www.infoglobe.cz » SR, Haluzice: kostel, soutěska i rozhledna - VIDEO
SR, Haluzice: kostel, soutěska i rozhledna - VIDEO
Publikováno: 17.3.2015
Slovensko je krásná země, o tom jsme se opět mohli přesvědčit na našem jednodenním výletě, který jsme začali v malé obci Haluzice, která se nachází nedaleko okresního města Nové Město nad Váhem.
Hned po příjezdu do obce nás okouzlila sice zimní, ale o to malebnější příroda Bošáckého údolí, kterému dominoval vrch Hájnice (341 m n. m.). Původně jsme chtěli přes obec jen tak projít a jít si prohlédnout krajinu z rozhledny, ale zakrátko jsme pochopili, že by to byla velká škoda. Obec totiž kromě typické zástavby rodinných domů nabízí v opevněném areálu na jižním okraji i unikátní pamětihodnost v podobě zříceniny pozdně románského kostela Všech svatých ze 13. století. Návštěva tohoto bývalého svatostánku na nás působila tajemně až mysticky.
Vznik obce Haluzice se datuje na rok 1398, ale jen podle písemné zmínky, neboť archeologické nálezy lužické kultury z mladší doby bronzové poukazují na mnohem dřívější osídlení tohoto místa. Přítomnost historického kostela dává znát, že obec byla významným místem v rámci regionu. Dozvěděli jsme se, že u místní fary fungovala i škola. Postupně však začal význam obce upadat, a dokonce se na dlouhá léta stala součástí tzv. západně ležící Bošáce. V 90. letech se opět osamostatnila a v současnosti si žije přibližně jejích 70 obyvatel poklidným životem, občas narušovaným turisty.
Haluzická soutěska
V obci je sice turistické značení (zelená turistická značka), ale potřebovat ho nebudete, jelikož stačí jít jen vedle Haluzického potoka, který vás zavede k již zmíněné zřícenině kostela a také k druhé významné, tentokrát přírodní památce zvané Haluzická soutěska (Haluzická průrva), o jejíž vznik se postarala erozní činnost potoka. Soutěska zároveň dělí obec na dvě části. Tento nevšední přírodní výtvor má délku přibližně 1 kilometr, hloubku 50 metrů a šířku 200 metrů. Zajímavostí je, že doslova můžete pozorovat s jakou rychlostí umí přírodní síly prohlubovat a rozšiřovat toto místo. Navzdory snahám člověka zamezit této činnosti, ohrožující i domy obyvatel obce nebo památky kostela Všech svatých, se nepodařilo, jen zpomalilo. Od roku 1963 je Haluzická soutěska vyhlášena za přírodní památku se 4. stupněm ochrany a rozkládá se na ploše 3 a půl hektaru.
Rozhledna na vrchu Hájnice
Byli jsme velmi rádi, že během naší vycházky přes obec a jednotlivé památky nás provázela i naučná stezka. Nejenže nám usnadňovala orientaci a udávala správný směr, ale i nabízela zajímavé a poutavé čtení. Postupně jsme se vrátili na turistickou značku a vystoupili na vrchol Hájnice, kde nás už čekala sice jen 7,3 metrů vysoká rozhledna, ale pohled z ní byl opravdu nádherný. Viděli jsme krásné scenérie Považského Inovce, haluzický kostel, obec Haluzice i Bošáca, zříceniny hradů Tematín a Beckov či dokonce vrcholky Bílých Karpat a na horizontu se nám zdálo, že vidíme i město Trenčín.
Přesto, že cesta zpět k obecnímu úřadu z rozhledny nám trvala bezmála 20 minut, strávili jsme v obci Haluzice a v jejím okolí celý den. Haluzické kopanice nás chytly doslova za srdce, a také proto vám jejich návštěvu v každém ročním období doporučujeme.
Po procházce obcí Radošovce jsme se při návratu domů ještě zastavili v Jaslovských Bohunicích, které jsou nám známé díky nedaleké přítomnosti atomové elektrárny. Konkrétně jsme navštívili obecní část Paderovce. Zajímavostí je, že ještě před třemi desetiletími byla tato část samostatnou obcí, proto se není co divi,t že do současnosti nabízí k vidění vícero krásných pamětihodností.
Při dnešním putování Slovenskem navštívíme jednu pozoruhodnou zříceninu, která leží v Trnavském kraji, přibližně 3 kilometry od obce Dechtice. Lidově se nazývá Katarínka, ale její oficiální název zní kostel a klášter svaté Kateřiny Alexandrijské.
Na sklonku zimy jsme se vydali na výlet do národní přírodní rezervace Roštún, která se nachází v pohoří Malé Karpaty. Za vstupní bránu jsme si vybrali obec Plavecké Podhradí. Co všechno jsme viděli a zažili, se dočtete v následujících řádcích.
V Malých Karpatech se nachází množství zajímavých lokalit, které patří mezi často navštěvované a turisty oblíbené cílové oblasti. Jsou to především vrchy nabízející úžasné výhledy na okolí, které lákají mnohé turisty k výstupu. Mezi tři nejvyšší vrcholy Malých Karpat, ze kterých se naskýtají fantastické panoramatické výhledy na okolí, patří i vrch Vápenná.
Už vás nebaví poznávání historických a kulturních památek, nebo bezcílné toulání se po bratislavských zákoutích, které nejednou ukrývají okouzlující místa s neopakovatelnou atmosférou? Máte dost městského smogu a rádi byste alespoň na chvilku vyběhli někam do přírody? Máme pro vás skvělý tip! Pojďte se spolu projít po Horském parku, který se nachází téměř v geografickém středu Bratislavy!
