezmínit bratry Siakelovce - tvůrce prvního slovenského filmu o Jánošíkovi. Ale nás dnes bude zajímat nevšední přírodní výtvor jménem Gaderské údolí.
Gaderské údolí - chatová část

Když už jsme si řekli kde se nachází, resp. jak se k němu dostaneme, vydejme se nyní na malou procházku. Auto si lze nechat na parkovišti před památníkem SNP nebo u chatové osady. Pak už stačí následovat žlutou turistickou značku. Příroda zde sestává z hojně zelených lesů pohoří Velké Fatry, ale i ze skalních útesů, převisů, děr, sloupů či jiných nevšedních výtvorů. Území údolí je bohaté na výskyt zkamenělin, ale i vzácné flóry a fauny. Dokumentují to nejen mohutné buky, smrky a borovice, ale i drobná květena. Tu zastupuje například prvosenka, krásný koniklec, hřebíček nebo astry a lilie. Málokde na Slovensku najdete doslova takovou botanickou zahradu pod širým nebem. Oblast je známá také bohatým výskytem léčivých rostlin, ze kterých se v minulosti vyráběly blahodárné oleje, které se postupně dostaly prostřednictvím místních obchodníků do mnoha zemí světa.
Gaderské údolí

Z fauny byste zde mohli narazit na jelení zvěř, kance, medvědy, vlky a lišky. Zajímavostí je, že potkat byste mohli také kamzíky, kteří sem byli přivezeni z České republiky, nebo vzácné rysy. Z ptactva se zde vyskytuje například orel, výr, krkavec, sokol atd. My jsme v době naší návštěvy neviděli žádného ze jmenovaných zástupců zvířecí říše a byli jsme také rádi, protože člověk nikdy neví, jak by to dopadlo.
Gaderské údolí      Gaderské údolí

Každopádně vidět takového salamandra, fouska nebo otakárka by bylo pěkným zážitkem. Jmenovat, co všechno bychom zde mohli vidět, by nám zabralo hodně času. Žijí zde totiž tisíce druhů organismů, které jsou od roku 1972 chráněny v tzv. komplexu Tlsté jako národní přírodní rezervace Tlstá a od roku 2002 jako devátý národní park Velká Fatra.
Gaderské údolí - pohled z Tlsté

Cestou, po přibližně 18 kilometrů dlouhém údolí, jsme nacházeli informační tabule naučné stezky, která nás naváděla na cestu k již zmiňované zřícenině Blatnického hradu. Jelikož jeho návštěvu jsme neměli v plánu, z údolí jsme neodbočili, ale pokračovali dál. Samozřejmě vám návštěvu hradu doporučujeme, jelikož nabízí středověký zážitek a pohledy na krásnou Turčianskou kotlinu.
Gaderské údolí - naučná stezka

Gaderské údolí je vstupní branou i pro výstupy na vrcholky vrchů Tlstá, v jejímž masívu se nachází jeskyně Mažarná, dále Ostrá, kde je cesta zajištěna řetězy, nebo pro zdatnější turisty na vrchy Ostriedok a Krížna, jakož i na mnoho jiných. Pokud bychom pokračovali údolím dál, narazili bychom na dvě vysoké skály nazývané Čertova brána, za nimiž se nachází oblast Selenec a potom národní přírodní rezervace Padva, která je ale pro veřejnost uzavřená. Údolí lze zdolávat i na kole, což je snad nejlepší cesta. O navigaci se postará sama příroda, protože celým údolím teče potok, který místy stéká strmými kaskádami a vytváří tak neopakovatelné přírodní divadlo.

Jelikož jsme na tento výlet vyrazili poměrně pozdě, asi po hodinové procházce jsme se otočili zpět a zamířili jsme směrem k autu.
Gaderské údolí

Pokud budete na návštěvě Gaderského údolí, dejte si pozor na pojmenování Gader, které označuje hned několik údolí nacházejících se mezi obcí Blatnice a hřebenem Velké Fatry. Všechny jsou nesmírně nádherné a lze je navštívit v rámci atraktivního celodenního výletu začínajícího v Blatnici, odkud projdete Blatnickým údolím přes Královu studnu, Dědošové údolí a Gaderské údolí zpět do Blatnice. Samozřejmě je třeba vždy zvážit své schopnosti, jak jsme je zvážili i my a absolvovali jsme jen část z toho krásného turistického okruhu. Každopádně posíleni tímto zážitkem se sem určitě vrátíme a pokusíme se absolvovat celou trasu.

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: 5 úchvatných tipů na zimní turistiku II – VIDEO
Publikováno: 31.12.2021
Jelikož je Slovensko rozmanitá země plná přírodních krás, nabízí nám mnoho možností zimního vyžití. I dnes vám proto přineseme 5 tipů na zimní turistické výlety, které nás oslovily.

SR, Hadviga – procházka zaniklou osadou
Publikováno: 14.10.2020
Dnes se vydáme objevovat jednu malebnou, v současnosti už sice zaniklou, turčianskou osadu ležící v severní části pohoří Žiar. Avšak ještě předtím se na chvilku zastavíme v obci Brieštie, která se nachází nedaleko silnice II. třídy 519 (odbočka Slovenské Pravno) v okrese Turčianské Teplice.

SR, Turiec – turistický výstup na Tlstú přes jeskyni Mažarná
Publikováno: 5.4.2020
Dnes vás zavedeme do malebného regionu Turiec, přesněji do obce Blatnica, která se může pochlubit nejen významnými archeologickými nálezy (např. blatnickým mečem), hradem a zámkem, ale i slavnými osobnostmi a nádhernou okolní přírodou.

