www.infoglobe.cz » SR, Ivanka u Dunaje: příměstská kráska s romantickým zámkem  - VIDEO

SR, Ivanka u Dunaje: příměstská kráska s romantickým zámkem - VIDEO

Publikováno: 3.4.2022
V jihozápadní části Slovenska, za hranicí hlavního města Bratislavy, se nachází nejslunečnější obec v krajině - Ivanka u Dunaje. Počtem obyvatelů je druhou největší obcí seneckého okresu, Bratislavského kraje a dokonce patří do první pětky nejpočetnějších obcí Slovenska. Přijměte pozvání na malou procházku po jejich památkách a malebných zákoutích.

Když se vzpomene obec Ivanka u Dunaje, tak téměř každého napadne památné místo, kde tragicky zahynul spoluzakladatel ČSR, významný vědec a generál Milan Rastislav Štefánik spolu s italskou posádkou. Na místě, kde se jeho letadlo mířící z italského Terstu zřítilo, postavili podle návrhu národního umělce, architekta Dušana Jurkoviče v roce 1923 mohylu se zemním valem a slovenskými lípami po obvodu. Každoročně zde bývá pietní vzpomínka na tohoto největšího Slováka v očích lidí.

Ivanka pri Dunaji - Mohyla M.R. Štefánika; (c) Oskár Mažgút 

Ivanka pri Dunaji - Mohyla M.R. Štefánika Ivanka pri Dunaji - lipová aleja; (c) Oskár Mažgút

Dalším vyhledávaným místem na okraji obce je i mezinárodní letiště M.R. Štefánika s charakteristickou řídící věží umožňující přistávání velkokapacitních letadel. Při pozorování přistávání a vzlétávání letadel zde natrefíte i na maličký památník polního pilota Antonína Valeše, který zde zahynul ve službách vlasti v roce 1926.

Ivanka u Dunaje - Památník Antonína Valeše

Městečko Ivanka u Dunaje se může pochválit výbornou cestní i železniční dostupností, ale i krásnou cyklotrasou vedoucí podél letiště ze samotného historického centra Bratislavy. 

Ivanka u Dunaje - Zámek (pohled z parku)

Snad největší dominantou obce je bezpochyby překrásný a romanticky působící zámek s výraznou siluetou. Postavený byl v rokokovém slohu v 18. století pro rod Grasalkovičovců. Ti ho vlastnili až do roku 1841 a po vymření mužské větve rodu rezidenci koupilo srbské kníže Michal Obrenič. Pro zajímavost doplníme, že panovník byl důvěrným přítelem Ľudovíta Štúra a v době revoluce v letech 1848/49 významně finančně podpořil slovenské dobrovolníky bojující proti Maďarské vrchnosti. Štúr mu za podporu věnoval své slávné dílo O národních pověstech a písních plemen slovanských a došlo dokonce i k jejich střetnutí v časech, když byl pod policejním dozorem. Setkání připomíná pamětní tabule osazená na budově.

Ivanka u Dunaje - zkratka jména Ježiš v řečtině na stěně zámku 

Ivanka u Dunaje - fontána se zámkem v pozadí Ivanka u Dunaje - zámek (erb)

Začátkem 20. století noví vlastníci Huňadyovci dali zámek neogoticko-secesně upravit, a tak v současnosti představuje poschoďovou budovu s architektonickým řešením vycházejícím ze vzorů středověké architektury i z kombinace románských a gotických prvků na fasádách. Nádherný vzhled dotváří secesní polygonální věž ukončená helmicí.

Ivanka u Dunaje - pohled na kzámek 

Okolí reprezentačního zámku bylo původně obklopené rozsáhlým francouzským parkem (barokní zahradou), ale jeho velkolepá krása se postupně vytratila. V roce 1943 odkoupili zámek jezuiti, zřídili zde internát pro mládež studující na jejich gymnáziu v Bratislavě. Později byl jejich majetek znárodněný komunisty až nakonec po revoluci byl restitucí opět vrácený do správy Společnosti Ježišovy - jezuitů. V současnosti je zámek zrekonstruovaný a sídlí v něm hlavně dvě instituce: jezuitské Centrum spirituality Loyola a Kolegium Antona Neuwirtha. 

Ivanka u Dunaje - fontána v parku zámku

Ivanka u Dunaje - kaštanová álej v parku Ivanka u Dunaje - park v okolí zámku

Pokud se vrátíme zpět do parku Grasalkovičova zámku, tak za pozornost určitě stojí kámen obruby malé parkové fontány. Mimo areálu zámku se doporučujeme procházet Náměstím padlých hrdinů s kamenným křížem nebo na boku stojícím Kostelem sv. Jana Křtitele. Všimněte si kouli pod křížem kostelní věže, kde byly uschované

Ivanka u Dunaje - v pozadí Kostel svatého Jana Křtitele

O pár desítek metrů dále se vine zrekonstruované Náměstí svaté Rozálie s rotundovou Kapličkou zdobenou novoklasicistickým průčelím, kupolovitou střechou, malou věžičkou a v ní umístěným zvonem. Tato sakrální stavba je věnovaná památce ukončení morové epidemie (1831).

