www.infoglobe.cz » SR: Hurbanovo, část Bohatá – souzvuk piva a historie

SR: Hurbanovo, část Bohatá – souzvuk piva a historie

Publikováno: 9.6.2019
Jen pár kilometrů od hranic s Maďarskem vzniklo město, které se díky svému zlatavého moku stalo známým i mimo Slovensko. Pokud navštívíte Hurbanovo, určitě vašemu oku i čichu neunikne místní pivovar. Nicméně věděli jste, že hned za jeho zdmi to dýchá historií? Tak pojďte spolu s námi nahlédnout do těchto dvou vzájemně propojených světů.

Při procházce Hurbanovem jsme zašli až k jeho další dominantě, kterou je bez pochyb pivovar. Budovy pivovaru se rozprostírají mezi Hurbanovem a jeho částí Bohatá. Kdysi dvě samostatné obce nazývané Stará Ďala a Bohatá se 1. srpna 1960 sloučily pod současný název Hurbanovo. Právě toto je jediná oblast města, kde se nacházejí vícepatrové stavby, protože převážnou část jinak tvoří rodinné domy.

pivovar (Hurbanovo)

Místní pivovar byl založen v roce 1964 a první zlatavý mok se zatřpytil v paprscích tohoto nejslunnějšího místa na Slovensku v roce 1969 pod názvem Hurbanovské pivo. Pojmenování Zlatý Bažant, pod kterým ho zná celé Slovensko, vzniklo pro hojný výskyt bažantů v okolí města. Už před branami pivovaru ucítíte vůni piva.  Na prohlídce Hurbanovská pivní cesta se dozvíte nejen o procesu zrodu od zrnka ječmene až po orosenou sklenici piva. Můžete ochutnat i suroviny, ze kterých se vyrábí. Degustace je samozřejmostí, ale naučí vás pivo i správně načepovat, aby vynikla jeho kvalita. Na prohlídku se musíte objednat předem a minimální počet zájemců je deset. 

veřejný park v Bohaté (Hurbanovo)

Pivovar vyniká několika prvenstvími, mezi které patří prvenství v Československu v plnění piva do plechovek (1971). Dále v osmdesátých letech pivovar přinesl nealkoholické pivo Pito. Také vám neunikne množství kamionů mířících do pivovaru, zdejší pivo se rozváží do všech koutů Slovenska i do několika evropských zemí a do světa. Vychutnáte si ho tedy i v Africe či Asii, dokonce v roce 1978 vyletělo až do vesmíru.

Ordódyovská kurie v parku, Bohatá (Hurbanovo)

Společnost se kromě rozvoje hurbanovského pivovaru věnuje i podpoře projektů na zvelebení města a jeho okolí. Podporu by si určitě zasloužil i park, který se nachází hned vedle pivovaru. Za branou se před vámi rozprostře velký historický park z roku 1840. Kromě zeleně se zde nachází i Ordódyovská kurie. Kurie spolu s parkem jsou od roku 1986 prohlášeny za národní kulturní památku.

pivovar z parku, Bohatá (Hurbanovo)

Část Bohatá patřila Deshyzyům a od roku 1571 Ordódyům, kteří vlastnili nejednu kurii ve městě. Přízemní kurie Antona VI. Ordódyho byla postavena na počátku 19. století v klasicistním slohu. Dnes už její zubožený stav však někdejší honosnost nereprezentuje. V parku se ponoříte do klidného prostředí. V zadní části parku je Centrum volného času s příjemným dětským hřištěm. Rušit vás může jen hluk kamionů za plotem sousedního pivovaru, ale zároveň zde máte možnost prohlédnout si sortiment, který nabízí. Od bedýnek s různými druhy lahvového piva až po velké sudy na výčep. 

pivovar z parku, Bohatá (Hurbanovo)

Z parku jsme vyšli na druhém konci a vydali se tichými uličkami za zvuky zvonů a siluetou věže kostelíka. Římskokatolický kostel sv. Anny, kolem kterého se rozprostírá hřbitov, je nejstarším dochovaným chrámem ve městě. Jednolodní stavbu v barokním stylu dala postavit rodina Ordódyů kolem roku 1739 jako kapli u jejich krypty. V interiéru je obraz sv. Anny a plastiky světců z 18. století. Přestavěn byl po zemětřesení v roce 1763 a v roce 1811 bylo přistavěno průčelí kostela spolu se zvonicí.

kostel sv. Anny, Bohatá (Hurbanovo)

Z historických památek v Bohaté stojí za zmínku i zvonice ze začátku 19. století, vedle níž je barokní sousoší sv. Jana Nepomuckého ze 17. století. Jsou nepřehlédnutelné, stojí u hlavní silnice směřující z Nových Zámků do Hurbanova, po níž se vracíme zpět k hvězdárně.

zvonice a sousoší sv. Jana Nepomuckého, Bohatá (Hurbanovo)

Večer nenahlédneme přes optiku dalekohledu blíže k hvězdám. Věříme, že toto pomalu se probouzející místo zaujme i další turisty a cestovatele a stane se tak vyhledávaným výletním cílem.

GPS: 47°52'58.3"N 18°11'58.9"E

 

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakce

 Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Štúrovo – město vody a tolerance II
Publikováno: 22.8.2021
Týden utekl jako voda a my se vracíme do nejjižnějšího města Slovenska – Štúrova. Dnes se vydáme za památkami a turistickými lákadly.

