www.infoglobe.cz » SR, Hniezdne – Nestville Park

SR, Hniezdne – Nestville Park

Publikováno: 1.11.2017
Dnes nás čeká výlet na severovýchodní Slovensko, kde se jen pár kilometrů od Staré Lubovně rozprostírá vesnička Hniezdne. Obec nabízí jednu unikátní turistickou atrakci, kterou byste široko daleko nenašli.

Tato vesnička slovanského původu začala svou historii psát v roce 1286. Od počátku pojmenování označovalo hnízdo, ale proč je tomu tak, jsme bohužel nezjistili. Snad to bylo podle každoročně hnízdících čápů. Kdo ví? Obec byla v roce 1412 vyhlášena uherským králem Zikmundem Lucemburským za svobodné královské město. Měla několik privilegií a sdružovali se zde různorodí řemeslníci. Připomínkou na toto období jsou oltáře v místním římskokatolickém kostele sv. Bartoloměje.

Nestville Park – areál

Nestville Park – areál   Nestville Park – areál

Při procházení ulicemi obce narazíte i na dvoupodlažní měšťanské domy, z nichž je několik zkrášleno nástěnnými malbami. Všimněte si také budovy staré školy či radnice. Zjistili jsme, že se tu dříve nacházel špitál a lázně, a to v údolí Mládeže, což je krátká dolina v Levočské vrchovině blízko obce. V současnosti tímto místem vede značená turistická trasa.
Nestville Park – expozice

Nestville Park – expozice   Nestville Park

Avšak ani jedna ze zmíněných pamětihodností nebyla naším hlavním cílem. My jsme totiž mířili na okraj Hniezdného do Nestville Parku. Tento park je totiž jakousi vstupní branou k poznávání jednoho z nejmalebnějších koutů Slovenska.

Nestville Park – vstupní brána

Jedná se o lihovar doplněný o historické expozice, které zachycují zdejší řemesla a výjimečnou zručnost lidí žijících na tomto území. Postupně si projdete dějinami řemesel souvisejícími s lihovarnictvím. Zde si budete moci kromě výkladu průvodce užít i společné fotografování nebo si vyrazit vlastní minci. Postupně projdete do moderny čili do rafinerie na výrobu lihu, kde se podíváte na výrobní technologie. Závěrem se přesunete do Řezbářského sálu, kde budete moci obdivovat největší vyřezávaný dřevěný obraz v Evropě, který je skvostným dílem místních řezbářů a zachycuje život v obci ze 13. století. Prohlídka této místnosti bude spojena s ochutnávkou první slovenské whisky Nestville, která zde zraje v dubových sudech. V závěru prohlídky navštívíte obchod se suvenýry, kde najdete úžasné upomínkové předměty a pochutiny.

Nestville Park

Nestville Park – sklady   Nestville Park – sklady

Celý areál je jakousi připomínkou na historii nejstaršího doloženého lihovaru na Slovensku, který je popsán v dějinných dokumentech nedalekého hradu Lubovňa. Jeho stavební základy stojí pod hradem dodnes. Nesville Park se neustále rozrůstá a navzdory moderní výrobě si stále zachovává tradice lidí z regionu severního Spiše.

Nestville Park – lihovar

Nestville Park – dřevořezba   Nestville Park – whisky v sudech

Teprve nedávno zde otevřeli i čokoládové království, které láká návštěvníky nejen ze Slovenska, ale i z celé Evropy. My jsme si návštěvu Hniezdného a Nestville Parku užívali. 

Nestville Park – prodejna suvenýrů

Navíc pokud si výlet dobře naplánujete, můžete se zúčastnit i některé z každoročně konajících se akcí, které přispějí k získání neopakovatelných zážitků.

GPS: 49°18'04.4"N 20°38'25.7"E

 

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Hniezdne: Nestville Park – vlastní whisky, pivo a čokoláda
Publikováno: 30.8.2020
Spišský region patří mezi nejatraktivnější místa na Slovensku i díky čtyřem národním parkům, které ho obklopují. Výjimečný je i svou tradicí lihovarnictví.

Hniezdne: Farmář – tradice a zvyky
Publikováno: 19.8.2020
Poslední srpnový víkend (29.–30. srpna) se můžete těšit na farmářskou akci, jejímž cílem je představit veřejnosti výsledky práce slovenských zemědělců, chovatelů, farmářů, zpracovatelů i drobných řemeslníků a poděkovat za jejich práci.

