SR, Hurbanovo I – namiřte svůj pohled k obloze

Hurbanovo leží na půli cesty mezi Novými Zámky a Komárnem a je známé svou klimatologickou stanicí. Naším prvním cílem se stává dominanta města, která je zobrazena i na samotném erbu obce. Na modrém štítu je vyhotovena zlatá silueta observatoře a sedm hvězd. Trefit přímo k hvězdárně není problém, a tak právě zde začínáme.
Slovenská ústřední hvězdárna v Hurbanově je nejstarší astronomickou pozorovatelnou na Slovensku. Její historie sahá do roku 1871, kdy bylo v Hurbanově založeno jedno z prvních astrofyzikálních observatoří v Evropě. To patřilo díky svým astronomickým přístrojům a intenzitě prací mezi nejznámější vědecké instituce v Evropě. První pozorování byla zaměřena na výzkum slunečních skvrn, jasných komet, meteorů a určování času. Ale hvězdárna prováděla i geomagnetické a meteorologické pozorování.
Tato vědecká instituce se i v současnosti věnuje výzkumu a zároveň se svou výchovně vzdělávací činností snaží přiblížit vědu a astronomii široké veřejnosti, zejména dětem. Pro individuální návštěvníky i skupiny připravuje planetárium různé programy podle ročního období. Přes den je možné pozorovat Slunce. Podvečer a jasná obloha má ale také něco do sebe. O víkendech a svátcích, pokud není speciální akce, je hvězdárna zavřená.
Ještě během dne vstupujeme do rozsáhlého historického parku, který se rozprostírá okolo observatoře a patří mezi chráněné přírodní památky města. Tento areál tvoří budova staré hvězdárny, Heydova kupole i spektrofotometrický pavilon. Při procházce parkem natrefíte na sochu známého vědce a astronoma Mikuláše Koperníka, jakož i na sluneční hodiny. Ale dominantou areálu je nepochybně dvoupodlažní budova observatoře s jejími dvěma kupolemi. Velkou kupoli postavili ve třicátých letech 20. století a nachází se v ní dalekohled.
Součástí komplexu hvězdárny je od roku 2006 i Múzeum Mikuláša Thegeho Konkolyho, jehož expozice prezentuje veřejnosti ucelený pohled na historii astronomie na Slovensku. Pojmenování nese po zakladateli hvězdárny i meteorologické observatoře v Hurbanově. Tento přední vědec (Mikuláš Konkoly-Thege 1842–1916), původem z Hurbanova, má podobně jako obec své místo i na hvězdné obloze v podobě planetek (1259) Ógyalla (starý název Hurbanova – Stará Ďala) a (1445) Konkolya.
Konkoly se obával, že po jeho smrti se tato observatoř přestane používat a zanikne. Proto celý svůj majetek věnoval v roce 1899 státu s podmínkou, že hvězdárna zůstane v Hurbanově a dokud bude naživu, stane se jejím neplaceným ředitelem. Zemřel 17. února 1916 a jeho odkaz funguje dodnes.
Od roku 1969 uskutečňuje Slovenská ústřední hvězdárna v Hurbanově i pomaturitní studium astronomie. Zastřešuje mnohé odborné, populárně-vědecké a kulturně-výchovné aktivity či soutěže. Snad nejznámější je celoslovenská výtvarná soutěž pro děti „Vesmír očima dětí“.
Naproti hvězdárně najdete historickou budovu Geomagnetické observatoře ÚVZ SAV s tabulí připomínající jejího zakladatele, jejímž posláním je monitorování a interpretování proměnného zemského magnetického pole.
Město leží v oblasti s maximálním počtem slunečných dnů (2190 h ročního slunečního svitu ze 4447 h astronomicky možného slunečního svitu) a sídlí zde Slovenský hydrometeorologický ústav. Tato meteorologická stanice již od svého vzniku patřila k nejvýznamnějším v tehdejším Uhersku. Dne 20. července 2007 zde byla zaznamenána nejvyšší naměřená teplota na Slovensku s hodnotou 40,3 °C. První pozorování počasí se zde uskutečnilo už v roce 1872. Od roku 1890 nebylo nikdy přerušeno měření, dokonce ani během válečných událostí.
Pokud chcete počkat, až se na obloze objeví hvězdy, můžete čas strávit celodenní procházkou po naučné stezce, která začíná před hvězdárnou. Necelých 14 km a pět naučných tabulí vám přiblíží přírodu okolí Hurbanova a chráněné ptačí území Dolní Pováží, kterým vede. Přírodní rezervace Révajovská pustina vás zavede na místo se vzácnými druhy hub, k pískovým dunám, přes louky a lužní lesy do přírodní mokřadní rezervace Alúvium Žitavy a nakonec se vrátíte do centra města.
GPS: 47°52'23.8"N 18°11'26.1"E
Text a foto: Mgr. Anna Nociarová
Textová úprava: redakce
Překlad: Stanislava Waniová
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

SR, Štúrovo – město vody a tolerance II

SR: Hurbanovo, část Bohatá – souzvuk piva a historie

SR, Morové sloupy – kamenní svědkové vítězství nad epidemiemi III

SR, Nitranský kraj – region geotermálních pramenů III

SR, Hurbanovo II – procházka po městě

Jižní Slovensko: Komárno – hraniční město na levém břehu Dunaje I.

Jižní Slovensko: Komárno – hraniční město na levém břehu Dunaje II.

Maďarsko: Komárom – město na pravém břehu Dunaje

SR: Nové Zámky – město, které se vyplatí navštívit

SR, Brhlovce – jedinečná skalní obydlí

SR, Bzovík – ideální tip na výlet

SR: Bzovík – klášterní pevnost

SR, Nitra II. – cesta na hrad I.

SR, Nitra I. – matka Slovenska

SR, Nitra VI. – Nitranský hradní komplex III.
Souvisejicí fotogalerie

SR, Štúrovo – nejjižnější město Slovenska

SR: Malkia Park – královské útočiště zvířat

SR, Hurbanovo – město počasí, hvězd a piva

SR: Nové Zámky – městečko, které překvapí

SR, Nitra – město pod Zoborem

Slovensko: Komárno - město památníků
Lokace:

Česká republika
Partneři:
Průvodce:
Fotosoutěž:
Objevujeme
Aktuální stavy řek:
Aktuality:
Důležité informace:
TOP 5 MÍST ve Spojeném království:
Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.
Londýn – „pupek světa” na Temži
Southampton – lodě, lodě, lodě
Oxford – vzdělanost na každém kroku
Seaford – výlet k Sedmi sestrám
Brighton and Hove – nejlepší místo pro život
Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.