SR, Hurbanovo I – namiřte svůj pohled k obloze
Publikováno: 26.5.2019
Tentokrát navštívíme městečko, jehož jméno je na Slovensku denně zmiňováno ve zprávách o počasí. Kromě předpovědí je známé i svou observatoří, která je nejstarší na Slovensku a umožňuje poodhalovat tajemství noční oblohy.

SR, Morové sloupy – kamenní svědkové vítězství nad epidemiemi III
Publikováno: 28.6.2020
Dnes se společně vydáme za poznáváním slovenských trojičních sloupů. Naší první zastávkou bude Bratislava, která zažila nejednu morovou epidemii.

SR, Nitranský kraj – region geotermálních pramenů III
Publikováno: 21.2.2021
Dnes se do Nitranského kraje vydáme naposledy. Tentokrát vás zavedeme do tajemných katakomb, představíme vám úžasnou Ponitranskou cyklomagistrálu a nevynecháme ani tipy na výlety.

SR, Hurbanovo II – procházka po městě
Publikováno: 2.6.2019
Je snad na Slovensku někdo, kdo ještě neslyšel o Hurbanovu? Toto město je známé z předpovědí počasí či díky zlatavému moku, který se tu už léta vyrábí. Neuniklo ani naší pozornosti. Po návštěvě hvězdárny vás dnes provedeme jeho ulicemi.

SR: Nové Zámky – město, které se vyplatí navštívit
Publikováno: 30.8.2012
Okresní město Nové Zámky, původně vybudované na močálech, se nachází na břehu řeky Nitra a kromě městských kulturních památek nabízí svým obyvatelům či návštěvníkům množství sportovních a oddechových center, která jsou pro něj charakteristická.

Maďarsko: Komárom – město na pravém břehu Dunaje
Publikováno: 23.10.2013
Kdysi jedno město na Dunaji, dnes dvě samostatná města, ve dvou různých státech. Jedno na Slovensku - Komárno a jedno v sousední Maďarské republice - Komárom. A právě do města Komárom se dnes vydáme za poznáním jeho krás a bohaté historie.

Jižní Slovensko: Komárno – hraniční město na levém břehu Dunaje I.
Publikováno: 8.3.2012
V nejjižnější a zároveň nejteplejší oblasti Slovenska leží malebné město Komárno, ve kterém žije okolo 36 000 obyvatel.

Jižní Slovensko: Komárno – hraniční město na levém břehu Dunaje II.
Publikováno: 15.3.2012
Komárno a jeho okolí je ideálním místem na strávení příjemného víkendu. První jarní dny jsou jako stvořené pro poznávání míst. Když sluníčko už krásně svítí, ale stále "zubatě", nastává to nejvhodnější období na procházku za historií a kulturou tohoto hraničního města.

SR, Brhlovce – jedinečná skalní obydlí
Publikováno: 12.9.2013
Obec Brhlovce, která se nachází nedaleko okresního města Levice v Ipelské pahorkatině, je známá především unikátní kulturní památkou. V dnešním článku se vydáme do této obce a povíme si její příběh od minulosti až po současnost.

SR, Levický hrad – ideální místo na rodinnou procházku
Publikováno: 11.5.2014
Měsíc máj se často označuje jako "čas lásky". A k lásce neodmyslitelně patří romantické vycházky, ať už ve dvojici nebo spolu s vašimi hravými ratolestmi či milovanými rodiči. Co pro tentokrát vyrazit na nenáročnou procházku všichni spolu, celá rodina? Dnes si společně připomínáme Den matek, a tak by bylo hezké strávit den všichni pohromadě.

SR, Nitra I. – matka Slovenska
Publikováno: 13.5.2015
Dnes zavítáme do města, které je právem nazýváno matkou všech slovenských měst - do Nitry. Rozhodli jsme se pár dnů poznávat nejstarší město na Slovensku, nacházející se na sedmi pahorcích s malebnou přírodou, fascinujícími památkami a pozoruhodnou historií.

SR, Nitra II. – cesta na hrad I.
Publikováno: 21.5.2015
Před týdnem jsme se seznámili s historickou i současnou Nitrou a dnes se vydáme na celodenní procházku, jejímž konečným cílem bude Nitranský hrad.

SR, Nitra VIII. – pivo, kalvárie a jeskyně
Publikováno: 2.7.2015
Po vyspání se do růžova jsme sešli na snídani do společenského sálu hotelu. Zavzpomínali jsme si na včerejší výlet po sakrálních památkách a naplánovali si ten dnešní, směřující k nitranské kalvárii.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Štúrovo – nejjižnější město Slovenska
Jihozápadně od soutoku Dunaje a řeky Hron se rozprostírá město Štúrovo, které oplývá několika jed...

SR, Hurbanovo – město počasí, hvězd a piva
Když se řekne Hurbanovo, možná si vzpomenete na tři věci typické pro toto jihoslovenské městečko....

SR: Nové Zámky  – městečko, které překvapí
Na břehu Nitry se nachází okresní město Nové Zámky, které návštěvníkům nabízí kulturní památky, s...

SR, Nitra – město pod Zoborem
Město Nitra patří mezi nejstarší slovenská města s významnými památkami, které dokumentují pozoru...

Slovensko: Komárno - město památníků
Jihoslovenské město Komárno má bohatou historii, o čem svědčí mnohé památky a památníky doslova n...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 13. 8. 2022
svátek:Alena
dnes:
sobota 13.8.
17 °C
zítra:
neděle 14.8.
17 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X