Slovensko: Lázně Vyšné Ružbachy
Publikováno: 15.9.2011
Na Slovensku existují dvě desítky lázní, z nichž většina je založena na léčivých pramenech. Mnohá tato vřídla a jejich léčivé účinky znali lidé už v dávné historii a patří k nim i dnešní Kúpele (Lázně) Vyšné Ružbachy.

SR, Poprad: tatranská křižovatka - VIDEO
Publikováno: 18.12.2012
Ze seznamu měst, kterými jsme z Prahy projížděli cestou do Vysokých Tater, se zdá být Poprad jedním z nejkrásnějších, už kvůli kulise Vysokých Tater, která nad městem visí jako plakát.

SR, severovýchodní Slovensko – mezinárodní cyklistický okruh
Publikováno: 4.4.2018
Milovníci cyklistiky a výletů se již brzy dočkají unikátního cyklistického okruhu, který bude spojovat slovenské a polské lázeňské pohraniční obce a města. Jeho délka bude 230 kilometrů a výraznou měrou tak přispěje k rozvoji turismu severovýchodního Slovenska.

SR, Poprad - Tatry: Tatranská železnice I.
Publikováno: 18.10.2012
Tatranské elektrické železnice, jak je známe dnes, zachycují jen kousek z bohaté historie této unikátní památky. V následujících řádcích se podíváme na vývoj od prvního trolejbusu na světě až po současnou elektrifikovanou železnici.

SR, Poprad – Tatry: Tatranská železnice II.
Publikováno: 25.10.2012
V první části článku o tatranské železnici jsme si řekli o začátcích její historie a dozvěděli jsme se o světovém technickém unikátu - "tatranském meziměstském trolejbusu". Dnes se zaměříme na novodobou historii železnice od počátku 20. století po současnost.

SR: Kežmarok – království pod Tatrami
Publikováno: 19.12.2013
Dnes naše kroky nasměrujeme na východ Slovenska, konkrétně do královského města Kežmarok, které je nejen významným historickým centrem regionu Spiše, ale i místem různorodé kultury a jedinečných osobností.

SR: Kežmarok - Turbína, babička pod Tatrami
Publikováno: 5.12.2013
Na huncovské cestě u královského města Kežmarok stojí nenápadná budova, která skrývá zajímavou historii. Jedná se o nejstarší malou vodní elektrárnu na Slovensku, která dodnes dodává elektrickou energii pro obyvatele města.

SR: Kežmarok – hrad Černé paní I.
Publikováno: 9.1.2014
Jak jsme v minulém článku slíbili, dnes naše putování po královském městě Kežmarok ukončíme na hradě. Kežmarský hrad, který patří k jedněm z mála pevností na světě, které nestojí na kopci, skrývá mnoho zajímavých a tajuplných zákoutí, které společně v následujících řádcích navštívíme.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Pieniny – procházka Vysokými Skalkami
Vydejte se spolu s námi na turistickou vycházku nejvyšším vrchem pohoří Pieniny. Jsou jím Vysoké ...

SR: Kežmarok – královské město východu
Vydejte se s námi prostřednictvím fotogalerie do okresního města Kežmarok. Toto královské mě...

SR, Poprad – vstupní brána do Tater
Okresní město Poprad se nachází na severovýchodě Slovenska a již od nepaměti je považováno za vst...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.11.2020
Jedním z nejvýznamnějších hradů na severovýchodě Slovenska je zřícenina Zborov. V letošní turistické sezoně, poznamenané dvěma vlnami koronaviru, se stal oblíbeným náhradním výletním cílem.
25.11.2020
Klub Slovenských turistů, sdružující více než 16 000 milovníků výletů do přírody, sestavil hlavní turistické akce pro rok 2021, avšak jejich aktuálnost bude záviset na epidemiologické situaci.
23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolek zveřejnil předběžný kalendář akcí na nadcházející rok 2021. Jeho aktuálnost však bude podmíněna epidemiologickou situací.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ÍRÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 29. 11. 2020
svátek:Zina
dnes:
neděle 29.11.
1 °C
zítra:
pondělí 30.11.
-2 °C