SR: Kežmarok – hrad Černé paní I.
Publikováno: 9.1.2014
Jak jsme v minulém článku slíbili, dnes naše putování po královském městě Kežmarok ukončíme na hradě. Kežmarský hrad, který patří k jedněm z mála pevností na světě, které nestojí na kopci, skrývá mnoho zajímavých a tajuplných zákoutí, které společně v následujících řádcích navštívíme.
Vznik hradu se datuje přibližně do roku 1463. Spojován je s šlechtickou rodinou Zápolských, kterým tehdejší král Matěj daroval cenzus (příjem z daně), ze kterého bylo možné postavit dodnes majestátně působící hrad.
Hrad byl typově navržen jako městský, aby chránil město před útokem nepřátel. Ale jeho účel byl ve skutečnosti přesně opačný. Hrad město nechránil, ale bojoval proti němu. Ptáte se jak je to možné? Vysvětlení je jednoduché. Kežmarský lid se nechtěl vzdát práv svobodného královského města. Pokud by o tento statut Kežmarok přišel, stal by se jen obyčejným poddanským městečkem, což nebylo výhodné pro lid, ale pro hradní pány, kteří by měli z takového uspořádání větší užitek. Statut města se navzdory snahám rodiny Zápolských nezměnil, tedy až do roku 1528, kdy tato rodina hrad i s městem darovala spřátelené polské rodině Lasky. Ta trpěla věčnou finanční tísní, která se projevovala mnohonásobným zvyšováním daní. Vlivem těchto okolností přešel hrad později do zástavy rodiny Thökölyových. Ta se postupem času stala novým vlastníkem hradu. Rodina Thökölyovců se zasloužila o přestavbu původně gotického hradu na přepychové renesanční sídlo. Postavila i barokní kapli a budovu koníren. V době kralování této rodiny docházelo k častým ozbrojeným střetům s městem a dokonce i k zákeřným vraždám. Kežmarčanům se nakonec podařilo vykoupit zpod tyranie hradních pánů, a to za pomoci císaře, který zkonfiskoval majetek hradu. Inventář hradu byl odvezen do Levoče a do Vídně. Až v roce 1702 se stal hrad majetkem místního lidu.


Hrad začal lid využívat k podřadným účelům. Sloužil jako sýpka obilí, kasárna, dílny nebo špitál. V 18. století hrad několikrát vyhořel a o století později nastaly první snahy o zřízení hradního muzea. Tyto snahy se naplnily až v roce 1931, kdy byly ve vstupní věži hradu nainstalovány sbírky dokumentující život města a jeho blízkého okolí. Druhá světová válka rozvoj muzea přibrzdila. Do hradu se nastěhovalo německé komando a po potlačení Slovenského národního povstání se část hradu stala vězením pro partyzány a civilisty. Ještě smutněji se hrad zapsal do dějin, když se stal jakousi přípravnou na deportace židů. Ve 46. roce minulého století se zase část hradu stala sběrným táborem občanů německé národnosti, kteří museli odejít v rámci odsunu. Po roce se opět konečně otevřelo muzeum. Začátkem 50. let se v hradě zpřístupnilo 9 tematických místností. V letech 1962 až 1985 proběhla generální oprava hradu a pod správu ho převzalo muzeum. Od těch dob až dodnes je v jeho vlastnictví celkem 5 objektů. Jsou to: hrad s expozicemi, přístavba hradu (tzv. konírny), dva měšťanské domy - dům na Hlavním náměstí č. 55 s expozicí Měšťanská bytová kultura na Spiši a dům v ul. Dr. Vojtěcha Alexandra č. 11, využívaný pro příležitostné výstavy, a posledním objektem je bašta sloužící jako depozitář muzea.

Expozici muzea jsme navštívili i osobně. O tom, čím nás muzeum nejvíce zaujalo, si však popovídáme až za týden.
Text a foto: Oskár Mažgút
Překlad: Stanislava Waniová
Vložit nový příspěvekSouvisejicí články
Publikováno: 4.3.2009
Prešov nebo také rusínsky Prjašev, německy Preschau nebo maďarsky Eperjes, se nachází na východním Slovensku a je hlavním městem Prešovského samosprávného kraje.
