www.infoglobe.cz » SR, Javorníky: Po hřebenu na Velký Javorník

SR, Javorníky: Po hřebenu na Velký Javorník

Publikováno: 13.9.2012
Pokud i vy patříte k milovníkům přírody, kterým nedělá problém odnést si to nejnutnější na zádech, čili vodu, něco na zub a pro případ zhoršení počasí i nějaké náhradní oblečení, nebo alespoň pláštěnku, tak hřebenovou turistickou vycházku z Horského hotelu Portáš na nejvyšší vrch pohoří Javorníků - na Velký Javorník, vám mohu vřele doporučit.

Tento zajímavý Česko-Slovenský výlet, který sice patří k těm časově náročnějším, hravě zvládnete i s dětmi. Jedná se o příjemnou, i když poměrně dlouhou, hřebenovou túru, během níž však nenarazíte na žádný bufet, takže aspoň nějaké jídlo a hlavně vodu byste si rozhodně měli vzít s sebou. Jelikož počasí v horách bývá často nepředvídatelné a může se rychle změnit, ani náhradní oblečení nebo alespoň pláštěnka by neměla chybět ve vaší turistické výbavě. Přesto se před turistickou vycházkou určitě podívejte na předpověď počasí, nejlépe určenou přímo pro danou horskou oblast. Zářijové počasí patří k těm nejstálejším, letní vedra jsou na ústupu a příjemné babí léto je přímo ideální na horské vycházky. A i příroda vás v tomto čase jistě okouzlí svou krásnou barevností. Takže směle do přírody.

Horský hotel Portáš

Na Velký Javorník vede několik značených turistických tras, ať už ze slovenské strany pohoří, nebo z české. Pro nás se výchozím bodem, a zároveň i cílovým, protože jsme tu byli na pár nocí ubytováni, stal Horský hotel Portáš, který je situován přímo na hranici těchto dvou států.


Nenáročná hřebenovka

Přímo před hotelem stojí turistický rozcestník (houbička). Za náš dnešní cíl jsme si turistický směrovník před Horským hotelem Portášvybrali Velký Javorník, nejvyšší horu celého pohoří Javorníků, který dosahuje výšky 1072 m n. m. Je situován přibližně ve středu pohoří na jeho hlavním hřebeni. Celá trasa našeho výletu vedla od začátku až do cíle po červené turistické značce. Přesto, že zvládnutí celé túry z horského hotelu Portáš na Velký Javorník a zpět nám zabrala přes půl dne, určitě se nedá mluvit o namáhavém výstupu. Turistický chodník vedl po hřebeni, a tak na nás žádné dlouhé a strmé výstupy nečekaly.

Povolený doping na Malém Javorníku

Malý Javorník
Po ujití asi pěti kilometrů se před námi na pravé straně od turistického chodníku objevila malá vyvýšená planinka. Hurá, konečně Malý Javorník (1019 m n.m.), náš první "mezicíl", na kterém jsme si dopřáli malé občerstvení v podobě jablíčka a skvělé čokoládové tyčinky. Samozřejmě z vlastních zásob, protože jak jsem již zmiňovala, cestou jsme na žádný bufet či horskou chatu nenarazili. Na vrcholu nás kromě turistického rozcestníku čekala i tabule, která upozorňovala, že tudy vede státní hranice. Samozřejmostí byl i hraniční kámen, těch jsme po cestě míjeli opravdu nesčetně. Až potud jsme totiž šlapali chvíli po slovenské a csedlo Bukovinahvíli po české straně Javorníků.

Památník a vyhlídka na Ztracenci

Odteď už naše kroky putovaly po slovenské straně pohoří. Ale stále se dá říci, že jsme šli těsně vedle státní hranice. Pokračovali jsme přes sedlo Bukovinu, až jsme se dostali na vrchol Ztracenec, kde nás kromě památníku osvobozovacích bojů vítala i krásná dřevěná vyhlídka, ze které se naskýtal nádherný kruhový výhled na krajinu. I zde jsme si udělali menší přestávku, pokochali se pohledem po okolí, a protože se nám začalo zhoršovat počasí, raději jsme se dlouho nezdrželi a pokračovali v cestě.

 

       Ztracenec    krásný výhled na krajinu            

Během celé túry jsme kromě turistů potkávali i mnoho cyklistů. Krásná příroda, poměrně nenáročný terén a zajímavé výhledy do krajiny přilákaly i je. Nejen dospělí, ale i mnohé děti zvládaly takový výlet bez toho, aby bylo na nich znát nějakou obzvlášť velkou únavu. Až jsem se styděla, že nemám ani zpola takovou kondičku jako oni. Už teď jsem začala cítit nohy, ale nedala jsem na sobě nic znát a pokračovala dál. Do cíle to už nemáme daleko.

