www.infoglobe.cz » SR, Krásnohorské Podhradí - Mauzoleum Františky a Dionýza Andrássyových

SR, Krásnohorské Podhradí - Mauzoleum Františky a Dionýza Andrássyových

Publikováno: 27.4.2014
Malebné Slovensko v sobě ukrývá mnoho přírodních krás, za kterými se vyplatí cestovat i na druhý konec republiky. Stejně tak je protkáno hustou sítí historických památek, které každoročně přilákají nejen domácí, ale i zahraniční návštěvníky. Dnes společně navštívíme východ Slovenska, kde se ukrývá i jedna unikátní památka - Mauzoleum Františky a Dionýsa Andrássyových.

Jen na skok od jednoho z nejkrásnějších a donedávna i nejzachovalejších hradů na Slovensku - od hradu Krásná Hôrka, na kterém v roce 2012 v důsledku nedbalosti místních mladíků vznikl ničivý požár a ještě i dnes zde proto probíhá rozsáhlá rekonstrukce, leží i jedna z nejkrásnějších památek secesní kultury na Slovensku. Je jí Mauzoleum Františky a Dionýsa Andrássyových, které si dnes trošku blíže představíme.

Mauzoleum Františky a Dionýsa Andrassyových
O historii a obrovské pozůstalosti rodu Andrássyových by se dalo psát nepočítaně. Abychom poznali alespoň část z ní, tak kromě Krásné Hôrky a zámečku s rozsáhlým anglickým parkem v Betliari je třeba nutně navštívit i mauzoleum v Krásnohorském Podhradí.
Betliar hrad Krásná Hôrka
Více o kostele Betliar se dočtete ZDE.        Více o hradu Krásná Hôrka se dočtete ZDE.

Jak se dostanete k mauzoleu Andrássyových?

Není možné, abyste sem netrefili. Mauzoleum Andrássyových leží v obci Krásnohorské Podhradie, hned u hlavní silnice spojující Rožňavu a Košice. Svého čtyřkolového oře můžete nechat zaparkovaného na provizorním parkovišti u domku s pokladnou, který stojí naproti mauzoleu.

Mauzoleum Františky a Dionýsa Andrassyových
Mauzoleum Andrássyových

Tato mimořádně zajímavá a architektonicky ojedinělá stavba mauzolea je jednou z nejkrásnějších a nejhodnotnějších staveb secesního umění u nás. Pochází z roku 1904 a je místem posledního odpočinku hraběte Dionýsa Andrássyho a jeho manželky hraběnky Františky, rozené Hablawetzové. Poslední mužský představitel monocké větve Andrássyových ho dal vystavět po smrti své manželky. Ta sice zemřela v říjnu roku 1902 v Mnichově, kde ji dočasně i pochovali, avšak již zanedlouho, v den druhého výročí její smrti, byly její ostatky převezeny a uloženy do mauzolea v Krásnohorském Podhradí. Když v roce 1913 zemřel na Sicílii i hrabě Dionýz Andrássy, byly jeho ostatky přivezeny na Slovensko a uloženy vedle pozůstatků manželky. Vhodné je také zmínit skupinu mnichovských umělců, kteří se zasloužili o jeho výstavbu. Projektovým architektem mauzolea byl tehdy pouze 28letý Richard Berndl, realizátorem stavby se stal Karel Schmucker, sochy i kamenné sarkofágy zhotovil akademický sochař Max Frick, malířské práce a mozaikovou výzdobu má na svědomí Karel Throll a zlatnické i kovové zařízení vyhotovil Adolf Mayerhoffer.