Publikováno: 8.11.2017
V dnešním článku se vydáme do okresu Stará Lubovňa. Navštívíme obec Litmanová, která je známá lyžařským areálem, ale hlavně nedalekým poutním místem, kde se údajně zjevovala Panna Marie.
Publikováno: 29.7.2018
Léto je v plném proudu a s ním i ideální čas na rodinné výlety. Jedním z nejatraktivnějších lákadel dovolenkové sezony na Slovensku jsou středověké hrady. Na své si tu přijdou děti i dospělí. I z tohoto důvodu nás zaujala nová kniha, která láká k návštěvám těchto kamenných klenotů.
Publikováno: 18.9.2018
Podzim je nejbarevnějším obdobím roku a zároveň jedním z nejvhodnějších pro poznávání krás Slovenska. Tentokrát vás zavedeme do obce Červený Kláštor, kde zažijeme úžasné dobrodružství v podobě splavu zurčící řeky.
Publikováno: 9.1.2019
Dnes vás zavedeme do klidného prostředí Zamaguria, které se rozprostírá na severovýchodě Slovenska. Navštívíme lázně Červený Kláštor Smerdžonka, kde od nepaměti vyvěrá zdravá minerální voda. Zvěsti o této léčivé vodě pod Třemi Korunami (982 m n. m.) se začaly šířit již na počátku 14. století, kdy ji ve své léčitelské praxi využívali kartuziánští a později kamaldulští mniši z nedalekého kláštera.
Publikováno: 19.8.2020
Poslední srpnový víkend (29.–30. srpna) se můžete těšit na farmářskou akci, jejímž cílem je představit veřejnosti výsledky práce slovenských zemědělců, chovatelů, farmářů, zpracovatelů i drobných řemeslníků a poděkovat za jejich práci.
Publikováno: 30.8.2020
Spišský region patří mezi nejatraktivnější místa na Slovensku i díky čtyřem národním parkům, které ho obklopují. Výjimečný je i svou tradicí lihovarnictví.
Publikováno: 22.1.2021
Fotopublikace Slovenské hrady a zámky z nebe z autorského pera Milana Paprčky byla zpracována jako audiokniha pro seniory. Na konci minulého roku byla darovaná domovům důchodců ve formě DVD a v současnosti je již dostupná i široké veřejnosti.
Publikováno: 25.4.2021
Nejlidnatějším krajem Slovenska je Prešovský kraj, který se nachází na severu východního Slovenska. Na jeho území se rozprostírají regiony Spiše, Šariše a Zemplína. Ty oplývají nádhernými městy, osobitou kulturou i přírodními unikáty, které budeme v následujících týdnech představovat a inspirovat vás k jejich návštěvě.
Publikováno: 12.5.2021
Strašidla na Bojnickém zámku, duch hradu Likava nebo poklad na Hrušovském hradě. Vezměte děti na slovenské hrady a zámky a přibližte jim historii zajímavým způsobem. Teprve nedávno spatřil světlo světa druhý díl slovenské trilogie o dětském poznávání hradů – atraktivní publikace „Hrady pre deti“.
Publikováno: 1.11.2017
Dnes nás čeká výlet na severovýchodní Slovensko, kde se jen pár kilometrů od Staré Lubovně rozprostírá vesnička Hniezdne. Obec nabízí jednu unikátní turistickou atrakci, kterou byste široko daleko nenašli.
Publikováno: 19.12.2013
Dnes naše kroky nasměrujeme na východ Slovenska, konkrétně do královského města Kežmarok, které je nejen významným historickým centrem regionu Spiše, ale i místem různorodé kultury a jedinečných osobností.
Publikováno: 26.12.2013
Minulý týden jsme byli na toulkách královským městem pod Tatrami - Kežmarkem a dnes budeme v jeho návštěvě pokračovat. Tentokrát se vydáme do ulic historického centra, kde se společně seznámíme s architektonickými dominantami a skvosty.
