www.infoglobe.cz » SR, Holíč – unikátní větrný mlýn

SR, Holíč – unikátní větrný mlýn

Publikováno: 6.8.2015
Dnes se přesuneme do regionu Záhoří, kde navštívíme město Holíč, které se může pochlubit unikátním barokně-klasicistním zámkem, holíčskými megality a v neposlední řadě větrným mlýnem, jehož návštěva bude naším cílem.

Cesta z Bratislavy do Holíče nám uběhla velmi rychle. Určitě to bylo způsobeno pohledy na malebná pole a vesničky, které jsme cestou míjeli. Rozkvetlé máky a slunečnice, krásná modrá obloha a paprsky slunce, to vše vytvářelo tu správnou letní atmosféru. Ani jsme se nenadáli a ocitli jsme se v centru města. A tady začalo bloudění. Naštěstí jsme v dálce zahlédli směrovou tabuli, která nás měla dovést k jedinému zachovalému větrnému mlýnu na Slovensku. Hned po odbočení se cesta opět rozdvojovala, a protože označení tu už nebylo, vytáhli jsme GPSku. Ta nás spolehlivě navigovala. Z asfaltové silnice jsme se dostali na polní cestu a postupně jsme vyjeli na kopec. Pokud bychom měli auto s nižším podvozkem, tak bychom to neriskovali a raději cestu absolvovali pěšky (parkování je možné i na ulici Pod sýpkou). Asi po pěti minutách dobrodružně-adrenalinové jízdy jsme se dostali do lesa, kde byla parkovací plocha, mnoho laviček, budova s ​​nápisem „Lovu zdar“, střelnice a samozřejmě třípatrový větrný mlýn.
Holíč – větrný mlýn

Kompaktní kamenná stavba pochází z konce 19. století a typově se nejvíce podobá větrným mlýnům, které lze dodnes obdivovat v Nizozemsku (mlýn holandského typu). Základ stavby tvoří zděná budova s ​​kruhovým půdorysem, se vstupními dveřmi a malým oknem. Zakončená je cihlovou kupolí pokrytou asfaltovými pláty. Asi metr pod střechou je umístěno železné větrné kolo. Dnešní podoba větrného mlýna pochází z roku 1970, kdy chátrající stavbu začalo renovovat místní myslivecké sdružení. Zajímavostí je, že do roku 1926 měl mlýn otočnou střechu s větrným kolem, která se natáčela podle proudění větru, a jeho funkčnost byla zajišťována do konce první světové války. Je jen obrovská škoda, že se nezachoval samotný mechanismus mlýna, který by ještě více pozvedl význam této památky. Dnes stavba slouží jako lovecká chata, resp. přístřešek, který bývá otevřen během konání kulturních akcí v jeho okolí.
Holíč – větrný mlýn a okolí

Holíč – větrný mlýn Holíč – střelnice

Možná si řeknete – stejně jako my – co vlastně dělá větrný mlýn na Slovensku? Může za to období sucha na rozhraní minulých století, kdy tradiční vodní mlýny byly nahrazovány větrnými. Záznamy sice hovoří o výskytu několika větrných mlýnů, například v obcích Sobotište, Vrbovce nebo Chvojnice, ale ten v Holíči je jediný, který se nám do dnešních dob zachoval.
Holíč – region ZáhoříHolíč – region Záhoří

Větrný mlýn v Holíči se dostal i na poštovní známky, a to v dubnu 2013. Zařadil se tak mezi další technické památky, které zdobí poštovní zásilky. Osobně jsme byli trošku zklamáni, protože jsme se o jeho významu a unikátnosti nedočetli na žádné informační tabuli. Také okolí je velmi zalesněné, a tak ukrývá tuto stavbu před světem. Věříme, že se v budoucnu tato památka více otevře veřejnosti, protože bylo dost nepříjemné pozorovat rozčarované turisty, kteří sem přicházeli, zavrtěli hlavou a po necelé minutě i odešli.
Holíč – region Záhoří

My jsme však na toto místo nezanevřeli, chvíli jsme si poseděli na lavičkách a vydali se dále za krásami Slovenska.

GPS: 48°47'59.59"N 17°10'21.66"E

 

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Trnava – slovenský Malý Řím
Publikováno: 3.4.2014
Město Trnava, rozkládající se v centrální části Trnavské pahorkatiny, je jedním z historicky nejzajímavějších měst Slovenska. Proto neváhejte a vydejte se spolu s námi na poznávání města, kde se od pradávna křižovaly obchodní cesty, střídali panovníci a vznikaly krásné sakrální stavby.

SR, Piešťany – uzdravující město
Publikováno: 18.1.2017
Navštivte spolu s námi jedno z nejvýznamnějších lázeňských měst na Slovensku, kde si můžete užít nejen přírodní bohatství, ale i kulturu či úchvatné památky. Tím místem jsou Piešťany.

Orechová Potôň: Nová zoologická zahrada
Publikováno: 12.9.2016
V areálu známého závodního okruhu Slovakia Ring, kde se konají ty nejvýznamnější motoristické akce na Slovensku, byla nedávno otevřena nová zoologická zahrada pod názvem Malkia Park – Big Cats Rescue.

