www.infoglobe.cz » SR, Králova Lehota – obec u soutoku řek

SR, Králova Lehota – obec u soutoku řek

Publikováno: 10.1.2018
Ve východní části Liptovské kotliny na úpatí Nízkých Tater se rozprostírá malebná horská vesnička nesoucí jméno Králova Lehota. Obec je významnou křižovatkou cest vedoucích z východu, jihu i západu země a nabízí zajímavé nejen přírodní památky, které dnes společně navštívíme.

Všichni, co jdou přes horský přechod Čertovice nebo jedou vlakem na trati Žilina–Košice, procházejí okrajem obce Králova Lehota. My jsme se rozhodli tuto obec navštívit a poodhalit její krásy.

Králova Lehota

Králova Lehota – pamětní tabule   Králova Lehota – památník SNP

Horská obec s drsným charakterem podnebí byla založena na přelomu 13. a 14. století královskými služebníky, jejichž rolí byla ostraha okolních lesů a mysliveckého revíru. Umístění obce bylo vybráno záměrně tak, aby se mohly kontrolovat cesty do přilehlé Bocianské i Čiernovážské doliny. Navzdory nevelké rozloze Královy Lehoty zde bylo postaveno dvanáct kurií a svého času zde žilo až 400 šlechticů. Obyvatelstvo této zemanské obce se živilo zemědělstvím, chovem ovcí, splavováním i dřevorubectvím. Díky dřevorubectví zde byly budovány pily, hamry i mlýny, dokonce i vysoká pec, kde se vyrábělo dřevěné uhlí. Vznikl zde i nábytkářský podnik, který funguje do současnosti.

Králova Lehota – část Černý Váh

Králova Lehota – část Černý Váh   Králova Lehota – část Černý Váh

V katastru obce se nachází hned několik výjimečných technických památek. První z nich jsou fragmenty Považské lesní železnice. Dále přečerpávací elektrárna v Černovážském údolí, kde se nachází také muzeum, lesní hřbitov s kovovými kříži ve tvaru stromu a výjimečná zvonice s unikátním hodinovým strojem. Těsně pod hřbitovem je umístěn i čtyřhranný sloup na počest návštěvy palatina Josefa, vnuka císařovny Marie Terezie a bratra císaře Františka I., který zde lovil.

Králova Lehota – část Černý Váh (zvonice a hřbitov)

Králova Lehota – část Černý Váh (zvonice)   Králova Lehota – část Černý Váh

Mezi další zajímavé památky patří zámeček rodu Lehotských sloužící jako mateřská škola, kostel Nejsvětější Trojice či Štróblová vila s lípami. Přírodní památky zastupuje chráněné území Turková či přírodní výtvor „Balvan na Maši”. Zapomenout nemůžeme ani na již zmíněnou Černovážskou dolinu, přes kterou vede i cyklostezka, nebo na soutok Bílého a Černého Váhu, který dále teče už jen jako majestátní Váh.

Králova Lehota – část Černý Váh

Králova Lehota – část Černý Váh   Králova Lehota – památník

Králova Lehota je výjimečná i z hlediska tradic. Dodnes se zde zachovávají masopustní průvody, funguje zde ekumenický sbor nebo řezbářství, které lze obdivovat i v místní galerii. V minulosti zde bylo i ochotnické divadlo, které bohužel postupně zaniklo.

Králova Lehota

Králova Lehota – kostel   Králova Lehota – kostel (interiér)

Obec je rodištěm několika významných osobností, např. herců Ondreje Jariabka a Zory Kolínské, sochaře Aloize Štrobla, malíře Júlia Štětky či slovenské básnířky Kristy Bendové, kterou připomíná i pamětní tabule na jejím rodném domě – železniční stanici.

Králova Lehota – vodní dílo

Králova Lehota je také ideálním výchozím bodem na výlety do obcí Malužiná, Hybe, Liptovský Hrádek či do sedmnáct kilometrů vzdáleného Liptovského Mikuláše. Obec na soutoku řek nabízí pohled na historii a život liptovského lidu. Na své si tu přijdou milovníci přírody, obdivovatelé architektury, tradic a v neposlední řadě i umělci, protože Králova Lehota nabízí neobyčejně tvůrčí a pestrou mozaiku života zasazenou do přírodního prostředí.

GPS: 49°01'26.7"N 19°47'16.8"E

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: HIK, o. z.

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Liptovský Hrádok – méně známá turistická místa
Publikováno: 1.3.2020
Vracíme do malého, ale nádherného městečka Liptovský Hrádok. Kromě přírodních krás v podobě soutoku Váhu s Belou, vyhlídkového přírodního bradla Skalka nebo výjimečného arboreta nabízí i řadu technických, středověkých či historických památek a zajímavostí.

SR, Pribylina: Považská lesní železnice
Publikováno: 3.1.2013
Nedaleko města Liptovský Hrádok se nachází nejmladší a zároveň nejnavštěvovanější muzeum v přírodě na Slovensku - Muzeum liptovské dědiny v Pribylině. V minulosti jsme o tomto muzeu už něco napsali. Tentokrát vám však chceme podrobněji představit jeho statickou expozici technické památky bývalé Povážské lesní železničky.

SR, Východná – folklorní srdce Slovenska
Publikováno: 9.2.2020
Po návštěvě Važce se dnes posuneme o kousek dál, do sousední obce Východná. Tato liptovská vesnička je desetiletí spojována s největším slovenským folklorním festivalem, který se zde každoročně koná již od roku 1953. My se však zaměříme spíše na její historii a představíme i několik místních pamětihodností.

