www.infoglobe.cz » SR, Huty - Mlyny Oblazy v Kvačianské dolině

SR, Huty - Mlyny Oblazy v Kvačianské dolině

Publikováno: 26.6.2014
Slovensko je malebná země, která v sobě snoubí mj. krásu přírody a technických památek. A za jedním takovým zajímavým spojením přírody a výtvoru člověka se dnes vydáme. Navštívíme totiž Kvačianskou dolinu, kde stojí jedinečný komplex vodních mlýnů, které už léta patří mezi top turistické atrakce regionu.

Náš výlet začínáme v obci Huty, která se nachází na rozhraní regionů Oravy a Liptova, přibližně 8 km od Zuberce, nebo 30 km od Liptovského Mikuláše. Samotná obec je považována za jednu z nejstarších osad v okolí a její vznik se datuje do poloviny 16. století. Díky své nadmořské výšce, která dosahuje 789 metrů, je tato obec ideálním výchozím bodem pro turistiku do okolní malebné přírody Chočských vrchů. A tak, hned po zaparkování auta v obci, jsme se vydali i my na její poznávání.

Cesta k mlýnům

Cesta naučnou stezkou
Na okraji obce jsme narazili na informační tabuli, která nás upozorňovala na turistický chodníček, který je zároveň i naučnou stezkou Prosiecké a Kvačianské doliny. Jelikož jsme vstupovali z oravské strany, začínali jsme přechod Kvačianskou dolinou, která nabízela příjemné osvěžení v podobě vody tekoucí v potoce a pramenů vyvěrajících ze skal. Okolí štěrkovité cesty bylo lemované hustými jehličnatými lesy, jejichž kořeny byly pokryty travinami a květenou. Všude přítomní motýli a létající broučci dávali znát, že jsme v lůně života okouzlující přírody.

Krásy Kvačianské doliny   Krásy Kvačianské doliny

Krásy Kvačianské doliny   Krásy Kvačianské doliny

Unikátní vodní mlýny
Po příjemné procházce téměř bez stoupání jsme se ocitli na travnaté ploše, kde se zurčící potok proměnil na jakousi malou přehradu, na jejímž konci stála památka lidového technického stavitelství resp. komplex vodních mlýnů. Tato oblast se nazývá Oblazy. Už cestou k tomuto místu jsme natrefili na informační tabuli, která popisovala čtyři mlýny. Jeden z nich byl situován hlouběji v údolí, pod Roháčem, ale v 19. století ho vzala voda. Ze zbývajících tří se nám naštěstí dva zachovaly. Postupně jsme se po lávce přes přepážku dostali k vrchnímu mlýnu, který se také nazývá Gejdošovský mlýn. Ten sestává z vlastního obytného domu a samostatně situovaného hospodářského objektu. Mlýn byl postaven v první polovině 19. století. Postupně měnil majitele i technický mechanismus fungování. Kousek dál se nachází Dolní nebo Brunčiakovský mlýn, který byl také postaven ve stejném období, ale na rozdíl od Vrchního byl původně dvouprostorový tj. vybavený místností a mlýnicí. Ani tento mlýn se nevyhnul mechanickému předělání, díky kterému dnes můžeme pozorovat jeho typický půdorys ve tvaru L. Třetí mlýn představoval furmanskou hospodu, která sloužila k občerstvení kolemjdoucích. Bohužel v roce 1944 ji ustupující fašisté vypálili. Mlýny jsou v současnosti prohlášeny za technickou kulturní památku a patří k jedněm z posledních zachovaných typů svého druhu na Liptově.

Technické krásy Kvačianské dolinyMlýny Oblazy (exteriér)
Mlýny Oblazy (exteriér)   Mlýny Oblazy (exteriér)
V současnosti jsme se mohli díky dobrovolníkům podívat na zcela zrekonstruované skvosty venkovské architektury, ve kterých uvnitř je možné shlédnout technologie mletí mouky starodávným způsobem, jakož i funkční, přes stoletou „gatrovou“ pilu. Zajímavostí pro nás bylo uvědomění si faktu, že právě kolo je nejstarším motorem lidstva. Dřevěná ozubená kola zaniklých mlýnů byla později inspirací ke vzniku hodinového strojku, který byl předzvěstí vzniku počítače. Zajímavé, ne?

Mlýny Oblazy (interiér)   Mlýny Oblazy (interiér)

Mlýny Oblazy (interiér)   Mlýny Oblazy (interiér)

Plní krásných dojmů jsme si ještě chvíli po nevšední prohlídce poseděli na lavičce u ohniště a vydali se cestou zpět do obce Huty. Tento unikátní výlet bychom rádi doporučili všem milovníkům přírody a technických památek. Je vhodný i pro méně zdatné turisty či děti.

Technické krásy Kvačianské doliny   Krásy Kvačianské doliny
Krásy Kvačianské doliny   Krásy Kvačianské doliny

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

Muzeum oravské vesnice v Zuberci
Publikováno: 29.7.2010
Muzeum Oravské dědiny v Zuberci je situováno v nádherném horském prostředí pohoří Západních Tater, v části Roháče. Rozprostírá se na ploše 8 ha, kterou kdysi pokrývaly pastviny. Leží na konci stejnojmenné vesničky Zuberec, po obou stranách horského potůčku Studená. Pro širokou veřejnost je otevřeno po celý rok.