Sláva našemu výletu, nezmokli jsme, už jsme tu

Zanedlouho jsme byli v sedle Gežov, ze kterého už bylo vidět dvoukříž na Velkém Javorníku. Vypadalo to, že každou chvíli spadnou první dešťové kapky, ale počasí nás už nyní nemohlo odradit. Za tu chvilku, než jsme vyšli na vrchol, se však i mračna potrhala, a tak jsme si nahoře - na Velkém Javorníku dopřáli zaslouženou delší pauzu. Bylo tu opravdu nádherně. Krásný výhled, poměrně dost lidí, kteří dosáhli stejný cíl, i když každý zvlášť. Na horách miluji nejen přírodu, ale i ty lidi, jakoby se ta krása okolí přenášela i do jejich duší. Na horách každý každého pozdraví, někteří se s vámi dají do řeči, přestože vás nikdy předtím neviděli a asi už ani nikdy neuvidí. Jednoduše tu zapomínají na své běžné starosti.

Velký Javorník

Trochu jsem se bála, že cestou zpátky se už dešti nevyhneme, ale mýlila jsem se. Cesta nám rychle uběhla a mrholilo pouze tehdy, když nás chránili košaté koruny stromů, takže zpět do Horského hotelu Portáš jsme se vrátili příjemně unavení a naštěstí i v suchu.

Text a foto: O. Maňáková

Překlad: Stanislava Waniová

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Javorníky: Horský hotel Portáš – romantika uprostřed hor
Publikováno: 15.6.2012
Poslední květnový víkend jsme se s manželem vydali do turisticky mimořádně atraktivní lokality ležící na hranici České a Slovenské republiky - do pohoří Javorníky. Našim útočištěm se na několik nocí stal útulný Horský hotel Portáš.

Slovensko: knižní publikace z edice Po Slovensku – Nejkrásnější hřebenovky
Publikováno: 9.10.2013
V květnu tohoto roku byla oficiálně uvedena do života další velmi zajímavá knižní novinka z edice Po Slovensku od vydavatelství DAJAMA, která nese název Nejkrásnější hřebenovky. Pokud i vy patříte k milovníkům turistiky a chtěli byste mít tuto jedinečnou knížku ve své knihovně, tak čtěte dál a zapojte se do naší soutěže. Možná se štěstí usměje právě na vás!

Slovensko: knižní publikace z edice Po Slovensku – Nejkrásnější pěší přechody
Publikováno: 15.6.2014
Zajímavá knižní edice s názvem Po Slovensku od vydavatelství Dajama systematicky mapuje ty nejkrásnější a nejzajímavější trasy a místa, která rozhodně stojí za to navštívit. Minulý týden jsme si představili Cykloprůvodce Nejkrásnější cyklovrcholy a dnes si přiblížíme další letošní novinku, a to knížku Nejkrásnější pěší přechody, kterou vyhraje jeden z vás.

SR, Nimnica – lázně, voda a turistika v jednom – VIDEO
Publikováno: 31.5.2016
V rámci toulek po Slovensku dnes zavítáme do malé obce v okrese Púchov, kde se nacházejí nejmladší slovenské lázně, vodní nádrž, lesopark a samozřejmě nechybí ani malebná příroda. Pokud tipujete, že se jedná o obec Nimnica, tipujete správně.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Valašské Klobouky a rozhledna na Královci
Jihovýchodně od Zlína se nachází obec Valašské Klobouky, kterou obklopuje pohoří Bílých Karpat a ...

SR, ČR: Bílé Karpaty a Velký Lopeník
Na pomezí Slovenska a České republiky se rozprostírá nádherné pohoří Bílé Karpaty, které nabízí m...

Javorníky: Hřebenová túra na Velký Javorník
Koncem května jsme se s manželem vydali na zajímavou túru po hlavním hřebeni pohoří Javorníky. Na...

Javorníky: Horský hotel Portáš a malebné okolí
V obklopení překrásné přírody, na hranici České a Slovenské republiky, na hlavním hřebeni pohoří ...


Souvisejicí videa

SR, Nimnica – obec spjatá s vodou
V regionu Horního Pováží se nachází nevelká obec Nimnica, která je známá léčivou vodou. Najdete z...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
16.10.2020
Již brzy si budete moci prolistovat nové knížky zachycující krásy Považské Bystrice i Topolčan a jejich okolí z ptačí perspektivy.
14.10.2020
Zítra nabývají na Slovensku platnosti nová opatření související se šířením onemocnění covid-19.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 20. 10. 2020
svátek:Vendelín
dnes:
úterý 20.10.
11 °C
zítra:
středa 21.10.
12 °C