www.infoglobe.cz » SR, Košice – Hlavní ulice II

SR, Košice – Hlavní ulice II

Publikováno: 21.1.2016
Poté, co jsme si řekli o parcích, zpívající fontáně nebo o podzemí košické Hlavní ulice, se dnes projdeme po jejích nejvýznamnějších památkách.

Snad nejznámější a největší ze sakrálních památek je dóm sv. Alžběty. S plochou více než 1 200 m2 a kapacitou 5 000 lidí je právem tato nejvýchodnější gotická katedrála v Evropě považována za dominantu nejen Košic, ale i Slovenska.

dóm svaté Alžběty

dóm svaté Alžběty    Košice - Hlavní ulice

Katedrála dosahuje délky 60 metrů, šířky 36 metrů a výška severní věže je 59 metrů. Tato kráska vrcholné gotiky se začala stavět na konci 14. století a byla dokončena v roce 1508. Její pompéznost se neprojevuje jen zvenčí, ale i zevnitř. Mohutné a bohatě dekorované portály, nádherné oltáře, z nichž hlavní je se svou kompozicí cyklů jediným takovým typem v Evropě, nebo nástěnné fresky, kalvárie, varhanní chór, plastiky a mnoho jiného jsou pastvou nejen pro oči, ale i duši. Když jednou do dómu vstoupíte, nebude se vám chtít z něj vyjít.

kostel sv. Michala

Pokud se vám to přece jen podaří, čeká vás další gotická stavba, a to kostel svatého Michala. Do roku 2006 byl nazýván jako kaple sv. Michala, o které se více dočtete zde. Na druhé straně natrefíte na tzv. Urbanovu věž, která slouží jako zvonice dómu sv. Alžběty. Původně gotická věž byla upravena na renesanční podobu a později obohacena o jehlancovitou střechu ukončenou barokní cibulí s kovovým křížem. Před vstupem do věže je poskládán z úlomků původní zvon Urban, který byl značně poškozen při požáru v roce 1966.

Urbanova věž

O kousek dál se vyjímá pozdně barokní budova Státního divadla Košice, která je sídlem činoherního, operního i baletního souboru. Zajímavostí je, že právě zde v Košicích zahájilo svou činnost Slovenské národní divadlo v Bratislavě, jehož domovská budova byla v době jeho vzniku pronajata.

budova Státního divadla Košice

Při dalších toulkách jsme narazili na mnohé krásné paláce, Župní dům nebo barokně klasicistní budovu Staré radnice. Nás však upoutal secesní hotel a kavárna Slávia se spoustou ornamentů a maleb na průčelí. Právě zde se odehrávaly i legendární večery stejnojmenné hudební relace, kterou s úspěchem vysílala Slovenská televize.

kavárna Slávia      Košice - Hlavní ulice

Zajímavá byla pro nás i budova Ústavního soudu Slovenské republiky i Slovenského technického muzea. Obě tyto instituce zde mají své hlavní sídlo. Zatímco první instituci jsme rádi vynechali, tak tu druhu vám vřele doporučujeme. Najdete zde tisíce sbírek technických předmětů z oboru hornictví, strojírenství, chemie, kinematografie, geodezie, hodinářství i astronomie. Nedá nám nezmínit i její košickou pobočku v areálu Letiště Košice – Muzeum letectví. Zde si na své určitě přijdou malí i velcí.

Košice - Hlavní ulice  Košice - Hlavní ulice

Budeme rádi, pokud Košice navštívíte. Je to město sportu, bohatého společenského života, dobré nálady a hlavně nádherných památek.

GPS: 48°43'12.9"N 21°15'29.4"E

 

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava Waniová

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Košice: Turistické atrakce na dosah ruky
Publikováno: 26.4.2020
Prostřednictvím virtuálních prohlídek se přenesete k turistickým atrakcím Košického kraje včetně památek zapsaných v seznamu světového dědictví UNESCO.

SR: Evropské hlavní město kultury 2026
Publikováno: 8.12.2019
V roce 2026 bude Slovensko spolu s Finskem hostit titul Evropské hlavní město kultury, který má upozornit na bohatství a rozmanitost daných zemí v Evropě. Zároveň má vyzvednout společné rysy obou zemí.

SR: Košice – unikátní metropole východního Slovenska – VIDEO
Publikováno: 29.8.2017
Než Košice v roce 2013 získaly titul Evropské hlavní město kultury, téměř nikdo je ve světě neznal. Jejich popularita ale neustále roste a dnes Košice patří mezi nejnavštěvovanější města regionu a postupně se mění z industriálního centra v centrum kultury a vzdělanosti. Pojďme se do Košic krátce podívat.

Košice: Steel Arena 11 Fest
Publikováno: 24.3.2017
Také letos se můžete těšit na 11. narozeniny Steel Areny v Košicích, které vám přinesou dva dny skvělé zábavy.