Ivanka u Dunaje - Kaplička sv. Rozálie; (c) Wikipedia.org - Plepo

Ivanka u Dunaje - Socha M.R. Štefánika Ivanka u Dunaje - zámek (pohled z ulice)

Samozřejmě při přecházení jednotlivých ulic by jste narazili i na množství barokních soch, pomníků padlých vojaků nebo kříže. Okolí obce dotváří příroda s částmi původního lužního lesa. Pokud se vám poštěstí, zahlédnout tu můžete vícero známých osobnosti, které tu žijí. Ivanka u Dunaje díky své blízkosti Bratislavy se stala oblíbenou příměstskou obcí s výbornou občanskou vybaveností, velkým množstvím pamiatek a příjemnou atmosférou. 

 

 

 

GPS: 48°11'25.8"N 17°15'31.8"E

Text, foto a video: Pavol Jemala, Slovensko zdola, Wikipedia.org - Plepo, Oskár Mažgút (2)

Hudba: Pixabay.com; Happy long - 10700

 

 

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Šamorín: starobylé i moderní městečko - VIDEO
Publikováno: 23.10.2022
Bezmála 14-tisícové město Šamorín je situované na západním Slovensku necelých 25 kilometrů jihovýchodně od Bratislavy. Žitnoostrovní městečko obklopuje Podunajská nížina a územně je členěné na pět částí, a to Šamorín, Bučuháza, Čilistov, Královianky, Mliečno a dvě historické části Gančháza a Šámot.

SR, Bernolákovo: obec slavných osobností i památek - VIDEO
Publikováno: 6.3.2022
V západní části Podunajské nížiny, na nivě Malého Dunaje a Černé vody se nachízí obec Bernolákovo. Najdete zde skvostný Esterházyovský zámek, vícero unikátních sakrálních staveb nebo dokonce ruiny středověkého hradu.

SR, Modra: město keramiky a vína – VIDEO
Publikováno: 14.8.2022
Na jihozápadě Slovenska, přibližně 25 km od hlavního města se nachází slavné městečko Modra. Historicky bylo vždy spjaté s okolními městečky Pezinok a Svatý Jur, jakož i s mnoha významnými osobnostmi včetně jednoho z největších Slováků - Ľudovítem Štúrem.

SR, cyklovýlet: Petržalka – Památník M. R. Štefánika II.
Publikováno: 2.9.2015
Poté, co jsme se vydali na kolech z Petržalky přes Přístavní most, podél Malého Dunaje a přes Vrakunský lesopark, jsme se ocitli u letiště, odkud budeme dnes pokračovat dál k našemu prvnímu cíli, a to k Památníku M. R. Štefánika.

SR, cyklovýlet: Petržalka – Památník M. R. Štefánika I.
Publikováno: 26.8.2015
Také letos jsme během letních dnů vyhledali příjemné osvěžení v sedle našeho dvoukolového oře. Jelikož bydlíme v Petržalce, tak i naším výchozím bodem pro cyklovýlety je toto největší slovenské sídliště.

SR, Bratislava – petržalský ostrov Starý háj
Publikováno: 8.4.2020
Největší sídliště Slovenska – bratislavská Petržalka – skrývá mnoho přírodních zákoutí. Jedním z nich je i přírodní rezervace Starý háj, která se nachází ve východní části Petržalky, nedaleko Dunajské cyklostezky (Eurovelo 6).

SR, Svatý Jur – vinařské městečko I
Publikováno: 4.11.2020
K pestrobarevnému podzimu neodmyslitelně patří i sběr révy, ochutnávka hroznového moštu a burčáku. Poslední teplé paprsky slunce zas lákají k výletu. Ideálním spojením obou aktivit je návštěva nádherné vinařské obce Svatý Jur.

ČR, SR – po stopách Dušana Samuela Jurkoviče
Publikováno: 25.7.2018
Letos si připomínáme 150. výročí narození nejvýznamnějšího slovenského architekta Dušana Samuela Jurkoviče. V dnešním článku ho připomeneme prostřednictvím návštěv unikátních staveb a prozradíme vám i něco o jeho životě.

SR, Bratislava – Františkánská zahrada a letní čítárna
Publikováno: 7.9.2016
V okolí historického centra Bratislavy se nachází množství zajímavých parků, zahrad či jiných zelených ploch, které poskytují obyvatelům i návštěvníkům města odpočinek v přírodě. Ale ani samotné centrum není až tak kamenné.

SR, Bratislava – Most SNP a jedinečná vyhlídka na jeho vrcholu
Publikováno: 25.7.2013
Jedinečný Most SNP s nepřehlédnutelnou stavbou, připomínající ufo na vrcholu pylonu jednoznačně patří k nejznámějším a nejfotografovanějším dominantám Bratislavy. Dnes už jaksi přirozeně patří k tváři hlavního města, ale vždy tomu tak nebylo.

