www.infoglobe.cz » SR, Kláštor pod Znievom: obec s královským hradem Zniev – VIDEO

SR, Kláštor pod Znievom: obec s královským hradem Zniev – VIDEO

Publikováno: 10.10.2017
Pod nejsevernějším vrchem pohoří Žiar se rozprostírá významná a krásná vesnička Kláštor pod Znievom. V dnešním článku vám ji představíme a zároveň se vydáme i na malou turistickou vycházku do jejího okolí.

Dějiny Kláštora pod Znievom se začaly psát od roku 1113 a postupně se z malé osady stalo poddanské městečko, kterému kraloval Bela IV., sídlící na hradě Turiec (později používaný název Znievský hrad). Od 13. století získává obec první městské právo v regionu, v druhé polovině 16. století se vesnička stává ohniskem rekatolizačního hnutí, později střediskem průmyslové výroby (pivovar, výroba olejů, řemeslné cechy) a za pár desítek let je tu založeno v pořadí třetí slovenské gymnázium (1869). Zajímavostí je i evropské prvenství týkající se působení první botanické zahrady léčivých rostlin.

Kláštor pod Znievom

Samozřejmě obsáhnout celou rozsáhlou historii obce není naším cílem, proto pomalu přejdeme k památkám. Těch zde najdete několik. Určitě navštivte Diecézní historickou knihovnu biskupa Dr. Štěpána Moysesa, která ochraňuje a shromažďuje národní kulturní dědictví, již zmíněnou budovu gymnázia, kde se nachází i pamětní místnost z dějin Kláštera pod Znievom, raně gotický kostel sv. Mikuláše, kostel a klášter Panny Marie, malé sakrální památky, kurie a v neposlední řadě nádhernou stromovou alej v centru obce, přes kterou protéká potok Vríca.

Kláštor pod Znievom – v pozadí kostel sv. Mikuláše

Prohlídku obce vám může usnadnit bezmála 10km naučná stezka s 13 zastaveními, která dokumentuje nejen místní architekturu, dějiny a osobnosti, ale i území evropského významu – Dielnice, spadající do katastru obce. Z přírodních krás nesmíme zapomenout na národní přírodní rezervaci Klášterské louky.

Kláštor pod Znievom – okolní příroda a vrchol Zniev   kalvárie sv. Kříže – dřevěné kříže

Po prohlídce malebné vesničky se vydáváme na vrchol Zniev, který dosahuje nadmořské výšky 985 metrů. Až na pár úseků, kdy se budete muset poprat s prudkým stoupáním, je výstup relativně nenáročný. Turistická trasa vede od zdejšího hřbitova a je značená zelenou barvou. Prvním záchytným bodem bude kalvárie sv. Kříže, která byla založena jezuity v 18. století. Určitě se zde zastavte a prozkoumejte jednolodní kostelík s vysokou štíhlou věží, který obklopuje zeď se šesti zastaveními kalvárské cesty. Také si všimněte tří dřevěných křížů. Dalších osm zastavení je mimo opevněný areál, avšak více méně kopírují turistickou trasu, proto je můžete zhlédnout všechny, aniž by se vám výlet výrazněji prodloužil.

kalvárie sv. Kříže

Od kostelíka pokračujte po zelené značce. Postupně budete míjet pěkné vyhlídky, ruiny kapličky sv. Margity, několik skalních srázů či dokonce propast. Za necelou hodinku se dostanete k ruinám vstupní brány do hradního komplexu. V jejich těsné blízkosti se nachází také tzv. Jeskyně pod hradem, která sice není velká, ale vytváří jakousi tajemnou atmosféru. Po pár desítkách kroků dorazíte k samotné zřícenině.

Jeskyně pod hradem

První písemné zmínky o Znievském hradu pocházejí z roku 1243, ovšem jeho původ je určitě starší. Stavitelem hradu byl šlechtický rod Ivankovců. Od poloviny 13. století získal status královského hradu, později se stal majetkem probošta. Po tehdejších politicko-územních změnách připadl do majetku Turčianské stolice, která si však za sídlo vybrala Sklabinský hrad. Toto rozhodnutí předznamenalo začátek konce. Pevnost výrazně poškodil postupný úpadek významu hradu spolu s dobýváním vojsk krále Ferdinanda I. Navzdory snaze vícero následných majitelů o jeho obnovu došlo k postupnému chátrání.

