www.infoglobe.cz » SR, Košice – Hlavní ulice II

SR, Košice – Hlavní ulice II

Publikováno: 21.1.2016
Poté, co jsme si řekli o parcích, zpívající fontáně nebo o podzemí košické Hlavní ulice, se dnes projdeme po jejích nejvýznamnějších památkách.

Snad nejznámější a největší ze sakrálních památek je dóm sv. Alžběty. S plochou více než 1 200 m2 a kapacitou 5 000 lidí je právem tato nejvýchodnější gotická katedrála v Evropě považována za dominantu nejen Košic, ale i Slovenska.

dóm svaté Alžběty

dóm svaté Alžběty    Košice - Hlavní ulice

Katedrála dosahuje délky 60 metrů, šířky 36 metrů a výška severní věže je 59 metrů. Tato kráska vrcholné gotiky se začala stavět na konci 14. století a byla dokončena v roce 1508. Její pompéznost se neprojevuje jen zvenčí, ale i zevnitř. Mohutné a bohatě dekorované portály, nádherné oltáře, z nichž hlavní je se svou kompozicí cyklů jediným takovým typem v Evropě, nebo nástěnné fresky, kalvárie, varhanní chór, plastiky a mnoho jiného jsou pastvou nejen pro oči, ale i duši. Když jednou do dómu vstoupíte, nebude se vám chtít z něj vyjít.

kostel sv. Michala

Pokud se vám to přece jen podaří, čeká vás další gotická stavba, a to kostel svatého Michala. Do roku 2006 byl nazýván jako kaple sv. Michala, o které se více dočtete zde. Na druhé straně natrefíte na tzv. Urbanovu věž, která slouží jako zvonice dómu sv. Alžběty. Původně gotická věž byla upravena na renesanční podobu a později obohacena o jehlancovitou střechu ukončenou barokní cibulí s kovovým křížem. Před vstupem do věže je poskládán z úlomků původní zvon Urban, který byl značně poškozen při požáru v roce 1966.

Urbanova věž

O kousek dál se vyjímá pozdně barokní budova Státního divadla Košice, která je sídlem činoherního, operního i baletního souboru. Zajímavostí je, že právě zde v Košicích zahájilo svou činnost Slovenské národní divadlo v Bratislavě, jehož domovská budova byla v době jeho vzniku pronajata.

budova Státního divadla Košice

Při dalších toulkách jsme narazili na mnohé krásné paláce, Župní dům nebo barokně klasicistní budovu Staré radnice. Nás však upoutal secesní hotel a kavárna Slávia se spoustou ornamentů a maleb na průčelí. Právě zde se odehrávaly i legendární večery stejnojmenné hudební relace, kterou s úspěchem vysílala Slovenská televize.

kavárna Slávia      Košice - Hlavní ulice

Zajímavá byla pro nás i budova Ústavního soudu Slovenské republiky i Slovenského technického muzea. Obě tyto instituce zde mají své hlavní sídlo. Zatímco první instituci jsme rádi vynechali, tak tu druhu vám vřele doporučujeme. Najdete zde tisíce sbírek technických předmětů z oboru hornictví, strojírenství, chemie, kinematografie, geodezie, hodinářství i astronomie. Nedá nám nezmínit i její košickou pobočku v areálu Letiště Košice – Muzeum letectví. Zde si na své určitě přijdou malí i velcí.

Košice - Hlavní ulice  Košice - Hlavní ulice

Budeme rádi, pokud Košice navštívíte. Je to město sportu, bohatého společenského života, dobré nálady a hlavně nádherných památek.

GPS: 48°43'12.9"N 21°15'29.4"E

 

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava Waniová

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Košice: Polévkový festival 2019
Publikováno: 9.10.2019
V sobotu 12. října máte možnost poznávat Košice prostřednictvím polévek.

SR: Košice – unikátní metropole východního Slovenska – VIDEO
Publikováno: 29.8.2017
Než Košice v roce 2013 získaly titul Evropské hlavní město kultury, téměř nikdo je ve světě neznal. Jejich popularita ale neustále roste a dnes Košice patří mezi nejnavštěvovanější města regionu a postupně se mění z industriálního centra v centrum kultury a vzdělanosti. Pojďme se do Košic krátce podívat.

Košice: Top akce roku 2019 II
Publikováno: 4.1.2019
Přinášíme vám přehled Top akcí druhé poloviny roku 2019, které se uskuteční v Košicích.

Košice: Steel Arena 11 Fest
Publikováno: 24.3.2017
Také letos se můžete těšit na 11. narozeniny Steel Areny v Košicích, které vám přinesou dva dny skvělé zábavy.

SR: TOP akce Košického kraje 2017
Publikováno: 27.3.2017
Košický kraj v sobě ukrývá nádhernou architekturu, úžasnou přírodu a jedinečné akce, které umocňují výjimečnost této části Slovenska. Přinášíme vám jejich přehled.