SR, Bratislava – unikátní rozhledna na Děvínské Kobyle
Publikováno: 1.11.2020
Podzim je ideálním časem na výlety, proto jsme se rozhodli navštívit relativně novou vyhlídkovou věž nacházející se na nejvyšším bodě Děvínské Kobyly v areálu bývalé raketové základny. Přístupná je z bratislavských městských částí Děvínská Nová Ves, Děvín a Dúbravka.

SR, Bratislava: Medická zahrada – park v srdci města
Publikováno: 19.12.2021
Zveme vás na procházku jedním z nejoblíbenějších i nejhezčích veřejných parků v Bratislavě. Nachází se v poměrně hustě zastavěné oblasti městské části Staré Město a nese pojmenování Medická zahrada, která trefně vystihuje okolní přítomnost polikliniky, školy nebo děkanátu Lékářské fakulty Univerzity Komenského.

SR, Bratislava: Městské hradby
Publikováno: 3.8.2016
Po návštěvě Prezidentské zahrady minulý týden se i dnes vydáme na jedno velmi pěkné místo Bratislavy. Budou jím městské hradby, které vás bezplatně zavedou do dob středověku a zároveň ochladí v horkých dnech.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Bratislava: Medická zahrada – oáza pokoje uprostřed města
Vydejte se na poslední podzimní toulku. Tentokrát vás zavedeme do veřejného parku, který se nachá...

SR, Bratislava: Velký a Malý Draždiak a jejich okolí
Zveme vás na výlet k petržalským jezerům, která najdete na okraji poměrně husté sídlištní zástavb...

SR, Petržalka: Na kole Starohájským ostrovem
Dnes vás zavedeme na největší sídliště Slovenska – do bratislavské Petržalky. Pokud si ale myslít...

SR, Bratislava – malá velká botanická zahrada
Bratislava nabízí domácím i návštěvníkům mnoho krásných zelených oáz, kde se mohou pobavit, zrela...

SR, Bratislava – jarní probouzení v Rusovcích
Pokud máte rádi probouzející se přírodu, tak se vydejte prostřednictvím naší fotogalerie do brati...

SR, Bratislava: Nevšední terenní vycházka
Druhou říjnovou neděli se příznivci portálu Infoglobe, jakož i Slovenského paleontologického klub...

SR, Bratislava – zelený Starý háj
Starý háj v Petržalce je oázou zeleně uprostřed největšího slovenského sídliště. Les, kde na větv...

SR: Bratislava - fauna a flóra Chorvatského ramene
Chorvatské rameno je kanál, který vede bratislavskou městskou částí Petržalka. Je vybudován v jed...

SR, Bratislava: Bratislavský hrad
Dnešní kolosální stavbě předcházelo mnoho podob – od původního keltského oppida přes hradiště,&nb...


Souvisejicí videa

SR, Šamorín - starobylé i moderní městečko
Necelých 25 kilometrů jihovýchodně od Bratislavy se na Žitném ostrově rozprostírá bezmála 14-tisí...

SR, Bernolákovo – obec osobností i krásných památek
Na nivě Malého Dunaje a Černé vody se rozprostírá obec Bernolákovo nabízejíc k vidění skvostný Es...

SR, Bratislava – malé velké město
Hlavní město Slovenska mělo dlouhou dobu pověst nudného místa. To už ale neplatí. Do Bratislavy s...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakce:
Láskyplný balíček
2. cena redakce:
Láskyplný balíček
3. cena redakce:
Láskyplný balíček

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

31.5.2023
V Bardějovských lázních se v pátek 2. června 2023 slavnostně začne 26. ročník lázeňské sezóny. Na programu bude otevření Parku Bély Kellera u Střediska obchodu a služeb, jeho hudební lavičky a pamětní tabule. Chybět nebude ani požehnání minerálních pramenů za účasti zástupců cirkví v prostorách lázeňské kolonády a mnoho jiného.
30.5.2023
Opět vám přinášíme zajímavý žebříček měst. Tentokrát vám představíme nejbohatší města světa, z pohledu počtu nejbohatších lidí žijících na jednom místě. Do studie byli započítaní nejen milionáři, stomilionáři či miliardáři žijící v jednom městě, ale důraz se kladl i na globální a realitní význam daných lokalít.
27.5.2023
Také toto léto se můžete těšit na množství akcí nebo novinek, které spolu s obrovským přírodním potenciálem, kulturním bohatstvím a kvalitou poskytovaných služeb zaručí, že region Horehroní se stane pro turisty oblíbenou dovolenkovou destinací.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 1. 6. 2023
svátek:Laura
dnes:
čtvrtek 1.6.
13 °C
zítra:
pátek 2.6.
15 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X