Publikováno: 5.6.2014
Dnes zavítáme do metropole východu - do Košic, abychom společně navštívili jedno z nejstarších a nejvýznamnějších muzeí na Slovensku - Východoslovenské muzeum. Řekneme si něco o jeho vzniku a jednotlivých expozicích.
Publikováno: 30.10.2014
Podzim je nejbarevnějším obdobím roku a ideálním časem na rodinné výlety. Během jednoho slunného dne jsme se vydali do městečka Svit, o kterém jsme věděli jen tolik, že patří mezi nejmladší slovenská města.
Publikováno: 13.7.2016
Minulý týden jsme navštívili město Mistra Pavla – Levoču a dnes se přesuneme jen o necelých 11 kilometrů níže do Spišské Nové Vsi, která je považována za vstupní bránu do národního parku Slovenský ráj.
Publikováno: 25.12.2022
Podtatranské město Podolínec se nachází na styku Spišské Magury, Podtatranské kotliny a Levočských vrchů. Toto jedno z nejmenších slovenských měst se z hlediska historie a pamětihodností řadí k těm nejhezčím nejen na Slovensku, ale dokonce i ve Střední Evropě.
Publikováno: 16.1.2014
V minulé části jsme si stručně přiblížili bohatou historii Kežmarského hradu. Dnes se společně vydáme navštívit unikátní muzeum, které v sobě ukrývá hrad a jehož návštěvu vám vřele doporučujeme.
Publikováno: 2.1.2014
Minulý týden jsme navštívili pamětihodnosti města Kežmarok, a to dřevěný artikulární kostel, Kežmarské lyceum, nový evangelický kostel, radnici či muzeum bytové kultury. Dnes budeme v naší cestě po památkách pokračovat.
Publikováno: 5.12.2013
Na huncovské cestě u královského města Kežmarok stojí nenápadná budova, která skrývá zajímavou historii. Jedná se o nejstarší malou vodní elektrárnu na Slovensku, která dodnes dodává elektrickou energii pro obyvatele města.
Publikováno: 17.10.2013
Dnes se vydáme na východní Slovensko do bývalé obce Strážky, která je v současnosti místní částí města Spišská Belá. Strážky leží na hlavním tahu mezi královským městem Kežmarok a již zmíněným městem Spišská Belá. Známé jsou díky nádhernému zámku, anglickému parku či unikátní zvonici. A právě za těmito nevšedními památkami namíříme naše kroky.
Souvisejicí fotogalerie
Dnes vás opět zavedeme na dvě turisticky atraktivní místa. Prvním z nich bude Malý skanzen Bubela...
Vydejte se spolu s námi na turistickou vycházku nejvyšším vrchem pohoří Pieniny. Jsou jím Vysoké ...
Pokud plánujete na podzimní období rodinné výlety, určitě navštivte i oblast Pienin, přesněji mal...
Jen pár kilometrů od Staré Lubovně se rozprostírá vesnička Hniezdne, která nabízí jednu unikátní ...
Nejen vstupní brána do Slovenského ráje, ale i místo nevšedních procházek, to v sobě snoubí Spišs...
Třetí největší město na Slovensku – Prešov – nabízí návštěvníkům přes 300 kulturních památek, nád...
V severozápadní části Spiše, kousek od města Poprad, se nachází malebné městečko Svit. Jeho histo...
Vydejte se s námi prostřednictvím fotogalerie do okresního města Kežmarok. Toto královské mě...
Na východním Slovensku se nachází mnoho krásných míst. Určitě jedním z nich je i město Spišská Be...
Město Poprad ve své severozápadní místní části zvané Spišská Sobota ukrývá nádherné zachovalé his...
Symbol Spiše – Spišský hrad, který je postavený na travertinovém kopci, patří k největším hradům ...
Souvisejicí videa
Na styku Spišské Magury, Podtatranské kotliny a Levočských vrchů se nachází jedno z nejmenších sl...
Pro všechny, co mají rádi Slovensko, jsme připravili malou ochutnávku splavu průlomu Dunajce. Vyc...