SR: TOP akce Košického kraje 2017
Publikováno: 27.3.2017
Košický kraj v sobě ukrývá nádhernou architekturu, úžasnou přírodu a jedinečné akce, které umocňují výjimečnost této části Slovenska. Přinášíme vám jejich přehled.

Košice: Přehlídka lokomotiv 2016
Publikováno: 28.3.2016
Košice už po 16. přivítají přehlídku historických i moderních lokomotiv na akci „Rušňoparáda“. Také letos budou mít návštěvníci možnost vidět unikátní parní lokomotivy a mnoho další železniční techniky.

SR, Galmus: unikátní Šiklavá skála – VIDEO
Publikováno: 12.4.2016
Pokud máte rádi méně známá přírodní místa, tak právě v dnešním článku vás zavedeme do horské oblasti Galmus, která se nachází na severu Volovských vrchů, přibližně 20 kilometrů od města Spišská Nová Ves nebo kousek od Krompach.

Slovensko: Košice – Kaple svatého Michala
Publikováno: 11.8.2011
V centru východoslovenského města Košice se hned vedle Dómu sv. Alžběty nachází v nedalekém parku další gotický skvost – kaple sv. Michala. Mnozí Košičané ji donedávna mohli poznat převážně z její venkovní strany, interiér byl zpřístupněn jen zřídkakdy. Jaká je však její historie a čím vším prošla, než nabyla současnou podobu?

Košice: Authentic Tours
Publikováno: 1.1.2017
Pro všechny milovníky netradičních zážitků nabízejí Košice unikátní prohlídku města, ve které se vrátíte v čase.

SR, Košice – Hlavní ulice I
Publikováno: 14.1.2016
Po návštěvě Východoslovenského muzea jsme se vydali na procházku chloubou Košic – Hlavní ulicí, kde se nachází většina nejvýznamnějších historických památek.

Košice: Nová atrakce pro turisty – fotopoint
Publikováno: 1.2.2016
Metropole východu přináší domácím, ale hlavně zahraničním turistům novou atrakci v podobě fotopointu, která dopomůže ke zviditelnění města v zahraničí.

Košice: Salvador Dalí – Zhmotnění surreálna
Publikováno: 28.2.2016
Do 21. března 2016 probíhá ve Východoslovenském muzeum Košice výstava jednoho z nejvýznamnějších představitelů surrealismu, a to prostřednictvím dvou cyklů nazvaných „Autobiografie Benvenuta Celliniho“ a „Dvanáct apoštolů nebo Rytíři kulatého stolu“.

SR: Košice – Východoslovenské muzeum
Publikováno: 5.6.2014
Dnes zavítáme do metropole východu - do Košic, abychom společně navštívili jedno z nejstarších a nejvýznamnějších muzeí na Slovensku - Východoslovenské muzeum. Řekneme si něco o jeho vzniku a jednotlivých expozicích.

SR, Košice – město se zlatým pokladem
Publikováno: 24.12.2015
Příliš dlouho jsme nebyli na návštěvě druhého největšího města Slovenska – Košic. Rozhodli jsme se to napravit – sbalili jsme si věci, sedli do auta a vyrazili směr východ.

SR, Košice – prohlídka muzea
Publikováno: 31.12.2015
Metropole východu nás přivítala s otevřenou náručí a hned nám nabídla to nejvzácnější – pohled na Košický zlatý poklad. Důkladně a s nadšením jsme si ho prohlédli a pokračovali jsme do dalších zajímavých muzejních zákoutí.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Košice – metropole východu
Perlou východního Slovenska jsou zcela určitě Košice. Druhé největší město Slovenska ukrývá nejen...


Souvisejicí videa

SR: Košice – unikátní metropole východního Slovenska
Popularita Košic stále roste, a to hlavně od r. 2013, kdy získaly titul Evropské hlavní město kul...

SR, Galmus: Šiklavá skála
Dnes vás zavedeme do méně známé oblasti zvané Galmus, která se nachází na severu Volovských vrchů...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2020
Veškerý oficiální program Chodských slavností s výjimkou poutní mše bude letos virtuální. Z budovy Městského kulturního centra – Pivovaru Domažlice budou ve dnech 15.–16. srpna vysílány premiéry předtočených pořadů a medailonů chodských souborů a dva živé přenosy.
8.8.2020
Státní hrad a zámek si letos připomíná kulaté výročí osmi set let od své první písemné zmínky. K této příležitosti uspořádal zámek netradiční prohlídky v denních i nočních hodinách, obohatil je o unikátní exponáty a pro veřejnost otevřel kostel sv. Jakuba s černínskou hrobkou. Bonusem je cenově zvýhodněná slosovatelná výroční vstupenka.
7.8.2020
V těchto dnech byla veřejnosti představena nová bezplatná mobilní aplikace Horské záchranné služby (dále jen HZS), která kromě přivolání pomoci prostřednictvím jednoho tlačítka přináší hned několik dalších novinek.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KEŇA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 11. 8. 2020
svátek:Zuzana
dnes:
úterý 11.8.
29 °C
zítra:
středa 12.8.
29 °C