SR, Liptov: Kvačianská dolina a vodní mlýny Oblazy – VIDEO
Publikováno: 23.10.2018
Kaňonovitá dolina zaříznutá hluboko mezi masivy Černé hory a vrchu Ostrý v Chočských vrších patří bezpochyby mezi nejhezčí slovenské doliny. V její horní části navíc najdete 2 unikátní vodní mlýny Oblazy.

SR, Orava – Leštiny: obec s památkou UNESCO
Publikováno: 24.9.2017
Tentokrát nás toulavé boty zavedly na Oravu, přesněji do okresu Dolný Kubín. Rozhodli jsme se navštívit nějaké krásné vesničky, které jsou výjimečné buď díky památkám, působnosti významných osobností, nebo jsou výchozím bodem pro zajímavou turistiku.

SR: Západní Tatry – na vrchol Ostrého Roháče
Publikováno: 6.8.2017
Západní Tatry patří mezi oblíbená a vyhledávaná pohoří. Túry v tomto krásném pohoří patří k nezapomenutelným zážitkům, zejména v oblasti jejich hlavního hřebene. Snad nejznámějším a nejatraktivnějším vrchem v těchto horách je Ostrý Roháč – přechod přes něj sem každoročně láká množství turistů.

SR: Západní Tatry – túra na vrch Baranec
Publikováno: 16.11.2016
Podobně jako Vysoké Tatry, i Západní Tatry jsou atraktivní a hojně navštěvovanou oblastí, nabízejí hodnotné a krásné outdoorové zážitky. Obě pohoří tvoří jakoby jeden celek, avšak ve srovnání s Vysokými Tatrami jsou Západní Tatry níže, štíty jsou méně exponované a více travnaté. Turisticky oblíbenou lokalitou v tomto pohoří je i vrch Baranec (2 185 m n. m.), ležící v jižní části pohoří.

SR, Orava: Puchmajerové jezírko – přírodní klenot mezi stromy
Publikováno: 15.5.2014
Naše kroky dnes namíříme do oblasti Horní Oravy, konkrétně k jednomu malému rašelinovému jezírku, které má velký přírodní i kulturní význam.

SR: Liptov - Když v „ráji“ pršelo II.
Publikováno: 21.10.2013
Činnost zdejšího muzea zasahuje i do současnosti. Pořádají se zde různé tematické přednášky, edukační i vzpomínkové programy i workshopy a rychlokurzy tradičních historických ručních prací.

SR: Liptov - Když v „ráji“ pršelo I.
Publikováno: 13.10.2013
Dovolená se nám ten rok trochu pošramotila chladným a deštivým počasím. Proto z úmyslu prožít ji aktivně (přiměřeně zdraví a věku) turistickou cyklistikou a procházkami v nádherné svěží a čisté přírodě mnoho možností nezbylo.

SR: Pribylina – Muzeum liptovské dědiny v přírodě
Publikováno: 31.3.2011
Budete-li někdy cestovat severní magistrálou ze západu na východ Slovenska nebo opačně a nebudete spěchat, a naopak budete uvažovat o tom, co byste cestou mohli navštívit nebo kde byste si v příjemném prostředí mohli udělat přestávku na oddech, potom mám pro vás jeden tip. Stačí odbočit z dálnice u Liptovského Hrádku směrem na Pribylinu.

SR: Západní Tatry – hřebenová túra na Ostrou a Sivý vrch
Publikováno: 28.10.2018
Turistika v Západních Tatrách se těší velké oblibě a popularitě. Toto pohoří vděčí za svou atraktivnost i možnosti absolvování krásných hřebenových treků s výstupy na jednotlivé vrchy. V tomto článku vás zveme na neobyčejnou túru po jednom z vedlejších hřebenů Západních Tater, který nás zavede až na Sivý vrch – horu ležící na hlavním hřebeni pohoří.

SR, Region Orava: Víkend plný zážitků
Publikováno: 4.3.2013
Lyžařská sezóna je v plném proudu. Letošní zima je štědrá nejen co se týče sněhové nadílky, ale i pěkných slunečných dní. A tak, jakmile jsme měli volný víkend, vyběhli jsme aspoň na pár dní do přírody. Tentokrát naše kroky vedly na Oravu, která patří k nejkrásnějším regionům Slovenska.

SR, Orava – obec Hruštín
Publikováno: 25.4.2013
V dnešním článku vás zavedeme do malebné oravské obce Hruštín, která v sobě skrývá jedinečnou architekturu, zajímavé nářečí, množství sportovních atrakcí a v neposlední řadě krásnou okolní přírodu oblasti Středních Beskyd.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Liptov: vodní mlýny Oblazy
Pojďte s námi na nenáročnou turistickou procházku, která je vhodná i pro rodiny s dětmi. Začneme ...

SR: Hruštín, Orava žila Off Roadem
V pořadí již druhý ročník soutěže podomácku vyrobených traktorů a Off Road aut se uskutečnil prvn...

SR: Pribylina – Muzeum liptovské dědiny
Muzeum liptovské dědiny v Pribylině je nejnavštěvovanější expozicí Liptovského muzea v Ružomberku...

Muzeum oravské vesnice Zuberec – Brestová
Muzeum Oravské vesnice v Zuberci je situované v nádherném horském prostředí pohoří Západních Tate...


Souvisejicí videa

SR, Liptov: Kvačianská dolina a vodní mlýny Oblazy
Dnes se vydáme do velmi romantické doliny na Slovensku, kde se člověk prostě musí cítit skvěle. P...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 13. 8. 2022
svátek:Alena
dnes:
sobota 13.8.
17 °C
zítra:
neděle 14.8.
17 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X