Mauzoleum Františky a Dionýza Andrássyových
Samotné mauzoleum je umístěno uprostřed vydlážděného nádvoří, které je chráněno tři a půl metru vysokou zdí. Tu proti vstupu ukončují dva mohutné pilíře. Při vstupu do mauzolea si jistě všimnete dvou krásných andělů se založenými křídly v nadživotní velikosti, kteří jsou jakýmsi symbolem bdělých strážců. Těm pozornějším neujde ani nápis Pax (Pokoj), který se nachází v kruhu na dlažbě přímo před schodištěm. Mauzoleum i zeď jsou zhotoveny z bílého pískovce přivezeného ze Sóskútu u Budapešti. Celkové okolí dotváří ještě nepříliš rozlehlý, avšak vkusně upravený park. Upoutat vás v něm může několik sochařských děl. Tím nejobdivovanějším je pravděpodobně socha jezevčíka, věrného pejska manželů, která je zhotovena z červeného mramoru.

Myslím si, že blíže popisovat tuto zajímavou památku by bylo zřejmě zbytečné. Jedinečný obraz této unikátní stavby se vám vryje do paměti jedině v případě, že ji sami navštívíte. Já vám mohu návštěvu mauzolea Františky a Dionýsa Andrássyových pouze vřele doporučit .

Text: O. Maňáková

Foto: O. Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Muzeum v zámečku Betliar
Publikováno: 16.9.2010
Zámeček (kaštieľ) Betliar patří mezi nejkrásnější zachovaná šlechtická sídla na Slovensku. Ukrývá se uprostřed rozsáhlého parku ve stejnojmenné obci nedaleko Rožňavy.

SR, Košice – město se zlatým pokladem
Publikováno: 24.12.2015
Příliš dlouho jsme nebyli na návštěvě druhého největšího města Slovenska – Košic. Rozhodli jsme se to napravit – sbalili jsme si věci, sedli do auta a vyrazili směr východ.

SR, Galmus: unikátní Šiklavá skála – VIDEO
Publikováno: 12.4.2016
Pokud máte rádi méně známá přírodní místa, tak právě v dnešním článku vás zavedeme do horské oblasti Galmus, která se nachází na severu Volovských vrchů, přibližně 20 kilometrů od města Spišská Nová Ves nebo kousek od Krompach.

SR, Betliar – historický park
Publikováno: 4.5.2016
Malebná obec Betliar se nachází přibližně 3 kilometry od okresního města Rožňava. Kromě nejnavštěvovanějšího stejnojmenného zámečku jihovýchodního Slovenska nabízí také procházku po vskutku nádherném přírodním parku, který začal psát svou historii již koncem 18. století.

SR, Slovenský ráj – Průlom Hornádu
Publikováno: 1.6.2016
Minulý týden jsme se vydali poznávat Slovenský ráj, přesněji úsek od Smižan po Čingov. Tato část trasy vedla po loukách, lesních stezkách a cestách, ale před námi byla ještě větší výzva. Průlom Hornádu, který je známý svými exponovanými stupačkami a jistícími řetězy.

SR, Rožňava – kráska Gemeru
Publikováno: 16.1.2022
Region Gemer je bohatý na krásnou přírodu a historická místa, z nichž jedno dnes navštívíme. Naším cílem bude okresní město Rožňava, které leží ve stejnojmenné kotlině, obklopené majestátními Volovskými vrchy a unikátním Slovenským krasem.

SR, Poznávejte slovenské hrady pěšky a na kole
Publikováno: 29.7.2018
Léto je v plném proudu a s ním i ideální čas na rodinné výlety. Jedním z nejatraktivnějších lákadel dovolenkové sezony na Slovensku jsou středověké hrady. Na své si tu přijdou děti i dospělí. I z tohoto důvodu nás zaujala nová kniha, která láká k návštěvám těchto kamenných klenotů.

SR, Košický kraj – region mnoha tváří III
Publikováno: 30.5.2021
Po návštěvě Čermeľského údolí, Gotické cesty či cyklovýstupu na Kojšovskou hoľu se dnes zaměříme na další atraktivní místa Košického kraje. Budeme objevovat krásy podzemí, unikátní zámeček, velkolepou zoo, a dokonce i gejzír.

Revúca: Město kultury 2022
Publikováno: 2.11.2021
Od začátku budoucího roku se stane metropole Gemeru – Revúca slovenským městem kultury pro rok 2022. Městu titul přinese zviditelnění v rámci celé země, jakož i finance na realizaci oživení veřejných prostor.