SR, Smolenice – Hlbočianský vodopád – VIDEO
Publikováno: 24.3.2015
Po krátké přestávce jsme se opět vydali na procházku do Malých Karpat, tentokrát do Hlbočianské doliny, která se nachází nedaleko obce Smolenice.

SR, Dobrá Voda – obec s hradem i významnou osobností - VIDEO
Publikováno: 21.7.2015
Minulý týden jsme se vydali na túru z obce Dechtice ke kostelu a klášteru svaté Kateřiny. Příjemná procházka nás inspirovala k dalšímu výletu – do pár kilometrů vzdálené obce Dobrá Voda, která se chlubí krásnou zříceninou hradu a osobností Jána Hollého.

Trnava: Malý Dobrofest 2016
Publikováno: 9.3.2016
Nenechte si ujít v pořadí již třetí ročník koncertu pro Dopyeru (nazývaný i jako Malý Dobrofest), který se uskuteční 11. března 2016 v City Areně v Trnavě.

SR, region Záhorie: Adamovská jezera – oblíbená oblast chatařů a oáza po tisíce vodních ptáků
Publikováno: 19.6.2014
Krásná Adamovská jezera, která patří do katastrálního území města Gbely, houfně vyhledávají především rekreanti a chataři. Oázu klidu zde však našlo i několik tisíc vodních ptáků, které může trpělivý návštěvník pozorovat z přístřešku dřevěné rozhledny.

SR, Záhorie: Kunovská přehrada – letní pohoda
Publikováno: 16.8.2012
Po několika týdnech, strávených více méně doma před televizí, protože jsem si během bláznivé jízdy na motokárách polámala žebra, jsem se už nemohla dočkat dalšího výletu. Na dlouhé túry si mé tělo ještě netroufalo, a tak jsme se rozhodli, že se vydáme někam k vodě.

SR, region Záhorie - Kostel sv. Margity Antiochijské
Publikováno: 29.6.2014
Čím dalším si nás získal Západoslovenský region Záhorie? Kde leží jediná dodnes zachovaná sakrální stavba z dob Velké Moravy a která to vlastně je? Odpovědi na tyto, ale i mnohé jiné otázky se dozvíte v dnešním článku.

SR, Dechtice: kostel a klášter svaté Kateřiny - VIDEO
Publikováno: 14.7.2015
Při dnešním putování Slovenskem navštívíme jednu pozoruhodnou zříceninu, která leží v Trnavském kraji, přibližně 3 kilometry od obce Dechtice. Lidově se nazývá Katarínka, ale její oficiální název zní kostel a klášter svaté Kateřiny Alexandrijské.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Smolenice – procházka k vodopádu
Hlbočianský vodopád je přírodní výtvor, který lze pozorovat pouze v období srážek nebo během tání...

SR, Dobrá Voda – Hollého vesnička
V seizmicky nejaktivnější oblasti Slovenska se nachází krásná vesnička Dobrá Voda, která je spjat...

SR, Záhorie: Adamovská jezera a unikátní kostelík
Dnešní fotogalerií se přesuneme do západoslovenského regionu Záhorie, který ze severozápadu ohran...

SR, Skalica - Výhled z kostelní věže
S výstavbou Farského kostela sv. Michala Archanděla, který je dominantou centrálního trojúhelníko...

SR, Skalica – starobylé jádro města
Starobylé město Skalica ukrývá mnoho pozoruhodných památek, ale i jednu proslulou gastronomickou ...

Západní Slovensko - Vyhlídkový let
Od našich skvělých kamarádů jsme jako svatební dar dostali nádherný dárek - hodinový vyhlídkový l...

SR, Trnava: Tradiční trnavský jarmark
I letos se konal Tradiční trnavský jarmark, který je zároveň nejstarším jarmarkem na Slovensku. N...

Město Trnava
Město Trnava je jedním z historicky nejzajímavějších měst Slovenska. Rozkládá se v centrální část...


Souvisejicí videa

SR, Ostrý Kameň – půvabná zřícenina
Nedaleko obce Buková v okrese Trnava se nachází půvabná zřícenina hradu Ostrý Kameň, kt...

SR, Dechtice – kostel a klášter uprostřed hor
Dnes zavítáme do přírodní rezervace Katarínka, která se nalézá v náruči malokarpatských hor, přib...

SR, Smolenice – občasný vodopád
Jediným vodopádem pohoří Malé Karpaty je tzv. Hlbočianský vodopád nazývaný také vodopád Padlá vod...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.11.2019
Dopravní podnik hlavního města Prahy připravil v rámci programu „Zážitková turistika pro příznivce historie městské hromadné dopravy“ na sobotu 23. listopadu jízdu historickou soupravou metra za poznáním zajímavých míst na trase B s průvodcem.
18.11.2019
Oponický zámeček nabídne 22. a 23. listopadu noční prohlídky Aponiovské knihovny obohacené o výklad v podání Divalla Tesáre.
17.11.2019
Už v pondělí 18. listopadu si můžete přijít poslechnout, co zažil Martin Krasňanský při své výpravě za polární kruh, následovat bude filmové pásmo Reel Rock.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 19. 11. 2019
svátek:Alžběta
dnes:
úterý 19.11.
5 °C
zítra:
středa 20.11.
7 °C