Košice: Přehlídka lokomotiv 2016
Publikováno: 28.3.2016
Košice už po 16. přivítají přehlídku historických i moderních lokomotiv na akci „Rušňoparáda“. Také letos budou mít návštěvníci možnost vidět unikátní parní lokomotivy a mnoho další železniční techniky.

SR, Galmus: unikátní Šiklavá skála – VIDEO
Publikováno: 12.4.2016
Pokud máte rádi méně známá přírodní místa, tak právě v dnešním článku vás zavedeme do horské oblasti Galmus, která se nachází na severu Volovských vrchů, přibližně 20 kilometrů od města Spišská Nová Ves nebo kousek od Krompach.

Slovensko: Košice – Kaple svatého Michala
Publikováno: 11.8.2011
V centru východoslovenského města Košice se hned vedle Dómu sv. Alžběty nachází v nedalekém parku další gotický skvost – kaple sv. Michala. Mnozí Košičané ji donedávna mohli poznat převážně z její venkovní strany, interiér byl zpřístupněn jen zřídkakdy. Jaká je však její historie a čím vším prošla, než nabyla současnou podobu?

Košice: Authentic Tours
Publikováno: 1.1.2017
Pro všechny milovníky netradičních zážitků nabízejí Košice unikátní prohlídku města, ve které se vrátíte v čase.

SR, Košice – Hlavní ulice I
Publikováno: 14.1.2016
Po návštěvě Východoslovenského muzea jsme se vydali na procházku chloubou Košic – Hlavní ulicí, kde se nachází většina nejvýznamnějších historických památek.

Košice: Nová atrakce pro turisty – fotopoint
Publikováno: 1.2.2016
Metropole východu přináší domácím, ale hlavně zahraničním turistům novou atrakci v podobě fotopointu, která dopomůže ke zviditelnění města v zahraničí.

Košice: Salvador Dalí – Zhmotnění surreálna
Publikováno: 28.2.2016
Do 21. března 2016 probíhá ve Východoslovenském muzeum Košice výstava jednoho z nejvýznamnějších představitelů surrealismu, a to prostřednictvím dvou cyklů nazvaných „Autobiografie Benvenuta Celliniho“ a „Dvanáct apoštolů nebo Rytíři kulatého stolu“.

SR: Košice – Východoslovenské muzeum
Publikováno: 5.6.2014
Dnes zavítáme do metropole východu - do Košic, abychom společně navštívili jedno z nejstarších a nejvýznamnějších muzeí na Slovensku - Východoslovenské muzeum. Řekneme si něco o jeho vzniku a jednotlivých expozicích.

SR, Košice – město se zlatým pokladem
Publikováno: 24.12.2015
Příliš dlouho jsme nebyli na návštěvě druhého největšího města Slovenska – Košic. Rozhodli jsme se to napravit – sbalili jsme si věci, sedli do auta a vyrazili směr východ.

SR, Košice – prohlídka muzea
Publikováno: 31.12.2015
Metropole východu nás přivítala s otevřenou náručí a hned nám nabídla to nejvzácnější – pohled na Košický zlatý poklad. Důkladně a s nadšením jsme si ho prohlédli a pokračovali jsme do dalších zajímavých muzejních zákoutí.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Košice – metropole východu
Perlou východního Slovenska jsou zcela určitě Košice. Druhé největší město Slovenska ukrývá nejen...


Souvisejicí videa

SR: Košice – unikátní metropole východního Slovenska
Popularita Košic stále roste, a to hlavně od r. 2013, kdy získaly titul Evropské hlavní město kul...

SR, Galmus: Šiklavá skála
Dnes vás zavedeme do méně známé oblasti zvané Galmus, která se nachází na severu Volovských vrchů...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Město mýma očima

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z Knižního klubu
1. cena redakce:
Hotel Jítravský Dvorec - voucher na noc v hotelovém apartmánu pro dva se vstupem do wellness!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci šitou fotoknihu A4 o 40 stranách!
3. cena redakce:
2 vstupenky na exkurzi do Velkopopovického pivovaru Kozel

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.10.2019
V sobotu 19. října probíhá v Národním domě na Vinohradech již sedmý ročník veletrhu a festivalu současné fotografie – FOTOEXPO 2019, který představí to nejlepší ze současné fotografické tvorby, fotografické techniky a příslušenství, ale hlavně spoustu inspirace a zábavy.
17.10.2019
U příležitosti Mezinárodního dne archeologie vás Sázavský klášter zve v sobotu 19. října na speciální tematické prohlídky s archeology, které budou náhledem nejen do výzkumů kláštera a okolí, ale i do prostředí české počítačové hry z časů pozdního středověku.
16.10.2019
Během víkendu 26. a 27. října se zámecký komplex Schloss Hof stane ideálním místem pro všechny milovníky tajemna, duchů a strašidel.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - IRSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 18. 10. 2019
svátek:Lukáš
dnes:
pátek 18.10.
16 °C
zítra:
sobota 19.10.
17 °C