www.infoglobe.cz » SR, Gánovce – slavné naleziště neandrtálce

SR, Gánovce – slavné naleziště neandrtálce

Publikováno: 18.7.2021
Tentokrát se vydáme do podtatranské kotliny, přibližně 3 kilometry jihovýchodně od Popradu. Naším cílem bude obec Gánovce, proslulá archeologickým nálezem odlitku mozkovny neandertálce či zkamenělými otisky tehdejší flóry.

Turisticky nesmírně atraktivní obec Gánovce nabízí mnoho zážitků na poměrně malém území. Milovníci procházek se mohou vydat na objevování blízkého pohoří Kozie chrbty, sběrači minerálů si zas přijdou na své v nedaleké Květnici, kde lze nalézt pěkné acháty. Pro všechny obdivovatele památek doporučujeme návštěvu římskokatolického kostela sv. Michaela Archanděla z poloviny 13. století se vzácnými freskami a bočním oltářem sv. Stanislava ze začátku 16. století z dílny světoznámého Mistra Pavla z Levoče.

Gánovce

Pokud toužíte po odpočinku, zastavte se v místních lázních s minerální vodou a vodními atrakcemi či wellness službami. Nicméně my se vydáme k nevšední přírodní atrakci, ke Gánovským travertinům.

Gánovce, lokalita Hrádok

Lokalita nazývaná Hrádok je situována u lázní. Díky nálezům fosilní fauny a flóry z poslední meziledové doby i antropologickým nálezům byla vyhlášena v roce 1972 za národní přírodní památku. Oplocený areál proslulý nálezem dokumentujícím nejvýchodnější a nejsevernější výskyt neandrtálce ve východní Evropě je vybaven uměleckými plastikami, poměrně velkolepou bránou a informačními tabulemi. Díky místním nadšencům zde vznikl krásný geopark.

fotogenická jezírka

O pár desítek metrů dál na okraji obce jsou zas k vidění další travertinové kopy spolu s unikátním gejzírem chrlícím termální vodu přibližně každou hodinu. Nacházejí se zde také fotogenická jezírka s bíložlutými vápnitými sedimenty.

Gánovské travertiny

Neposlední zajímavostí Gánovic je přítomnost Aerologického a radiačního centra Slovenského hydrometeorologického ústavu, které jako jediné na Slovensku vypouští meteorologické balóny, které prostřednictvím sond měří atmosférický tlak, teplotu, vlhkost, směr a rychlost větru až do výšek 38 km, a to dvakrát denně. Proto pokud budete mít štěstí, nedivte se, že zahlédnete stoupající balón k nebesům.

Gánovské travertíny

Gánovce jsou snadno dostupnou obcí, vhodnou pro rodinný výlet. Na své si tu přijdou vyznavači přírody, turistiky, relaxu i historie. Proto neváhejte a určitě se zde při toulkách po Slovensku zastavte!

GPS: 49°01'48.8"N 20°19'15.1"E

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: Beata Firicová, wikipedia.org: Ing.Mgr.Jozef Kotulič (2x)Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Poprad: tatranská křižovatka - VIDEO
Publikováno: 18.12.2012
Ze seznamu měst, kterými jsme z Prahy projížděli cestou do Vysokých Tater, se zdá být Poprad jedním z nejkrásnějších, už kvůli kulise Vysokých Tater, která nad městem visí jako plakát.

SR, Poprad - Tatry: Tatranská železnice I.
Publikováno: 18.10.2012
Tatranské elektrické železnice, jak je známe dnes, zachycují jen kousek z bohaté historie této unikátní památky. V následujících řádcích se podíváme na vývoj od prvního trolejbusu na světě až po současnou elektrifikovanou železnici.

SR: Kozie chrbty – zimní túra na vrch Kozí kámen
Publikováno: 25.2.2018
Kozie chrbty (Kozí hřbety) jsou pro některé milovníky trekingu možná méně známou oblastí. Je to však pohoří, ve kterém můžete objevit turisticky velmi zajímavou a překvapivě atraktivní lokalitu nabízející snad nejkrásnější výhledy na Tatry. V následujícím článku vás provedeme zimní krajinou nejvyššího vrchu tohoto pohoří.

SR: Svit – Baťovo městečko I.
Publikováno: 30.10.2014
Podzim je nejbarevnějším obdobím roku a ideálním časem na rodinné výlety. Během jednoho slunného dne jsme se vydali do městečka Svit, o kterém jsme věděli jen tolik, že patří mezi nejmladší slovenská města.

SR, Svit: Přírodní rezervace Baba
Publikováno: 27.8.2015
Není to tak dávno, co jsme navštívili městečko Svit, které je známé např. tzv. baťovskými cihlovými domy. Už tehdy jsme se loučili se slovy, že se sem musíme znovu vrátit. A toto léto se také tak stalo. Ale místo obdivování městské zástavby jsme se vydali do přírody.

SR, cyklovýlet: Spišská Teplica - Lopušná dolina
Publikováno: 7.11.2013
Podzimní počasí je přímo stvořené pro cyklistiku, a proto si dnes představíme cyklotrasu, která je vhodná pro celou rodinu. Vydáme se na východ Slovenska do města Poprad, odkud budou naše kroky směřovat vstříc dobrodružství.

SR, Spišská Sobota – klenot pod Tatrami
Publikováno: 16.5.2013
Dnes se na toulkách Slovenskem vydáme do okresního města Poprad, konkrétně do městské památkové rezervace Spišská Sobota. Nahlédneme do její historie, kterou provázela období rozvoje i úpadku. Navzdory spletitému osudu se její historicko-umělecká hodnota nevytratila, spíše naopak, v současnosti nabízí unikátní pohled na životy našich předků v regionu Spiše.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Kozie chrbty –  kouzelné zimní krásy vrchu Kozí kámen
Kozí kámen – vrch vysoký 1 255 m je nejvyšším bodem pohoří Kozie chrbty (Kozí hřbety). Rozprostír...

SR, Svit: výlet přes Babu
Pokud máte rádi přírodu, tak se určitě vydejte na procházku přírodní rezervací Baba, která se nac...

SR, Svit – výjimečné místo na procházku
V severozápadní části Spiše, kousek od města Poprad, se nachází malebné městečko Svit. Jeho histo...

SR, Poprad – vstupní brána do Tater
Okresní město Poprad se nachází na severovýchodě Slovenska a již od nepaměti je považováno za vst...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

5.7.2022
Kyjevská oblast byla jednou z prvních zasažených území, kde pocítili místní obyvatelé ruskou vojenskou agresi. Její ničivé důsledky si nyní můžete prohlédnout virtuálně, a to prostřednictvím online muzea.
2.7.2022
Vydejte se na výlet a poznejte tajemství slovenské přírody s novou aplikací Lesmír, která simuluje skutečného průvodce. Naviguje vás po trase vybrané „lesmírné“ stezky.  
29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 5. 7. 2022
svátek:Státní svátek - Den slovanských věrozvěstů
dnes:
úterý 5.7.
17 °C
zítra:
středa 6.7.
16 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X