www.infoglobe.cz » SR, Košický kraj – region mnoha tváří II

SR, Košický kraj – region mnoha tváří II

Publikováno: 23.5.2021
Po minulé procházce Košicemi dnes navštívíme oblíbenou příměstskou rekreační zónu obohacenou o jedinečnou železnici, vydáme se po stopách gotiky a nevynecháme ani náročnější cyklotúru na Kojšovskou hoľu.

Výlet do přírody

Asi jednou z nejoblíbenějších rekreačních zón pro Košičany je Čermeľské údolí ležící na severozápadním okraji Košic. Tento příměstský lesopark je výjimečný dětskou železnicí, která se zde provozuje od roku 1956 a je zařazena mezi národní kulturní památky. Železnice byla postavena podle podobných staveb v tehdejším SSSR s cílem povzbudit výchovu mladých železničářů. Dodnes se ve světe zachovalo jen pár takovýchto železnic a v rámci bývalého Československa přežila jen tato jediná. Železnice funguje od května do konce září, obyčejně jen přes víkendy a v době svátků. Má unikátní rozchod 1000 mm, trať dlouhou 3,9 km a překonáva stoupání až 26 %.

Čermeľská železnice; Wikipedia.org: Joey T

Lokalita Čermeľ je atraktivní i pro milovníky turistiky, prochází tudy červeně značená turistická trasa známá jako Cesta hrdinů SNP. Taktéž zde začíná modře značená turistická trasa směřující přes středisko Alpinka do sedla pod Vysokým vrchem (851 m n. m.). Napojit se můžete i na žlutou značku, která vede od stadionu Lokomotivy ke středisku Hradová. Pokud by se vám chtělo, prostřednictvím dalších turistických tras se dostanete do střediska Bankov, na horskou chatu Hrešná nebo do střediska Jahodná.

Čermeľská železnice; Wikipedia.org: Joey T   Čermeľská železnice; Wikipedia.org: Pudelek

Cestou necestou

Dalším naším tipem na výlet bude první kulturně-poznávací cesta na Slovensku – Gotická cesta. Ta v uceleném okruhu představuje nejzajímavější a nejvzácnější skvosty regionu Spiš-Gemer,  zasahuje do třech krajů: Banskobystrického, Prešovského a Košického. Trasa je dobře značená hnědými tabulemi u cesty a ve městech. Interaktivní mapu najdete zde.

Rožňava

Návštěvníky provede přes hradní komplexy, historická jádra měst, muzea a katedrály, nevšední vesnické kostely, měšťanské a řemeslné domy a kamenné mosty. Nepředstavuje však jen úchvatná díla gotiky, ale zachycuje také fascinující stopy z různých období. Vyzdvihnout chceme ale hlavně vesničku Štítnik, ve které se dlouhé roky snažili vyřešit záhadu okolo varhan v evangelickém kostele. Na základě vědeckých výzkumů se potvrdily do té doby dohady, že se jedná o nejstarší funkční varhany na Slovensku a jedny z nejstarších v Evropě.

Štítnik; Wikipedia.org: Pas-6   Štítnik; Wikipedia.org: David Raška

Cyklotip

Pokud patříte k milovníkům horské cyklistiky a náročné stoupání vás od výletu neodradí, máme pro vás jeden tip na mimořádně krásnou, ale i namáhavou horskou cyklotúru, která se vám štědře odmění svými výhledy. Nádherná trasa z Košic do Gelnice vás zavede i na vrchol Kojšovské hole, která se hrdě tyčí ve východní části Volovských vrchů. Patří k nejnavštěvovanějším vrchům této oblasti a nabízí úchvatný kruhový výhled.

Gelnica; Wikipedia.org: Investigatio

Idealním výchozím bodem je už zmiňované Čermeľské údolí (228 m n. m.), odkud vede cyklotrasa do Horního Bankova. Později je třeba napojit se na červenou turistickou trasu – Cestu hrdinů SNP směrem na Kamenný hřib (520 m n. m.). Zde je na vás, jestli se vydáte přes louky, nebo po hřebeni, obě cesty vás dovedou k chatě v Jahodné. Dále vás červená značka povede až na rozcestí Pišivenky, odkud musíte pokračovat po cyklotrase k chatě Lajoška (908 m n. m.) a potom na západ krásnou hřebenovkou Volovských vrchů. Přes Idčianské sedlo (950 m n. m.) se dostanete až na Kojšovskou holi (1246 m n. m.). Z ní je potřeba se vrátit k chatě Erika a pokračovat směrem dolů po horské asfaltce až na rozcestí Izbica (710 m n. m.) a odtud doprava přes krásnou Perlovou dolinu až do Gelnice.

Kojšovská hoľa; Wikipedia.org: Milan Bališin

GPS: 48°45'36.8"N 21°10'58.7"E (Čermeľské údolí)

Text: redakce

Foto: Wikipedia.org: Joey T (2), Pudelek, Pas-6, David Raška, Investigatio, Milan Bališin, Oľga MaňákováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Rožňava – kráska Gemeru
Publikováno: 16.1.2022
Region Gemer je bohatý na krásnou přírodu a historická místa, z nichž jedno dnes navštívíme. Naším cílem bude okresní město Rožňava, které leží ve stejnojmenné kotlině, obklopené majestátními Volovskými vrchy a unikátním Slovenským krasem.