Východní Slovensko – návštěva Mořského oka a ochutnávka vína
Publikováno: 20.8.2015
Poté, co jsme strávili den v Herlanech, přesunuli jsme se po silnici E58 do obce Orechová, která se nachází v okrese Sobrance. Kromě ochutnávky vína jsme si naplánovali i výlet k Mořskému oku, který jsme uskutečnili další den. Jak to dopadlo, se dozvíte v následujících řádcích.

SR: Suchá Belá – nejromantičtější soutěska Slovenska
Publikováno: 12.7.2012
Na východním Slovensku v oblasti Spiše se nachází jedno z nejkrásnějších horských pásem – Slovenský ráj, který je již od roku 1988 vyhlášen za národní park. V členitém území protkaném roklemi, potoky a vodopády se ukrývá soutěska, kterou se opravdu vyplatí vidět.

SR: Slovenský kras, Gombasecká jeskyně – výlet do podzemí
Publikováno: 4.5.2014
Nejen krásné soutěsky, horské hřbety nabízející úžasné výhledy, nebo pestrobarevná květena a bohatá fauna dokáží vylákat lidi do přírody. Mnohá zajímavá místa jsou schovaná v podzemí. Nejednu podzemní přírodní zajímavost ukrývá i Národní park Slovenský kras, kam se dnes společně vydáme.

SR, Smolník – královské báňské městečko
Publikováno: 7.5.2015
Na východním Slovensku se nachází mnoho krásných míst a my jedno z nich dnes navštívíme. Zastavíme se v obci Smolník v okrese Gelnica, který má bohatou hornickou minulost, nevšední architektonické památky a je obklopen nádhernou přírodou, ideální pro turistické vycházky.

Východní Slovensko: Hrad Krásná Hôrka
Publikováno: 22.3.2012
Ve 13. století se začala psát historie národní kulturní památky, hradu Krásná Hôrka, který je v dnešní době součástí SNM - Muzea Betliar. V roce 2011 prošly prostory hradu rekonstrukcí a návštěvníci zde měli možnost shlédnout mimořádně cenné sbírky. Ale v sobotu 10. března 2012 vypukl na hradě rozsáhlý požár, který zničil všechny střechy, včetně interiéru horního gotického hradu.

SR: Gelnica – královské důlní město
Publikováno: 5.1.2012
Gelnica je město s bohatou hornickou historií, která zde číhá na každém kroku ze zdí starých staveb a štítů důlních štol. To však není jediné, co může nabídnout. Její okolní příroda je prostě okouzlující a nabízí mnoho způsobů využití pro turisty.

Dolinou Velkého Sokola
Publikováno: 17.9.2010
Aktivní dovolená II. Jak už jsme si v první části našeho putování naznačili, je kemp v Podlesku ideálním výchozím bodem pro návštěvy těch nejpůsobivějších dolin, jako je Suchá Belá či 4 km západně položené Piecky, resp. 6 km vzdálený Vel'ký Sokol a právě ten bude cílem naší dnešní výpravy.

SR: Dolní Zemplín – Viniansky hrad
Publikováno: 6.6.2013
Viniansky hrad, z něhož se do dnešních dnů dochovaly už jen ruiny, stále přitahuje množství turistů.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Rožňava – turistické centrum Gemeru
V objetí majestátních hor leží město Rožňava, které se může pochlubit řadou výjimečných památek. ...


Souvisejicí videa

SR, Galmus: Šiklavá skála
Dnes vás zavedeme do méně známé oblasti zvané Galmus, která se nachází na severu Volovských vrchů...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
3.8.2022
Díky nové 360° technologii vzniká unikátní příběh Hronu. Pomocí virtuálního letu můžete obdivovat slovenské regiony po toku řeky Hron od jeho pramene až po jeho ústí.  
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 9. 8. 2022
svátek:Roman
dnes:
úterý 9.8.
16 °C
zítra:
středa 10.8.
16 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X