www.infoglobe.cz » SR: Kežmarok – památky na každém kroku I.

SR: Kežmarok – památky na každém kroku I.

Publikováno: 26.12.2013
Minulý týden jsme byli na toulkách královským městem pod Tatrami - Kežmarkem a dnes budeme v jeho návštěvě pokračovat. Tentokrát se vydáme do ulic historického centra, kde se společně seznámíme s architektonickými dominantami a skvosty.

Město Kežmarok by měl navštívit každý z nás alespoň jednou za život. Pokud se vám to podaří vícekrát, vždy zde objevíte něco nového. Tak neváhejte a přijměte pozvání na procházku. Tu začneme v historickém centru.

Dřevěný artikulární kostel

Jednou z nejvýznamnějších památek města je dřevěný artikulární kostel, který je zapsán na seznam UNESCO. První stavba dřevěného kostela stála již v roce 1687. Nynější podobu kostel získal již v roce 1717 a jeho přestavba trvala pouze neuvěřitelné 3 měsíce. Zajímavostí tohoto božího chrámu je, že při jeho stavbě nebyl údajně použit ani jeden železný hřebík. Určitě si řeknete, co že je to za dřevěný kostel se zděnými stěnami. Ale opak je pravdou. Dřevěné stěny kostela jsou jen na povrchu omítnuté hlínou, aby byla stavba chráněna před povětrnostními vlivy. Interiér kostela tvoří pro evangelíky netradičně bohatá malovaná výzdoba. Kostel neslouží jen jako památka, ale nadále plní svou funkci pro bohoslužby a často se v něm konají i koncerty.

Dřevěný artikulární kostel

Kežmarské lyceum

V těsné blízkosti dřevěného artikulárního kostela je i nový evangelický kostel a lyceum. A právě lyceum je další naší zastávkou, protože ukrývá poklady. Ptáte se jaké? Přece knižní! V kežmarském lyceu se nachází totiž největší školní knihovna ve střední Evropě. Tato národní kulturní památka se pyšní 150 000 svazky knih různého zaměření v různých světových jazycích. Mezi skvosty patří např. 55 prvotisků nebo 3000 knih ze 16. století. Jak jsme již zmínili v předchozím článku, na lyceu studovalo množství osobností. Těm je po obvodu budovy věnováno mnoho pamětních desek, připomínajících jejich působení na této škole. Zajímavostí je, že v přízemí lycea se nachází malý zlatý poklad sakrálních předmětů evangelické církve, který je přístupný široké veřejnosti.

Kežmarské lyceum .
Nový evangelický kostel

Snad největší dominantou Kežmarku, kterou bychom mohli považovat i za jeho symbol, je Nový evangelický kostel. Tato majestátní stavba eklektického slohu s byzantskými prvky je jedinečná v rámci celého Slovenska. Výrazná červená fasáda a přísná symetrie dodávají stavbě unikátnost. Součástí stavby je i mauzoleum, ve kterém se nacházejí pozůstatky nekorunovaného krále Uherska a bojovníka za náboženskou svobodu Imricha Thökölyho. Zajímavostí je, že kostel má jen jednu věž, což narušuje jeho striktní symetrii. 

Nový evangelický kostel

Radnice

Opodál, v samotném srdci města se nachází budova radnice. Stojí zde již od roku 1461. Během své existence přežila tři ničivé požáry a již více než 6. století slouží jako sídlo vedení města. Určitě se všimněte věže radnice a pod ní hodin. Nachází se zde totiž halapartník  ("středověký voják - bojovník"), který hlídá dnes již neznámý vchod do tajné chodby.
 Radnice

Muzeum bytové kultury

Na závěr se podíváme do muzea, a to ne jen tak nějakého. Bude to Muzeum bytové kultury, které sídlí v nenápadném, ale o to krásnějším měšťanském domě. Muzeum prezentuje obytné místnosti a nábytek spišských měšťanů, ale i například kuchyni s cínovým nádobím. Nachází se zde i sbírka dýmek, psacích stolů či hodin. Nevěřili byste, že zdi muzea ukrývají staleté tajemství a dodnes v něm prý i straší.