Pokud se rádi díváte na přírodu z výšky, právě pro vás je určena nová mobilní aplikace „Rozhliadni sa“, ve které najdete informace o všech turistických rozhlednách a vyhlídkových věžích na Slovensku a pohraničí.
Jelikož je Slovensko rozmanitá země plná přírodních krás, nabízí nám mnoho možností zimního vyžití. I dnes vám proto přineseme 5 tipů na zimní turistické výlety, které nás oslovily.
Slovensko poskytuje široké možnosti v oblasti výletů a dovolených. Pokud máte rádi turistiku, navštivte majestátní hory, jestli preferujete odpočinek, vybrat byste si měli jedny z mnoha lázní. V případě, že byste se rádi podívali na Slovensko shora, navštivte některou z vyhlídek.
Jako každé pohoří, i Malé Karpaty mají své dominantní vrchy, které výrazně vyčnívají přes široké okolí. Vrcholky těchto málo četných velikánů dotvářejí charakteristické panorama Malých Karpat. Tvoří výrazné dominanty, jsou výbornými orientačními body a také nabízejí nádherné výhledy na okolní krajinu. Jedním z těchto impozantních Malokarpatských titánů je i vrch Vysoká.
Minulý týden jsme se vydali na túru z obce Dechtice ke kostelu a klášteru svaté Kateřiny. Příjemná procházka nás inspirovala k dalšímu výletu – do pár kilometrů vzdálené obce Dobrá Voda, která se chlubí krásnou zříceninou hradu a osobností Jána Hollého.
V rámci toulek po Slovensku dnes zavítáme do malé obce v okrese Púchov, kde se nacházejí nejmladší slovenské lázně, vodní nádrž, lesopark a samozřejmě nechybí ani malebná příroda. Pokud tipujete, že se jedná o obec Nimnica, tipujete správně.
Máte rádi krásné výhledy na krajinu pod Tatrami? Pokud ano, můžete se těšit na knižní novinku z vydavatelství Dajama, která láká na krásné pohledy z rozhleden.
Chcete spojit výlet do krásné přírody s výletem do české historie? Vyrazte do obce Tetín nedaleko Berouna. Nejenže tu podle pověsti sídlila Krokova dcera Teta, ale také tu ve zdejším hradišti zavraždili kněžnu sv. Ludmilu.
Od bývalého luxusního hotelu Grand Hotel Royal jsme se vydali na ulici Sad A. Kmeťa, resp. Winterovu ulici, která nás provede historickým centrem města. Hned po prvních krocích se ocitáme v zástavbě tzv. penzionů Berlín (Dr. Cmunt).
Slovenský region Pováží ukrývá mnoho přírodních, ale i lidskou rukou vytvořených krás. Za jednou z nich se dnes vydáme. V blízkosti Nového Mesta nad Váhom se nachází obec Beckov, kterou většina z nás zná podle její největší dominanty – hradu Beckov.
Svérázný region Horní Nitra nabízí nespočet atrakcí, míst a výletů do přírody. My vás dnes provedeme turisticky atraktivními lokalitami, jejichž návštěvou určitě neprohloupíte.
Malé Karpaty sice nepatří mezi nejvyšší pohoří Slovenska, přesto mají svým návštěvníkům a turistům co nabídnout. Toto pohoří je neobyčejně bohaté na mnohá zajímavá a malebná přírodní zákoutí. Z některých vrchů se naskýtají nádherné výhledy na široké okolí, ale návštěvníka okouzlí také hluboké lesy, jeskyně, nebo četná skalní města táhnoucí se hřebeny vrchů.
Už od nepaměti lákala lidi vyvýšená místa, aby se mohli porozhlédnout po širém okolí. Jako houby po dešti vyrůstaly rozhledny ve střední Evropě, zejména v druhé polovině 19. a začátkem 20. století. Na slovenském území jich je také nepočítaně a dá se říci, že každým rokem přibude nějaká další.
Během pěkného sluncem zalitého dne jsme se vydali na malou procházku hlavním městem Slovenska - Bratislavou. Za cíl našeho výletu jsme si zvolili jednu z dominant města, kterou je památník na Slavíně.
Bratislava - hlavní město Slovenska, jehož nejznámější turistické atrakce, jako Bratislavský hrad, Slavín, Dóm sv. Martina, Most SNP s pověstným ufem, nebo mnohé další kulturní a historické památky jsou notoricky známé snad všem Slovákům, aniž Bratislavu vůbec museli někdy navštívit.
Nenechte si ujít akci, která dává lidem možnost poznat oblíbená místa zahradního umění naší republiky novým způsobem nebo nahlédnout do běžně nepřístupných parků a zahrad.
V Bardějovských lázních se v pátek 2. června 2023 slavnostně začne 26. ročník lázeňské sezóny. Na programu bude otevření Parku Bély Kellera u Střediska obchodu a služeb, jeho hudební lavičky a pamětní tabule. Chybět nebude ani požehnání minerálních pramenů za účasti zástupců cirkví v prostorách lázeňské kolonády a mnoho jiného.
Opět vám přinášíme zajímavý žebříček měst. Tentokrát vám představíme nejbohatší města světa, z pohledu počtu nejbohatších lidí žijících na jednom místě. Do studie byli započítaní nejen milionáři, stomilionáři či miliardáři žijící v jednom městě, ale důraz se kladl i na globální a realitní význam daných lokalít.