www.infoglobe.cz » SR: Kežmarok – hrad Černé paní II.

SR: Kežmarok – hrad Černé paní II.

Publikováno: 16.1.2014
V minulé části jsme si stručně přiblížili bohatou historii Kežmarského hradu. Dnes se společně vydáme navštívit unikátní muzeum, které v sobě ukrývá hrad a jehož návštěvu vám vřele doporučujeme.

Koncem podzimu jsme při toulkách překrásným královským městem Kežmarok zavítali i do muzea situovaného v objektu Kežmarského hradu. Každou hodinu v rámci otevíracích hodin je hrad přístupný za přijatelný poplatek s lektorským výkladem pro širokou veřejnost. V místě zakoupení vstupenek se nacházejí i vitrínky se suvenýry a zajímavými propagačními materiály. Celá prohlídka trvá přibližně hodinku a sestává se z více expozicí.

Kežmarský hradKežmarský hrad – expozice

Kežmarský hrad - expozice zbraní  Kežmarský hrad - expozice zbraní

Pravěké a středověké osídlení Kežmarku a okolí předkládá nálezy z různých kežmarských lokalit od doby kamenné po středověk, a také mapuje badatele, kteří se zasloužili o průzkum Kežmarku. Další expozice je věnována rodině Thökölyových, po ní následují cechy a řemesla, kde návštěvník může obdivovat množství exponátů, mezi které patří i rarity jako například kniha střihů z roku 1641, dřevěné kolo z roku 1888 nebo soubor gotických výrobků. Neméně zajímavé jsou i expozice, které mapují Kežmarok jako středověké město, jeho historické zbraně, střelecké spolky či spolky spišských lékařů a lékárníků. Poslední jmenovaná expozice poutá snad největší pozornost z výstavních místností, navíc je zde zřízena a léky vybavená lékárna z přelomu 19. a 20. století. Procházka muzeem pokračuje místnostmi věnovanými životu a dílu Dr. Vojtěcha Alexandra s exponáty fotografií, rentgenových snímků, které jsou od roku 1988 prohlášeny za národní kulturní památku, nebo i s nejstarším rentgenovým přístrojem. Nevšední je i vyhlídková věž (hladomorna), která vám poskytne krásné pohledy na město a za dobrého počasí i na majestátní Tatry. Zbývající expozice dokumentují 19. a 20. století města, historické portréty a vztah Kežmarku k Vysokým Tatrám.

Kežmarský hrad - expozice cechů a řemesel Kežmarský hrad - dobová lékárna

Kežmarský hrad – expozice  Kežmarský hrad - rentgenový přístroj

Ke Kežmarskému hradu se vážou i pověsti, a to například o zazděné Beate Laské, která tento trest dostala za svou troufalost v podobě výletu k Zelenému plesu nebo o Černé paní, která prý dodnes po hradě bloudí a straší. Černá paní měla být klíčnicí hradu, která se za přisvojení klenotů nesmírné hodnoty stala prokletou.

Kežmarský hrad – expozice  Kežmarský hrad – expozice

Kežmarský hrad - strop kapličky  Kežmarský hrad - expozice

Na závěr vám vřele doporučujeme i prohlídku expozice historických aut, která se také nachází v areálu hradu a rozhodně stojí za vidění. Kežmarský hrad je jediným zcela zachovaným hradem na Spiši a nabízí mnoho zajímavých zákoutí a míst na poznávání, proto byste jeho návštěvu určitě neměli vynechat.

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: Kežmarok – království pod Tatrami
Publikováno: 19.12.2013
Dnes naše kroky nasměrujeme na východ Slovenska, konkrétně do královského města Kežmarok, které je nejen významným historickým centrem regionu Spiše, ale i místem různorodé kultury a jedinečných osobností.

SR, Červený Kláštor: kouzelné splavování Dunajce – VIDEO
Publikováno: 18.9.2018
Podzim je nejbarevnějším obdobím roku a zároveň jedním z nejvhodnějších pro poznávání krás Slovenska. Tentokrát vás zavedeme do obce Červený Kláštor, kde zažijeme úžasné dobrodružství v podobě splavu zurčící řeky.

SR: Spišská Nová Ves – brána do ráje
Publikováno: 13.7.2016
Minulý týden jsme navštívili město Mistra Pavla – Levoču a dnes se přesuneme jen o necelých 11 kilometrů níže do Spišské Nové Vsi, která je považována za vstupní bránu do národního parku Slovenský ráj.

Prešov: Výstava relikvií tibetských mistrů
Publikováno: 16.3.2016
Ve dnech 19. a 20. března 2016 se v PKO Černý orel v Prešově uskuteční nevšední výstava relikvií buddhů jako upomínka na velké východní mistry, kteří zasvětili své životy pomoci jiným.