Kežmarok – historické centrum
Dům maršála Kraye

Kousek od Muzea bytové kultury, přesněji o 4 domy vlevo, se nachází kuriózní dům maršála Kraye, který nemá vchodové dveře! Je to vskutku neuvěřitelné, a proto byste si návštěvu tohoto místa či města památek neměli nechat ujít. Sami jste se v uplynulých řádcích mohli přesvědčit, že Kežmarok má množství zajímavých míst na poznávání, ale ani zdaleka jsme nenavštívili všechny. Proto vás už za týden znovu zveme na prohlídku těch dalších.

Text a foto : Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: Kežmarok – království pod Tatrami
Publikováno: 19.12.2013
Dnes naše kroky nasměrujeme na východ Slovenska, konkrétně do královského města Kežmarok, které je nejen významným historickým centrem regionu Spiše, ale i místem různorodé kultury a jedinečných osobností.

SR, Červený Kláštor: kouzelné splavování Dunajce – VIDEO
Publikováno: 18.9.2018
Podzim je nejbarevnějším obdobím roku a zároveň jedním z nejvhodnějších pro poznávání krás Slovenska. Tentokrát vás zavedeme do obce Červený Kláštor, kde zažijeme úžasné dobrodružství v podobě splavu zurčící řeky.

Hniezdne: Farmář – tradice a zvyky
Publikováno: 19.8.2020
Poslední srpnový víkend (29.–30. srpna) se můžete těšit na farmářskou akci, jejímž cílem je představit veřejnosti výsledky práce slovenských zemědělců, chovatelů, farmářů, zpracovatelů i drobných řemeslníků a poděkovat za jejich práci.

SR, Hniezdne: Nestville Park – vlastní whisky, pivo a čokoláda
Publikováno: 30.8.2020
Spišský region patří mezi nejatraktivnější místa na Slovensku i díky čtyřem národním parkům, které ho obklopují. Výjimečný je i svou tradicí lihovarnictví.

SR: Spišská Nová Ves – brána do ráje
Publikováno: 13.7.2016
Minulý týden jsme navštívili město Mistra Pavla – Levoču a dnes se přesuneme jen o necelých 11 kilometrů níže do Spišské Nové Vsi, která je považována za vstupní bránu do národního parku Slovenský ráj.

Prešov: Výstava relikvií tibetských mistrů
Publikováno: 16.3.2016
Ve dnech 19. a 20. března 2016 se v PKO Černý orel v Prešově uskuteční nevšední výstava relikvií buddhů jako upomínka na velké východní mistry, kteří zasvětili své životy pomoci jiným.

Červený Kláštor: Zamykání řeky Dunajec
Publikováno: 14.10.2015
Zveme vás na ukončení letošní vodácké sezony na řece Dunajec, které se uskuteční dne 17. října v prostorách Pieniny sport centra v Červenom Kláštore (Červeném Klášteře).

Kežmarok: festival Evropské lidové řemeslo 2015
Publikováno: 6.7.2015
Nenechte si ujít unikátní festival Evropské lidové řemeslo, který se uskuteční od 10. do 12. července v královském městě Kežmarok.

SR: Svit – Baťovo městečko I.
Publikováno: 30.10.2014
Podzim je nejbarevnějším obdobím roku a ideálním časem na rodinné výlety. Během jednoho slunného dne jsme se vydali do městečka Svit, o kterém jsme věděli jen tolik, že patří mezi nejmladší slovenská města.

SR: Košice – Východoslovenské muzeum
Publikováno: 5.6.2014
Dnes zavítáme do metropole východu - do Košic, abychom společně navštívili jedno z nejstarších a nejvýznamnějších muzeí na Slovensku - Východoslovenské muzeum. Řekneme si něco o jeho vzniku a jednotlivých expozicích.

SR: Kežmarok – hrad Černé paní II.
Publikováno: 16.1.2014
V minulé části jsme si stručně přiblížili bohatou historii Kežmarského hradu. Dnes se společně vydáme navštívit unikátní muzeum, které v sobě ukrývá hrad a jehož návštěvu vám vřele doporučujeme.

SR: Kežmarok – hrad Černé paní I.
Publikováno: 9.1.2014
Jak jsme v minulém článku slíbili, dnes naše putování po královském městě Kežmarok ukončíme na hradě. Kežmarský hrad, který patří k jedněm z mála pevností na světě, které nestojí na kopci, skrývá mnoho zajímavých a tajuplných zákoutí, které společně v následujících řádcích navštívíme.