Znievský hrad

Do současnosti se zde dochovaly už jen části základů, torza zdí a malé věžičky. Přesto Znievský hrad stále patří k nejkrásnějším vyhlídkovým místům na Slovensku. Turčianskou kotlinu a široké okolí máte z vrcholu hradu jako na dlani. Pozorovat můžete nejen o 500 metrů níže položenou vesničku Kláštor pod Znievom, ale i mnohé další obce či okresní města.

Znievský hrad – výhledy do okolí

Návštěvu „Znievu“ spojenou s turistikou vám můžeme jen doporučit. 

GPS: 48°58'27.1"N 18°47'57.4"E

Text: Oskár Mažgút

Video a foto: Jozef Dovičin

Hudba: Mark Tyner (A Daydream About Spring)

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: Turčianské Teplice – lázeňské město v lůně přírody I.
Publikováno: 18.5.2023
V dnešním putování po Slovensku zavítáme do městečka ležícím v oblasti Horního Turce, které je kromě funkce okresního města i významným lázeňským, kulturním a historickým centrem regionu. Vydejte se spolu s námi do Turčianských Teplic.

SR, Turiec – turistický výstup na Tlstú přes jeskyni Mažarná
Publikováno: 5.4.2020
Dnes vás zavedeme do malebného regionu Turiec, přesněji do obce Blatnica, která se může pochlubit nejen významnými archeologickými nálezy (např. blatnickým mečem), hradem a zámkem, ale i slavnými osobnostmi a nádhernou okolní přírodou.

SR, Poznávejte slovenské hrady pěšky a na kole
Publikováno: 29.7.2018
Léto je v plném proudu a s ním i ideální čas na rodinné výlety. Jedním z nejatraktivnějších lákadel dovolenkové sezony na Slovensku jsou středověké hrady. Na své si tu přijdou děti i dospělí. I z tohoto důvodu nás zaujala nová kniha, která láká k návštěvám těchto kamenných klenotů.

SR, Výlety s dětmi na hrady a zámky
Publikováno: 12.5.2021
Strašidla na Bojnickém zámku, duch hradu Likava nebo poklad na Hrušovském hradě. Vezměte děti na slovenské hrady a zámky a přibližte jim historii zajímavým způsobem. Teprve nedávno spatřil světlo světa druhý díl slovenské trilogie o dětském poznávání hradů – atraktivní publikace „Hrady pre deti“.

SR: Znievský hrad – strážce Turca
Publikováno: 27.11.2014
Dnes se vydáme na zříceninu druhého nejvýše položeného hradu na Slovensku. Řekneme si něco o jeho historii a projdeme se i okolím.

SR: Martin – Národní hřbitov
Publikováno: 31.10.2021
Pozítří si připomeneme Památku zesnulých (období Dušiček). Symbolickým zapalováním svíček na hřbitovech si v tichosti zavzpomínáme na lidí, které jsme měli rádi. Ale už dnes vás zavedeme na hřbitov, ale ne ledajaký, ale na Národní, který se nachází ve městě Martin.

SR: Mošovce – turčianská královská vesnička I.
Publikováno: 4.5.2023
Turčianská zahrádka, jak se familiárně nazývá oblast regionu Turca, skrývá v sobě krásy přírody, lidových tradic i zachovalých pamětihodností. Dnes se vydáme do jedné z největších turčianských obcí - do Mošovců, které nabízejí spojení všech tří krás dohromady.

SR: Turčianská zahrádka – vzácný ráj na severu Slovenska
Publikováno: 26.7.2012
Jeden z nejkrásnějších koutů Slovenska se nachází mezi pohořím Malé a Velké Fatry. Ze severu ho ohraničuje národní kulturní město Slováků Martin a z jihu lázeňské město Turčianské Teplice. Tento kout - nebo kraj, se nazývá Turčianská kotlina, ve starších pramenech označována i jako Turčianská zahrádka.