Kežmarok: festival Evropské lidové řemeslo 2015
Publikováno: 6.7.2015
Nenechte si ujít unikátní festival Evropské lidové řemeslo, který se uskuteční od 10. do 12. července v královském městě Kežmarok.

SR: Svit – Baťovo městečko I.
Publikováno: 30.10.2014
Podzim je nejbarevnějším obdobím roku a ideálním časem na rodinné výlety. Během jednoho slunného dne jsme se vydali do městečka Svit, o kterém jsme věděli jen tolik, že patří mezi nejmladší slovenská města.

SR: Košice – Východoslovenské muzeum
Publikováno: 5.6.2014
Dnes zavítáme do metropole východu - do Košic, abychom společně navštívili jedno z nejstarších a nejvýznamnějších muzeí na Slovensku - Východoslovenské muzeum. Řekneme si něco o jeho vzniku a jednotlivých expozicích.

SR: Kežmarok – hrad Černé paní I.
Publikováno: 9.1.2014
Jak jsme v minulém článku slíbili, dnes naše putování po královském městě Kežmarok ukončíme na hradě. Kežmarský hrad, který patří k jedněm z mála pevností na světě, které nestojí na kopci, skrývá mnoho zajímavých a tajuplných zákoutí, které společně v následujících řádcích navštívíme.

SR: Kežmarok – památky na každém kroku I.
Publikováno: 26.12.2013
Minulý týden jsme byli na toulkách královským městem pod Tatrami - Kežmarkem a dnes budeme v jeho návštěvě pokračovat. Tentokrát se vydáme do ulic historického centra, kde se společně seznámíme s architektonickými dominantami a skvosty.

Kežmarok: Evropské lidové řemeslo 2019
Publikováno: 3.7.2019
Druhý červencový víkend (12.–14. 7.) přenese do historického centra města Kežmarok již 29. ročník mezinárodního festivalu Evropské lidové řemeslo.

SR: Kežmarok – památky na každém kroku II.
Publikováno: 2.1.2014
Minulý týden jsme navštívili pamětihodnosti města Kežmarok, a to dřevěný artikulární kostel, Kežmarské lyceum, nový evangelický kostel, radnici či muzeum bytové kultury. Dnes budeme v naší cestě po památkách pokračovat.

SR: Kežmarok - Turbína, babička pod Tatrami
Publikováno: 5.12.2013
Na huncovské cestě u královského města Kežmarok stojí nenápadná budova, která skrývá zajímavou historii. Jedná se o nejstarší malou vodní elektrárnu na Slovensku, která dodnes dodává elektrickou energii pro obyvatele města.

SR: Spišská Belá – pohled do minulosti
Publikováno: 24.10.2013
Město Spišská Belá se nachází v severní části Popradské kotliny, pod mohutnými Belianskými Tatrami, na křižovatce cest do Kežmarku, Staré Lubovně, Zamaguria a Vysokých Tater. V dnešním putování po Slovensku se vydáme za poznáváním krás tohoto nevšedního města.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Svit – výjimečné místo na procházku
V severozápadní části Spiše, kousek od města Poprad, se nachází malebné městečko Svit. Jeho histo...

SR: Kežmarok – královské město východu
Vydejte se s námi prostřednictvím fotogalerie do okresního města Kežmarok. Toto královské mě...

SR: Spišská Belá a Strážky
Na východním Slovensku se nachází mnoho krásných míst. Určitě jedním z nich je i město Spišská Be...

SR, Spišská Sobota – zachovalá historie
Město Poprad ve své severozápadní místní části zvané Spišská Sobota ukrývá nádherné zachovalé his...

SR: Spišský hrad, hradní vrch a okolí
Symbol Spiše – Spišský hrad, který je postavený na travertinovém kopci, patří k největším hradům ...


Souvisejicí videa

SR, Červený Kláštor: kouzelné splavování Dunajce
Pro všechny, co mají rádi Slovensko, jsme připravili malou ochutnávku splavu průlomu Dunajce. Vyc...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.7.2019
Všichni milovníci turistiky se i letos mohou těšit na v pořadí již osmnáctý Národní výstup na Sitno, který se uskuteční v neděli 21. července.

18.7.2019
Letošní třetí ročník Dnů lidové architektury ve Středočeském kraji, jehož hlavním centrem se staly Skalní domy Regionálního muzea Mělník a centrum obce Lhotka, se uskuteční od 20. do 28. července. Slavnostní zahájení v obci Lhotka u Mělníka bude v sobotu 20. července od 11 hodin.
17.7.2019
Zveme vás na nevšední festival vícehlasého chrámového a lidového zpěvu z různých oblastí Slovenska a východní Evropy, který se uskuteční o víkendu 20. a 21 července v Telgártu.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – LAOS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 19. 7. 2019
svátek:Čeněk
dnes:
pátek 19.7.
23 °C
zítra:
sobota 20.7.
31 °C