SR: Kežmarok – památky na každém kroku II.
Publikováno: 2.1.2014
Minulý týden jsme navštívili pamětihodnosti města Kežmarok, a to dřevěný artikulární kostel, Kežmarské lyceum, nový evangelický kostel, radnici či muzeum bytové kultury. Dnes budeme v naší cestě po památkách pokračovat.

SR: Kežmarok - Turbína, babička pod Tatrami
Publikováno: 5.12.2013
Na huncovské cestě u královského města Kežmarok stojí nenápadná budova, která skrývá zajímavou historii. Jedná se o nejstarší malou vodní elektrárnu na Slovensku, která dodnes dodává elektrickou energii pro obyvatele města.

SR: Spišská Belá, Strážky – umění a historie v jednom
Publikováno: 17.10.2013
Dnes se vydáme na východní Slovensko do bývalé obce Strážky, která je v současnosti místní částí města Spišská Belá. Strážky leží na hlavním tahu mezi královským městem Kežmarok a již zmíněným městem Spišská Belá. Známé jsou díky nádhernému zámku, anglickému parku či unikátní zvonici. A právě za těmito nevšedními památkami namíříme naše kroky.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Pieniny – procházka Vysokými Skalkami
Vydejte se spolu s námi na turistickou vycházku nejvyšším vrchem pohoří Pieniny. Jsou jím Vysoké ...

SR: Podzimní splavování Dunajce
Pokud plánujete na podzimní období rodinné výlety, určitě navštivte i oblast Pienin, přesněji mal...

SR, Nestville Park – ráj vyznavačů whisky
Jen pár kilometrů od Staré Lubovně se rozprostírá vesnička Hniezdne, která nabízí jednu unikátní ...

SR: Spišská Nová Ves – město unikátů a rekordů
Nejen vstupní brána do Slovenského ráje, ale i místo nevšedních procházek, to v sobě snoubí Spišs...

SR, Svit – výjimečné místo na procházku
V severozápadní části Spiše, kousek od města Poprad, se nachází malebné městečko Svit. Jeho histo...

SR, Litmanová – jednodenní lyžovačka
Obec Litmanová není známá jen díky údajným zjevením Panny Marie, které se měly odehrát na hoře Zv...

SR: Kežmarok – královské město východu
Vydejte se s námi prostřednictvím fotogalerie do okresního města Kežmarok. Toto královské mě...

SR: Spišská Belá a Strážky
Na východním Slovensku se nachází mnoho krásných míst. Určitě jedním z nich je i město Spišská Be...

SR, Spišská Sobota – zachovalá historie
Město Poprad ve své severozápadní místní části zvané Spišská Sobota ukrývá nádherné zachovalé his...

SR: Spišský hrad, hradní vrch a okolí
Symbol Spiše – Spišský hrad, který je postavený na travertinovém kopci, patří k největším hradům ...


Souvisejicí videa

SR, Červený Kláštor: kouzelné splavování Dunajce
Pro všechny, co mají rádi Slovensko, jsme připravili malou ochutnávku splavu průlomu Dunajce. Vyc...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

30.11.2020
Horská střediska Jasná a Vysoké Tatry odstartovala nedávno předprodej jedno- a vícedenních skipasů na zimní sezonu 2020/21. Také začal předprodej skipasů do horských středisek u nás (Špindlerův Mlýn), v Polsku (Szczyrk) a sezonní nabídka se rozšířila i na 6 zajímavých středisek v Rakousku a Itálii.
27.11.2020
Jedním z nejvýznamnějších hradů na severovýchodě Slovenska je zřícenina Zborov. V letošní turistické sezoně, poznamenané dvěma vlnami koronaviru, se stal oblíbeným náhradním výletním cílem.
25.11.2020
Klub Slovenských turistů, sdružující více než 16 000 milovníků výletů do přírody, sestavil hlavní turistické akce pro rok 2021, avšak jejich aktuálnost bude záviset na epidemiologické situaci.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - OMÁN, JORDÁNSKO, PALESTINA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 1. 12. 2020
svátek:Iva
dnes:
úterý 1.12.
-1 °C
zítra:
středa 2.12.
-3 °C