SR: Vrútky – dopravní uzel i vstupní brána Turčianské zahrádky
Publikováno: 15.1.2015
Na soutoku řek Váh a Turiec se rozprostírá městečko Vrútky, které sice není velké rozlohou, ale zato nabízí nevšední turistické možnosti i bohatou historii. Pojďte spolu s námi poznat toto malebné městečko na okraji Turčianské kotliny.

SR, Martin: ferata na Martinské hole – VIDEO
Publikováno: 15.12.2015
Po delším čase opět zavítáme do malebné Turčanské zahrádky (Turčianské zahrádky), která je obklopena mohutnými horami Malé a Velké Fatry. Vydáme se do martinské městské části Stráně, kde na konečné zastávce MHD začíná jedna nádherná zajištěná cesta.

SR, Martin: Lesopark Jedloviny – zelený ráj na okraji města
Publikováno: 5.2.2015
Na okraji města Martin se nachází jedinečné místo určené pro odpočinek i sportovní rekreaci. Je jím Lesopark Jedlovina, který už dlouhá léta slouží veřejnosti pro rodinné, nebo firemní setkání, turistiku, nebo na bezcílné toulky přírodou. A tak jsme se vydali na návštěvu lesoparku i my.

SR: Martin - hlavní město kultury Slováků
Publikováno: 25.3.2010
Kulturní a hospodářské sídlo severoslovenského regionu Turiec bylo v roce 1994 zákonem vyhlášeno za Centrum národní kultury Slováků. Nejen proto si tradice a pozoruhodnosti města Martin zaslouží pozornost turistů.

SR: Martin – toulky městem I.
Publikováno: 19.2.2015
Dnes se vydáme na toulky severoslovenským městem Martin. V první části si představíme místa aktivního života ve městě a v druhé zas navštívíme historické centrum, ve kterém se podíváme na pozoruhodné stavby a řekneme si také o historii institucí sídlících v nich.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Cyklotoulky po okolí obce Socovce
Dnes vás zavedeme do okolí malebné turčianské vesničky Socovce, která nabízí úžasné přírodní scen...

SR, Malá Fatra – zamrzlý Klacký vodopád
Vychutnejte si spolu s námi zimní výstup k slovenské národní přírodní památce – ke Kľackému vodop...

SR: Turiec – zimní výstup na Zniev
Dnes vás pozveme na procházku k možná méně známému kopci v Turčianské kotlině s pozůstatky zřícen...

SR, Martin: Výlet naučnou stezkou a feratou
Známé lokalitě Martinské hole v pohoří Malá Fatra přibyla před pár lety další turisticky vyhledáv...

SR: Turčianské Teplice – lázeňské městečko
V horní části Turce se nachází okresní městečko Turčianské Teplice, jehož dlouholetá lázeňská tra...

SR: Mošovce – královská vesnička
V lůně Turčianské kotliny se nachází malebná vesnička Mošovce, která nabízí návštěvníkům nevšední...

SR: Martin a Vrútky
Dvě města v jednom, i tak nějak by se dalo pojmenovat spojení dvou historicky významných míst na ...

SR: Martin – večerní procházka městem
Město Martin se nachází v severní části Turčianské kotliny. Ze všech stran ho obklopují nádherné ...

SR: Turiec a jeho zimní krása
Turčianska zahrádka je krásná nejen v létě, ale i v zimě. Z vrcholů Malé Fatry se nabízí unikátní...


Souvisejicí videa

SR, Martin – ferata, na kterou nezapomenete
Není to tak dávno, co vznikla Ferata Horské záchranné služby na Martinských holích. Přesto si už ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Jarní toulky přírodou

25. 4. – 30. 6. 2024
1. cena:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
2. cena:
Trilogie Turistické Slovensko od vydavatelství Dajama
3. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
1. cena redakce:
Poukázka na nákup v e-shopu Viatrek v hodnotě 50€
2. cena redakce:
3. cena redakce:
Cestovatelský balíček od portálu infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 24. 5. 2024
svátek:Jana
dnes:
pátek 24.5.
13 °C
zítra:
sobota 25.5.
12 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X