SR, Herlany – obec proslavená gejzírem
Publikováno: 13.8.2015
Po delší době se vydáme na východní Slovensko, abychom navštívili pár jedinečných míst. Prvním z nich bude obec Herlany, která se nachází přibližně 28 kilometrů od Košic, v malebné krajině na úpatí Slanských vrchů a v údolí Herlanského potoka.

Slovensko: Košice – Kaple svatého Michala
Publikováno: 11.8.2011
V centru východoslovenského města Košice se hned vedle Dómu sv. Alžběty nachází v nedalekém parku další gotický skvost – kaple sv. Michala. Mnozí Košičané ji donedávna mohli poznat převážně z její venkovní strany, interiér byl zpřístupněn jen zřídkakdy. Jaká je však její historie a čím vším prošla, než nabyla současnou podobu?

Slovensko: Kostel Nejsvětější Trojice v Košicích
Publikováno: 17.3.2011
Pokud se rozhodnete navštívit Košice, určitě byste neměli vynechat návštěvu tohoto chrámu s množstvím vzácných fresek. Kostel Nejsvětější Trojice najdete přímo v centru města a při jeho prohlídce se vám naskytne nevšední pohled na několik uměleckých skvostů.

SR, Košice – Hlavní ulice I
Publikováno: 14.1.2016
Po návštěvě Východoslovenského muzea jsme se vydali na procházku chloubou Košic – Hlavní ulicí, kde se nachází většina nejvýznamnějších historických památek.

SR, Košice – Hlavní ulice II
Publikováno: 21.1.2016
Poté, co jsme si řekli o parcích, zpívající fontáně nebo o podzemí košické Hlavní ulice, se dnes projdeme po jejích nejvýznamnějších památkách.

SR, Košice – město se zlatým pokladem
Publikováno: 24.12.2015
Příliš dlouho jsme nebyli na návštěvě druhého největšího města Slovenska – Košic. Rozhodli jsme se to napravit – sbalili jsme si věci, sedli do auta a vyrazili směr východ.

SR, Košice – prohlídka muzea
Publikováno: 31.12.2015
Metropole východu nás přivítala s otevřenou náručí a hned nám nabídla to nejvzácnější – pohled na Košický zlatý poklad. Důkladně a s nadšením jsme si ho prohlédli a pokračovali jsme do dalších zajímavých muzejních zákoutí.

SR, Košický kraj – region mnoha tváří I
Publikováno: 16.5.2021
Dnes navštívíme kraj rozprostírající se na území čtyř historických regionů, a to Abova, Gemeru, Spiše a Zemplína. Košický kraj se může pochlubit mnoha pozoruhodnostmi i častým přívlastkem „nej“ nejen v rámci území Slovenska či Evropy, ale v některých případech dokonce i světa.

SR: Košice – unikátní metropole východního Slovenska – VIDEO
Publikováno: 29.8.2017
Než Košice v roce 2013 získaly titul Evropské hlavní město kultury, téměř nikdo je ve světě neznal. Jejich popularita ale neustále roste a dnes Košice patří mezi nejnavštěvovanější města regionu a postupně se mění z industriálního centra v centrum kultury a vzdělanosti. Pojďme se do Košic krátce podívat.

SR: Košice – Východoslovenské muzeum
Publikováno: 5.6.2014
Dnes zavítáme do metropole východu - do Košic, abychom společně navštívili jedno z nejstarších a nejvýznamnějších muzeí na Slovensku - Východoslovenské muzeum. Řekneme si něco o jeho vzniku a jednotlivých expozicích.

SR, Malá Tŕňa – jedinečná vyhlídková věž
Publikováno: 25.4.2018
V následujících řádcích zavítáme na východní Slovensko, kde navštívíme světoznámou vinařskou oblast Tokaj. Naším cílem však nebudou vinné sklepy, ale nevšední rozhledna, která je unikátní svým tvarem i výhledem.

SR: Gelnica – královské důlní město
Publikováno: 5.1.2012
Gelnica je město s bohatou hornickou historií, která zde číhá na každém kroku ze zdí starých staveb a štítů důlních štol. To však není jediné, co může nabídnout. Její okolní příroda je prostě okouzlující a nabízí mnoho způsobů využití pro turisty.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Rožňava – turistické centrum Gemeru
V objetí majestátních hor leží město Rožňava, které se může pochlubit řadou výjimečných památek. ...

SR, Košice – metropole východu
Perlou východního Slovenska jsou zcela určitě Košice. Druhé největší město Slovenska ukrývá nejen...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
13.8.2022
Evropská letiště jsou tuto dovolenkovou sezónu nevídaně vyťížená! Nápor, který zažívají je způsobený rekordní poptávkou cestujících, nedostatkem personálu a rušením letů ze strany aerolínií.
10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 16. 8. 2022
svátek:Jáchym
dnes:
úterý 16.8.
19 °C
zítra:
středa 17.8.
21 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X