SR: Turčianská zahrádka – vzácný ráj na severu Slovenska
Publikováno: 26.7.2012
Jeden z nejkrásnějších koutů Slovenska se nachází mezi pohořím Malé a Velké Fatry. Ze severu ho ohraničuje národní kulturní město Slováků Martin a z jihu lázeňské město Turčianské Teplice. Tento kout - nebo kraj, se nazývá Turčianská kotlina, ve starších pramenech označována i jako Turčianská zahrádka.

SR: Znievský hrad – strážce Turca
Publikováno: 27.11.2014
Dnes se vydáme na zříceninu druhého nejvýše položeného hradu na Slovensku. Řekneme si něco o jeho historii a projdeme se i okolím.

SR: Mošovce – turčianská královská vesnička I.
Publikováno: 21.8.2014
Turčianská zahrádka, jak se familiárně nazývá oblast regionu Turca, skrývá v sobě krásy přírody, lidových tradic i zachovalých pamětihodností. Dnes se vydáme do jedné z největších turčianských obcí - do Mošovců, které nabízejí spojení všech tří krás dohromady.

SR: Mošovce – turčianská královská vesnička II.
Publikováno: 28.8.2014
Po minulém putování obcí Mošovce, kde jsme společně navštívili pamětihodnosti, rodné domy či anglický park, se dnes vydáme po stopách společenského života místních obyvatel, navštívíme jednu velmi pěkně zpracovanou naučnou stezku a podíváme se i na výlety do překrásného okolí obce.

SR: Turčianské Teplice – lázeňské město v lůně přírody II.
Publikováno: 14.8.2014
Po týdenní přestávce se opět vracíme do Turčianských Teplic. Poté, co naši procházku přerušila silná průtrž mračen, jsme si za útočiště vybrali místní kino. Za chvíli nebylo po dešti ani vidu a my jsme mohli pokračovat v objevování krás města.

SR: Turčianské Teplice – lázeňské město v lůně přírody I.
Publikováno: 7.8.2014
V dnešním putování po Slovensku zavítáme do městečka ležícím v oblasti Horního Turce, které je kromě funkce okresního města i významným lázeňským, kulturním a historickým centrem regionu. Vydejte se spolu s námi do Turčianských Teplic.

SR: Vrútky – dopravní uzel i vstupní brána Turčianské zahrádky
Publikováno: 15.1.2015
Na soutoku řek Váh a Turiec se rozprostírá městečko Vrútky, které sice není velké rozlohou, ale zato nabízí nevšední turistické možnosti i bohatou historii. Pojďte spolu s námi poznat toto malebné městečko na okraji Turčianské kotliny.

SR: Martin – toulky městem I.
Publikováno: 19.2.2015
Dnes se vydáme na toulky severoslovenským městem Martin. V první části si představíme místa aktivního života ve městě a v druhé zas navštívíme historické centrum, ve kterém se podíváme na pozoruhodné stavby a řekneme si také o historii institucí sídlících v nich.

SR: Martin – toulky městem II.
Publikováno: 26.2.2015
Poté, co jsme si minulý týden prošli trochu méně známá místa Martina, se dnes ocitneme v jeho samotném historickém centru.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Velká Fatra – turistický výstup na Tlstú
Absolvujte spolu s námi turistický výstup na majestátní velkofatranský vrchol Tlstá. Naším výchoz...

SR, Kláštor pod Znievom a Znievský hrad
Následující fotografie vás zavedou do malebné Turčianské kotliny, která je protkána nádhernými mí...

SR: Turčianské Teplice – lázeňské městečko
V horní části Turce se nachází okresní městečko Turčianské Teplice, jehož dlouholetá lázeňská tra...

SR: Mošovce – královská vesnička
V lůně Turčianské kotliny se nachází malebná vesnička Mošovce, která nabízí návštěvníkům nevšední...

SR: Martin a Vrútky
Dvě města v jednom, i tak nějak by se dalo pojmenovat spojení dvou historicky významných míst na ...

SR: Martin – večerní procházka městem
Město Martin se nachází v severní části Turčianské kotliny. Ze všech stran ho obklopují nádherné ...

SR: Turiec a jeho zimní krása
Turčianska zahrádka je krásná nejen v létě, ale i v zimě. Z vrcholů Malé Fatry se nabízí unikátní...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Velká Vánoční soutěž

27. 11. – 15. 1. 2023
1. cena:
Vánoční balíček plný překvapení
2. cena:
Vánoční balíček plný překvapení
3. cena:
Vánoční balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Vánoční balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Vánoční balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Vánoční balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

3.12.2022
Vespa Klub, společnost Faber Moto a Nadace Dětem s rakovinou vás zvou na charitativní jízdu městem na skútru v santa oblečení. Po minuloročním úspěchu se Vespisti opět vydávají na Vánoční Santa jízdu v Bratislavě a v Košicích, aby dětem darovali sváteční balíčky.
30.11.2022
Portál Infoglobe a společnost Viago organizuje v pořadí pátý ročník mezinárodního cestovatelského festivalu infofest, který se i tento rok uskuteční jen ve virtuální podobě. Současně se po více 6. leté přestávce vrací festival umělecké tvorby o horách Horalfest.
29.11.2022
Pomalu již zimní číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s odborníkem  z oblasti obnovy památek a ochrany nehnutelného kulturního dědictví Ing. arch. Pavlem Ižvoltem, PhD., pozve vás do fascinujícího světa mechu, představí filmový Žitný ostrov i nahlédnete na pozoruhodný jev v Občasné vyvíračce.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 5. 12. 2022
svátek:Jitka
dnes:
pondělí 5.12.
3 °C
zítra:
úterý 6.12.
3 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X