SR, Malužiná – horská obec s důlními dějinami
Publikováno: 20.12.2017
V okrese Liptovský Mikuláš zůstáváme i nadále. Dnes totiž navštívíme horskou obec Malužiná, která leží v oblasti horního Liptova, přesněji v Bocianském a Malužinském údolí.

SR, Liptovský Mikuláš – město nejen olympijských vítězů I.
Publikováno: 15.10.2015
Pár kilometrů od Liptovského Hrádku, který jsme navštívili minulý týden, se nachází okresní město Liptovský Mikuláš – historické, společenské i kulturním centrum Liptova. Dnes se vydáme na jeho návštěvu.

SR, Liptovský Hrádok – malé, ale krásné městečko
Publikováno: 8.10.2015
Po návštěvě obce Kalameny ještě v regionu Liptov zůstaneme. Přesuneme se o pár kilometrů níže do městečka Liptovský Hrádok, které je bohaté na přírodní, kulturní i historické zajímavosti.

SR, Liptov – archeoskanzen Havránok a osamocená věž
Publikováno: 29.11.2017
Následující týdny strávíme na Liptově, kde budeme objevovat malebná zákoutí. Dnes se vydáme ke břehu Liptovské Mary, kde navštívíme archeologické muzeum v přírodě – Havránok, které je národní kulturní památkou.

SR, Liptovský Ján – výjimečná liptovská obec
Publikováno: 5.11.2015
Dnes navštívíme jednu z nejzajímavějších obcí Liptova – ať už z historického, uměleckého, architektonického, nebo přírodního hlediska. Tou obcí je Liptovský Ján, který se nachází v ústí Jánské doliny pod výběžkem Nízkých Tater.

SR, Liptov: obec Žiar a turistická vycházka do okolí
Publikováno: 6.12.2017
Tentokrát zavítáme pod Západní Tatry, přibližně 10 kilometrů severovýchodně od Liptovského Mikuláše, kde navštívíme malebnou obec Žiar.

SR, region Liptov – léto plné zážitků
Publikováno: 3.7.2014
Stredoslovenský region Liptov je velmi různorodý a každoročně přiláká obrovské množství návštěvníků. Vděčí za to překrásné přírodě, která je v tomto regionu opravdu velmi rozmanitá. Kromě turistických a cyklistických stezek v sobě ukrývá i mnohé krásy v podzemí, termální a minerální prameny, nebo obrovský kus historie. Na své si zde přijdou i milovníci neobvyklých adrenalinových zážitků.

SR, vodní nádrž Liptovská Mara - ráj pro milovníky vodních sportů a koupání
Publikováno: 24.7.2014
Pokud i vy patříte k těm, kteří si léto bez koupání a dovádění u vody nedovedou představit, a místo přeplněných koupališť nebo aquaparků upřednostňujete raději koupání v jezerech, rybnících či vodních nádržích, tak vám Liptovskou Maru určitě není potřeba vůbec představovat.

SR: Liptov - Když v „ráji“ pršelo I.
Publikováno: 13.10.2013
Dovolená se nám ten rok trochu pošramotila chladným a deštivým počasím. Proto z úmyslu prožít ji aktivně (přiměřeně zdraví a věku) turistickou cyklistikou a procházkami v nádherné svěží a čisté přírodě mnoho možností nezbylo.

SR: Pribylina – Muzeum liptovské dědiny v přírodě
Publikováno: 31.3.2011
Budete-li někdy cestovat severní magistrálou ze západu na východ Slovenska nebo opačně a nebudete spěchat, a naopak budete uvažovat o tom, co byste cestou mohli navštívit nebo kde byste si v příjemném prostředí mohli udělat přestávku na oddech, potom mám pro vás jeden tip. Stačí odbočit z dálnice u Liptovského Hrádku směrem na Pribylinu.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Liptovský Ján – spojení historie a relaxu
V ústí Jánské doliny pod výběžkem Nízkých Tater se rozprostírá malebná liptovská obec – Lipt...

SR, Liptovský Mikuláš – centrum Liptova
Okresní město Liptovský Mikuláš se nachází u vodního díla Liptovská Mara v obklopení Západních a ...

SR: Pribylina – Muzeum liptovské dědiny
Muzeum liptovské dědiny v Pribylině je nejnavštěvovanější expozicí Liptovského muzea v Ružomberku...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Mezi květy

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Kniha Krkonoše zámé i neznámé z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Putování českou přírodou z Knižního klubu
Cena redakce:
Víkendový pobyt pro 2 osoby se snídaní a neomezeným vstupem do wellness v hotelu Zlatý Lev**** v Žatci!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

31.3.2020
Národní muzeum je stejně jako ostatní muzea v současné době pro návštěvníky uzavřeno. Vybrané výstavy ale můžete zhlédnout online a další se připravují.
30.3.2020
Na základě nové studie magazínu Ceoworld byl i letos sestaven žebříček nejdražších zemí pro život. Výsledné pořadí bylo sestaveno na základě údajů o životních nákladech, nájemném, cenách potravin, stravování a o celkové kupní síle obyvatelstva.
29.3.2020
Navzdory šířícímu se koronaviru vás chceme informovat o nové turisticko-kulturní silnici vedoucí napříč Španělskem, která vás zavede po stopách Rodriga Díaze de Vivara – středověkého rytíře, známého také jako Cid Campeador.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 31. 3. 2020
svátek:Quido
dnes:
úterý 31.3.
4 °C
zítra:
středa 1.4.
7 °C